Προς το περιεχόμενο

Πώληση σπιτιού που μένει συγγενής


Pyxeno

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Pyxeno είπε

Παιδιά ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας. Απλά για να γίνω λίγο πιο ξεκάθαρος, στόχος μου δεν είναι να βγάλω κανέναν έξω από κανένα σπίτι. Αυτός είναι και ο λόγός που θέλω να το κουβεντιάσω και βάζω στην εξίσωση και οικόπεδο κτλ.,. Θέλω να βρω μια λύση που να μείνει ο θείος μου στο σπίτι χωρίς όμως να υποχρεωθω να του το χαρίσω ή να το πληρώνω εγώ κάθε χρόνο (τα έξοδα του ΕΝΦΙΑ όλα αυτά τα χρόνια κοντεύουν τα 3 χιλιάρικα πλέον). Κ επειδή έχω εκδηλώσει αυτή την πρόθεση, αποφεύγει να το κουβεντιάσει, φαντάζομαι για να κερδίσει χρόνο και χρήματα όσο μπορεί.

Όποιος και να είναι ο στόχος σου, από τη στιγμή που δεν δέχεται ούτε καν να το συζητήσει μία είναι η λύση, να του δώσεις τελεσίγραφο, και αν πάλι δεν γίνει τίποτα να πάρεις δραστικά μέτρα.

Το ξέρω πως θέλεις να το "χειριστείς με πιο ευγενικό τρόπο", αλλά όπως έχεις διαπιστώσει και εσύ δεν γίνεται τίποτα έτσι.

Όπως λέει και η παροιμία, αν δεν σπάσεις αυγά ομελέτα δεν φτιάχνεις.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 λεπτά πριν, Pyxeno είπε

Παιδιά ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας. Απλά για να γίνω λίγο πιο ξεκάθαρος, στόχος μου δεν είναι να βγάλω κανέναν έξω από κανένα σπίτι. Αυτός είναι και ο λόγός που θέλω να το κουβεντιάσω και βάζω στην εξίσωση και οικόπεδο κτλ.,. Θέλω να βρω μια λύση που να μείνει ο θείος μου στο σπίτι χωρίς όμως να υποχρεωθω να του το χαρίσω ή να το πληρώνω εγώ κάθε χρόνο (τα έξοδα του ΕΝΦΙΑ όλα αυτά τα χρόνια κοντεύουν τα 3 χιλιάρικα πλέον). Κ επειδή έχω εκδηλώσει αυτή την πρόθεση, αποφεύγει να το κουβεντιάσει, φαντάζομαι για να κερδίσει χρόνο και χρήματα όσο μπορεί.

Τη δικη σου προθεση τη διαβαζει ως αδυναμια , και για αυτο πεταει τη μπαλα  στην εξεδρα , δεν θα αλλαξει σταση , παρτο αποφαση , πρεπει να αλλαξεις εσυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως το γραφεις δε νομιζω να μπορει να υπαρξει λυση.

Δηλαδη τι λυση ακριβως αφου ουτε το συζηταει?

Απλα πρεπει να διαλεξεις, θελεις να τα εχεις καλα με το σοι δεν του λες τιποτα και δεν αγοραζεις ποτε το δικο σου σπιτι. Θες να εχεις το δικο σου σπιτι, αναγκαστικα τα σπας με το σοι.

Η ζωη ειναι δυσκολη και απαιτει δυσκολες αποφασεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Pyxeno είπε

Παιδιά ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας. Απλά για να γίνω λίγο πιο ξεκάθαρος, στόχος μου δεν είναι να βγάλω κανέναν έξω από κανένα σπίτι. Αυτός είναι και ο λόγός που θέλω να το κουβεντιάσω και βάζω στην εξίσωση και οικόπεδο κτλ.,. Θέλω να βρω μια λύση που να μείνει ο θείος μου στο σπίτι χωρίς όμως να υποχρεωθω να του το χαρίσω ή να το πληρώνω εγώ κάθε χρόνο (τα έξοδα του ΕΝΦΙΑ όλα αυτά τα χρόνια κοντεύουν τα 3 χιλιάρικα πλέον). Κ επειδή έχω εκδηλώσει αυτή την πρόθεση, αποφεύγει να το κουβεντιάσει, φαντάζομαι για να κερδίσει χρόνο και χρήματα όσο μπορεί.

Σε καμία περιπτωση δεν του το χαρίζεις το σπίτι, εκτός αν θέλεις να του κάνεις κάτι σαν δωρεάν παραχώρηση με συμφωνητικό. Το σπίτι παραμένει δικό σου. Ο ΕΝΦΙΑ αφορά τον ιδιοκτήτη και σε καμία περιπτωση δεν μπορείς νομικά να τον υποχρεώσεις να τον πληρώνει αυτός, εκτός κι αν συμφωνησετε προφορικά να μένει εκεί και να σου πληρώνει εσένα κάθε έτος τα χρήματα για να τα δώσεις εσύ στην εφορία. 

Αυτό το δεν δέχεται κουβέντα κτλ δεν μου γίνεται αντιληπτό, θες να πουλήσεις το σπίτι; Τον διωχνεις με το καλό η το κακό, δεν θες να τον διώξεις; Τον αφήνεις να μείνει εκεί. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον δε γινεται αυτο που θελεις με κοινη συναινεση, δηλαδη με το καλο, θα αυξησεις τους τονους. Βαζεις λοιπον ενα δικηγορο, να τους ξηγησει το πραγμα.

Ή θα συνταχθει ενα ιδιωτικο συμφωνητικο για παραχωρηση  με αντιτιμο τα  εξοδα του ακινητου (οχι να πληρωνεις ενφια για να μενει αυτος μεσα). Ταυτοχρονως τους κοβεις και το βηχα αν τους μπει στο μελλον καμια ιδεα για χρησικτησια.

