Προς το περιεχόμενο

Λογαριασμος εναντι;


Maria2000123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Λοιπόν για να ξεμπλεχτούμε λίγο:

1) Πόσα ρολόγια έχει όλη η οικοδομή; 1 ή 2; Γιατί έχω ικανό τον ιδιοκτήτη να πληρώνει μόνος του το κοινόχρηστο της οικοδομής (υποστηρίζοντας πως είναι του σπιτιού του)  και να έχει συνδέσει όλα τα διαμερίσματα με το δικό του οικιακό κι εσείς να του πληρώνετε το ρεύμα που καίει.

2) Στο μισθωτήριο πόσα τετραγωνικά γράφει για τον χώρο που νοικιάζεις; Πόσα τετραγωνικά γράφει στο ΤΑΠ του λογαριασμού της ΔΕΗ;

3) Στο μισθωτήριο γράφει αριθμό παροχής ρεύματος κι αν ναι, συμβαδίζει με τον αριθμό παροχής του λογαριασμού της ΔΕΗ; Ή γράφει μη ηλεκτροδοτούμενο;

Αν δεν έχεις το μισθωτήριο, μπορείς να το βρεις εδω (αν έχεις του κωδικούς του taxisnet).

https://www.aade.gr/polites/eisodima/misthotiria-akiniton

Διαφορετικά πάρε τηλέφωνο τον λογιστή σου να στο στείλει.

---------------

Πού πήγες κι έμπλεξες... ΔΕΗ Γ1 είναι φωτιά το ρεύμα ειδικά αυτήν την εποχή με τις ρήτρες αναπροσαρμογής. Και με τόσα διαμερίσματα να παίρνουν απ'την ίδια παροχή θα έχετε τεράστια κατανάλωση και θα πληρώνετε τα κέρατα σας στις χρεώσεις ΥΚΩ στη μεγάλη κλίμακα.

Σύμφωνα με τα λεγόμενα της κοπέλας έχει ΕΝΑΝ ΑΡΙΘΜΟ ΠΑΡΟΧΗΣ (ΕΝΑ ΡΟΛΟΙ/ΜΕΤΡΗΤΗ) για όλα τα διαμερίσματα

τώρα το πως δηλώνει στο μισθωτήριο που ανεβάζει στην εφορία είναι ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ikorolis είπε

τώρα το πως δηλώνει στο μισθωτήριο που ανεβάζει στην εφορία είναι ....

δεν πέταξε ακόμα οτι είναι μαύρα , σε λίγο , όπως ορίζουν οι διαδικασίες τρολαρίσματος 😁

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

δεν πέταξε ακόμα οτι είναι μαύρα , σε λίγο , όπως ορίζουν οι διαδικασίες τρολαρίσματος 😁

δεν ξέρω αν αφήνει το σύστημα της εφορίας να δηλώσεις ίδιο αριθμό παροχής ρεύματος σε διαφορετικά μισθωτήρια λογικά δεν πρέπει να αφήνει έτσι μάλλον ο ιδιοκτήτης έχει κάνει "ιδιωτικό συμφωνητικό" με τους ενοικιαστές και δεν έχει καταθέσει όπως οφείλει ηλεκτρονικό μισθωτήριο στην εφορία και όπως είναι φυσικό πληρώνεται με μετρητά στο χέρι και όχι σε λογαριασμό τράπεζας.

όπως δηλαδή το λες πληρώνεται μαύρα

άρα καταλαβαίνεις ότι αν φάει καταγγελία στις αρμόδιες αρχές

θα τον πονέσει ο κώλος του

γιατί θα τον κυνηγήσει η εφορία , ο δήμος , η ΔΕΗ , ο ΔΕΔΔΗΕ , η ΕΥΔΑΠ

θα είναι χοντρή η .... που θα φάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ikorolis είπε

δεν ξέρω αν αφήνει το σύστημα της εφορίας να δηλώσεις ίδιο αριθμό παροχής ρεύματος σε διαφορετικά μισθωτήρια

