Προς το περιεχόμενο

Πώληση σπιτιού που μένει συγγενής


Pyxeno

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, θα ήθελα τη γνώμη σας σε κάτι:

Ήμουνα ψιλός κύριος σε σπίτι που επικαρπωτής ήταν ο παππούς μου. Ως ψιλός κύριος και επειδή ο παππούς μου ήταν προχωρημένης ηλικίας πλήρωνα κάμποσα χρόνια σχεδόν όλο τον ΕΝΦΙΑ. Ο παππούς μου έμενε μαζι με τον θείο μου (και γιο του) και την γυναίκα του.

Χάσαμε τον παππού πριν από 8 μήνες. Πλέον έχω την κυριότητα του σπιτιού και προσπάθησα να κάνω μια κουβέντα με τον θείο μου όταν πήγα Ελλάδα (μένω εξωτερικό) αλλά δείχνει να το αποφεύγει. Έχω πάρει τηλέφωνα μετά  αλλά και πάλι δεν βλέπω ανταπόκριση. Από την πλευρά μου και εγω στο εξωτερικό μένω σε ενοίκιο κ θα ήθελα να πουλήσω το σπίτι στην Ελλάδα για να αγοράσω κάτι εδώ που μένω και εργάζομαι. Υπάρχει και το ενδεχόμενο να ζητήσω ενοίκιο αλλά θα ήθελα να αποφύγω τέτοιου είδους εξαρτήσεις από την στιγμή που βλέπω να μην υπάρχει συννενόηση.

Έχετε κάποια ιδέα για να το χειριστώ με κάποιο σχετικά ευγενικό τρόπο; Θέλω να αποφυγω εξωδικα κτλ γιατί υπήρχε στενή σχέση με τον θείο μου όταν ήμουν παιδί  και φρόντισαν και τον παππού μου που τον υπεραγαπούσα αλλά δεν ξέρω και τί άλλο να κάνω.

Ευχαριστώ,

Π.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από την στιγμή που το σπίτι είναι δικό σου,  μιλάς με τον θείο και εξηγείς οτι θα το πουλήσεις. Απλά δώσε πολύ περιθώριο ώστε να βρεθεί κάτι μιας και τα ενοίκια κτλ είναι απλησίαστα αυτή την εποχή.

Τύπου, δώσε του περιθώριο πάνω από χρόνο για να βρεί κάτι άλλο. Μπορείς να του δώσεις και κάποια χρήματα από την πώληση για να τον βοηθήσεις στα πρώτα έξοδα εφόσον πηγαίνει στο ενοίκιο (από την στιγμή που τα λέτε καλά και έχετε καλές σχέσεις, δεν είναι κακό να τον βοηθήσεις)

Αν δεν παίρνει από λόγια, συμβουλέυεσαι δικηγόρο και το βάζεις προς πώληση. Τα υπόλοιπα θα πάρουν τον δρόμο τους.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Pyxeno είπε

Καλημέρα, θα ήθελα τη γνώμη σας σε κάτι:

Ήμουνα ψιλός κύριος σε σπίτι που επικαρπωτής ήταν ο παππούς μου. Ως ψιλός κύριος και επειδή ο παππούς μου ήταν προχωρημένης ηλικίας πλήρωνα κάμποσα χρόνια σχεδόν όλο τον ΕΝΦΙΑ. Ο παππούς μου έμενε μαζι με τον θείο μου (και γιο του) και την γυναίκα του.

Χάσαμε τον παππού πριν από 8 μήνες. Πλέον έχω την κυριότητα του σπιτιού και προσπάθησα να κάνω μια κουβέντα με τον θείο μου όταν πήγα Ελλάδα (μένω εξωτερικό) αλλά δείχνει να το αποφεύγει. Έχω πάρει τηλέφωνα μετά  αλλά και πάλι δεν βλέπω ανταπόκριση. Από την πλευρά μου και εγω στο εξωτερικό μένω σε ενοίκιο κ θα ήθελα να πουλήσω το σπίτι στην Ελλάδα για να αγοράσω κάτι εδώ που μένω και εργάζομαι. Υπάρχει και το ενδεχόμενο να ζητήσω ενοίκιο αλλά θα ήθελα να αποφύγω τέτοιου είδους εξαρτήσεις από την στιγμή που βλέπω να μην υπάρχει συννενόηση.

Έχετε κάποια ιδέα για να το χειριστώ με κάποιο σχετικά ευγενικό τρόπο; Θέλω να αποφυγω εξωδικα κτλ γιατί υπήρχε στενή σχέση με τον θείο μου όταν ήμουν παιδί  και φρόντισαν και τον παππού μου που τον υπεραγαπούσα αλλά δεν ξέρω και τί άλλο να κάνω.

Ευχαριστώ,

Π.

