Προς το περιεχόμενο

Οι τιμές των iPhone αυξήθηκαν πάνω από 80% κατά τα τελευταία 14 χρόνια


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, koutsis είπε

Καταρχήν να πω ότι η σύγκριση είναι άδικη μιας και συγκρίνεις το xs max του '18 με το s20 plus του 2020, δηλαδή 2 χρόνια πιο καινούργιο μοντέλο. Το σωστό θα ήταν να το συγκρίνεις με το iPhone 12 Pro Max του '20. Άρα οι διαφορές στα τεχνικά χαρακτηριστικά που συγκρίνεις στο μεγαλύτερο κομμάτι του μηνύματος σου είναι λογικό να υπάρχουν! Τώρα όσον αφορά τα υπόλοιπα, εγώ προτιμώ 100 φορές περισσότερο το face id από το fingerprint όπως επίσης και τον πλαϊνό διακοπή για το αθόρυβο. Επίσης τους περιορισμούς του ios τους ξέρουμε (δεν μπορείς να βάλεις παράνομες εφαρμογές, τι να κάνουμε;) αν δεν  μπορείς να ζήσεις με αυτό κακώς πηγές σε ios εξ αρχής! Τώρα όσον  αφορά το bug που λες ότι δεν χτηπουσαν  οι κλήσεις μου φαίνεται εντελώς περίεργο μιας και δεν μου έχει τύχει ούτε μια φορά στα τοσα χρόνια που έχω iphone. Γενικά όπως θα κατάλαβες τα περισσότερα από αυτά που λες είναι θέμα γούστου και αναγκών. Κάτι που δεν βολεύει εσένα μπορεί να βολεύει κάποιον άλλον.

Βρε αδελφέ σεβασου την άποψη του.

Και εγώ σε ταμπλέτα είμαι iPad εδώ και λίγες μέρες αλλά κινητό με τίποτα δεν αλλάζω σε iPhone. 

Τα Galaxy κατά την γνώμη μου είναι πολύ ανώτερα και παρά την Google η Samsung έχει κάνει εξαιρετική δουλειά στο να δώσει μια όσο το δυνατόν απροβλημάτιστη εμπειρία .
Όπως είχα γράψει σε άλλο ποστ σε iOS για να βάλεις υπογραφή στο mail με εικόνα σου βγαίνει η ψυχή. πράγμα απαράδεκτο για προϊόν που σαρώνει σε πωλήσεις σε όλες τις μεγάλες εταιρίες.

σ.σ. Παρόλα αυτά οι περισσότεροι που έχω δει και κινητό των 100 ευρώ να είχαν δεν θα καταλάβαιναν διαφορά εκτός από την κάμερα ίσως. Απλά είναι θύματα του hype της εκάστοτε εταιρίας ούτε καν tech fans.

Το τι αρέσει στον καθέναν είναι υποκειμενικό.
Επίσης ας συμφωνήσουμε ότι δεν τα αξίζουν τα λεφτά τους οι ναυαρχίδες.

Αυτό που δίνουν παραπάνω δεν αντιστοιχεί στο κόστος τους. Το ότι αγοράζουμε εμείς επειδή γουστάρουμε να πετάξουμε χρήμα δεν πάει να πει ότι είναι και το σωστό για τον μέσο άνθρωπο που δεν χρησιμοποιεί ούτε το 20% των δυνατοτήτων.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι πιο ανόυσιο σε άρθρο μονο και μονο για να παρει τα views μιας και εχει "apple" στο τιτλο..

Και η GTX580 σα ναυαρχιδα τοτε την ειχα παρει 490€ απο γνωστο καταστημα,και τωρα η ναυαρχιδα εχει 3000€

Και το iphone 3G το χα παρει τότε 450-500€ kai to 13αρι το pro max εχει 1300€

Και το ps1 κάποτε είχε  100.000δραχμες και το ps5 τωρα 600€ μεταχειρισμενο απ τους εκατομμυριουχους μεγαλεμπορους του insomnia.

Κάποτε προ smartphone αγοραζαμε τις τοτε "ναυαρχιδες" me 100-170€ ειτε ηταν Nokia,samsung,sony ericsson.