όχι , δε γίνεται , είναι για μαύρα και να φαίνεται μάλιστα μη ηλεκτροδοτούμενο για μειωμένους φόρους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

@Freddo μάλλον διάβασες πλαγίως το τι έγραψε - σωστά - η κοπέλα. Πόσες φορές εδώ και δεκαετίες, έχεις λάβει δύο διαδοχικους λογαριασμούς έναντι;  Εδώ και δεκαετίες, εκδίδεται ένας έναντι στο δίμηνο και ένας εκκαθαριστικός στο τετράμηνο (δηλ. στο επόμενο δίμηνο). Δεν σε προβληματίζει το γεγονός ότι με βάση τα όσα γράφει, λαμβάνει μόνο έναντι; 

ΥΓ Αναφέρομαι στη ΔΕΗ. Άλλοι παροχοι εκδίδουν έναντι ανά μήνα.

Πέρσι, όλο τον χρόνο, μόνο έναντι έστελναν σε εμάς. 5 συνεχόμενοι λογαρισμοί έναντι!

Και καλά όσες φορές ήρθαν δεν τους άνοιξε κανείς για να μπορέσουν να κάνουν μέτρηση.

Έχω την εντύπωση ότι η ΔΕΗ εδώ και κάμποσο καιρό (ίσως 2-3 χρόνια) έχει δώσει το έργο της καταγραφής των μετρητών σε εργολάβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Πέρσι, όλο τον χρόνο, μόνο έναντι έστελναν σε εμάς. 5 συνεχόμενοι λογαρισμοί έναντι!

Και καλά όσες φορές ήρθαν δεν τους άνοιξε κανείς για να μπορέσουν να κάνουν μέτρηση.

Έχω την εντύπωση ότι η ΔΕΗ εδώ και κάμποσο καιρό (ίσως 2-3 χρόνια) έχει δώσει το έργο της καταγραφής των μετρητών σε εργολάβο.

Στην πολυκατοικία που μένω και είμαι ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος το 2019 που ήμουν (τελευταία χρονιά διαχειριστής καθώς ήμουν για 10+ χρόνια) ο ΔΕΔΔΗΕ είχε να κάνει καταμέτρηση 367 ημέρες

έλεγαν από τον ΔΕΔΔΗΕ Αθήνας ότι δεν τους ανοίγαμε όταν όμως τους ενημέρωσα ότι υπάρχουν κάμερες και να μου δώσουν ημερομηνίες να το κοιτάξω τότε μου έδωσαν τις ημερομηνίες (σύμφωνα με το σύστημα τους και με τους λογαριασμούς) βάση καμερών έδειξε ότι από τις (4) τέσσερις φορές που δήλωσαν οι καταμετρητές ότι πέρασαν και δεν τους άνοιξε κανείς με αποτέλεσμα να μην γίνει καταμέτρηση και να μην εκδοθεί λογαριασμός εκκαθαριστικός αλλά ούτε και έναντι καθώς δεν μπορούν να εκδώσουν παραπάνω από (2) δύο έναντι συνεχόμενους αυτό λέει η ΔΕΗ και ο ΔΕΔΔΗΕ πρέπει να γίνει καταμέτρηση και να εκδοθεί εκκαθαριστικός λογαριασμός. Από τις κάμερες έδειξε ότι πέρασαν (2) δύο φορές απλά και κόλλησαν το χαρτί έτσι κανόνισα ραντεβού ήρθαν έκαναν την καταμέτρηση (367 ημέρες) και εκδόθηκε εκκαθαριστικός λογαριασμός σκέψου κατανάλωση 5.000+ kwh και ποσό 555 ευρώ.

μετά κάλεσα την ΔΕΗ και τον ΔΕΔΔΗΕ και λέω αν είναι να ανησυχώ αν θα περάσετε ή όχι να καταγράφω μόνος μου την μέτρηση κάθε τέλος του χρόνου να εκδίδεται έναν εκκαθαριστικό λογαριασμό 5.000kwh και να πληρώνω το 500 ευρώ και να τελειώνει η ιστορία.

