Προς το περιεχόμενο

Ρεβιζιονιστική προσέγγιση τιμολόγησης αγγελιών GPU στο Insomnia


Dr_Pepper
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Dr_Pepper,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανοίγω αυτό το θέμα όχι επειδή περιμένω να επηρεάσει κάπως άμεσα την κατάσταση ενώ παράλληλα γνωρίζοντας (και δεχόμενος) το γεγονός ότι λόγω "shortage" όλες οι τιμές έχουν καπέλο. 

Απλά θα ήθελα λίγο όσοι ενδιαφέρεστε (είτε πουλάτε αυτή την στιγμή είτε αν έχετε πουλήσει στο παρελθόν είτε απλά αν δεν είχατε ούτε έχετε πουλήσει κάποια κάρτα και απλά ενδιαφέρεστε να μοιραστείτε την σκέψη σας εδώ) να διαβάσετε αυτό το τοπικ και να ποστάρετε την άποψη σας. 

Βλέπω στο Insomnia (ειδικά την τελευταία εβδομάδα) πραγματικά εντελώς άκυρες τιμές πώλησης στις κάρτες γραφικών που δεν δικαιολογείται ούτε λόγω mining ούτε λόγω "shortage" ειδικά στις μεταχειρισμένες κάρτες (ή "σφραγισμένες") παλαιότερων μοντέλων. 

Δηλαδή βλέπω τιμές που δεν δικαιολογούνται ούτε βάσει του hashrate της κάρτας ούτε βάσει των FPS που αποδίδει για χρήση gaming. 

Και νομίζω ότι αυτό οφείλεται στο ότι πάει ο Ταδόπουλος στο ebay πατάει την αναζήτηση το μοντέλο της κάρτας του κοιτάει την ακριβότερη τιμή και μετά βάζει αγγελία για την κάρτα του σε αυτή την τιμή. 

Αλλά αυτό νομίζω είναι λάθος προσέγγιση για τους εξής λόγους.

1) Τα αποτελέσματα που βλέπει ειναι απο κάρτες που δεν πουλήθηκαν ακόμη (και υπάρχει λόγος για αυτό και μάλλον ειναι η τιμή, μια επαλήθευση πάνω σε αυτό ειναι η χρήση της "προχωρημένης" αναζήτησης που προσφέρει το ebay όπου μπορείς να ψάξεις για κάρτες ενός συγκεκριμένου μοντέλου που όντως πουλήθηκαν τις τελευταίες μέρες/μήνες όπου και θα παρατηρήσει κάποιος την διαφορά ) 

2) Το ebay χρεώνει 11% επι του συνόλου της τιμής (συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών) δηλαδή αν κάποιος πουλήσει την Χ κάρτα 550€ +πχ 10€ μεταφορικά στην τσέπη του  θα μπουν τα 488 ευρώ "μόνο" [(550+10) *0,11 = 61,6 -> 550-61,6 = 488,4]  και αυτό χωρίς να υπολογίσουμε υπηρεσίες με επιπλέον κόστος (πχ για να βγει με έντονη γραφή στον τίτλο παραπάνω φωτογραφίες κ.α)  καθώς και ενδεχόμενα έξοδα (+ ενδεχόμενη αναμονή) για να πάνε τα χρήματα απο το paypal λογαριασμό του πωλητή στα χέρια του. 

Άρα ακόμη και η χρήση της προχωρημένης αναζήτησης που θα δείξει ότι η Χ κάρτα πουλήθηκε στην Υ τιμή (που ανέφερα πιο πάνω στο "1)") δεν λέει όλη την αλήθεια γιατι ο πωλητής δεν εισέπραξε το 100% της Υ τιμής όπως φαίνεται πιο πάνω στο "2)" 

 

3) Άλλοι οι μιστοί του Άγγλου, Αμερικάνου, Γερμανού κτλ και άλλοι οι μισθοί του Έλληνα πράγμα που σημαίνει ότι τόσο ο πωλητής (λόγω του μισθού του) δεν ενδιαφέρεται να μπει στον κόπο να πακετάρει και να στείλει μια κάρτα καθώς και να μεταφέρει ποσά απο το ebay στην τράπεζα του αν το ποσό δεν ειναι τουλάχιστον Χ ευρώ, όσο και ο αγοραστής λόγω του μισού του δεν του φαίνεται το Χ πόσο τόσο μεγάλη απώλεια .


