Προς το περιεχόμενο

Ηχορύπανση σε πολυκατοικία


witchofangmar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, MrRush είπε

Εγώ παίζω ηλεκτρική κιθάρα, δεν παίζω μεσημέρια και βράδια, παίζω ώρες που δεν ενοχλώ και δεν μου έχει πει σε κανένα σπίτι που νοικιάζω, κανείς, τίποτα.

Φυσικά και ενοχλείς, το ότι δε σου έχει πει κανείς τίποτα δε σημαίνει ότι δεν ενοχλείς.

  • Like 3
  • Thanks 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, phanispal είπε

Φυσικά και ενοχλείς, το ότι δε σου έχει πει κανείς τίποτα δε σημαίνει ότι δεν ενοχλείς.

Ξύδι σε όποιον ενοχλείται τότε :)

Μόλις τώρα, Hacker?pcs είπε

Ειδικά η ηλεκτρική κιθάρα είναι απαράδεκτο να παίζεται σε ενισχυτή όταν μπορείς να φοράς ακουστικά

Ακουστικά και έναν μικρό ενισχυτή που δεν τον βάζω πιο δυνατά από ραδιόφωνο και αν κάποιος ενοχλείται έχει πρόβλημα.

  • Like 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, MrRush είπε

Ξύδι σε όποιον ενοχλείται τότε :)

Ακουστικά και έναν μικρό ενισχυτή που δεν τον βάζω πιο δυνατά από ραδιόφωνο και αν κάποιος ενοχλείται έχει πρόβλημα.

Ρε φίλε η δική σου υπόθεση είναι τελείως άσχετη με το θέμα κι απλά μας λες τι κάνεις για να μας πουλήσεις virtue signaling και να μας δείξεις τι καλός πού είσαι. Έλεος με το ναρκισσισμό σας εδώ μέσα. 

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, MrRush είπε

Ξύδι σε όποιον ενοχλείται τότε :)

Ακουστικά και έναν μικρό ενισχυτή που δεν τον βάζω πιο δυνατά από ραδιόφωνο και αν κάποιος ενοχλείται έχει πρόβλημα.

Mr Rush σε συμπονεσα στο θέμα σου που είχες Θόρυβος από επαγγελματικο μοτερ... Αναθεωρω. 

Ελπίζω μην δω κι εδώ ο ts να μας πει Α, ξέρετε έχω κι ένα σκύλο που γαβγίζει ασταμάτητα. Αλλά δε νομίζω να ενοχλεί... 

Μάλιστα. Κατάλαβα τι παίζει λίγο πολύ σε όλα τα θέματα του μπλα μπλα. Οι άλλοι ενοχλούν. Εγώ όχι. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, pontez2 είπε

Εγω νομιζω οτι στις παλαιότερες ειναι καλύτερα τα πράγματα. Σε οτι πολυκατοικία έχω μείνει που ειναι μετά το 2000, ακους τον άλλον να κατουράει.

Εδω που μενω τωρα που ειναι δεκαετία 80, ο άλλος πρέπει να κάνει σοβαρή φασαρία για να ακουστεί.

Αυτο με το συρσιμο επιπλων στι 1 το βράδυ ποτέ δε το κατάλαβα. Το ακουω απο πολλούς.

Το ποιο σύντομο ανέκδοτο. Προσωπικά μένω σε πολυκατοικία του 60, υπήρχε ένα ουγκ ζευγάρι από πάνω μου με παιδί, αλλά με τη κρίση και τα πολλά πολλά πήραν πόδι. Έπιπλα, φασαρίες, ποδοπατήματα, φωνές, κινητά, όλα τα άκουγες. Τώρα μένει μια κυρία μεγάλης ηλικίας, τυχαία όταν πλήρωσα τα κοινόχρηστα με ρώτησε αν ακούω το σκύλο (περπατούσε / έτρεχε όποτε ήθελε), της λέω ότι τον ακούω πολύ σπάνια δεν υπάρχει τόσο θέμα, αν βάλετε χαλί θα είναι οκ. Υπόψη ότι είναι ξύλινο το πάτωμα για πέταμα, τα φτηνιάρικα που έχουν 30-35€ το πολύ ανά τ.μ. βάζανε τότε, και ακούγονται ότι και να κάνεις. Για να αλλάξεις πάτωμα με σούπερ μόνωση θες ένα 6χίλιαρο για πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, IoannisSM είπε

Μάλιστα. Κατάλαβα τι παίζει λίγο πολύ σε όλα τα θέματα του μπλα μπλα. Οι άλλοι ενοχλούν. Εγώ όχι. 

Όσο παράξενο και αν σου φαίνεται, υπάρχουν άτομα που τηρούν κάποιους βασικούς κανόνες διαβίωσης σε μια συγχρονη κοινωνία.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μεγαλο προβλημα με τις πολεις δεν ειναι μονο η φασαρια στις πολυκατοικιες αλλα και η κινηση στους δρομους . κινηση που προκαλειται απο το οτι ολοι εχουν και απο ενα αυτοκινητο . επισης ολοι στο σπιτι μας επειδη μπορει να χρειαστει εχουμε τουλαχιστον ενα μεγαλο κατσαβιδι με ισια μυτη . αφου δεν σε αφηνουν να κοιμηθεις το βραδυ τοτε ισως θα επρεπε να σκεφτεις πως συνδυαζονται δημιουργικα κατσαβιδι-αυτοκινητο ( του απο πανω η διπλανου) .

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γατακια, ενα θα σας πω, αν δεν εχετε γειτονες ρομα σταματηστε τα παραπονα επιτοπου και πειτε κι ευχαριστω...