Ολα τα προιοντα εχουν αυξηθει κατα πολύ,τη τελευταια δεκαετια,και απορω με τους πικραμενους που μπαινουν στο thread και το παιζουν ειρωνεια επειδη ειδαν apple.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας δε φαίνεται να διάβασε το άρθρο. Τα ποσά που αναφέρει είναι προσαρμοσμένα με τον πληθωρισμό και τις διακυμάνσεις του ΑΕΠ κάθε χώρας, δεν είναι η απόλυτη τιμή της αύξησης της τιμής των iPhone (η οποία απόλυτη τιμή χαλαρά πλησιάζει πλέον τα 1500 ευρώ για τα iPhone, ενώ για τα Galaxy επειδή θυμάμαι πόσο τα πήρα με το που βγήκαν πήγαν από τα 400 στα 1200 ευρώ περίπου - 800 ευρώ διαφορά).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, roginsky12 είπε

ποσο ειχε το πρωτο iphone στην Ελλαδα?

Δεν κυκλοφόρησε επίσημα στην χώρα μας. οποιος το ειχε το 2007 Ελλαδα το ειχε αγορασει απο φυσικο καταστημα Apple store και το λειτουργουσε επειδη ηταν κλειδωμενο στους παρόχους μεσω Rsim η μεσω Jailbreak  με το QuickPWN. To ειχα αγοράσει 599$ απο Αμερικη.

Επεξ/σία από dream21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Βρε αδελφέ σεβασου την άποψη του.

Και εγώ σε ταμπλέτα είμαι iPad εδώ και λίγες μέρες αλλά κινητό με τίποτα δεν αλλάζω σε iPhone. 

Τα Galaxy κατά την γνώμη μου είναι πολύ ανώτερα και παρά την Google η Samsung έχει κάνει εξαιρετική δουλειά στο να δώσει μια όσο το δυνατόν απροβλημάτιστη εμπειρία .
Όπως είχα γράψει σε άλλο ποστ σε iOS για να βάλεις υπογραφή στο mail με εικόνα σου βγαίνει η ψυχή. πράγμα απαράδεκτο για προϊόν που σαρώνει σε πωλήσεις σε όλες τις μεγάλες εταιρίες.

σ.σ. Παρόλα αυτά οι περισσότεροι που έχω δει και κινητό των 100 ευρώ να είχαν δεν θα καταλάβαιναν διαφορά εκτός από την κάμερα ίσως. Απλά είναι θύματα του hype της εκάστοτε εταιρίας ούτε καν tech fans.

Το τι αρέσει στον καθέναν είναι υποκειμενικό.
Επίσης ας συμφωνήσουμε ότι δεν τα αξίζουν τα λεφτά τους οι ναυαρχίδες.

Αυτό που δίνουν παραπάνω δεν αντιστοιχεί στο κόστος τους. Το ότι αγοράζουμε εμείς επειδή γουστάρουμε να πετάξουμε χρήμα δεν πάει να πει ότι είναι και το σωστό για τον μέσο άνθρωπο που δεν χρησιμοποιεί ούτε το 20% των δυνατοτήτων.

 

Απαγορευω εγώ σε κανέναν να έχει την άποψή του;  απλά λέω και εγώ τη δική μου και όπως λες κι εσύ ο καθένας έχει τα γούστα του και το τι αρέσει στον καθένα είναι υποκειμενικό! Άρα δεν μου αρέσουν γενικευσεις του τύπου "οποίος πάρει iphone είναι βλάκας και κορόιδο μιας και δεν αξίζουν τα λεφτά τους,ενώ εγώ που πήρα samsung ή xiaomi είμαι ο μάγκας. ο ψαγμενος, ο έξυπνος" επίσης το παλικάρι συγκρίνει τεχνικά χαρακτηριστικά σε ναυαρχιδες με διαφορά διετίας για να μας βγάλει καλύτερο το Samsung στην κάμερα! Εντάξει κι εγώ αν έχω  ένα iphone 6s και μετά πάρω  το Samsung s21 Ultra θα μου φανεί καλύτερο στην κάμερα! Αυτό δεν σημαίνει ότι θα βγαίνω και θα λέω ότι τα iphone είναι μάπα! Να έχουμε και λίγο κοινή λογική...