Εδώ θα μου πείτε ναι αλλά μπορώ να πουλήσω στον Αμερικάνο, Άγγλο κτλ, αυτό ισχύει αλλά παράλληλα δεν ειναι έτσι ακριβώς γιατί για να συμβεί αυτό (πέρα ότι συνεχίζει ισχύει το "2)" )  οι πιθανότητες δεν ειναι οι ίδιες πολύ απλά γιατί τα μεταφορικά έξοδα δεν θα είναι τα ίδια (ο Άγγλος μπορεί να στείλει στην Γερμανία μια κάρτα με 10 € εμείς εδώ για να στείλουμε στην γερμανία ή την αγγλία θα χρειαστεί να δώσουμε κάνα 35άρι με 45άρι μέσα στο νερό)  καθώς επίσης ο χρόνος αποστολής μεγαλώνει που κάνει την αγγελία μας λιγότερο ελκυστική στον άγγλο/γερμανό/αμερικάνο κτλ 


Εξ αυτού πιστεύω ότ πχ κάτι αγγελίες που βλέπω με 1660 στα 500+ ευρώ ειναι τέρμα άκυρες πχ η συγκεκριμένη κάρτα (αλλά το θέμα ειναι γενικά με όλες τις μεταχειρισμένες) είναι λίγο καλύτερη σε FPS απο μια rx 580 και αρκετά χειρότερη απο αυτή όσο αφορά το hashrate ή άλλος πουλάει μια 970 στα 270 ευρώ (που αποδίδει λιγότερο απο μια 1060 3 GB τόσο όσο αφορά τα FPS όσο και στο Mining)  και πάει λέγοντας. 

 

 

 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσφορα και ζητηση

Αυτος ειναι ο σημαντικοτερος ορος στο εμποριο και οσο υπαρχουν θυματα θα υπαρχουν θυτες.

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LLLEFTERIS είπε

Προσφορα και ζητηση

Αυτος ειναι ο σημαντικοτερος ορος στο εμποριο και οσο υπαρχουν θυματα θα υπρχουν θυτες.

Ναι σε παγκόσμιο επίπεδο συμφωνώ αλλά συγκεκριμένα στην χώρα μας ειναι διαφορετικά τα πράματα ειδικά πιο μικροσκοπικά στο insomnia 

 το θέμα είναι ότι δεν βλέπω να πωλούνται αυτές οι κάρτες απλά έχουμε απο την μια άτομα που ψάχνουν να βρουν κάρτες και δεν βρίσκουν και απο την άλλη άτομα που έχουν όνειρα να βγάλουν ουσιαστικά περισσότερα χρήματα  απότι οι πλουσιότεροι συμπολίτες τους στην Ευρώπη (λόγω του "1" και "2" που παρέθεσα) και στην τελική δεν το κάνουν.

Όλο αυτό πολύ απλά γιατί μεταφράζουν λάθος τα δεδομένα πχ η GTX 970 (blowerstyle μάλιστα) στα 250 ευρώ ειναι απούλητη απο τον Αύγουστο 

Αν πουληθεί τελικά θα είναι σίγουρα σε άλλη τιμή μετά απο παζάρι αλλά η προσωπική μου εμπειρία ειναι ότι οι πωλητές δεν δέχονται παζάρια ή πρώτα ρίχνουν άκυρο σε ένα σωρό παζάρια (καλά δεν μιλάω για αυτά που ανήκουν στο άλλο άκρο που θέλουν την κάρτα τζάμπα αλλά για παζάρια με λογικές τιμές) και μετά απο καιρό ενδίδουν. 