2-3 οικογενειες εχουμε σε παλιες μονοκατοικιες στο διπλανο τετραγωνο, με 15-20 κουτσουβελα, που δεν εχουν ιδεα τι θα πει ησυχια, κυκλοφορουν πιο πολυ εξω στο δρομο παρα μεσα στο σπιτι τους, μιλανε, συζητανε, φωναζουν, τα πιτσιρικια τσιριζουν, τα τρικυκλα φασαρια, απαλευτη κατασταση... Η πλακα ειναι βεβαια οτι τιποτα απο αυτα δε συμβαινει σε ωρες κοινης ησυχιας, εκει το σταματανε, οποτε δε μπορει και κανεις να τους πει τιποτα... Αλλα φαντασου να γυρνας απογευμα απο τη δουλεια να θες να ηρεμησεις και να ακους τα μουλικα να γκαριζουν...

  • Like 3
  • Confused 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, stelioz78 είπε

το μεγαλο προβλημα με τις πολεις δεν ειναι μονο η φασαρια στις πολυκατοικιες αλλα και η κινηση στους δρομους . κινηση που προκαλειται απο το οτι ολοι εχουν και απο ενα αυτοκινητο . επισης ολοι στο σπιτι μας επειδη μπορει να χρειαστει εχουμε τουλαχιστον ενα μεγαλο κατσαβιδι με ισια μυτη . αφου δεν σε αφηνουν να κοιμηθεις το βραδυ τοτε ισως θα επρεπε να σκεφτεις πως συνδυαζονται δημιουργικα κατσαβιδι-αυτοκινητο ( του απο πανω η διπλανου) .

Καλά αυτό που λες με τα αυτοκίνητα είναι ανάλογα το μέρος, τον δρόμο, την θέση των κτιρίων, την κίνηση του κάθε δρόμου. Δεν ισχύει γενικα αλλά ειδικά. 

1 ώρα πριν, lector είπε

Γατακια, ενα θα σας πω, αν δεν εχετε γειτονες ρομα σταματηστε τα παραπονα επιτοπου και πειτε κι ευχαριστω...

2-3 οικογενειες εχουμε σε παλιες μονοκατοικιες στο διπλανο τετραγωνο, με 15-20 κουτσουβελα, που δεν εχουν ιδεα τι θα πει ησυχια, κυκλοφορουν πιο πολυ εξω στο δρομο παρα μεσα στο σπιτι τους, μιλανε, συζητανε, φωναζουν, τα πιτσιρικια τσιριζουν, τα τρικυκλα φασαρια, απαλευτη κατασταση... Η πλακα ειναι βεβαια οτι τιποτα απο αυτα δε συμβαινει σε ωρες κοινης ησυχιας, εκει το σταματανε, οποτε δε μπορει και κανεις να τους πει τιποτα... Αλλα φαντασου να γυρνας απογευμα απο τη δουλεια να θες να ηρεμησεις και να ακους τα μουλικα να γκαριζουν...

Οι Ρομα είναι μια κατηγορία μόνοι τους. Πάντως, το να ακούω ότι σε ώρες κοινής ησυχίας μαζευουν τα παιδιά μέσα, εμένα χαρά μου προκαλεί, διότι έχω ακούσει πολυ χειρότερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Όταν μένεις στην Αθήνα και σε πολυκατοικία, το παράξενο θα ήταν να ακούς πουλιά να κελαηδούν, όχι το να έχεις φασαρία.

 Σε λίγο θα έρθετε στο χωριό και θα μας πείτε να σταματήσουν οι κότες να κακαρίζουν γιατί δε μπορείτε να κοιμηθείτε.

 Πάρτε το απόφαση. Τα παιδιά τον απο πάνω θα παίζουν, το διπλανό ζευγαράκι που είναι στα ντουζένια θα ακούγεται και η απο κάτω γιαγιά θα πέρδεται σε ώρες κοινής ησυχίας.

 Επίσης αν νοικιάσεις πάνω απο ταβέρνα θα μυρίζει τσικνίλα, ενώ αν νοικιάσεις στην οδό φυλής θα μυρίζει @ρχιδίλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί που μετακινούν έπιπλα,  κοπανούν την πόρτα φεύγοντας και τα πόδια τους έχουν ψυχολογικά προβλήματα.

Σε κάποιες περιπτώσεις, οι εξωτερικοί θόρυβοι είναι πολύ χειρότεροι απο όσους κάνουν φασαρία στις πολυκατοικίες.Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το σημείο.

Μηχανάκια με εξατμίσεις που κάνουν φασαρία, φορτηγά που ξεφορτώνουν σε ψιλικατζίδικα κλπ, παιδιά που ουρλιάζουν περνώντας και αράζουν κάτω απο τις πολυκατοικίες και οι γείτονες, περαστικοί και πελάτες που δεν μιλούν μεταξύ τους, αλλά φωνάζουν.Σε αυτά τα σημεία δεν υπάρχουν ώρες κοινής ησυχίας.

Τουλάχιστον σε πολυκατοικία, μπορείς να του κάνεις παρατήρηση, ενώ στους έξω όχι, θα τσακωθείς.

Μπορεί να μένεις σε κάποιο σημείο και να έχει κάποια σχετική ησυχία και με τον καιρό αυτό να αλλάξει, πχ να ανοίξει μαγαζί κάτω δίπλα, η απο κάτω κλπ.Η να μείνει κάποιος απέναντι η δίπλα που κάνει φασαρία η με σκύλο στο μπαλκόνι που γαβγίζει.

Το μόνο καλό ήταν είσαι σε ενοίκιο, είναι πως έχεις την επιλογή να βρείς κάπου πιο ήσυχα και πιο κοντά στην δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...