Προς το περιεχόμενο

Οι προμηθευτές της Apple διαψεύδουν ότι μειώθηκε η παραγωγή του iPhone 13 λόγω έλλειψης chips


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι προμηθευτές της Apple διέψευσαν ένα άρθρο του Bloomberg στο οποίο γινόταν λόγος για μείωση της παραγωγής των μοντέλων iPhone 13 κατά 10 εκατομμύρια μονάδες λόγω προβλημάτων στην διαθεσιμότητα των chips.

Πρόσφατα, το γνωστό ειδησεογραφικό πρακτορείο Bloomberg ανέφερε ότι η Apple ενημέρωσε τους προμηθευτές της να μειώσουν την παραγωγή των μοντέλων iPhone 13 κατά περίπου 10 εκατομμύρια μονάδες για το υπόλοιπο του έτους. Η σχετική είδηση οδήγησε σε πτώση της μετοχής της Apple με αποτέλεσμα ορισμένοι αναλυτές να εκφράσουν ανησυχία για την απόδοση του iPhone 13 και την ικανότητα της εταιρείας να ανταποκριθεί στη ζήτηση. Όμως μετά την δημοσίευση του άρθρου του Bloomberg ακολούθησαν δηλώσεις από προμηθευτές της Αμερικάνικης εταιρείες οι οποίοι το διαψεύδουν.

Σύμφωνα με την ιστοσελίδα Digitimes, «οι προμηθευτές εξαρτημάτων για τα νέα iPhone της Apple δεν έχουν λάβει κάποια οδηγία για μείωση των παραγγελιών μέχρι στιγμής φέτος». Αν και διαψεύδουν την είδηση για την μείωση των παραγγελιών, εντούτοις οι προμηθευτές της Apple δεν παρέλειψαν να επισημάνουν ότι αντιμετωπίζουν προκλήσεις στην παραγωγή των προϊόντων της Apple.

chinafoxconn.jpg

Για παράδειγμα, τα iPhone 13 Pro και iPhone 13 Pro Max εξακολουθούν να βρίσκονται ακόμα και ένα μήνα πίσω στις ημερομηνίες παράδοσης ενώ και Apple Watch Series 7 αντιμετωπίζει επίσης καθυστερήσεις στις αποστολές, με τις αποστολές ορισμένων μοντέλων high-end να έχουν προγραμματιστεί για τις αρχές Δεκεμβρίου.

Σύμφωνα με ένα άρθρο που δημοσιεύτηκε την προηγούμενη εβδομάδα από το Ασιατικό ειδησεογραφικό πρακτορείο Nikkei Asia, οι προμηθευτές της Apple αντιμετωπίζουν μεγάλες προκλήσεις για να ανταποκριθούν στις προκλήσεις του χρονοδιαγράμματος όσον αφορά την παραγωγή εξαιτίας των νέων ενεργειακών κανονισμών στην Κίνα (ουσιαστικά περιορίζουν την πρόσβαση σε ενεργειακά αποθέματα για επιχειρήσεις και παραγωγικές μονάδες) που επηρεάζουν την αποδοτικότητα των εργοστασίων τους.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα scalping και εκεί;

Σε λίγο όλα τα προϊόντα θα είναι είτε κατόπιν παραγγελίας (και συνεννόησης) είτε μέσω μαύρης αγοράς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το iphone 13 και το apple watch series 7 υποτίθεται λανσαρίστηκαν στην Ελλάδα χθες 15/10 κ δεν υπήρχε στοκ ούτε για δείγμα πουθενά. Μόνο 2-3 δεσμευμένα κομμάτια ανά κατάστημα από προπαραγγελίες. Εγω το παρηγγειλα από Κωτσόβολο και έχουν ενημέρωση για παράδοση σε 10 εργάσιμες απ´την Apple και αν! Όσο για το Apple Watch 7 μ είπαν πως δεν έχουν καμία ενημέρωση κ μάλλον πάμε για μέσα Νοέμβρη-αρχές Δεκέμβρη! Προφανώς και υπάρχει έλλειψη σε στοκ όσο και αν δε θέλουν να το παραδεχθούν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, nikosnik92 είπε

Και το iphone 13 και το apple watch series 7 υποτίθεται λανσαρίστηκαν στην Ελλάδα χθες 15/10 κ δεν υπήρχε στοκ ούτε για δείγμα πουθενά. Μόνο 2-3 δεσμευμένα κομμάτια ανά κατάστημα από προπαραγγελίες. Εγω το παρηγγειλα από Κωτσόβολο και έχουν ενημέρωση για παράδοση σε 10 εργάσιμες απ´την Apple και αν! Όσο για το Apple Watch 7 μ είπαν πως δεν έχουν καμία ενημέρωση κ μάλλον πάμε για μέσα Νοέμβρη-αρχές Δεκέμβρη! Προφανώς και υπάρχει έλλειψη σε στοκ όσο και αν δε θέλουν να το παραδεχθούν..