 

Η ταμπακιέρα είναι ότι καθυστερούν σημαντικά οι συναλλαγές λόγω κακής μετάφρασης των δεδομένων της αγοράς. 

Μιλάω πάντα για παλαιότερα μοντέλα καρτών γραφικών (δηλαδή για την σειρά 2000,1000,900,800,700 απο nvidia και για την σειρά 5000 500 400 της AMD) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα 580 έχει η φθηνότερη  διαθεσιμη 1660s στο σκρουτζ. 

Γιατί σου φαίνεται παράλογο να την βάλει κάποιος για 500;

Αφου στα 400+ φεύγει ευκολα... 

Και όσων αφορά το hashrate της, ακόμα και στα 500 ευρώ, είναι 1:15 (mh/euro) το οποίο είναι μέσα στα σημερινά πλαίσια (παρόμοια αναλογία της 3070 στα 1000 ευρώ).  

Μήπως είσαι από αυτούς στο fb που σε κάθε αγγελία κάθονται και σχολιάζουν αβέρτα και εδώ στο ινσομνια στερούνται του comment section και ο ψυχαναγκασμος τους, τους αναγκάζει να ανοίξουν ένα καινούριο άσκοπο νήμα; 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απέναντι από το σπίτι που μένω εδώ και 12 χρονιά που είναι παντρεμένος είναι μια μονοκατοικία που όπως μου είπε η γυναίκα μου σχεδόν 20 χρόνια την πουλανε.

Αν πουλούσαν σε λογική τιμή θα είχα γείτονες τώρα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, ooaris είπε

Μα 580 έχει η φθηνότερη  διαθεσιμη 1660s στο σκρουτζ. 

Γιατί σου φαίνεται παράλογο να την βάλει κάποιος για 500;

Αφου στα 400+ φεύγει ευκολα... 

Και όσων αφορά το hashrate της, ακόμα και στα 500 ευρώ, είναι 1:15 (mh/euro) το οποίο είναι μέσα στα σημερινά πλαίσια (παρόμοια αναλογία της 3070 στα 1000 ευρώ).  

Μήπως είσαι από αυτούς στο fb που σε κάθε αγγελία κάθονται και σχολιάζουν αβέρτα και εδώ στο ινσομνια στερούνται του comment section και ο ψυχαναγκασμος τους, τους αναγκάζει να ανοίξουν ένα καινούριο άσκοπο νήμα; 

Στο skroutz καλά το είπες αλλά και πάλι 1660 έχει 1,2 στα 490 και μιλάμε για αγορά καινούργιας με εγγύηση κατόπιν παραλαβής απο κατάστημα  με επιπλέον πχ μεθόδους πληρωμής πχ πιστωτική κάρτα ή και δόσεις + support όχι για μεταχειρισμένη. 

Και απο ευρώπη (πάλι με εγγύηση και κτλ ) ξεκινάνε απο 384 https://geizhals.eu/?cat=gra16_512&xf=9810_05+15+-+GTX+1660~9810_06+16+-+RTX+3080+Ti&sort=p#productlist
 

+ ότι μπορείς (αναλόγως τον αγοραστή βέβαια) δια μέσω συναλλαγής με κατάστημα να αφαιρέσεις τον ΦΠΑ 


Και να επαναλάβω όχι μεταχειρισμένες.

Και αν το πάμε απο ebay αυτή την στιγμή ειναι προς διάθεση που ξεκινάει στα 350€ περίπου (και μάλιστα μια στα 474 καινούργια) https://www.ebay.de/sch/i.html?_from=R40&_nkw=1660&_sacat=0&LH_BIN=1&_sop=15&rt=nc&LH_PrefLoc=6&_fcid=77

 

Εδώ να επαναλάβω το "2)" στο topic δηλαδή αν την πουλήσει αυτός στα 350 δεν θα πάρει 350 € στην τσέπη αλλά 11% (συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών)  θα αφαιρεθεί απο το ποσό των 350! 

