Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση Η.Β. για δουλειά.


winterflow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μόλις τώρα, Pankard είπε

Εγω συναναστρεφομουν αλλους αγγλους μαλλον,απο διαφορετικο newcastle

Το πιο πιθανο, οι Geordies εχουν τη φημη οτι ειναι οι πιο φιλικοι και ανοιχτοι απο ολους στην Αγγλια. Ισως επεσες στην περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Basilhs23___ είπε

Οκ, δεν ξέρω από Αγγλία και γενικά εξωτερικό. Σε ρώτησα γιατί στο μυαλό μου ήξερα πως στην Αγγλία όλοι είναι πιο καλοί και ευγενικοί σε νοοτροπία από ότι εμείς. 

Τυπικοι,σχολαστικοι,συνεπεις μεχρι αηδιας ναι.πιο καλοι κ πιο ευγενικοι -εγω δεν διαπιστωσα κατι τετοιο παντως.

Μόλις τώρα, OxiGiannisGiannakis είπε

Το πιο πιθανο, οι Geordies εχουν τη φημη οτι ειναι οι πιο φιλικοι και ανοιχτοι απο ολους στην Αγγλια. Ισως επεσες στην περιπτωση.

Εσυ μιλας με φημες,εγω ομως με γεγονοτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Pankard είπε

Εσυ μιλας με φημες,εγω ομως με γεγονοτα.

Εχω ζησει στην πολη γι`αυτο εχω αποψη. Οι ανθρωποι πολυ πιο φιλικοι και προσεγγισιμοι, η διαφορα με το Λονδινο ηταν χαοτικη. Σεβαστη καθε γνωση και εμπειρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, winterflow είπε

Ουσιαστικά- να στείλω βιογραφικά, να περάσω για συνέντευξη αν με καλέσουν, να βγάλω και το ΝΙΝ για να μπορώ, αν θέλουν να με προσλάβουν, να εργαστώ εκεί νόμιμα..καλά κατάλαβα; Δεν είμαι εντελώς καμμένο, αλήθεια. Αφού απάντησες, θα αδράξω την ευκαιρία να ξεκαθαρίσω τα πράγματα στο μυαλό μου. 😂

Και μόνο με το ΝΙΝ ας πούμε είμαι οκευ;

Θεωρητικά, αφού αρχίσω να δουλεύω, μπορώ να πάρω την αντίστοιχη βίζα. Σωστά; Μπορώ να νοικιάσω διαμέρισμα, κανονικά; Ή πρέπει να κάνω και κάτι άλλο;

Επίσης, αυτό το οικονομικό ποσό, που κυμαίνεται περίπου, γνωρίζεις; 🤔 Δε θα αναφερθώ καν στα άρθα που έχω διαβάσει για το κόστος της γραφειοκρατίας.....Θέλω πριν αρχίσω όποια διαδικασία πάντως να είμαι έτοιμη..(όπως κάθε φυσιολογικός άνθρωπος)

Για κοίτα και το https://www.freemovement.org.uk/how-to-apply-for-a-skilled-worker-sponsor-licence-uk/?fbclid=IwAR3NUtEriRYxDYBsyPg3QbjnDHEYVt7RzF2YC6stAMsCn6ML23u4yXpfbF8

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, winterflow είπε

Θέλω όσοι μένουν ΗΒ, για δουλειά, να μας πουν λίγο την εμπειρία τους με τη γραφειοκρατία και περίπου πόσα χάλασαν για να ετοιμάσουν τα χαρτιά τους. Νομίζω πρέπει να σου κάνουν πρόταση για δουλειά, να σε "τραβήξει" ας πουμε, ο εργοδότης στη χώρα..πως ακρίβως γίνεται αυτό; Έχω καεί λίγο.

Θα πήγαινα στην πρεσβεία για πληροφορίες, σκοπεύω να το κάνω, θελώ όμως και να συγκεντρώσω όλες τις απορίες μου.

