Προς το περιεχόμενο

Πώληση σπιτιού που μένει συγγενής


Pyxeno

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Εσύ ξέρεις;

Και εγώ μένω στο ίδιο ενοίκιο έξι χρόνια,να ζητήσω χρησικτησία;

θα χρειαστεί λιγο περισσότερα στον τομέα της εκπαίδευσης πιστευω, διοτι το ενοικιο ακυρωνει τη χρησικτησια. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

θα χρειαστεί λιγο περισσότερα στον τομέα της εκπαίδευσης πιστευω, διοτι το ενοικιο ακυρωνει τη χρησικτησια. 

Δεν είναι δηλωμένα πουθενά. Κάνει; Γιατί κάτι για 20 χρόνια λένε πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα το ακινητο δεν εχει ιδιοκτήτη μετα τον παππού. Εχουμε εναν διαδικο με τακτικη χρησικτησια και εναν με εκτακτη (θειος), τωρα το τι δηλώνει ο καθένας ειναι ασχετο, ας δηλωνουν και οι δυο οτι μενουν μεσα, το θεμα ειναι πως θα το αποδειξουν. Πάντως επικαρπ κ υψηλή κυρ ακυρωνονται οταν επελθει χρησικτησια. Ειναι πολυπλοκη υπόθεση και θεωρω οτι ο θειος το γνωριζε και εκανε αβαβα.. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

χρησικτησια πολυ ευκολα απο τον θειο και μαλιστα ουσιαστικη. Πολυ δυσκολο να πουληθεί το σπιτι. 

Η χρησικτησία δεν είναι κάτι το απλό και κυρίως συναντάται σε αγροτεμάχια, εκτάσεις δημοσίου και κενά ή ημιτελή οικόπεδα (πάει ο άλλος και χτίζει πάνω σε ξεχασμένα οικόπεδα). Σκέψου απλά πόσοι μένουν σε ενοικιασμένα σπίτια με μη δηλωμένο ενοίκιο και πολλές φορές οι ιδιοκτήτες δεν το είχαν περάσει καν στο Ε9 λόγω κληρονομιάς. Άμα ήταν τόσο απλό η μισή χώρα θα αποκτούσε έτσι κινητό. Ορισμένα από τα κριτήρια για απόδειξη χρησικτησίας είναι: Ε9, ΕΝΦΙΑ, Συμφωνητικά, Αλλαγές στο οικόπεδο (δεν μετράνε στην συγκεκριμενη περίπτωση), Άσκηση νομής επί του ακινήτου (πχ να το νοικιάζεις σε αλλους, ή άλλες πράξεις που συνήθως αναλάμβανε ο ιδιοκτήτης), Ενυπόθηκα δάνεια, κτλ

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα έχω περάσει και εγώ με συγγενή που μου κρατούσε και μαγαζί έτσι με ψίχουλα ενοίκιο (σε σχεση με την αξια του σπιτιου) και με σπιτι ταυτοχρονα που εμενε η γιαγια μου (και μανα της συγγενη μου που δουλευαν και το μαγαζι στο αλλο ακινητο μου και ειχαν και τρελα λεφτα) στο τζαμπέ ενώ εγώ χρειαζόμουν λεφτά επειγόντως. 

Έκανα πολλές προσπάθειες συννενόησης και έβλεπα την συμπεριφορά που βλέπεις και εσύ...τρελίτσα και αδιαφορία σαν να μη τρέχει τίποτα. 

Κανόνισα και τους πέταξα εκτός με το ζόρι. 

Όποιος δεν σέβεται δεν αξίζει σεβασμό. Προσπαθείς να μην χαλάσουν οι σχέσεις σας με το να χαλιέσαι εσύ ο ίδιος. 
Τελείως λάθος τακτική.Στο τέλος οτι και να κάνεις θα σε βγάλουν και αχάριστο από πάνω να το δεις. 

Όποιος δεν σέβεται πρέπει να φοβάται. 