το έργο της καταμέτρησης είναι του ΔΕΔΔΗΕ και όντως υπάρχει ΙΔΙΩΤΕΣ ΕΡΓΟΛΑΒΟΙ για την καταμέτρηση - ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΚΑΤΑΜΕΤΡΗΤΕΣ ΤΟΥ ΔΕΔΔΗΕ

 

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Έχω την εντύπωση ότι η ΔΕΗ εδώ και κάμποσο καιρό (ίσως 2-3 χρόνια) έχει δώσει το έργο της καταγραφής των μετρητών σε εργολάβο.

ο ΔΕΔΔΗΕ θες να πεις

7 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Πέρσι, όλο τον χρόνο, μόνο έναντι έστελναν σε εμάς. 5 συνεχόμενοι λογαρισμοί έναντι!

να δίνεις εσύ την ένδειξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikorolis είπε

υπάρχει η σχετική νομοθεσία (αν την ψάξεις στο διαδίκτυο θα την βρεις πιστεύω)

Απαγορεύεται η κοινή παροχή ρεύματος/νερού στις περιπτώσεις που το ακίνητο διατίθεται προς ενοικίαση.

(αν είσαι ο ιδιοκτήτης και μένεις σε αυτά δεν υπάρχει πρόβλημα) καθώς σου δίνεται η δυνατότητα να ενώσεις διαμερίσματα ενός ορόφου και να τα κάνεις ενιαία ή να ενώσεις ορόφους και να τα δηλώσεις στην εφορία ως ένα διαμέρισμα.

το οποίο είναι ποινικό αδίκημα εκτός υψηλού πρόστιμου (μην ξεχνάς ότι εμπλέκονται πολλοί φορείς) υπάρχει και φυλάκιση σε ορισμένες περιπτώσεις

το ξέρω λόγω της εργασίας μου καθώς ενοικιάζουμε σπίτια 

Με λίγα λόγια δεν έχεις υπόψιν την νομοθεσία στην οποία αναφέρεσαι. Εγώ έχω ψάξει αλλά δεν έχω βρει κάτι σχετικό, για αυτό σε ρώτησα μήπως την έχεις εσύ υπόψιν.

Πάντως από μια εμπειρία που είχα προσωπικά (ο δήμος μετά από έλεγχο διαπίστωσε ότι σε επαγγελματικό χώρο μετρητής δηλωμένος για 15 τμ ηλεκτροδοτούσε 500+) ούτε φυλακή μπήκα, ούτε πρόστιμο πλήρωσα, τίποτα από όλα αυτά που λες, απλά έκαναν διόρθωση στα αρχεία τους και ενημέρωσαν τον ΔΕΔΔΗΕ ώστε από κείνη τη στιγμή και μετά να πληρώνω τα σωστά ΔΤ+ΔΦ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Με λίγα λόγια δεν έχεις υπόψιν την νομοθεσία στην οποία αναφέρεσαι. Εγώ έχω ψάξει αλλά δεν έχω βρει κάτι σχετικό, για αυτό σε ρώτησα μήπως την έχεις εσύ υπόψιν.

Πάντως από μια εμπειρία που είχα προσωπικά (ο δήμος μετά από έλεγχο διαπίστωσε ότι σε επαγγελματικό χώρο μετρητής δηλωμένος για 15 τμ ηλεκτροδοτούσε 500+) ούτε φυλακή μπήκα, ούτε πρόστιμο πλήρωσα, τίποτα από όλα αυτά που λες, απλά έκαναν διόρθωση στα αρχεία τους και ενημέρωσαν τον ΔΕΔΔΗΕ ώστε από κείνη τη στιγμή και μετά να πληρώνω τα σωστά ΔΤ+ΔΦ.

θα ρωτήσω το νομικό τμήμα (δικηγόροι) της εταιρείας που εργάζομαι οι οποίοι ξέρουν γιατί είχαν ασχοληθεί με τις περιπτώσεις που είχαμε τέτοια θέματα.

ισχύει και το πρόστιμο και οι ποινικές ευθύνες να ξέρεις.