Διευκρίνισε μας κάτι, τα "προσπάθησα να κάνω μια κουβέντα με τον θείο μου όταν πήγα Ελλάδα (μένω εξωτερικό) αλλά δείχνει να το αποφεύγει. Έχω πάρει τηλέφωνα μετά  αλλά και πάλι δεν βλέπω ανταπόκριση." τι ακριβώς σημαίνουν? Του ανακοίνωσες με ευγενικό τρόπο ότι θέλεις να πουλήσεις το σπίτι άρα θα πρέπει να το αδειάσει, ή όχι?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχήν να πω οτι είμαι νέος στο site και η άμεση ανταπόκριση με έχει ξαφνιάσει και σας ευχαριστώ. Για να συμπληρώσω σε αυτά που γράφω , ο παππούς έχει αφήσει και στον θείο μου κάποια χρήματα και κάποιο οικόπεδο με τα οποία θα μπορούσε να αγοράσει το σπίτι το οποίο μένει από μένα. Του είχα πει λοιπόν οτι από κοντα οτι πρέπει να κουβεντιάσουμε με ποιόν τρόπο θα πρέπει να τακτοποιήσουμε το θέμα και είχα αναφερθεί και στο οικόπεδο αλλά μου ζήτησε να αναβαλλουμε την συζήτηση. Στις τηλεφωνικές επικοινωνίες όποτε αναφέρομαι στο θέμα βρίσκει κάποια δικαιολογία για να κλείσει το τηλέφωνο.  

Επεξ/σία από Pyxeno
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Pyxeno είπε

Καταρχήν να πω οτι είμαι νέος στο site και η άμεση ανταπόκριση με έχει ξαφνιάσει και σας ευχαριστώ. Για να συμπληρώσω σε αυτά που γράφω , ο παππούς έχει αφήσει και στον θείο μου κάποια χρήματα και κάποιο οικόπεδο με τα οποία θα μπορούσε να αγοράσει το σπίτι το οποίο μένει από μένα. Του είχα πει λοιπόν οτι από κοντα οτι πρέπει να κουβεντιάσουμε με ποιόν τρόπο θα πρέπει να τακτοποιήσουμε το θέμα και είχα αναφερθεί και στο οικόπεδο αλλά μου ζήτησε να αναβαλλουμε την συζήτηση. Στις τηλεφωνικές επικοινωνίες όποτε αναφέρομαι στο θέμα βρίσκει κάποια δικαιολογία για να κλείσει το τηλέφωνο.  Να πω επίσης οτι ο λόγος που τα πράγματα είναι έτσι μπλεγμένα είναι γιατί η "μοιρασιά" είχε γίνει όταν ακόμα ζούσε ο πατέρας μου (15 χρόνια πριν). 

Αν θέλεις τη γνώμη μου, παραείναι "ευγενικός" ο τρόπος σου.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Pyxeno είπε

Καταρχήν να πω οτι είμαι νέος στο site και η άμεση ανταπόκριση με έχει ξαφνιάσει και σας ευχαριστώ. Για να συμπληρώσω σε αυτά που γράφω , ο παππούς έχει αφήσει και στον θείο μου κάποια χρήματα και κάποιο οικόπεδο με τα οποία θα μπορούσε να αγοράσει το σπίτι το οποίο μένει από μένα. Του είχα πει λοιπόν οτι από κοντα οτι πρέπει να κουβεντιάσουμε με ποιόν τρόπο θα πρέπει να τακτοποιήσουμε το θέμα και είχα αναφερθεί και στο οικόπεδο αλλά μου ζήτησε να αναβαλλουμε την συζήτηση. Στις τηλεφωνικές επικοινωνίες όποτε αναφέρομαι στο θέμα βρίσκει κάποια δικαιολογία για να κλείσει το τηλέφωνο.  

παρτον και πες του "την δευτερα θα έρθει ενας μεσιτης για εκτιμηση. δεν θελει κάτι, μονο απέξω θα ριξει μια ματια."

θα ξεκινήσει εκείνος την κουβέντα 😛

Επεξ/σία από basilis_k6
  • Like 12
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pyxeno είπε

Του είχα πει λοιπόν οτι από κοντα οτι πρέπει να κουβεντιάσουμε με ποιόν τρόπο θα πρέπει να τακτοποιήσουμε το θέμα και είχα αναφερθεί και στο οικόπεδο αλλά μου ζήτησε να αναβαλλουμε την συζήτηση. Στις τηλεφωνικές επικοινωνίες όποτε αναφέρομαι στο θέμα βρίσκει κάποια δικαιολογία για να κλείσει το τηλέφωνο.  

Και γιατί πρέπει να πάρεις την άδειά του ή να συζητήσεις μαζί του τι θα κάνεις με το σπίτι σου? Αφού σε αποφεύγει , βρες αγοραστή, πούλα το και άσε τον νέο ιδιοκτήτη να "συζητήσει" μαζί του.