Επεξ/σία από Backpacker
  • Like 3
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την εμπειρια μου, αυτες οι καταστασεις και συζητησεις, 99 στις 100 περιπτωσεις δεν οδηγουν πουθενα. Φυσικα και ο θειος δεν θελει, ουτε και προκειται να αφησει το σπιτι που μενει με την οικογενεια του, ετσι απλα, τουλαχιστον οχι χωρις να γινεις εσυ ο κακος της υποθεσης. Θελω να πω, καταλαβαινω οτι δεν θελεις να χαλασουν οι σχεσεις σας ή να φανεις σαν γαιδαρος, αλλα οσο πιο νωρις αντιληφθεις οτι ειναι ουσιαστικα αναποφευκτο να συμβει αυτο, τοσο γρηγοροτερα θα προχωρησεις τη ζωη σου. Με συζητησεις τυπου "Θειε καποια στιγμη να κατσουμε να τα βαλουμε κατω κλπ κλπ" δεν προκειται ποτε να καταληξουν σε συννενοηση γιατι ο ανθρωπος προφανως και δεν θελει να ξεβολευτει, οποτε μια ζωη θα το αποφευγει.

Το παιρνεις αποφαση πως δεν υπαρχει αλλη λυση και μια μερα παιρνεις ενα τηλεφωνο και σε απλη, κατανοητη και σαφη γλωσσα ανακοινωνεις "Θειε, εχω αναγκη τα χρηματα και το σπιτι θα πουληθει, απλα σε ενημερωνω να το γνωριζεις και εσυ, οτι εχω ηδη ξεκινησει διαδικασιες. Πες μου ποσο χρονο χρειαζεσαι και θα τον εχεις, αλλα σε παρακαλω οχι παραπανω απο ΧΧ μηνες, γιατι εχω μεγαλη αναγκη". Δινεις σαν καλος ανηψιος ενα γενναιο αλλα ευλογο χρονικο διαστημα να τακτοποιηθουν και ολα παιρνουν το δρομο τους.

Θα χαλασουν οι σχεσεις σας, ειναι δεδομενο, αλλα διαλεγεις αναμεσα σε αυτο και στο σπιτι. Απο εκει και περα, εσυ ο,τι κρινεις.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω χαλάσει κι εγώ σχέσεις με συγγενείς. Μη μασάς πουθενά. Κι εμένα μου λέγανε ντροπή σου είναι συγγενής και τέτοια.

Το θέμα όμως είναι ότι οι σχέσεις είναι αμφίδρομες. Είναι συγγενής μου, αλλά είμαι κι εγώ συγγενής του. Δε μπορεί εγώ μόνο να κάνω το κορόιδο και να ανέχομαι καταστάσεις εις βάρος μου για να μη του χαλάσω το χατήρι με τη δικαιολογία ότι είναι συγγενής μου. Το ίδιο πρέπει να συμβαίνει και από την αντίθετη πλευρα. Και ειδικά σε περιπτώσεις που όλοι αναγνώριζαν ότι είχα δίκιο και μου λέγανε ναι οκ, αλλά είναι συγγενής σου.

όπως έγραψε κάποιος, όποιος δε σε σέβεται θα σε φοβάται.

 

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέμα χρησικτησίας δεν τιθεται αφού την επικαρπία είχε ο παπούς δηλ. την εξουσία να χρησιμοποιεί όπως θέλει το ακίνητο, να βάζει όποιον θέλει μέσα, να το νοικιάζει κλπ. Εφόσον πρόσφατα πέθανε έστω και να δεχτούμε ότι από τώρα να τρέχει μια περίοδος χρησικτησίας, χρειάζονται είκοσι χρόνια αδιατάρατκτης νομής διανοία κυρίου. Τέτοιες συνθήκες δεν υφίστανται εδώ. Μην τον τρελαίνουν μερικοί τον άνθρωπο. Και να θυμάται όποιος ρωτάει εδώ στο Insomnia ότι δεν απευθύνεται σε νομικό γραφείο και θα ακούσει το μακρύ και το κοντό του. Ας απευθυνθεί ο νηματοθέτης σε ένα δικηγόρο για τη νομική πλευρά. Άντε εδώ να πάρει κάποιες απαντήσεις για το κοινωνικό και συναισθηματικό μέρος της υπόθεσης μιας και ξετυλίγεται ανάμεσα σε συγγενείς και πολλοί έχουν ευχάριστες και πιο πολλές φορές δυσάρεστες εμπειρίες από οικογενειακές σχέσεις ειδικά όταν μπαίνουν στην μέση τα περιουσιακά.

