Προς το περιεχόμενο

empty link errors site για ΕΣΠΑ


Deadsell

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας. Φτιάχνω μια σελίδα για το ΕΣΠΑ που δεν πρέπει να έχει λάθη. Δεν μπορώ με τίποτα να διορθώσω 2 empty link errors. Καμία βοήθεια?

Το site είναι https://blackjack-streetwear.gr/

https://wave.webaim.org/report#/https://blackjack-streetwear.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πατήσεις στο wave styles off, εμφανίζει τα 2 anchor elements που δημιουργούν τα errors, και αν κάνεις inspect element στο καθένα προκύπτει αυτή η html:

<a class="slide_out_area_close" href="#" style="">[content]</a>

και 

<a href="#" class="no-ajaxy" style="">[content]</a>

Όπου [content] υπάρχει κι άλλη html.

Πρακτικά είναι 2 elements που έχουν για href ένα σκέτο #, που πρακτικά δε κάνει τίποτα, γι αυτό σου γκρινιάζει. Τώρα αν είναι custom το site ίσως μπορείς να το λύσεις, όπου αντί για css hide στα elements να τα βγάζεις από το dom και να τα τοποθετείς πάλι μόνο όταν χρειάζονται. Αν είσαι σε κάποια πλατφόρμα (νομίζω βλέπω wordpress + woocommerce) δεν ξέρω αν μπορείς να βάλεις τόσο χέρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, thanasis00 είπε

Αν πατήσεις στο wave styles off, εμφανίζει τα 2 anchor elements που δημιουργούν τα errors, και αν κάνεις inspect element στο καθένα προκύπτει αυτή η html:


<a class="slide_out_area_close" href="#" style="">[content]</a>

και 


<a href="#" class="no-ajaxy" style="">[content]</a>

Όπου [content] υπάρχει κι άλλη html.

Πρακτικά είναι 2 elements που έχουν για href ένα σκέτο #, που πρακτικά δε κάνει τίποτα, γι αυτό σου γκρινιάζει. Τώρα αν είναι custom το site ίσως μπορείς να το λύσεις, όπου αντί για css hide στα elements να τα βγάζεις από το dom και να τα τοποθετείς πάλι μόνο όταν χρειάζονται. Αν είσαι σε κάποια πλατφόρμα (νομίζω βλέπω wordpress + woocommerce) δεν ξέρω αν μπορείς να βάλεις τόσο χέρι. 

Ναι είναι με WP και προσπάθησα να κάνω τα class display none αλλά και πάλι δεν γίνεται. Υπάρχει άλλη λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω μόνο αν φύγουν από το DOM θα περάσει το validation, ίσως μπορείς να τα διαχειριστείς εσύ με javascript, ή να πειράξεις τη βιβλιοθήκη και να μην είναι anchor links, αλλά απλά divs πχ (για να μην έχουν το href="#").

Δυστυχώς δε ξέρω πολλά από wordpress για να βοηθήσω παραπάνω..

Επεξ/σία από thanasis00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτα ολοκλήρωσε το site

βάλε και το δίγλωσσο που το θέλουν και αυτό στο εσπα

βάλε όλες τις σελίδες που λείπουν και τις λειτουργίες σου

και στο τέλος τις αλλαγές για να περνάς από το wave ή το https://achecker.achecks.ca/checker/index.php

θα γλυτώσεις τα συνεχόμενα μπρος πισω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, xrhstosiak είπε

πρώτα ολοκλήρωσε το site

βάλε και το δίγλωσσο που το θέλουν και αυτό στο εσπα

βάλε όλες τις σελίδες που λείπουν και τις λειτουργίες σου

και στο τέλος τις αλλαγές για να περνάς από το wave ή το https://achecker.achecks.ca/checker/index.php

θα γλυτώσεις τα συνεχόμενα μπρος πισω

το δίγλωσσο και το κουμπί για τα ΑΜΕΑ είναι το πιο απλό να γίνουν. Απλά μου έμειναν αυτά τα δυο σφάλματα που με display none; δεν καταφερα να τα διαγράψω και προσπαθώ να βρω λύση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Deadsell said:

