Προς το περιεχόμενο

Οι τιμές των iPhone αυξήθηκαν πάνω από 80% κατά τα τελευταία 14 χρόνια


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, laskos54 είπε

Εγω σαν πρωην κατοχος xs max και τωρα κατοχος samsung s20+, εχω να πω οτι δεν αξιζουν τα λεφτα τους. Ουτε μεταχειρισμενα δεν αξιζουν τα λεφτα τους. Την βγαζω πολυ καλυτερα με ενα μεταχειρισμενο καλο android. Τα αρνητικα του που με χαλασαν; ΔΕΚΑΔΕΣ. Κυριως στον τροπο κατασκευης της συσκευης και οχι στο software, αν και ακομα και εκει εχω να βρω αρνητικα.

Και εγω απο το iPhone X πηγα σε Galaxy s20 και ειμαι πολυ ευχαριστημένος!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, nepomuk είπε

Προφανως σου διαφευγει οτι στο ετησιο εισοδημα το φαινομενο δεν συμπεριλαμβανονται οι επιδοτησεις και τα χαρτζιλικια απο διαφορους , οπως

παπουδες , γιαγιαδες , θειες κτλπ . Αλλοιως δεν βγαινουν τα νουμερα.

+ κάλαντα (αν είναι κάποιος κάτω των 14)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και εκτιμάω τη τεχνολογία της Apple στα περισσότερα προϊόντα της, συχαίνομαι τις πρακτικές της και για αυτό δεν αγοράζω προϊόντα της. Παρ' όλα αυτά το άρθρο είναι ότι να ναι, στα Android αντίστοιχα υπάρχει ανάλογη αύξηση αν όχι μεγαλύτερη.. 

 

Υγ: Για να καταλάβουμε και τα οικονομικά μεγέθη έξω με εδώ, σήμερα διάβασα σχόλιο στο gs arena που λέει "αλλάζω κάθε χρόνο κινητό γιατί μου κοστίζει μόνο 500$ η αλλαγή". 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, dterzakis είπε

Αν και εκτιμάω τη τεχνολογία της Apple στα περισσότερα προϊόντα της, συχαίνομαι τις πρακτικές της και για αυτό δεν αγοράζω προϊόντα της. Παρ' όλα αυτά το άρθρο είναι ότι να ναι, στα Android αντίστοιχα υπάρχει ανάλογη αύξηση αν όχι μεγαλύτερη.. 

 

Υγ: Για να καταλάβουμε και τα οικονομικά μεγέθη έξω με εδώ, σήμερα διάβασα σχόλιο στο gs arena που λέει "αλλάζω κάθε χρόνο κινητό γιατί μου κοστίζει μόνο 500$ η αλλαγή". 

"Εξω" = ΜΟΝΟ οι χωρες υψηλοτερου βιοτικου επιπεδου ; Οι χαμηλοτερου δεν πιανονται για ανθρωποι ; Πχ στη γειτονικη Βουλγαρια μελος ΕΕ , ποσο συχνα οι καταναλωτες αλλαζουν τα κινητα του πεντακοσαρικου ; Αν δε παμε στον τριτο και τεταρτο κοσμο ... Μανα τους γεννησε κι αυτους

Επεξ/σία από nepomuk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, laskos54 είπε

Εγω σαν πρωην κατοχος xs max και τωρα κατοχος samsung s20+, εχω να πω οτι …

Η γνώμη σου δεν μετράει. Πήγες από iPhone σε Android ???

Κι εγώ είμαι Άρης στο μπάσκετ και ΠΑΟΚ στο ποδόσφαιρο (από το ‘85-‘86) και γι’ αυτό δεν μου δίνουν σημασία στις αθλητικές συζητήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nikosgalis είπε

Η γνώμη σου δεν μετράει. Πήγες από iPhone σε Android ???

Κι εγώ είμαι Άρης στο μπάσκετ και ΠΑΟΚ στο ποδόσφαιρο (από το ‘85-‘86) και γι’ αυτό δεν μου δίνουν σημασία στις αθλητικές συζητήσεις. 