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αφηγηθώ και εγώ μια πραγματική ιστορία ενός φίλου. Η σύζυγός της είχε ένα σπίτι στην επαρχία. Επειδή ο φίλος με τη σύζυγο και την κόρη έμεναν στην Αθήνα, το είχαν παραχωρήσει στη γιαγιά (μητέρα της συζύγου). Κάποια στιγμή πήγε και έμεινε με τη γιαγιά και η μία αδελφή της συζύγου του φίλου γιατί χώρισε.

Η σύζυγος του φίλου αρρώστησε από καρκίνο και μπαινόβγαινε στα νοσοκομεία πέντε χρόνια. Μέσα στην πενταετία η αδελφή της ήλθε να τη δει, σαν επισκέπτρια, δύο τρεις φορές μονάχα (όχι δηλ. να μείνει στο νοσοκομείο να την περιθάλψει κλπ.). Στο τέλος η ταλαιπωρημένη από τον καρκίνο γυναίκα πέθανε και το σπίτι περιήλθε στον σύζυγο (το φίλο  μου) και την κόρη του. Όμως αυτός άφησε να μένει η υερπήλικη πεθερά του και η αδελφή (πληρώνοντας πάντα ENΦΙΑ) γιατί λυπόταν την πεθερά του. Η δε κουνιάδα του πάντα του έλεγε ότι εγώ θα φύγω όταν πεθάνει η μάνα μου.

Πέθανε και η μάνα της, πέρασαν και δύο χρόνια και η άλλη όλο "φεύγω και όλο δώσε μου λίγο χρόνο ".. Δεν άντεξε και ο φίλος μου που οικονομικά είχε σπαραλιαστεί από τα νοσοκομεία και τους γιατρούς και είπε να πουλήσει το σπίτι να ξεχρεώσει και να μείνουν κάποια χρήματα για τη μόρφωση της κόρης. Αποτέλεσμα. Η καλή κουνιάδα τον βρίζει σε όλον τον κόσμο της επαρχιακής πόλης ως άπονο, εκμεταλλευτή, φραγκοφονιά κλπ. 

Ηθικά δίδαγμα. Κάνεις το καλό και σε βρίζουν από πάνω. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, tedkald είπε

Να αφηγηθώ και εγώ μια πραγματική ιστορία ενός φίλου. Η σύζυγός της είχε ένα σπίτι στην επαρχία.

Λαθος ή προχω κατασταση;😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, tedkald είπε

Να αφηγηθώ και εγώ μια πραγματική ιστορία ενός φίλου. Η σύζυγός της είχε ένα σπίτι στην επαρχία. Επειδή ο φίλος με τη σύζυγο και την κόρη έμεναν στην Αθήνα, το είχαν παραχωρήσει στη γιαγιά (μητέρα της συζύγου). Κάποια στιγμή πήγε και έμεινε με τη γιαγιά και η μία αδελφή της συζύγου του φίλου γιατί χώρισε.

Η σύζυγος του φίλου αρρώστησε από καρκίνο και μπαινόβγαινε στα νοσοκομεία πέντε χρόνια. Μέσα στην πενταετία η αδελφή της ήλθε να τη δει, σαν επισκέπτρια, δύο τρεις φορές μονάχα (όχι δηλ. να μείνει στο νοσοκομείο να την περιθάλψει κλπ.). Στο τέλος η ταλαιπωρημένη από τον καρκίνο γυναίκα πέθανε και το σπίτι περιήλθε στον σύζυγο (το φίλο  μου) και την κόρη του. Όμως αυτός άφησε να μένει η υερπήλικη πεθερά του και η αδελφή (πληρώνοντας πάντα ENΦΙΑ) γιατί λυπόταν την πεθερά του. Η δε κουνιάδα του πάντα του έλεγε ότι εγώ θα φύγω όταν πεθάνει η μάνα μου.

Πέθανε και η μάνα της, πέρασαν και δύο χρόνια και η άλλη όλο "φεύγω και όλο δώσε μου λίγο χρόνο ".. Δεν άντεξε και ο φίλος μου που οικονομικά είχε σπαραλιαστεί από τα νοσοκομεία και τους γιατρούς και είπε να πουλήσει το σπίτι να ξεχρεώσει και να μείνουν κάποια χρήματα για τη μόρφωση της κόρης. Αποτέλεσμα. Η καλή κουνιάδα τον βρίζει σε όλον τον κόσμο της επαρχιακής πόλης ως άπονο, εκμεταλλευτή, φραγκοφονιά κλπ. 