το δίγλωσσο και το κουμπί για τα ΑΜΕΑ είναι το πιο απλό να γίνουν. Απλά μου έμειναν αυτά τα δυο σφάλματα που με display none; δεν καταφερα να τα διαγράψω και προσπαθώ να βρω λύση

Από ότι είδα, έχεις αρκετά θεματακια με achecker και w3 validator εκτός από τα 2 αυτά του Wave. Προσωπικά, δεν μου τύχει ποτέ να ζητηθεί να περνάει μόνο από το wave ούτε να ελέγξουν μόνο αυτό.

Δεν νομίζω να μπορείς να τα διορθώσεις με CSS αυτά τα λάθη, είτε πρέπει να βρεις στα αρχεία του θέματος που είναι τα συγκεκριμένα link και να τα βγάλεις, είτε με κάποιο JavaScript να βγάλεις τα URL από αυτά τα classes. Αν κάνεις το πρώτο, μην κάνεις update το θέμα ή κάνε override το template σε κάποιο child theme γιατί οι αλλαγές σου θα χαθούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, vngls7 είπε

Από ότι είδα, έχεις αρκετά θεματακια με achecker και w3 validator εκτός από τα 2 αυτά του Wave. Προσωπικά, δεν μου τύχει ποτέ να ζητηθεί να περνάει μόνο από το wave ούτε να ελέγξουν μόνο αυτό.

Δεν νομίζω να μπορείς να τα διορθώσεις με CSS αυτά τα λάθη, είτε πρέπει να βρεις στα αρχεία του θέματος που είναι τα συγκεκριμένα link και να τα βγάλεις, είτε με κάποιο JavaScript να βγάλεις τα URL από αυτά τα classes. Αν κάνεις το πρώτο, μην κάνεις update το θέμα ή κάνε override το template σε κάποιο child theme γιατί οι αλλαγές σου θα χαθούν.

τα warnings από ότι ξέρω δεν τα πολύ κοιτάνε για το ΕΣΠΑ παρά μόνο τα errors σωστά? και επίσης να κοιτάω και τα 3 site αυτά να περνάει το site μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Deadsell said:

τα warnings από ότι ξέρω δεν τα πολύ κοιτάνε για το ΕΣΠΑ παρά μόνο τα errors σωστά? και επίσης να κοιτάω και τα 3 site αυτά να περνάει το site μου?

Ναι δεν κοιτάνε τα warnings, μόνο τα error τους ενδιαφέρουν. Μέχρι τώρα ζητούσαν να περνάει τον έλεγχο σε 2 από τα 3 συνήθως, κάποιες φορές μου έχει τύχει και να ζητήσουν και τα 3. Και αρκετές φορές ήθελαν 2 συγκεκριμένα, όχι οποίο θέλω εγώ. Είναι ανάλογα σε τι ελεγκτή θα πέσεις μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, vngls7 είπε

Ναι δεν κοιτάνε τα warnings, μόνο τα error τους ενδιαφέρουν. Μέχρι τώρα ζητούσαν να περνάει τον έλεγχο σε 2 από τα 3 συνήθως, κάποιες φορές μου έχει τύχει και να ζητήσουν και τα 3. Και αρκετές φορές ήθελαν 2 συγκεκριμένα, όχι οποίο θέλω εγώ. Είναι ανάλογα σε τι ελεγκτή θα πέσεις μάλλον.

υπάρχει περίπτωση να μην περάσει το site για 1 μόνο error?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Deadsell said:

υπάρχει περίπτωση να μην περάσει το site για 1 μόνο error?