😂😂

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κατι τετοια ερχομαστε εμεις οι hater οτι δεν χρειαζονται τοσα πολλα, ουτε για απλ, ουτε για αντροιντ, μεχρι 300-350 υπαρχει σιγουρα ενα κινητο που θα καλυπτει κατα 95% τις αναγκες σου. Για το 90% μπορει να χρειαστεις και 200-250! Και αν για αυτο το 5% το κοστολογεις 1000 ευρω, πασο. Που ακομα και εκει θα βρεις σιγουρα αρνητικα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, laskos54 είπε

Εγω σαν πρωην κατοχος xs max και τωρα κατοχος samsung s20+, εχω να πω οτι δεν αξιζουν τα λεφτα τους. Ουτε μεταχειρισμενα δεν αξιζουν τα λεφτα τους. Την βγαζω πολυ καλυτερα με ενα μεταχειρισμενο καλο android. Τα αρνητικα του που με χαλασαν; ΔΕΚΑΔΕΣ. Κυριως στον τροπο κατασκευης της συσκευης και οχι στο software, αν και ακομα και εκει εχω να βρω αρνητικα.

Για να το συνεχισω... πριν απο 7,5 χρονια αλλαξα απο ακριβο windows laptop σε macbook. Σε μια βδομαδα ειχα πει ποτε ξανα windows, μονο mac. Εδω και ενα χρονο συνεχιζω με το 2ο μου macbook. Με το iphone xs max ομως ειπα καλυτερα τα ακριβα samsung android και μπορω να το υποστηριξω 100%. Δεν εγινε το ιδιο σε καμια περιπτωση... Βεβαια οταν ειχα παρει τον Δεκεμβριο του 11 το πρωτο μου smartphone, ενα lg 2x, ειχα πει: Μα αυτο δεν ειναι καλο ουτε για τηλεφωνο, που να μπεις στο ιντερνετ και να τραβας φωτο και βιντεο... Πραγματικα μια αχρηστη πρωιμη android συσκευη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, nikosgalis said:

Η γνώμη σου δεν μετράει. Πήγες από iPhone σε Android ???

Κι εγώ είμαι Άρης στο μπάσκετ και ΠΑΟΚ στο ποδόσφαιρο (από το ‘85-‘86) και γι’ αυτό δεν μου δίνουν σημασία στις αθλητικές συζητήσεις. 

Ψυχοθεραπεία και γρήγορα! 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, laskos54 είπε

Για να το συνεχισω... πριν απο 7,5 χρονια αλλαξα απο ακριβο windows laptop σε macbook. Σε μια βδομαδα ειχα πει ποτε ξανα windows, μονο mac. Εδω και ενα χρονο συνεχιζω με το 2ο μου macbook. Με το iphone xs max ομως ειπα καλυτερα τα ακριβα samsung android και μπορω να το υποστηριξω 100%. Δεν εγινε το ιδιο σε καμια περιπτωση... Βεβαια οταν ειχα παρει τον Δεκεμβριο του 11 το πρωτο μου smartphone, ενα lg 2x, ειχα πει: Μα αυτο δεν ειναι καλο ουτε για τηλεφωνο, που να μπεις στο ιντερνετ και να τραβας φωτο και βιντεο... Πραγματικα μια αχρηστη πρωιμη android συσκευη...

Πάλι δεν μας λες όμως τους λόγους που σε οδήγησαν από ios σε android...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι τέτοιες "ειδήσεις" σκοπό έχουν να διασκεδάζουν τους διαχειριστές, απολαμβάνοντας παρεμβάσεις βαθυστόχαστων σχολιαστών...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, udroxoos είπε

Έχω την εντύπωση ότι τέτοιες "ειδήσεις" σκοπό έχουν να διασκεδάζουν τους διαχειριστές, απολαμβάνοντας παρεμβάσεις βαθυστόχαστων σχολιαστών...