Ηθικά δίδαγμα. Κάνεις το καλό και σε βρίζουν από πάνω. 

Ετσι ειναι , καμμια καλη πραξη δεν μενει ατιμωρητη , και οπως λενε και οι φιλοι μας οι Αμερικανοι , no good deed stays unpunished

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Του δίνεις ένα έτος να βρει αλλού να μείνει (με εξώδικο πάντα η παραπάνω ενημέρωση, μπορεί να σου χρειαστεί στο μέλλον), και μετά το πουλάς.

Λέω ένα έτος επειδή σε πολλές περιοχές της Ελλάδος τα ενοίκια έχουν εκτιναχθεί και τα διαθέσιμα σπίτια είναι λίγα, θα χρειαστεί χρόνο για να βρει κάτι και να κάνει μετακόμιση.

 

Αν ο θείος είναι σωστός θα δεχθεί να σου δώσει τα λεφτά του ΕΝΦΙΑ για αυτόν τον έναν χρόνο, αλλά μην τα υπολογίσεις αυτά τα λεφτά, το πιο πιθανό είναι να μην τα πάρεις.

Επεξ/σία από tsioulak
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρες τι τιμή θες να το δώσεις και πες του ότι θες Χ ευρώ,αν τα έχει ας το αγοράσει αυτός,του δίνεις προτεραιότητα .Αν οχι θα το πάρει άλλος.ΚΑι επειδή εσύ είσαι εκτός Ελλάδας βάλε ένα δικηγόρο να ασχολείται. Ωστε να μην έχεις πολλές επαφές.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kalmik είπε

Θέμα χρησικτησίας δεν τιθεται αφού την επικαρπία είχε ο παπούς δηλ. την εξουσία να χρησιμοποιεί όπως θέλει το ακίνητο, να βάζει όποιον θέλει μέσα, να το νοικιάζει κλπ. Εφόσον πρόσφατα πέθανε έστω και να δεχτούμε ότι από τώρα να τρέχει μια περίοδος χρησικτησίας, χρειάζονται είκοσι χρόνια αδιατάρατκτης νομής διανοία κυρίου. Τέτοιες συνθήκες δεν υφίστανται εδώ. Μην τον τρελαίνουν μερικοί τον άνθρωπο. Και να θυμάται όποιος ρωτάει εδώ στο Insomnia ότι δεν απευθύνεται σε νομικό γραφείο και θα ακούσει το μακρύ και το κοντό του. Ας απευθυνθεί ο νηματοθέτης σε ένα δικηγόρο για τη νομική πλευρά. Άντε εδώ να πάρει κάποιες απαντήσεις για το κοινωνικό και συναισθηματικό μέρος της υπόθεσης μιας και ξετυλίγεται ανάμεσα σε συγγενείς και πολλοί έχουν ευχάριστες και πιο πολλές φορές δυσάρεστες εμπειρίες από οικογενειακές σχέσεις ειδικά όταν μπαίνουν στην μέση τα περιουσιακά.

Πολύ σωστά. Εκτός από την 20ετια, για να πάρεις κάτι με αυτή την δυνατότητα πρέπει να αποδείξεις στο δικαστήριο ότι καλύπτεις όλες τις φορολογικές και μη υποχρεώσεις του ακινήτου. Από την στιγμή που ο θείος δεν πληρώνει καν τον ΕΝΦΙΑ, δεν έχει κανένα νόημα να συζητάμε για χρησικτησια. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας. Απλά για να γίνω λίγο πιο ξεκάθαρος, στόχος μου δεν είναι να βγάλω κανέναν έξω από κανένα σπίτι. Αυτός είναι και ο λόγός που θέλω να το κουβεντιάσω και βάζω στην εξίσωση και οικόπεδο κτλ.,. Θέλω να βρω μια λύση που να μείνει ο θείος μου στο σπίτι χωρίς όμως να υποχρεωθω να του το χαρίσω ή να το πληρώνω εγώ κάθε χρόνο (τα έξοδα του ΕΝΦΙΑ όλα αυτά τα χρόνια κοντεύουν τα 3 χιλιάρικα πλέον). Κ επειδή έχω εκδηλώσει αυτή την πρόθεση, αποφεύγει να το κουβεντιάσει, φαντάζομαι για να κερδίσει χρόνο και χρήματα όσο μπορεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...