Και αν δούμε με την προχωρημένη αναζήτηση ποιές όντως έχουν πουληθεί τον τελευταίο καιρό τότε  βλέπουμε πως αυτές που έχουν όντως πουληθεί ειναι σε τιμές που ξεκινούν απο τα 100€!!! https://www.ebay.de/sch/i.html?_from=R40&_nkw=1660&_in_kw=1&_ex_kw=&_sacat=0&LH_Sold=1&_udlo=&_udhi=&LH_BIN=1&_samilow=&_samihi=&_sadis=15&_stpos=10431&_fsradio2=%26LH_PrefLoc%3D1&_sargn=-1%26saslc%3D6&_salic=77&LH_SubLocation=1&_sop=15&_dmd=1&_ipg=50&LH_Complete=1&_fosrp=1

Τέλος σαν κάρτα έχει 2 με 10 FPS στα περισσότερα παιχνίδια διαφορά απο μια rx 580 ενω στο Mining ειναι κατώτερη κατα περίπου 10 Mh/s  

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω βλεπω οτι το section με τις vga να αγγιζει πλεον εκατομμύρια ευρω σε παρεμποριο και μου κανει εντυπωση που οι ιδιοκτήτες του ινσομνια δεν το εχουν κλειδωσει. Μιλαμε για ποινες φυλακισης 15+ χρονια. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 3DJIN είπε

εγω βλεπω οτι το section με τις vga να αγγιζει πλεον εκατομμύρια ευρω σε παρεμποριο και μου κανει εντυπωση που οι ιδιοκτήτες του ινσομνια δεν το εχουν κλειδωσει. Μιλαμε για ποινες φυλακισης 15+ χρονια. 

Δεν άργησαν να πάρουν μέρος και οι νομικοί του ινσομνια 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Στο skroutz καλά το είπες αλλά και πάλι 1660 έχει 1,2 στα 490 και μιλάμε για αγορά καινούργιας με εγγύηση κατόπιν παραλαβής απο κατάστημα  με επιπλέον πχ μεθόδους πληρωμής πχ πιστωτική κάρτα ή και δόσεις + support όχι για μεταχειρισμένη. 

Και απο ευρώπη (πάλι με εγγύηση και κτλ ) ξεκινάνε απο 384 https://geizhals.eu/?cat=gra16_512&xf=9810_05+15+-+GTX+1660~9810_06+16+-+RTX+3080+Ti&sort=p#productlist
 

+ ότι μπορείς (αναλόγως τον αγοραστή βέβαια) δια μέσω συναλλαγής με κατάστημα να αφαιρέσεις τον ΦΠΑ 


Και να επαναλάβω όχι μεταχειρισμένες.

Και αν το πάμε απο ebay αυτή την στιγμή ειναι προς διάθεση που ξεκινάει στα 350€ περίπου (και μάλιστα μια στα 474 καινούργια) https://www.ebay.de/sch/i.html?_from=R40&_nkw=1660&_sacat=0&LH_BIN=1&_sop=15&rt=nc&LH_PrefLoc=6&_fcid=77

 

Εδώ να επαναλάβω το "2)" στο topic δηλαδή αν την πουλήσει αυτός στα 350 δεν θα πάρει 350 € στην τσέπη αλλά 11% (συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών)  θα αφαιρεθεί απο το ποσό των 350! 