Το αγαπημένο insomnia, εχει πάρει την κάτω βολτα, εδώ και 1,5 χρόνο. Κριμα! 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, koutsis είπε

Πάλι δεν μας λες όμως τους λόγους που σε οδήγησαν από ios σε android...

Ειναι μεγαλη ιστορια για αυτο δεν την λεω... Βαρυ και δυσχρηστο το iphone με αχρειαστη κατασκευη απο ατσαλι, λες και το πηρες για καθεσαι πανω του... με μεγαλα περιθωρια πλαγια που το κανουν να μην πιανεται ευκολα, μικρη μπαταρια που τελειωνει γρηγορα, απαραδεκτα αργη φορτιση, σπαστικο το κλειδωμα με faceid για αυτο και το ειχα ξεκλειδωτο ενω στο samsung με την allways on οθονη και το αποτυπωμα πανω της λειτουργει υποδειγματικα και πανγρηγορα...., η οθονη του σε 9 μηνες χρησης μονο ειχε γρατσουνιστει απαραδεκτα - μαλλον απουσια ισχυρου γιαλιου - απαραδεκτο, στην βιντεοκαμερα απουσια pro mode (απουσια ρυθμισης θερμοκρασιας χρωματος - αλλαζει καθως τραβας βιντεο αναλογως με το τι κοιτας) οποτε αναγκαστικα αγορασα προγραμμα βιντεοκαμερας, ενω το samsung εχει, δευτερος zoom φακος πρακτικα αχρηστος, ιδιως στο βιντεο... ενω στο samsung super wide φακος χρησιμος πολυ... προγραμματακια που στο android ειναι δωρεαν στο iphone οι ιδιοι σου ζητανε 30 ευρω τον χρονο αν ειναι ποτε δυνατον... , αδυναμια εισαγωγης προγραμματων εκτος apple store, ενω πχ στον mac μπορεις το ιδιο και στο android... δυσκολιες στο μενου - ενω στο android οτι περιεργο και να θες να κανεις καποιο προγραμματακι θα υπαρχει να σου κανει την δουλεια... bugs στο τηλεφωνο που με περναν και δεν χτυπουσε - αδυνατον να λυθει για 3 εβδομαδες και λυθηκε μονο οταν βγηκε αναβαθμιση σε ios15... εξωτερικος διακοπτης για silent mode που συχνα τον ενεργοποιεις χωρις να το θελεις και το καταλαβαινες απο τις κλησεις που εχασες... ακυρα touch στην οθονη που πατας κατι καθαρα αλλα δεν ξεκιναει... (ακυρα touch υπαρχουν και στο samsung),  πολλες επισης μικροευκολιες στην χρηση του samsung που τις καταλαβαινεις σταδιακα... πχ μια που μου χρειαζεται... οταν το βαζω σε hot spot δεν κλεινει ποτε, ενω στο iphone με το που βαλεις σε υπνο το laptop κλεινει οριστικα και το hotspot...  ΚΟΙΝΩΣ: Οταν πηρα mac ειπα ποτε ξανα windows, οταν πηρα  iphone ειπα.... ε και; Τι εγινε; 9 μηνες μετα πηρα την αποφαση να επιστεψω σε samsung android. To προηγουμενο κινητο μου ηταν το Note 4 - Συσκευαρα. Αγορασα ενα μεταχειρο s20+ με 440 ευρω και δικαιωθηκα. Με ακριβο samsung android καλυτερα.