Θενκ γιου βερι ματς 😁

 

Ξέχασε το, το τρένο έχει φύγει !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

FB-IMG-1634440043886.jpg

Το μόνο σίγουρο είναι ότι όντως έχουν θέμα με έλλειψη οδηγων..αυτό το στέλνουν μαζικά σε όσους μένουν εκεί κ έχουν βγάλει δίπλωμα...

Waitrose has increased its salaries to £53,780,  

Gist.....  £56,674 for LGV drivers,

The Biker Group ... £40,000 to £55,000 per year

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

16 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Αντιθέτως θελουν άτομα αλλά ο μισθός ψιλοδύσκολα να φτάσει τα £25k αλλά δεν συμμετέχουν οι εργοδότες στα έξοδα και τις δεσμευσεις.

Ααα κατάλαβα.

 

14 ώρες πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

 

Μια χαρα ανθρωποι ειναι στο Νιουκαστλ, προσχαροι, ομιλιτικοι και φιλικοι.

Μαυρα σκοταδια σε σχεση με ποιους? Ελλαδα ας πουμε?

Ας ξεκινησουμε απο το πιο βασικο, τι σπουδασες και τι δουλεια θες να κανεις? Απο Αγγλικα? Ολα αυτα θα παιξουν ρολο στους βαθμους που θα παρεις για την βιζα.

Ρώτησα για τα χαρτία που πρέπει να ετοιμάσεις και το πόσα περίπου χαλάς για όλη αυτή τη διαδικασία, όχι να αναλύσουμε το πως θα παω και τι έχω σκοπό να κάνω. Πληροφοριακά ρωτάω.

Ήρεμα το λεω- μην παρεξηγηθώ. 😁

Επεξ/σία από winterflow
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, winterflow είπε

Ρώτησα για τα χαρτία που πρέπει να ετοιμάσεις και το πόσα περίπου χαλάς για όλη αυτή τη διαδικασία, όχι να αναλύσουμε το πως θα παω και τι έχω σκοπό να κάνω. Πληροφοριακά ρωτάω.

Ηρεμα σου απαντησα κι εγω οτι στο συστημα με τη βιζα παιρνεις ποντους αναλογα με το τι σπουδασες, αν το αντικειμενο εχει ελλειψη, αν εχεις πτυχιο Αγγλικων και αν εχεις προταση για δουλεια πανω απο ενα ποσο. Πρεπει να μαζεψεις καποιους ποντους για να δικαιουσαι τη βιζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Ηρεμα σου απαντησα κι εγω οτι στο συστημα με τη βιζα παιρνεις ποντους αναλογα με το τι σπουδασες, αν το αντικειμενο εχει ελλειψη, αν εχεις πτυχιο Αγγλικων και αν εχεις προταση για δουλεια πανω απο ενα ποσο. Πρεπει να μαζεψεις καποιους ποντους για να δικαιουσαι τη βιζα.

 

13 λεπτά πριν, ppaio είπε

Πρακτικα ειναι αδυνατο μετα το Brexit...Θελει μορια τα οποια πρεπει να εισαι superqualified  για να τα πιασεις...

Το C2 το έχω, αλλά έχω 3 χρονάκια για το πτυχίο..

..αλλάζω αμέσως προορισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/10/2021 στις 12:00 ΜΜ, Snoob είπε

Στην Αγγλία έζησα και έκανα μεταπτυχιακά, πριν από χρόνια.

Στην τωρινή Αγγλία θα πήγαινα μόνο από απόγνωση και εφόσον, αν δεν το έκανα, ήμουν αντιμέτωπος με την απόλυτη ανεργία.

Να την επιλέξω για να πάω, εφόσον έχω εναλλακτική, με τίποτε. Και, αν σημαίνει κάτι αυτό, γελούσα με τους άλλους Έλληνες που κλαίγονταν για τον καιρό και τη λιγοστή διασκέδαση και τις παμπ που έκλειναν "νωρίς". Αυτά δεν με ένοιαξαν ποτέ, ούτε και μπορεί να λογίζονται σαν εμπόδια για κάποιον που μεταναστεύει.