Eδω στο σαιτ της apple γερμανιας σου λεει 1 μηνα αναμονη μετα την παραγγελια.

Για την ελλαδιτσα λεμε τωρα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχει παραγγείλει κανείς σας από Γερμανό ;

 Έχω δώσει παραγγελία με το όνομα μου από την μέρα που παρουσιάστηκαν και ακόμα τίποτα.

 Ούτε φωνή ούτε ακρόαση . Για 13 pro max μιλάω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Choutas είπε

Άρα scalping και εκεί;

Σε λίγο όλα τα προϊόντα θα είναι είτε κατόπιν παραγγελίας (και συνεννόησης) είτε μέσω μαύρης αγοράς.

Είσαι πολύ σωστός ! 
εχει καταντήσει μεγάλο πρόβλημα, είναι και το mining άλλο ένα + 

εχουμε φτάσει το 2021-2022 τροφοδοτικό να κάνει 500-600 ευρώ (αν είναι για x2 SLI) της προκοπής με το πρόθεμα «δεν έχουμε τσιπάκια για να βάλουμε»

Η αλήθεια είναι ζητάτε —— πουλάμε ακριβότερα 

κατι που έμεινε και με το PS5 1 χρόνο τώρα σχεδόν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Παιδιά έχει παραγγείλει κανείς σας από Γερμανό ;

 Έχω δώσει παραγγελία με το όνομα μου από την μέρα που παρουσιάστηκαν και ακόμα τίποτα.

 Ούτε φωνή ούτε ακρόαση . Για 13 pro max μιλάω !

Αυτα .... οπως βλεπεις ακλαφτο θα παει και αυτο το μοντελο.

Εχουνε λυσσαξει να το παρουνε ολοι...

iphone.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, CaratNaturelle είπε

Eδω στο σαιτ της apple γερμανιας σου λεει 1 μηνα αναμονη μετα την παραγγελια.

Για την ελλαδιτσα λεμε τωρα.

στο you .gr ειναι διαθεσιμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, kundi είπε

στο you .gr ειναι διαθεσιμα 

Ρε φίλε μην παραπληροφορείς καί με βάζεις και εμένα και όποιον άλλον πραγματικά έχει δώσει παραγγελία στη διαδικασία να ψάχνω .

 Δηλαδή κάθε χρόνο τα ίδια . Έχουμε την κάψα μας έχουμε και τους έξυπνους που διατυμπανίζουν πως η έλλειψη είναι ψεύτικη και είναι και καλά διαφήμιση.

 Έλεος δηλαδή 

 

0AB97C5A-24BA-47DA-BD08-93C34DC2520B.png

Επεξ/σία από Chris_BMW
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Ρε φίλε μην παραπληροφορείς καί με βάζεις και εμένα και όποιον άλλον πραγματικά έχει δώσει παραγγελία στη διαδικασία να ψάχνω .

 Δηλαδή κάθε χρόνο τα ίδια . Έχουμε την κάψα μας έχουμε και τους έξυπνους που διατυμπανίζουν πως η έλλειψη είναι ψεύτικη και είναι και καλά διαφήμιση.

 Έλεος δηλαδή 

0AB97C5A-24BA-47DA-BD08-93C34DC2520B.png

Ίσως να μην έχει ανανεωθεί το Skroutz. Στο site τους πάντως λέει 8-14 εργάσιμες (δηλαδή 10-18 μέρες maximum). Αν το βιάζεσαι κανε τους ένα τηλέφωνο.

 

iphone.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα που φτάσαμε να θέλουμε να πετάξουμε 2000 έτσι για πλάκα και να μην μας αφήνουν. Να τα χεις και να μην μπορείς να τα ξοδέψεις. 1 μήνα λέει η Apple, άλλο τόσο το Xbox, 1 χρόνο η bugatti veyron.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Ίσως να μην έχει ανανεωθεί το Skroutz. Στο site τους πάντως λέει 8-14 εργάσιμες (δηλαδή 10-18 μέρες maximum). Αν το βιάζεσαι κανε τους ένα τηλέφωνο.

 

iphone.png

Ευχαριστώ για την πληροφορία πλην όμως να ξερεις πως απλά είναι κράχτες για να παραγγείλεις από κει .

 Εγώ θέλω ελληνικό .

 Ειναι πολύ βασική η διετής εγγύηση για μένα .

 Εδώ να πω πως ο Ξαδερφος μου αγόρασε παρά εισαγωγή το 11 και στον ενάμιση χρόνο η σελφι έβγαινε θολή πάνω δεξιά . Και όταν μιλούσε face time είχε αυτό το πρόβλημα .

 Στο επίσημο σέρβις του είπαν πως μάλλον ξεκόλλησε η κάμερα (αυτό είπαν αυτό λέω ) αλλά δυστυχώς είναι εκτός εγγύησης λόγο του ότι είναι παρά εισαγωγή .

 Αυτά για όσους ψωνίζουν παρά εισαγωγή 

Επεξ/σία από Chris_BMW
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...