 

Επεξ/σία από laskos54
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, laskos54 είπε

Ειναι μεγαλη ιστορια για αυτο δεν την λεω... Βαρυ και δυσχρηστο το iphone με αχρειαστη κατασκευη απο ατσαλι, λες και το πηρες για καθεσαι πανω του... με μεγαλα περιθωρια πλαγια που το κανουν να μην πιανεται ευκολα, μικρη μπαταρια που τελειωνει γρηγορα, απαραδεκτα αργη φορτιση, σπαστικο το κλειδωμα με faceid για αυτο και το ειχα ξεκλειδωτο ενω στο samsung με την allways on οθονη και το αποτυπωμα πανω της λειτουργει υποδειγματικα και πανγρηγορα...., η οθονη του σε 9 μηνες χρησης μονο ειχε γρατσουνιστει απαραδεκτα - μαλλον απουσια ισχυρου γιαλιου - απαραδεκτο, στην βιντεοκαμερα απουσια pro mode (απουσια ρυθμισης θερμοκρασιας χρωματος - αλλαζει καθως τραβας βιντεο αναλογως με το τι κοιτας) οποτε αναγκαστικα αγορασα προγραμμα βιντεοκαμερας, ενω το samsung εχει, δευτερος zoom φακος πρακτικα αχρηστος, ιδιως στο βιντεο... ενω στο samsung super wide φακος χρησιμος πολυ... προγραμματακια που στο android ειναι δωρεαν στο iphone οι ιδιοι σου ζητανε 30 ευρω τον χρονο αν ειναι ποτε δυνατον... , αδυναμια εισαγωγης προγραμματων εκτος apple store, ενω πχ στον mac μπορεις το ιδιο και στο android... δυσκολιες στο μενου - ενω στο android οτι περιεργο και να θες να κανεις καποιο προγραμματακι θα υπαρχει να σου κανει την δουλεια... bugs στο τηλεφωνο που με περναν και δεν χτυπουσε - αδυνατον να λυθει για 3 εβδομαδες και λυθηκε μονο οταν βγηκε αναβαθμιση σε ios15... εξωτερικος διακοπτης για silent mode που συχνα τον ενεργοποιεις χωρις να το θελεις και το καταλαβαινες απο τις κλησεις που εχασες... ακυρα touch στην οθονη που πατας κατι καθαρα αλλα δεν ξεκιναει... (ακυρα touch υπαρχουν και στο samsung),  πολλες επισης μικροευκολιες στην χρηση του samsung που τις καταλαβαινεις σταδιακα... πχ μια που μου χρειαζεται... οταν το βαζω σε hot spot δεν κλεινει ποτε, ενω στο iphone με το που βαλεις σε υπνο το laptop κλεινει οριστικα και το hotspot...  ΚΟΙΝΩΣ: Οταν πηρα mac ειπα ποτε ξανα windows, οταν πηρα  iphone ειπα.... ε και; Τι εγινε; Με ακριβο samsung android καλυτερα.

 

Καταρχήν να πω ότι η σύγκριση είναι άδικη μιας και συγκρίνεις το xs max του '18 με το s20 plus του 2020, δηλαδή 2 χρόνια πιο καινούργιο μοντέλο. Το σωστό θα ήταν να το συγκρίνεις με το iPhone 12 Pro Max του '20. Άρα οι διαφορές στα τεχνικά χαρακτηριστικά που συγκρίνεις στο μεγαλύτερο κομμάτι του μηνύματος σου είναι λογικό να υπάρχουν! Τώρα όσον αφορά τα υπόλοιπα, εγώ προτιμώ 100 φορές περισσότερο το face id από το fingerprint όπως επίσης και τον πλαϊνό διακοπή για το αθόρυβο. Επίσης τους περιορισμούς του ios τους ξέρουμε (δεν μπορείς να βάλεις παράνομες εφαρμογές, τι να κάνουμε;) αν δεν  μπορείς να ζήσεις με αυτό κακώς πηγές σε ios εξ αρχής! Τώρα όσον  αφορά το bug που λες ότι δεν χτηπουσαν  οι κλήσεις μου φαίνεται εντελώς περίεργο μιας και δεν μου έχει τύχει ούτε μια φορά στα τοσα χρόνια που έχω iphone. Γενικά όπως θα κατάλαβες τα περισσότερα από αυτά που λες είναι θέμα γούστου και αναγκών. Κάτι που δεν βολεύει εσένα μπορεί να βολεύει κάποιον άλλον.

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...