Ή αν δε θελουν, ασφαλιστικα μετρα και εξωση.

Αλλιως αν εισαι ξερεις τι, κατσε και πληρωνε ως τετοιος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Pyxeno είπε

Παιδιά ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας. Απλά για να γίνω λίγο πιο ξεκάθαρος, στόχος μου δεν είναι να βγάλω κανέναν έξω από κανένα σπίτι. Αυτός είναι και ο λόγός που θέλω να το κουβεντιάσω και βάζω στην εξίσωση και οικόπεδο κτλ.,. Θέλω να βρω μια λύση που να μείνει ο θείος μου στο σπίτι χωρίς όμως να υποχρεωθω να του το χαρίσω ή να το πληρώνω εγώ κάθε χρόνο (τα έξοδα του ΕΝΦΙΑ όλα αυτά τα χρόνια κοντεύουν τα 3 χιλιάρικα πλέον). Κ επειδή έχω εκδηλώσει αυτή την πρόθεση, αποφεύγει να το κουβεντιάσει, φαντάζομαι για να κερδίσει χρόνο και χρήματα όσο μπορεί.

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά προφανώς τα φαντάζεσαι λάθος τα πράγματα, ο θείος σου μάλλον την έχει πάρει χαμπάρι την φάση πως εσύ δεν θέλεις να τσακωθείς μαζί του και ούτε κατά διάνοια δεν του έχει περάσει από το μυαλό να ασχοληθείς σοβαρά και να του στείλεις ραβασάκι με δικηγόρο και σου λέει "εντάξει θα με ζαλίσει 2-3 φορές ακόμα και στο τέλος θα τα παρατήσει και μένω εδώ μια ζωή" .

Με λίγα λόγια δεν σε έχει για τύπο που θα φτάσει κάτι στα άκρα για να γίνει το δικό του.

Αν δεν του τρίξεις τα δόντια αρχηγέ σε βλέπω να πληρώνεις αλλά τόσα χρόνια το ΕΝΦΙΑ.

Σε μερικά πράγματα διπλωματίες και καλοί χαρακτήρες δεν χρειάζονται.

Επεξ/σία από dionisis1925
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dionisis1925 είπε

Αν δεν του τρίξεις τα δόντια αρχηγέ σε βλέπω να πληρώνεις αλλά τόσα χρόνια το ΕΝΦΙΑ.

 

Μπα,θα του το παρει με χρησικτησια και θα τον καλεσει να κανουν χριστουγεννα ο θειος,να τον ξεναγησει στο καινουργιο ΤΟΥ σπιτι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις συμβολαιογραφικη εξοτσιοδοτηση σε υποψηφιο αγοραστη να το πουλησει,  ακομη και στον εαυτο του,  εναντι συμφωνηθεντος τιμηματος... πχ 100000 , και να στα αποδωσει, οποτε πλεον τον βγαζει ο αλλος...βελουδινα, αβαδιστα.

Το θεμα ειναι να βρεθει ο αγοραστης να κανει κατι τετοιο...πρεπει να το θελει πολυ το ακινητο σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέλνεις μήνυμα στον θείο. 

"Έλα θείε, επειδή προεγκρίθηκε το δάνειό μου από την τράπεζα (εκεί που μένεις και εργάζεσαι), κανόνισα να περάσει μεσίτης για να εκτιμήσει το σπίτι γιατί πρέπει να μπει υποθήκη. Θα σε ενημερώσω όταν είναι να περάσει."

Αναμένεις κίνηση. Αν δεν γίνει κάτι, στέλνεις μεσίτη για εκτίμηση (έχοντας συζητήσει την περίπτωσή σου). 

Αν δεν του επιτρέψει να μπει ή αλλάξει συμπεριφορά, ήρθε η ώρα να μπει στο παιχνίδι ο δικηγόρος και εσύ να προσπαθείς να διατηρήσεις τις σχέσεις σου (που θα χαλάσουν). 

Αν ανταποκριθεί, του λες τις σκέψεις σου και τα βρίσκετε ήρεμα και πολιτισμένα. 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Pyxeno είπε

Παιδιά ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας. Απλά για να γίνω λίγο πιο ξεκάθαρος, στόχος μου δεν είναι να βγάλω κανέναν έξω από κανένα σπίτι. Αυτός είναι και ο λόγός που θέλω να το κουβεντιάσω και βάζω στην εξίσωση και οικόπεδο κτλ.,. Θέλω να βρω μια λύση που να μείνει ο θείος μου στο σπίτι χωρίς όμως να υποχρεωθω να του το χαρίσω ή να το πληρώνω εγώ κάθε χρόνο (τα έξοδα του ΕΝΦΙΑ όλα αυτά τα χρόνια κοντεύουν τα 3 χιλιάρικα πλέον). Κ επειδή έχω εκδηλώσει αυτή την πρόθεση, αποφεύγει να το κουβεντιάσει, φαντάζομαι για να κερδίσει χρόνο και χρήματα όσο μπορεί.

Σε κάθε διαπραγμάτευση, παίζει ρόλο και ο χρόνος που κυλά. Σε αυτή την περίπτωση ο χρόνος κυλά υπέρ του θείου σου, διότι όσο παραμένει η υφιστάμενη κατάσταση ο ίδιος δεν πληρώνει νοίκι, άρα είναι κερδισμένος, άρα θα κάνει τα πάντα να μείνει σε αυτή την κατάσταση για πάντα.

Οι παγιωμένες καταστάσεις δεν αλλάζουν εύκολα. Οι συμβουλές που έλαβες είναι υπερ-αρκετές 👍

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...