Και αν δούμε με την προχωρημένη αναζήτηση ποιές όντως έχουν πουληθεί τον τελευταίο καιρό τότε  βλέπουμε πως αυτές που έχουν όντως πουληθεί ειναι σε τιμές που ξεκινούν απο τα 100€!!! https://www.ebay.de/sch/i.html?_from=R40&_nkw=1660&_in_kw=1&_ex_kw=&_sacat=0&LH_Sold=1&_udlo=&_udhi=&LH_BIN=1&_samilow=&_samihi=&_sadis=15&_stpos=10431&_fsradio2=%26LH_PrefLoc%3D1&_sargn=-1%26saslc%3D6&_salic=77&LH_SubLocation=1&_sop=15&_dmd=1&_ipg=50&LH_Complete=1&_fosrp=1

Τέλος σαν κάρτα έχει 2 με 10 FPS στα περισσότερα παιχνίδια διαφορά απο μια rx 580 ενω στο Mining ειναι κατώτερη κατα περίπου 10 Mh/s  

Το 1ο λινκ παραπέμπει σε αμαζον de και η τιμή δεν ισχύει γιατί είναι out of stock. 

Επισης είναι η απλή 1660, όχι super/ti

Στο επoμενο λινκ είναι με δωρεάν μεταφορικά από Ταϊβάν, refurbished. 😅

Και στο last link είναι από Ρωσία (που συνήθως δεν στέλνει καν Ελλάδα) 

Και υποτίθεται πουλήθηκαν για 170 ευρώ με 210 ευρώ μεταφορικά. 

1660super/ti καινούρια σε στοκ, κάτω από 450 δεν μου έδειξες ακόμα. 

Που να μην ήσουνα και miner δηλαδή. 

 

Και η rx 580 είναι χειρότερη και λόγω κατανάλωσης και επειδή δεν βγάζει ανταγωνιστικά mhs χωρίς bios mod

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ποσοστά του ebay που αναφέρεις ειναι για τους αφελείς.

Τρέχουν συνέχεια προμοσιον με 2.56%, ή  1 έως 3 ευρώ/δολάρια τελικές χρεώσεις.

Επίσης οι τιμές σε προϊόντα που ΔΕΝ μπορείς να αγοράσεις λόγω γεωγραφικών περιορισμών ή δασμών κλπ δεν εχουν καμία θέση σε συγκρίσεις. Συγκρίσεις τιμών γίνονται σε προϊόντα που μπορείς να εχεις στα χέρια σου άμεσα και οχι με άγνωστο χρόνο παράδοσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, ooaris είπε

Το 1ο λινκ παραπέμπει σε αμαζον de και η τιμή δεν ισχύει γιατί είναι out of stock. 

Επισης είναι η απλή 1660, όχι super/ti

Στο επoμενο λινκ είναι με δωρεάν μεταφορικά από Ταϊβάν, refurbished. 😅

Και στο last link είναι από Ρωσία (που συνήθως δεν στέλνει καν Ελλάδα) 

Και υποτίθεται πουλήθηκαν για 170 ευρώ με 210 ευρώ μεταφορικά. 

1660super/ti καινούρια σε στοκ, κάτω από 450 δεν μου έδειξες ακόμα. 

Που να μην ήσουνα και miner δηλαδή. 

 

1) Εγώ δεν μίλησα ούτε στο αρχικό topic ούτε στην απάντηση σου ως προς εσένα για super και δεν πρόσεξα ότι μίλησες εσύ για super αλλά anyway το ίδιο ισχύει πάνω κάτω για όλα τα μοντέλα  με μετακύλιση της ποσοστιαίας διαφοράς μεταξύ των μοντέλων.. 