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, koutsis είπε

Απαγορευω εγώ σε κανέναν να έχει την άποψή του;  απλά λέω και εγώ τη δική μου και όπως λες κι εσύ ο καθένας έχει τα γούστα του και το τι αρέσει στον καθένα είναι υποκειμενικό! Άρα δεν μου αρέσουν γενικευσεις του τύπου "οποίος πάρει iphone είναι βλάκας και κορόιδο μιας και δεν αξίζουν τα λεφτά τους,ενώ εγώ που πήρα samsung ή xiaomi είμαι ο μάγκας. ο ψαγμενος, ο έξυπνος" επίσης το παλικάρι συγκρίνει τεχνικά χαρακτηριστικά σε ναυαρχιδες με διαφορά διετίας για να μας βγάλει καλύτερο το Samsung στην κάμερα! Εντάξει κι εγώ αν έχω  ένα iphone 6s και μετά πάρω  το Samsung s21 Ultra θα μου φανεί καλύτερο στην κάμερα! Αυτό δεν σημαίνει ότι θα βγαίνω και θα λέω ότι τα iphone είναι μάπα! Να έχουμε και λίγο κοινή λογική...

Ο συγκεκριμένος δεν κατάλαβα να είπε οποίος πάρει iPhone είναι βλάκας.

Και εγώ έχω μείνει στο S9 γιατί δεν είμαι της κάμερας και δεν νομίζω ότι αξίζει να δώσω χρήματα να πάρω κάτι πιο νέο. Όταν τελειώσει το support θα αλλάξω και αυτό βρίζοντας τις Google/Samsung που με αναγκάζουν παρότι η συσκευή κάνει την δουλειά μου. Παρόλα αυτά πάλι σε Galaxy θα πάω. 

Για αυτό το λόγο πήγα και σε iPad Pro γιατί η apple δίνει support στο Software και ειναί πιο καλό το OS στις ταμπλέτες μιας και η ίδια η Google το έχει εγκαταλείψει. Η Samsung προσπαθεί με το one ui και το φανταστικό Dex αλλά ότι και να κάνει αν το ίδιο το λειτουργικό είναι για τηλέφωνο δεν σώζεται.

Στο κινητό όμως το ui της Samsung μου αρεσει μακράν πιο πολύ από το iOS. 
Ως κάτοχος και των 2 πλατφόρμες (iPadOS μοιάζει με iOS) μπορώ να βρω και στα 2 προβλήματα και θετικά. Σε επιπεδο τεχνικών χαρακτηριστικών επίσης.

 

 

Επεξ/σία από Dimitris_1981
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Να πω κάποια πραγματάκια κι εγώ σχετικά με το θέμα (προφανώς δεν σχολιάζω σαν insomnia αλλά σαν Bill).

Καταρχάς το ίδιο το άρθρο δεν προσφέρει κάτι συνταρακτικό σαν πληροφορία μιας και οι τιμές μέσα σε ένα διάστημα 14 ετών έχουν αλλάξει προς το χειρότερο σχεδόν στα πάντα! Απλά όταν αναφερόμαστε στην Apple, η ιστορία πουλάει ακόμη περισσότερο και κεντρίζει το ενδιαφέρον περισσότερων ανθρώπων (φανς & χέιτερς).

Για αυτό όμως δεν φταίει το insomnia μιας και η συγκεκριμένη "είδηση" έχει παίξει σε παγκόσμιο επίπεδο σε όλα τα σχετικά sites οπότε κάναμε κι εδώ μια αναδημοσίευση! Το αν κάποιος "εκνευρίζεται" περισσότερο ή λιγότερο από τέτοιες ειδήσεις είναι δικό του θέμα και συμβαίνει σε κάθε άρθρο που ανεβαίνει εδώ, είτε αφορά την Apple είτε οτιδήποτε άλλο! :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Ο συγκεκριμένος δεν κατάλαβα να είπε οποίος πάρει iPhone είναι βλάκας.