ότι αφορά εσένα προφανώς γιατί ήταν επαγγελματικός χώρος / δεν υπήρχε δόλος από την πλευρά σου δεν το έκανες δηλαδή εσκεμμένα αλλά από λάθος για αυτό δεν προχώρησαν σε μέτρα εναντίων σου

γιατί θα μπορούσε και ο Δήμος να απαιτήσει χρήματα να πληρώσεις και φυσικά τα ανάλογα πρόστιμα

και η ΔΕΗ και ο ΔΕΔΔΗΕ

Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες μην το ξεχνάμε αυτό

Φαίνεται αν είναι λάθος ή αν είναι δόλος (εσκεμμένη ενέργεια) με σκοπό να γλυτώνεις χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

@Freddo μάλλον διάβασες πλαγίως το τι έγραψε - σωστά - η κοπέλα. Πόσες φορές εδώ και δεκαετίες, έχεις λάβει δύο διαδοχικους λογαριασμούς έναντι;  Εδώ και δεκαετίες, εκδίδεται ένας έναντι στο δίμηνο και ένας εκκαθαριστικός στο τετράμηνο (δηλ. στο επόμενο δίμηνο). Δεν σε προβληματίζει το γεγονός ότι με βάση τα όσα γράφει, λαμβάνει μόνο έναντι; 

ΥΓ Αναφέρομαι στη ΔΕΗ. Άλλοι παροχοι εκδίδουν έναντι ανά μήνα.

Εγω παντως λαμβανω 3 εναντι 1 εκκαθαριστικο απο την ΔΕΗ.

Επεξ/σία από NTC Labs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειναι πρωτακουστο αυτο με το κοινό ρολοι. Το χω πετυχει και εγώ 3οροφη πολυκατοικία που ανηκε ολοκληρη σε καποιον,και ειχε κοινο ρολοι δεη κ μετρητη νερου γιατι στα σπιτια που νοίκιαζε ειχε ενσωματώσει στο ενοικιο και την δεη και το νερο. Το θεμα ειναι οτι αυτος δεν ζητούσε επιπλεον λεφτα για ρευμα και νερο απο τους ενοικιαστές εφόσον τους το ειχε βαλει στη τιμη εξαρχής. Αυτος που λεει η κοπελα παιζει να εχει το κοινό ρολοι και να το παιζει δεδδηε στη θεση της δεδδηε, να του ρχεται ενας λογαριασμός και να καθεται μονος να κανει διαιρεσεις και να ζητάει τα λεφτά απο τους ενοικιαστές. 

Λυση ευκολη δεν υπάρχει, η πηγαινε με το ενοικιαστηριο και παρε το ρεύμα στο ονομα σου η αλλαξε σπιτι, αν σε δάγκωσε μια τωρα, ποιος εγγυάται ότι στον επομενο λογαριασμο δεν θα σου ζητησει να του πληρωσεις 400 για το ρεύμα? 

Επεξ/σία από miucce
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

@Freddo μάλλον διάβασες πλαγίως το τι έγραψε - σωστά - η κοπέλα. Πόσες φορές εδώ και δεκαετίες, έχεις λάβει δύο διαδοχικους λογαριασμούς έναντι;  Εδώ και δεκαετίες, εκδίδεται ένας έναντι στο δίμηνο και ένας εκκαθαριστικός στο τετράμηνο (δηλ. στο επόμενο δίμηνο). Δεν σε προβληματίζει το γεγονός ότι με βάση τα όσα γράφει, λαμβάνει μόνο έναντι; 

ΥΓ Αναφέρομαι στη ΔΕΗ. Άλλοι παροχοι εκδίδουν έναντι ανά μήνα.