 

2) ωραία πουλήθηκε πρόσφατα στο amazon υπάρχει δεύτερο link διαθέσιμη στα 462

(ήδη απο τα πρώτα που έιπες αλλά ειδικά με τα επόμενα βλέπω ότι έχεις διάθεση για trollιαζμα μιας και βλέπεις ότι θέλεις και αγνοείς ότι δεν θέλεις και λες και άκυρα πράγματα απο πάνω) 

3) Το "επόμενο" link που αναφέρεσαι (υποθέτω είναι του ebay μιας και δεν έβαλα άλλα ) είναι απο αμβούργο γερμανία η κάρτα στα 350 https://www.ebay.de/itm/393628369270?hash=item5ba6144176%3Ag%3AuZUAAOSwylRhZ~HI&LH_BIN=1

και όλες οι υπόλοιπες ειναι είτε απο γερμανία είτε απο άλλα σημεία της ευρώπης μιας και έβαλα φίλτρο όπως μπορείς να δεις για listings εντός Ευρώπης. 

4) το τελευταίο link δεν είναι απο ρωσία (και βασικά δεν ξέρω απο που σου έρχονται αυτές οι χώρες απο το μυαλό σου τα βγάζεις;)  είναι αποτελέσματα προχωρημένης αναζήτησης του ebay που μπορείς να την κάνεις και μόνος σου, η χρήση της προχωρημένης αναζήτησης σου προσφέρει την δυνατότητα να ψάξεις μόνο για αγγελίες που έχουν ολοκληρωθεί/πουληθεί εξού και η χρήση της στο topic και είναι (πάλι όπως φαίνεται στα φίλτρα) απο πωλήσεις που έχουν γίνει εντός Ευρώπης! και εκτός αυτού δεν βλέπω που αναφέρεσαι δηλαδή οι περισσότερες (συμπεριλαμβανομένης αυτής που πουλήθηκε 100€) έχουν χαμηλά έξοδα αποστολής σίγουρα κάποιες μέσα στην λίστα έχουν θα έχουν λίγο φουσκωμένα αλλά δεν έχει σημασία γιατί  α) το συνολικό κόστος πάλι ειναι χαμηλότερο β) ο πωλητής βγαζει λιγότερα λεφτά έτσι και αλλιώς γιατί στο 11% χαράτσι του ebay συμπεριλαμβάνονται τα ταχυδρομικά έξοδα πχ αν πουλήσει μια κάρτα 180€ με 20 ευρώ μεταφορικά ή μια κάρτα 100€ και 100€ μεταφορικά στην τσέπη του πωλητή θα μπεί το ίδιο ποσό -αν θεωρήσουμε πως καί οι δύο έχουν πραγματικά μεταφορικά έξοδα 20 ευρώ)

(στην μια 180+20 = 200 -> 200*0,11 = 22 -> 180 - 22 = 158€ στην τσέπη στην άλλη περίπτωση 100+100=200€ ->200*0,11= 22 -> 180-22 = 158€) 

8 λεπτά πριν, morehp είπε

Τα ποσοστά του ebay που αναφέρεις ειναι για τους αφελείς.

Τρέχουν συνέχεια προμοσιον με 2.56%, ή  1 έως 3 ευρώ/δολάρια τελικές χρεώσεις.

Επίσης οι τιμές σε προϊόντα που ΔΕΝ μπορείς να αγοράσεις λόγω γεωγραφικών περιορισμών ή δασμών κλπ δεν εχουν καμία θέση σε συγκρίσεις. Συγκρίσεις τιμών γίνονται σε προϊόντα που μπορείς να εχεις στα χέρια σου άμεσα και οχι με άγνωστο χρόνο παράδοσης.

Δεν τρέχουν συνέχεια ειδικά στα ευρωπαϊκά και ειδικά αν εκμεταλλεύτηκες ήδη ένα promotion συνήθως όταν ειναι καιρός και τα σπαμάρουν τα σπαμάρουν σε αυτούς που δεν πούλησαν τιποτα ποτέ ή έχει αρκετό καιρό που πούλησαν και συνήθως ισχύουν για 1 αγγελία όχι πχ για πολλαπλές (σε περίπτωση πχ που θες να πουλήσεις 2 ή περισσότερες κάρτες την ίδια στιγμή/μέρα ακόμη και με το promotion θα το κάνεις αυτό για μια απο αυτές)  ή κάποιες φορές μπορείς να βάλεις πολλαπλές αγγελίες αλλά μόνο αν το κάνεις την συγκεκριμένη μέρα/ημερομονία που τρέχει το promotion 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ κάνε μια δοκιμή να αγοράσεις από ένα από όλα αυτά τα λινκ που μοιράστηκες.

