Προς το περιεχόμενο

Εργασία


Giannis1221

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, Giannis1221 είπε

Ξερει κανείς αν μπορώ να εργαστώ σε εταιρίες όπως Deloitte PWC ranstad κτλ χωρίς να έχω παει στρατό; … 

Στις αγγελίες που βγάζουν τι αναφέρουν;

Παντως ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις είναι να βγάλεις αυτόν το εργασιακό βραχνά απο πάνω σου όσο πιο σύντομα μπορείς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Giannis1221 είπε

Ξερει κανείς αν μπορώ να εργαστώ σε εταιρίες όπως Deloitte PWC ranstad κτλ χωρίς να έχω παει στρατό; … 

Στην Accenture πάντως δεν είχαν θέμα, μου έγινε κανονικά η πρόταση, αλλά είχα 4 χρόνια γεμάτα μέχρι να πάω στρατό. 
Να ξέρεις πάντως γαλέρες είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Στις αγγελίες που βγάζουν τι αναφέρουν;

Παντως ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις είναι να βγάλεις αυτόν το εργασιακό βραχνά απο πάνω σου όσο πιο σύντομα μπορείς.

Δεν λενε κάτι από όσο ξέρω. Ωστόσο όταν κανείς αίτηση ρωτάει εάν έχεις κάνει στρατό. 😒

2 ώρες πριν, george1807 είπε

Στην Accenture πάντως δεν είχαν θέμα, μου έγινε κανονικά η πρόταση, αλλά είχα 4 χρόνια γεμάτα μέχρι να πάω στρατό. 
Να ξέρεις πάντως γαλέρες είναι.

Κάτι έχω ακούσει και πάνω σε αυτό …. Δεν ενδιαφέρομαι να απασχοληθώ για αρκετό διάστημα. Ισα ισα να μαζέψω λίγη εργασιακή εμπειρία να καταφέρω να μπω σε ένα καλό μεταπτυχιακό στο εξωτερικό … ευχαριστώ για την άποψη σου! 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Giannis1221 είπε

Ξερει κανείς αν μπορώ να εργαστώ σε εταιρίες όπως Deloitte PWC ranstad κτλ χωρίς να έχω παει στρατό; … 

Ακόμα και να το ζητάνε, αν έχεις μεγάλη αναβολή (πχ 1 χρόνο και βάλε) δε θα σου δημιουργήσει θέμα. Αν παράδειγμα έχεις αναβολή ακόμα 2-3 μήνες, ε προφανώς θα υπάρξει θέμα.

Βέβαια ανάλογα και τον εργοδότη. Άλλα όσο πιο γρήγορα ξεμπερδέψεις με τον στρατό τόσο καλύτερα (είτε με ολοκλήρωση της θητείας, είτε με απαλλαγή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Giannis1221 είπε

Ξερει κανείς αν μπορώ να εργαστώ σε εταιρίες όπως Deloitte PWC ranstad κτλ χωρίς να έχω παει στρατό; … 

Υποτίθεται ζητάνε αλλά πολλοί προσλαμβάνονται χωρίς να έχουν πάει. Ούτως η άλλως λίγοι κάθονται πάνω από 2-3 χρόνια (δε χρειάζεται να το πεις αυτό στη συνέντευξη) οπότε αν έχεις αναβολή δεν τους πολυνοιάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόνο για την ranstad ξέρω πως δεν ζητάνε. Έχουν ανάγκη για κόσμο αλλά δεν μου άρεσαν καθόλου η συνθήκες. 

Εγώ τελείωσα 9 μήνες,. ήμουν από τους δυνατούς εκεί που δούλευα.. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Πήγαινε στρατό να γίνεις άντρας, άσε τώρα τις εταιρειουλες τα λεφτά και τα φλωρικα.

Τι του λες του ανθρώπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Πήγαινε στρατό να γίνεις άντρας, άσε τώρα τις εταιρειουλες τα λεφτά και τα φλωρικα.

Όπως είπα και πιο πάνω σκοπεύω να φύγω μόνιμα από Ελλάδα για αρκετά χρόνια όποτε είναι «χάσιμο χρόνου» στην περίπτωση μου ο στρατός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Giannis1221 είπε

Όπως είπα και πιο πάνω σκοπεύω να φύγω μόνιμα από Ελλάδα για αρκετά χρόνια όποτε είναι «χάσιμο χρόνου» στην περίπτωση μου ο στρατός. 