 Ναι αν τα συνεργεία του ΔΕΔΔΗΕ πραγματοποιουν τακτικά μετρήσεις στους μετρητές τότε θα γίνεται αυτό που είπες. Επειδή όμως σε πάρα πολλούς δεν μετράνε τακτικά, διότι δεν έρχονται να μετρήσουν, η ΔΕΗ σου στέλνει έναντι μέχρι να γίνει η μέτρηση και να βγει εκκαθαριστικός. Σε εμάς μια φορά μάλιστα δεν μέτρησαν για 1 έτος και δεν σηκωναν τα τηλέφωνα, έστελναν έναντι για 1 έτος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ikorolis είπε

θα ρωτήσω το νομικό τμήμα (δικηγόροι) της εταιρείας που εργάζομαι οι οποίοι ξέρουν γιατί είχαν ασχοληθεί με τις περιπτώσεις που είχαμε τέτοια θέματα.

ισχύει και το πρόστιμο και οι ποινικές ευθύνες να ξέρεις.

ότι αφορά εσένα προφανώς γιατί ήταν επαγγελματικός χώρος / δεν υπήρχε δόλος από την πλευρά σου δεν το έκανες δηλαδή εσκεμμένα αλλά από λάθος για αυτό δεν προχώρησαν σε μέτρα εναντίων σου

γιατί θα μπορούσε και ο Δήμος να απαιτήσει χρήματα να πληρώσεις και φυσικά τα ανάλογα πρόστιμα

και η ΔΕΗ και ο ΔΕΔΔΗΕ

Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες μην το ξεχνάμε αυτό

Φαίνεται αν είναι λάθος ή αν είναι δόλος (εσκεμμένη ενέργεια) με σκοπό να γλυτώνεις χρήματα.

Στην περίπτωση μου προφανώς και υπήρχε δόλος, προφανώς και είχε γίνει εσκεμμένα, ήταν φως φανάρι. Τα ποσά που είχα γλιτώσει για κάποια χρόνια από ΔΤ+ΔΦ ήταν τεράστια (500+ τμ λέμε). Για να πάρεις μια ιδέα δες πόσο πλήρωνε ένα άλλο άσχετο ακίνητο 450 τμ για το οποίο έχω σκαναρισμένο λογαριασμό, υπόψιν αυτά αφορούσαν δίμηνο:

image.png.3687bafcff67ad7a537723a97f8be3c3.png

Όσο για την ΔΕΗ και ΔΕΔΔΗΕ τι χρήματα θα μπορούσαν να απαιτήσουν να πληρώσω? Μόνο ο Δήμος ζημιώθηκε.

Τέλος πάντων, αν μάθεις κάτι κάνε έναν κόπο και γράψε το εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Με λίγα λόγια δεν έχεις υπόψιν την νομοθεσία στην οποία αναφέρεσαι. Εγώ έχω ψάξει αλλά δεν έχω βρει κάτι σχετικό, για αυτό σε ρώτησα μήπως την έχεις εσύ υπόψιν.

Πάντως από μια εμπειρία που είχα προσωπικά (ο δήμος μετά από έλεγχο διαπίστωσε ότι σε επαγγελματικό χώρο μετρητής δηλωμένος για 15 τμ ηλεκτροδοτούσε 500+) ούτε φυλακή μπήκα, ούτε πρόστιμο πλήρωσα, τίποτα από όλα αυτά που λες, απλά έκαναν διόρθωση στα αρχεία τους και ενημέρωσαν τον ΔΕΔΔΗΕ ώστε από κείνη τη στιγμή και μετά να πληρώνω τα σωστά ΔΤ+ΔΦ.

https://www.ethnos.gr/oikonomia/174480_adilota-tetragonika-deyteri-eykairia-gia-toys-idioktites-nea-eynoiki-rythmisi

Ειχε γινει και πέρσι το ιδιο με την διόρθωση τετραγωνικων χωρις πρόστιμο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, miucce είπε

https://www.ethnos.gr/oikonomia/174480_adilota-tetragonika-deyteri-eykairia-gia-toys-idioktites-nea-eynoiki-rythmisi

Ειχε γινει και πέρσι το ιδιο με την διόρθωση τετραγωνικων χωρις πρόστιμο 

Καμία σχέση με τη δική μου περίπτωση, εγώ δεν ήμουν ιδιοκτήτης αλλά ενοικιαστής, και επίσης τη διαφορά την βρήκαν μετά από έλεγχο και όχι με δήλωση του ιδιοκτήτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...