Έπειτα μπορείς να μοιραστεις μαζί μας την εμπειρία αγοράς.

Σύγκριση τιμων με προϊόντα που ΔΕΝ μπορείς να έχεις διαθέσιμα στα χερια σου για οποιοδηποτε λογο δεν υφίσταται, εαν το καταλάβεις αυτό θα καταλάβεις πως το αρχικο ποστ σου δεν εχει βαση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή παρακολουθώ τιμές γενικά... στο ινσομνια, 9 στις 10 αγγελίες έχουν νορμάλ τιμές για την υπάρχουσα κατάσταση. 

Τωρα αν βρήκες μια αγγελία με ότι να'ναι τιμή... δεν είναι κανόνας αλλά εξαίρεση... 

Αν σου αρέσει να γράφεις σεντόνια με ασυναρτησίες για κάνα 2 εξαιρέσεις που υπέπεσαν στην προσοχή σου... Πάσο... 

Δεν είσαι ο μόνος αργόσχολος. 

Screenshot_20211016_174603_com.ebay.mobile.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, morehp είπε

Οκ κάνε μια δοκιμή να αγοράσεις από ένα από όλα αυτά τα λινκ που μοιράστηκες.

Έπειτα μπορείς να μοιραστεις μαζί μας την εμπειρία αγοράς.

Σύγκριση τιμων με προϊόντα που ΔΕΝ μπορείς να έχεις διαθέσιμα στα χερια σου για οποιοδηποτε λογο δεν υφίσταται, εαν το καταλάβεις αυτό θα καταλάβεις πως το αρχικο ποστ σου δεν εχει βαση

 

Εγώ δεν καταλαβαίνω το επιχείρημα εδώ πέρα... 


Δεν έκανα αναφορά σε τίποτα που δεν είναι διαθέσημο ότι έδειξα ειναι διαθέσημο με άμεση αποστολή 

Κατα δεύτερον πως μπορείς να συγκρίνεις τη ποιότητα της συναλλαγής απο κατάστημα ή έστω απο ebay με τις ανόνημες (και ανασφάληστες χωρίς κανένα ιδιαίτερο εμπόδιο για τον πωλητή να γράψει ψέματα ή να κρίψει ελαττώματα) αγγελίες μεταχειρισμένων στο insomnia 

Συγκεκριμένα δεν έχω κάνει απλά δοκιμή στο ebay αλλά είμαι τακτικός πελάτης αλλά και πωλητής. 

 

Και μπορώ να σου πω ότι η εμπειρία ειναι αξεπέραστα ανώτερη απο το insomnia όχι λόγω των καλύτερων τιμών αλλά γιατί πολύ απλά έχω εγγύηση ότι αυτό που παρήγγειλα αυτό θα παραλάβω και επειδή υπάρχουν επιπτώσεις στον πωλητή (απο αρνητικό feedback μέχρι ban και διάθεση στιχείων του στην αστυνομία) δεν βγαίνουν αγγελίες (τουλάχιστον απο account που έχουν feedback) με μούφες στην περιγραφή 

Ενδεικτικά μια απο τις ταμπλέτες των αγορών μου (δεν έβαλα τις πρώτες γιατί εκει φαίνονται μόνο 1,2 κάρτες ανα καρτέλα και έβαλα αυτή που έχει περισσότερες κάρτες μιας και το θέμα μας ειναι οι κάρτες γραφικών)

 screenshot-www_ebay.de-2021_10.16-18_06_46.thumb.png.20e150bc3a4f2b3ef68e4b3fd0ef1982.png