Πες το σε κάποιον συγγενή ή γνωστό σου ότι προτίθεσαι να το πουλήσεις και φρόντισε να ενημερωθεί και ο θείος. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nabuko είπε

Και γιατί πρέπει να πάρεις την άδειά του ή να συζητήσεις μαζί του τι θα κάνεις με το σπίτι σου? Αφού σε αποφεύγει , βρες αγοραστή, πούλα το και άσε τον νέο ιδιοκτήτη να "συζητήσει" μαζί του.

Πες το σε κάποιον συγγενή ή γνωστό σου ότι προτίθεσαι να το πουλήσεις και φρόντισε να ενημερωθεί και ο θείος. 

Και τι είναι το σπίτι να το αγοράσει ο άλλος χωρίς να πάει να το δει, σουβλάκι ;

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Και τι είναι το σπίτι να το αγοράσει ο άλλος χωρίς να πάει να το δει, σουβλάκι ;

Προφανώς και θα μπει να το δει παντού ο όποιος αγοραστής. Εννοεί ότι δεν θα περιμένει την άδεια όποιου διαμένει εκεί για να το πουλήσει από την στιγμή μάλιστα που δεν έχει ποσοστό συνιδιοκτησίας ο θείος του εκεί.

Τώρα για το πως θα καταφέρει να αναγκάσει τον διαμένοντα θείο του εκεί για να επιτρέψει την είσοδο σε αγοραστή να εισέλθει και φυσικά να αποχωρήσει αν και όταν πουληθεί αυτό, είναι άλλο θέμα.

Αν δεν καταλαβαίνει από λόγια, η μόνη λύση είναι ο δικηγόρος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, SPY_oo7 είπε

Δηλαδη αλλοι φρόντιζαν τον παπαπου και σε αλλον αφησε το σπιτι

Ε για να του το άφησε κληρονομιά, κάτι θα ξέρει.Η μήπως γνωρίζουμε καλύτερα εμείς;

Επίσης γνωρίζουμε εμείς τι έχει κάνει ο TS για τον παππού του;

Ο θείος του γιατί τον έχει συνδέσει με Κάϊρο αφού είναι σωστός και έχει σκοπό να μείνει εκεί μόνιμα;Γιατί δεν συζητάει με τον TS να δεί πχ αν έχει οικονομικό πρόβλημα.Και στην τελική γιατί ο TS να είναι στο ενοίκιο;

Επίσης γιατί δεν πλήρωναν ΕΝΦΙΑ αυτοί που έμεναν στο σπίτι;Αυτό σημαίνει πως πιθανόν ο θείος δεν γνώριζε πως δεν του είχε αφήσει το σπίτι, το έμαθε και αντιδρά αρνητικά.Ομως ο TS γνώριζε πως ο παππούς του το είχε γράψει στο όνομά του, αλλιώς γιατί να πλήρωνε τον ΕΝΦΙΑ;

Ας κρατήσει ο θείος τα λεφτά και το οικόπεδο που ήδη τα έχει και ο TS να πάρει το σπίτι.

Ο καθένας θα διεκδικούσε το σπίτι, εκτός αν είναι κουβαρντάς η έχει 2-3 σπίτια.

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα την γνωμη μου ηταν λαθος του παππου που το αφησε σε εσενα και οχι στον γιο του αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου αυτο που μπορεις να κανεις εφοσον αποφευγει την συζητηση ειναι να του γραψεις μια επιστολη που θα αναλυει τις απαιτησεις σου και να του τις γνωστοποιησεις σε πρωτη φαση

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, czarjuly said:

κατα την γνωμη μου ηταν λαθος του παππου που το αφησε σε εσενα και οχι στον γιο του

Άρα να τα άφηνε όλα στο ένα παιδί και τίποτα στο άλλο (πατέρα ή μητέρα του TS) ? Γιατί ουσιαστικά τα μοίρασε ο παππούς, απλά δεν το έγραψε στο γονέα του TS αλλά κατευθείαν σε αυτόν.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

23 λεπτά πριν, Thresh είπε

Άρα να τα άφηνε όλα στο ένα παιδί και τίποτα στο άλλο (πατέρα ή μητέρα του TS) ? Γιατί ουσιαστικά τα μοίρασε ο παππούς, απλά δεν το έγραψε στο γονέα του TS αλλά κατευθείαν σε αυτόν.

Δεν αναφερεται γονεας καπου,ενας θειος μονο,ή κανω λαθος;

Επεξ/σία από StamTheMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, StamTheMan said:

 

Δεν αναφερεται γονεας καπου,ενας θειος μονο,ή κανω λαθος;

Για να συνεχίζει στην ίδια πρόταση "να του στείλεις επιστολή" με το "στο γιο του", προφανώς εννοεί το θείο του που μένει στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...