Εχεις χρεος στην πατριδα...δεν ειναι επιλογη σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Giannis1221 είπε

Όπως είπα και πιο πάνω σκοπεύω να φύγω μόνιμα από Ελλάδα για αρκετά χρόνια όποτε είναι «χάσιμο χρόνου» στην περίπτωση μου ο στρατός. 

Άρα δεν έχεις δεσμούς με την Ελλάδα (συγγενείς, περιουσίες κλπ). Και ούτε σκοπεύεις να ξαναέρθεις έχει τα 35 σου. Και μέχρι τότε είσαι σίγουρος ότι θα έχεις ~6000€ για πέταμα. 

Αν ισχύουν τα παραπάνω και είσαι σίγουρος 1000%, τότε gtfo asap.

 

Αλλιώς, κάποια στιγμή θα σου βγει ως τεράστιο εμπόδιο και θα σου αλλάξει την ζωή σε μη προγραμματισμένο χρόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Giannis1221 είπε

Όπως είπα και πιο πάνω σκοπεύω να φύγω μόνιμα από Ελλάδα για αρκετά χρόνια όποτε είναι «χάσιμο χρόνου» στην περίπτωση μου ο στρατός. 

παρα πολυ δυσκολο, αν γινει καμια κομπλα κ ανοιξεις παρτιδες οτι χρωστας στρατο κ κανουν καποιο αιτημα

ανα πασα ωρα μπορει να σου ερθει χαρτι αναγκαστικης θητειας μεσα στη δουλεια, να σε κανουν κρατει ή να δουλευεις μαυρα.

ειδικα σε μεγαλες δουλειες θα πουν δεν θελουμε να ασχοληθουμε με υπαλληλο που να εχει πιθανοτητα να αναλαβει 

καλη θεση κ να τα βαλουμε με το στρατο κ να φυγει ενα πρωι βροντωντας τα ολα κ να φαμε την πουληση.

μολις ακουσουν πιθανη εκκρεμμοτητα στρατου αλλαζουν χρωμα.

δεν ειναι 1980 που υπηρχε 1 τηλεφωνο για ενα χωριο, τωρα φαινονται ηλεκτρονικα αν χρωστας 20 ευρω απο το 1970

εδω αμα δεν εχεις ραπιντ τεστ δεν μπορεις να αλλαξεις νομό,

χωρις εμβολιο δεν μπαινεις σε μαγαζι κλπ, κ θα κανουν  τη θητεια γαργαρα για πολυ?

εμπιστευεσαι κατι τετοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, peiraiask είπε

παρα πολυ δυσκολο, αν γινει καμια κομπλα κ ανοιξεις παρτιδες οτι χρωστας στρατο κ κανουν καποιο αιτημα

ανα πασα ωρα μπορει να σου ερθει χαρτι αναγκαστικης θητειας μεσα στη δουλεια, να σε κανουν κρατει ή να δουλευεις μαυρα.

ειδικα σε μεγαλες δουλειες θα πουν δεν θελουμε να ασχοληθουμε με υπαλληλο που να εχει πιθανοτητα να αναλαβει 

καλη θεση κ να τα βαλουμε με το στρατο κ να φυγει ενα πρωι βροντωντας τα ολα κ να φαμε την πουληση.

μολις ακουσουν πιθανη εκκρεμμοτητα στρατου αλλαζουν χρωμα.

δεν ειναι 1980 που υπηρχε 1 τηλεφωνο για ενα χωριο, τωρα φαινονται ηλεκτρονικα αν χρωστας 20 ευρω απο το 1970

εδω αμα δεν εχεις ραπιντ τεστ δεν μπορεις να αλλαξεις νομό,

χωρις εμβολιο δεν μπαινεις σε μαγαζι κλπ, κ θα κανουν  τη θητεια γαργαρα για πολυ?

εμπιστευεσαι κατι τετοιο?

Εκτός Ελλάδας όλα αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Εκτός Ελλάδας όλα αυτά;

και εντος Ελλαδας, ποτε δεν ξερεις τι κ πως. αμα σου κανει κομπλα ο στρατος στην ασφαλιση κ σε απαγορευσει να ασφαλιζεσαι,

αντε δουλεψε 1 χρονο μαυρα, ανασφαλιστος, κ αμα γινει ενα ατυχημα ακομη κ τρακαρισμα να πληρωνει η εταιρια 100χιλιαρο αποζημιωσεις απο την τσεπη της

επειδη δεν εχει στρατο κ ασφαλιστικη ικανονητα. ρισκαρεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...