Αναφέρομαι στα μαύρα σκοτάδια που κυριαρχούν στην κοινωνική και πολιτική σκέψη της χώρας.

Υ.Γ. Για τα χρήματα που χρειάζονται, δεν έχω πλέον εικόνα, αλλά θα επισημάνω το προφανές: άλλο το κόστος της ζωής στο Λονδίνο, άλλο σε κάποια μικρότερη πόλη.

Εζησα περιπου εκει μια 10ετια σπουδες + εργασια ...Πιστευα οτι ηταν ενας προοδευτικος λαος ...δυστυχως ομως το Brexit αποκαλυψε  την αληθινη φυση του Βρετανικου λαου που ειναι ρατσιστες με μια επαρση ανευ προηγουμενου...Και συνιστω να αποφυγετε την Βρετανια αυτης της εποχης...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα με το Brexit μια μετανάστευση στην Αγγλία σαν διαδικασία θα είναι πλέον παρόμοια με μετανάστευση στον Καναδά, στις ΗΠΑ ή οποία άλλη χώρα εκτός ΕΕ.

Με λίγα λόγια θα δέχονται προσωπικό και εργάτες μόνο σε τομείς που έχουν έλλειψη (πχ οδηγούς φορτηγών) ή με συγκεκριμένη εξειδίκευση και μόνο μετά από πρόσκληση του εργοδότη. Στο μέλλον θα υπάρχουν και quotas, ποσες βιζες δλδ θα εκδιδουν καθε χρονο κτλ. Οποτε αν δεν εχεις ηδη χαρτι residency ή προηγούμενη πολυετη παραμονη στην χωρα (10+ χρονια ωστε να εχεις δημιουργήσει δίκτυο επαφών ικανό να σε φέρει σε επαφή με εργοδότη), καλύτερα ξεχνατο. Εκτός αν έχεις κάποια συγκεκριμένη εξειδίκευση.

Το μοναδικό άλλο παράθυρο που απομένει είναι μέσω σπουδών στην Αγγλία αλλά μιλάμε πλέον για 30 με 50 χιλιάδες ευρώ το χρόνο μόνο για δίδακτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως είναι λίγο άσχημο στα αυτιά αλλά πιστεύω πως η κουλτούρα αυτής της χώρας είναι από τις χειρότερες στον κόσμο. Μου κάνει εντύπωση πως δεν σου έχουν πει ήδη πως είναι.

Δούλεψα με Άγγλους και Σκοτσέζους 9 μήνες για 8-10 ώρες κάθε μέρα μέσω chat email calls αλλά και video calls, άντεξα πολύ. Έχουν ένα φοβερό να είναι ρατσιστές με τους πάντες, ιδιαίτερα με τους ίδιους τους Άγγλους. Εγώ είδα πως είναι αρκετά απαιτητική η μεγαλύτερη άνθρωποι όταν είναι πελάτες και είναι δύσκολο να τους αφήσεις ικανοποιημένους.

Σε δουλειά που είχα και έπρεπε να αφήσουν μια αξιολόγηση με αστέρια από 1 έως 5 δεν θα άφηναν ποτέ 5, μπορώ να πω πραγματικά πολλά όπως και το τι ακριβώς έκανα αλλά θα βγω εκτός θέματος.

Η ουσία και τι θα έκανα είναι να κοιτάξω και εναλλακτικές επιλογές και να άφηνα χώρες σαν τoo ΗΒ (βασικά μόνο για το UK) ως τελευταία επιλογή.

Ίσως να φταίει και το λέω για να μην με φάτε πως μεγάλωσα σε μια ήρεμη περιοχή της Ελλάδας που είχα πολύ διαφορετικούς ανθρώπους.

Όσο τίποτα άλλο ευθύνεται ο καιρός εκεί στην διαμόρφωση της κουλτούρας τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...