Και εγώ έχω μείνει στο S9 γιατί δεν είμαι της κάμερας και δεν νομίζω ότι αξίζει να δώσω χρήματα να πάρω κάτι πιο νέο. Όταν τελειώσει το support θα αλλάξω και αυτό βρίζοντας τις Google/Samsung που με αναγκάζουν παρότι η συσκευή κάνει την δουλειά μου. Παρόλα αυτά πάλι σε Galaxy θα πάω. 

Για αυτό το λόγο πήγα και σε iPad Pro γιατί η apple δίνει support στο Software και ειναί πιο καλό το OS στις ταμπλέτες μιας και η ίδια η Google το έχει εγκαταλείψει. Η Samsung προσπαθεί με το one ui και το φανταστικό Dex αλλά ότι και να κάνει αν το ίδιο το λειτουργικό είναι για τηλέφωνο δεν σώζεται.

Στο κινητό όμως το ui της Samsung μου αρεσει μακράν πιο πολύ από το iOS. 
Ως κάτοχος και των 2 πλατφόρμες (iPadOS μοιάζει με iOS) μπορώ να βρω και στα 2 προβλήματα και θετικά. Σε επιπεδο τεχνικών χαρακτηριστικών επίσης.

 

 

Να σου πω κάτι γι να καταλάβεις. Τα τελευταία χρόνια είχα πολλές ναυαρχιδες samsung. Ξεκίνησα από το s6 και μετά είχα s7 edge, s9 plus, note 9 και τον τελευταίο μήνα είχα το Samsung Note 10 plus. Επίσης η γυναίκα μου είχε s7, s9 και τώρα έχει s10 plus. Άρα πίστεψε με ξέρω το one ui απέξω και ανακατωτα! Ε εμένα μου αρέσει περισσότερο το ios και γιαυτό έχω και ταυτόχρονα το iPhone 11 pro max. Έμενα προφανώς με ενδιαφέρουν διαφορετικά πράγματα από εσένα και για τη χρήση που κάνω με βολεύει και μου αρέσει πιο πολύ το ios. Δεν θα βγω όμως να πω ότι όποιος αγοράζει samsung είναι άσχετος, ούτε ότι είναι χειρότερο το one ui από το ios! Όλα είναι θέμα αναγκών και γούστου. Για αυτόν τρελαίνομαι όταν βγαίνουν όλοι και γενικεύουν και χαρακτηρίζουν τους χρήστες ios άσχετους και βλακες και κορόιδα!

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, koutsis είπε

Να σου πω κάτι γι να καταλάβεις. Τα τελευταία χρόνια είχα πολλές ναυαρχιδες samsung. Ξεκίνησα από το s6 και μετά είχα s7 edge, s9 plus, note 9 και τον τελευταίο μήνα είχα το Samsung Note 10 plus. Επίσης η γυναίκα μου είχε s7, s9 και τώρα έχει s10 plus. Άρα πίστεψε με.κερω το one ui απέξω και ανακατωτα! Ε εμένα μου αρέσει περισσότερο το ios και γιαυτό έχω και ταυτόχρονα το iPhone 11 pro max. Έμενα προφανώς με ενδιαφέρουν διαφορετικά πράγματα από εσένα και για τη χρήση που κάνω με βολεύει και μου αρέσει πιο πολύ το ios. Δεν θα βγω όμως να πω ότι όποιος αγοράζει samsung είναι άσχετος, ούτε ότι είναι χειρότερο το one ui από το ios! Όλα είναι θέμα αναγκών και γούστου. Για αυτόν τρελαίνομαι όταν βγαίνουν όλοι και γενικεύουν και χαρακτηρίζουν τους χρήστες ios άσχετους και βλακες και κορόιδα!

Αυτό οφείλεται κατα κύριο λόγο στην εμπορική επιτυχία της apple που το έχει βάλει σε χέρια που δεν ξέρουν τι να το κάνουν και πουλανε μουρη. Επίσης στην υπερβολή κάποιον να θεωρούν τον ανταγωνισμό σκουπίδια που όσο να'ναι εκνευρίζει όποιν δεν τα βάζει με την λογική .