 

Δεν είχα κάποιο θέμα, η αγορά είναι άμεση με πληθώρα επιλογών (δόσεις μέσω paypal, bill me later, τράβηγμα απο τραπεζικό λογαριασμό χρήση πιστωτικής ή χρεωστικής κλτ) 

 

Σε αντίθεση αγόρασα μια κάρτα γραφικών απο κάποιον απο εδώ μέσα που ήταν μέσα στην μπίχλα χτυπημένη (όχι κατα την μεταφορά μιας και το κουτί χαρτόκουτο ήταν άθικτο)  και ανοιγμένη (μιας και λείπανε τα stiker απο τις βίδες) ευτυχώς ήταν λειτουργική, ο πωλητής είχε θετικές αξιολογήσεις απο πάνω + ότι φυσικά (ενώ εγώ δεν του έδωσα καμία εντύπωση πως έχω κάποια διάθεση να τον κριτικάρω) ποτέ δεν την κλείδωσε την αγγελία παρότι τον είχα ενημερώσει να το κάνει (χωρίς να αφήσω κάποιο υπαινιγμό για την διάθεση μου να τον αξιολογήσω αρνητικά απλά με την πρόφαση ότι θα ήθελα να ανταλλάξουμε αξιολογήσεις για να ανεβούν και οι δικές μου) και δεν το έκανε και με έγραψε προφανώς γιατί ήξερε τι έκανε και τι αξιολόγηση του έπρεπε... 

 

+ γενικά μια τάση τώρα τελευταία ειναι όλοι να ζητάνε κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό και ένας θεός ξέρει πόσες κλεψιές γίνονται 

25 λεπτά πριν, ooaris είπε

Επειδή παρακολουθώ τιμές γενικά... στο ινσομνια, 9 στις 10 αγγελίες έχουν νορμάλ τιμές για την υπάρχουσα κατάσταση. 

Τωρα αν βρήκες μια αγγελία με ότι να'ναι τιμή... δεν είναι κανόνας αλλά εξαίρεση... 

Αν σου αρέσει να γράφεις σεντόνια με ασυναρτησίες για κάνα 2 εξαιρέσεις που υπέπεσαν στην προσοχή σου... Πάσο... 

Δεν είσαι ο μόνος αργόσχολος. 

Screenshot_20211016_174603_com.ebay.mobile.jpg

Δεν ξέρω αν φταίει ότι είσαι απο κινητό και το app επηρεάζει τα φίτλρα μπές απο υπολογιστή  και πάτα τα link που παρέθεσα ή ακόμη καλύτερα κάνε μόνος σου προχωρημένη αναζήτηση πχ στο ebay.de με προέλευση τη  ευρώπη και με φίλτρο μόνο πουλημένες αγγελίες και ως keyword βάλε 1660 ή όποιο άλλο μοντέλο θες. 

Εμένα αυτά μου βγάζει δεν έκανα click σε όλα αλλά έκανα σε κάμποσα και κανένα δεν ήταν απο ρωσία (αν και δεν βρίσκω το κακό σε αυτό μιας και το ebay ασφαλίζει την αγορά σου έτσι και αλλιώς αλλά απλά μιας και το ανέφερες) 

ZqAMmPT.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αμφισβητεί κανεις το ebay σαν πλατφορμα.

Για να καταλάβουμε τελικά τι είναι αυτο που θελεις να αναδειξεις με το θεμα που ανοιξες:

Ειναι ρεβιζιονιστικη η προσεγγιση τιμων οταν καποιος ακολουθει τυφλα τα υψηλα επιπεδα, αλλα αν κανει αναζητηση και βρει χαμηλες τιμες που μπορει να ειναι αληθινες αλλα καλλιστα μπορει και να ειναι scam δεν ειναι ρεβιζιονιστικη προσέγγιση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...