Δεν μου έχει τύχει, αλλά φαντάζομαι πως ναι. Δεν νομίζω να το περάσουν αν υπάρχει κάποιο error, ίσως σου δώσουν λίγο χρόνο να το φτιάξεις. Εμείς κάποια στιγμή είχαμε βάλει λάθος pdf στο λογότυπο του ΕΣΠΑ και αυτό έγινε κατά τον έλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/10/2021 στις 7:28 ΠΜ, vngls7 είπε

Δεν μου έχει τύχει, αλλά φαντάζομαι πως ναι. Δεν νομίζω να το περάσουν αν υπάρχει κάποιο error, ίσως σου δώσουν λίγο χρόνο να το φτιάξεις. Εμείς κάποια στιγμή είχαμε βάλει λάθος pdf στο λογότυπο του ΕΣΠΑ και αυτό έγινε κατά τον έλεγχο.

Οπότε αν κάτι δεν τους αρέσει θα μου πουν τι θέλει αλλαγή και θα δώσουν χρόνο έτσι; Δεν θα το ακυρώσουν το site? Επίσης μόλις περάσει αργότερα μπορώ να κάνω αλλαγές στο site έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Deadsell said:

Οπότε αν κάτι δεν τους αρέσει θα μου πουν τι θέλει αλλαγή και θα δώσουν χρόνο έτσι; Δεν θα το ακυρώσουν το site? Επίσης μόλις περάσει αργότερα μπορώ να κάνω αλλαγές στο site έτσι;

Βασικά ριζικές αλλαγές δεν μπορείς να κάνεις για 2-3 χρόνια ανάλογα με το πρόγραμμα. Αν πέσει ξανά σε έλεγχο θα υπάρχει πρόβλημα. Σχετικά με το χρόνο, δεν μου έχει τύχει να μην περάσει κάποιο site τους ελέγχους οπότε δεν ξέρω. Για το pdf μας ειδοποίησαν να το φτιάξουμε, εγώ το έφτιαξα εκείνη τη στιγμή για να τελειώνει ο έλεγχος. Δεν ξέρω πόσο καιρό θα μας έδιναν.

Καλά είναι να μιλήσεις με τον "εσπατζη" για να σου εξηγήσει τι παίζει με αυτά τα προγράμματα σχετικά με τις δεσμεύσεις και τους περιορισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, vngls7 είπε

Βασικά ριζικές αλλαγές δεν μπορείς να κάνεις για 2-3 χρόνια ανάλογα με το πρόγραμμα. Αν πέσει ξανά σε έλεγχο θα υπάρχει πρόβλημα. Σχετικά με το χρόνο, δεν μου έχει τύχει να μην περάσει κάποιο site τους ελέγχους οπότε δεν ξέρω. Για το pdf μας ειδοποίησαν να το φτιάξουμε, εγώ το έφτιαξα εκείνη τη στιγμή για να τελειώνει ο έλεγχος. Δεν ξέρω πόσο καιρό θα μας έδιναν.

Καλά είναι να μιλήσεις με τον "εσπατζη" για να σου εξηγήσει τι παίζει με αυτά τα προγράμματα σχετικά με τις δεσμεύσεις και τους περιορισμούς.

Διόρθωσα και το τελευταίο error, περνάει σε 2 sites χωρίς error, μονο στο a.checker μου βγάζει know problems τύπου i (italic) element used. Θεωρείς πως πειράζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/10/2021 στις 9:14 ΠΜ, vngls7 είπε

είτε πρέπει να βρεις στα αρχεία του θέματος που είναι τα συγκεκριμένα link και να τα βγάλεις, είτε με κάποιο JavaScript να βγάλεις τα URL από αυτά τα classes. Αν κάνεις το πρώτο, μην κάνεις update το θέμα ή κάνε override το template σε κάποιο child theme γιατί οι αλλαγές σου θα χαθούν.

Εγκυκλοπαιδικά υπάρχει πολύ πιο εύκολος και γρήγορος τρόπος, με αυτούς που αναφέρεις θα ήταν φοβερά χρονοβόρο να περάσεις και τα 3 check. Αν θα περάσεις πολλά eshop αξίζει να το ψάξεις.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...