Προς το περιεχόμενο

Εμβασμα στην τραπεζα


giorgos12355

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν κάποιος παίρνει εμβασματα σε τραπεζικό λογαριασμό το μήνα περίπου 800 ευρώ και το άτομο αυτό δεν έχει εισόδημα, τι μπορεί να προκύψει με την εφορία? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μην τρομοκρατείτε. Δεν είναι σίγουρο ότι θα γίνει κάτι. Τι εμβάσματα είναι αυτά και για πόσο διάστημα μιλάμε; Το να πάρεις για λίγους μήνες 800€/μήνα είναι απίθανο να ασχοληθεί κάποιος. Δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο όριο , παίζουν πολλά ρόλο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Bitbit said:

Το να πάρεις για λίγους μήνες 800€/μήνα είναι απίθανο να ασχοληθεί κάποιος.

Ναι θα του μπαινει καθε μηνα ενας μισθος ΔΥ ενω δεν εχει εισοδημα και δε  θα ασχοληθει κανενας. 

Εδω οι τραπεζες αρχιζουν να ζητανε να συνδεθεις μεσω gov για να συγχρονιζονται τα παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Bitbit είπε

Καλά μην τρομοκρατείτε. Δεν είναι σίγουρο ότι θα γίνει κάτι. Τι εμβάσματα είναι αυτά και για πόσο διάστημα μιλάμε; Το να πάρεις για λίγους μήνες 800€/μήνα είναι απίθανο να ασχοληθεί κάποιος. Δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο όριο , παίζουν πολλά ρόλο

Ίσα ίσα που οι επαναλαμβανόμενες κάθε μήνα με το ίδιο ποσό μεταφορές χτυπάνε καμπανάκι, έτσι προσπαθούν να εντοπίσουν τα μαύρα μισθώματα.

Επίσης ένα άλλο που παίζει ρόλο είναι το εισόδημα που δηλώνει αυτός που τα λαμβάνει, αν είναι μηδενικό τότε αυτό είναι σημαντικός λόγος να ασχοληθεί κάποιος.

Τώρα αν μιλάμε για 2-3 μήνες όλους και όλους, τότε θα συμφωνήσω και γω στο ότι είναι απίθανο να γίνει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Joshua21 said:

Τώρα αν μιλάμε για 2-3 μήνες όλους και όλους

Τι να σου πω, δεν μου φαινεται και μικρο διαστημα. Αλλα ακομα και να ναι λιγοι οι μηνες, μιλαμε για 2400€ που δυσκολα θα τα αφηνε καποιος να περασουν στο ντουκου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μην έχεις τέτοιο άγχος, μπορώ να σου δώσω το ΙΒΑΝ μου, για να μοιράζεις το ποσό.

Εάν το σενάριο επαναλαμβάνεται επι σειρά μηνών, πιθανώς θα χτυπήσει στα συστήματα των τραπεζών. Προ ενάμιση χρόνου, από την Άττικα με είχαν προειδοποιήσει πως ίσως περάσω σε τυπικό έλεγχο, για τα εμβάσματα εργασίας που λάμβανα από εξωτερικό ( έπρεπε να τους αποστείλω το τιμολόγιο/τιμολόγια στην περίπτωση αυτή).

Οπότε είτε παίξε ζάρια μέχρι να σε πιάσουν (βεβαιότητα) είτε βρες τρόπο να τα πάρεις στο χέρι.

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kostasspil είπε

Τι να σου πω, δεν μου φαινεται και μικρο διαστημα. Αλλα ακομα και να ναι λιγοι οι μηνες, μιλαμε για 2400€ που δυσκολα θα τα αφηνε καποιος να περασουν στο ντουκου

Προσωπικά δεν νομίζω ότι θα ασχοληθεί κάποιος με 2.400€ που πήγαν σε κάποιον ο οποίος δηλώνει μηδέν εισόδημα, και αυτό επειδή και να τον φορολογήσουν εκ των υστέρων για 2.400€ εισόδημα το πιθανότερο είναι να μην πληρώσει καθόλου φόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί να πεσει σε έλεγχο μπορει και να μην πεσει. Καμιά φορα γίνονται "δειγματοληπτικοί" έλεγχοι για να βγουν λαυρακια.

Μπορεις κάποιος να στέλνει με άλλους τρόπους τα λεφτα πχ Western union, μεταφορά μεσώ N26 λογ/σμου σε αλλον, Revolut κτλπ. Οχι οτι εκει εισαι 100% καλυμμένος άλλα επειδή αυτές οι εταιρίες ειναι στο εξωτερικό ειναι ποιο δύσκολος και χρονοβόρος ο έλεγχος τους απο το κρατος, και για τέτοια ποσα συνήθως δεν μπαίνουν στον κόπο, ενω απο τράπεζα (Ελληνική) ειναι ποιο εύκολο. 

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Bitbit είπε

Με n26 και τα λοιπά είναι περισσότερες οι πιθανότητες να του μπλοκάρουν χωρίς προειδοποίηση τον λογαριασμό και να του ζητάνε αποδείξεις.

Τι να σου πω, δεν ξέρω απο προσωπική εμπειρία σε φιλο δεν εγινε κάτι τετοιο και διακινήθηκαν και μεγάλα ποσα. Για αυτο το αναφερα.

Δεν νομίζω καμια τράπεζα να μπλοκάρει τον λογ/σμο αν δεν υπάρχει εντολη και λόγος απο το κράτος, αρμοδια ΔΟΥ, εισαγγελικη παρεμβαση κτλπ. Συνήθως σε καλούν να προσκομίσεις τις αποδείξεις και οτι αλλο σου ζητήσουν. Να πεσει εμπλοκη λογω μεταφορας 800 ευρω το βλεπω δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Petros Electron είπε

Καμιά φορα γίνονται "δειγματοληπτικοί" έλεγχοι για να βγουν λαυρακια.

Το θέμα είναι το πως γίνονται αυτοί οι δειγματοληπτικοί έλεγχοι.

Σίγουρα δεν κάθονται να ελέγξουν αφμ ή ονόματα ή λογαριασμούς στην τύχη, δεν θα έβρισκαν ποτέ τίποτα έτσι, κάποιους αλγόριθμους βάζουν και ελέγχουν μόνο αν διαπιστώσουν ύποπτες συναλλαγές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και πιάσατε τους ελέγχους και την εφορία, τι ισχύει για προστατευομενο μέλος (στον πατέρα ασφαλισμένος)? Έχω ένα κάποιο ποσό στην τράπεζα το οποίο πάω και το καταθέτω εγώ, συνήθως από ΑΤΜ μιας και γκισέ θέλει αν δεν κάνω λάθος >1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...