Είναι σαν να πάρω BMW για να πηγαίνω στο supermarket καθε κυριακή. Ναι και πάλι εξαιρέτικη θα είναι αλλά δεν κερδίζω ιδιαίτερα κάτι εγώ. Και με 1300cc corolla μια χαρα θα έκανα την δουλειά μου και "δεν θα έπαιρνα χαμπάρι" τι καλύτερο έχει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, billdanos είπε

Να πω κάποια πραγματάκια κι εγώ σχετικά με το θέμα (προφανώς δεν σχολιάζω σαν insomnia αλλά σαν Bill).

Καταρχάς το ίδιο το άρθρο δεν προσφέρει κάτι συνταρακτικό σαν πληροφορία μιας και οι τιμές μέσα σε ένα διάστημα 14 ετών έχουν αλλάξει προς το χειρότερο σχεδόν στα πάντα! Απλά όταν αναφερόμαστε στην Apple, η ιστορία πουλάει ακόμη περισσότερο και κεντρίζει το ενδιαφέρον περισσότερων ανθρώπων (φανς & χέιτερς).

Για αυτό όμως δεν φταίει το insomnia μιας και η συγκεκριμένη "είδηση" έχει παίξει σε παγκόσμιο επίπεδο σε όλα τα σχετικά sites οπότε κάναμε κι εδώ μια αναδημοσίευση! Το αν κάποιος "εκνευρίζεται" περισσότερο ή λιγότερο από τέτοιες ειδήσεις είναι δικό του θέμα και συμβαίνει σε κάθε άρθρο που ανεβαίνει εδώ, είτε αφορά την Apple είτε οτιδήποτε άλλο! :) 

Παντως και με αφορμή τη συγκεκριμένη αναδημοσίευση θα ήταν μια τέλεια αφορμή ο συντάκτης να σπάσει τα όρια του άρθρου και να αναπτυχθεί όχι μόνο στις τιμές των κινητών αλλά γενικότερα της τεχνολογίας… 

Θα ήθελα, ως αναγνώστης, να έβλεπα πως διαμορφώθηκαν οι τιμές και σε αλλά brands κινητών, tablets, επεξεργαστών ή καρτών γραφικών… 

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, billdanos είπε

Να πω κάποια πραγματάκια κι εγώ σχετικά με το θέμα (προφανώς δεν σχολιάζω σαν insomnia αλλά σαν Bill).

Καταρχάς το ίδιο το άρθρο δεν προσφέρει κάτι συνταρακτικό σαν πληροφορία μιας και οι τιμές μέσα σε ένα διάστημα 14 ετών έχουν αλλάξει προς το χειρότερο σχεδόν στα πάντα! Απλά όταν αναφερόμαστε στην Apple, η ιστορία πουλάει ακόμη περισσότερο και κεντρίζει το ενδιαφέρον περισσότερων ανθρώπων (φανς & χέιτερς).

Για αυτό όμως δεν φταίει το insomnia μιας και η συγκεκριμένη "είδηση" έχει παίξει σε παγκόσμιο επίπεδο σε όλα τα σχετικά sites οπότε κάναμε κι εδώ μια αναδημοσίευση! Το αν κάποιος "εκνευρίζεται" περισσότερο ή λιγότερο από τέτοιες ειδήσεις είναι δικό του θέμα και συμβαίνει σε κάθε άρθρο που ανεβαίνει εδώ, είτε αφορά την Apple είτε οτιδήποτε άλλο! :) 

Ναι, αλλά υπάρχουν άρθρα πολύ πιο εύστοχα, που τα βλέπουν πιο σφαιρικά, χωρίς να στοχοποιούν  εταιρείες και να δημιουργούν flame, όπως αυτό: https://medium.com/swlh/modern-smartphones-are-too-expensive-e3941db78ea4
 

Προσωπικά κουράστηκα να συμμετέχω ως καταναλωτής σε μια εξέλιξη που τεχνολογικά σου προσφέρει όλο και λιγότερα, και οικονομικά σου παίρνει πολύ περισσότερα, χρόνο με το χρόνο...

Επεξ/σία από me00016
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...