Προς το περιεχόμενο

intel 11700k με corsair h115i υψηλες θερμοκρασίες


andreas!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μήπως ξέχασες τίποτα στο bios settings που πειραζες στα core ξεχωριστά ? Γιατί πρέπει να πήγαιναν μέχρι 47 και να τα έριχνε στο 4.3 πριν το τέλος του cinebench, για κοίταξε τα settings είναι στο Auto μου φαίνεται έχει μια εντολή να τα πειράζεις όλα μαζί η ξεχωριστό έναν έναν,με Ryzen είμαι κάμποσο καιρό τώρα  κάτι μπορεί να μου έχει ξεφύγει,μπες και στο ποστ με τα Intel

23 λεπτά πριν, andreas! είπε

Στο cinebench τρεχουν 3.6 σε multi core test

εκανα και μια τελευταια δοκιμη

intel adaptive boost disabled

mce enabled

all core ratio limit 48

core voltage auto

Πως τα βλεπετε τα ρευματα εδω ???

Untitled13.jpg.9eb5fe1454207656ca646c57701c0af6.jpg

Με Intel adaptive boost ,mce off,core voltage Auto και all core limit 47 για δοκίμασε 

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

1.474v core ! Εννοείται κ θα ψηθεί το σύμπαν με τόσο ρεύμα. 

ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ manual undervolt

αυτο πρεπει να κανεις για να στρωσει το pc...........

36 λεπτά πριν, andreas! είπε

Πως τα βλεπετε τα ρευματα εδω ???

1.43 δεν ειναι καλο.........

μεχρι 1.30-1.35 το πολυ............

τα ιδια ισχυουν απο τον 4790κ..........

intel ειναι αυτη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να έχει έτοιμο προφίλ κ για τους καλοκαιρινούς μήνες μέχρι 1.30

Χειμώνα άντε κ να πειραματιστεί πιο άνετα αν θέλει πχ. 1.33 αλλά κ πάλι καλό είναι για την μακροβιότητα του τσιπ να βρει μια χρυσή τομή μέχρι 1.3≤

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μπορεσω να πειραματιστω με τα ρευματα πρεπει να δω ποσο τραβαει εν ωρα χρησης, σωστα ?

την ωρα που ετρεχε το cinebench,

Στ 4,8ghz το cpu z μου δινει μια τιμη 1.376, ενω την ιδια ακριβως στιγμη το hwinfo δινει μεση τιμη 1.3 σε ολα τα cores με maximun 1,43 αν καταλαβαινω καλα.

Ποια ειναι η πιο σωστη προσεγγιση ?? 

για να ξεκινησω απο μια ας πουμε ασφαλη τιμη!Untitled14.jpg.85e96a524011e3200782d02d618df71d.jpg

1 ώρα πριν, ICE-T είπε

μήπως ξέχασες τίποτα στο bios settings που πειραζες στα core ξεχωριστά ? Γιατί πρέπει να πήγαιναν μέχρι 47 και να τα έριχνε στο 4.3 πριν το τέλος του cinebench, για κοίταξε τα settings είναι στο Auto μου φαίνεται έχει μια εντολή να τα πειράζεις όλα μαζί η ξεχωριστό έναν έναν,με Ryzen είμαι κάμποσο καιρό τώρα  κάτι μπορεί να μου έχει ξεφύγει,μπες και στο ποστ με τα Intel

Με Intel adaptive boost ,mce off,core voltage Auto και all core limit 47 για δοκίμασε 

ναι ειναι το sync all cores. εκει το εχω, μια τιμη βαζω για ολους τους πυρηνες.

με multicore enhancement disabled επεσαν οι θερμοκρασιες παρα πολυ αλλα στο multi core test δουλευουν ολοι στα 3,6ghz.

λογικο να πεσουν και οι θερμοκρασιες με τετοια clocks.

μονο single core δουλευε στα 5ghz.

Γι αυτο ειπα να ξανα ανοιξω multicore αλλα χαθηκα λιγο με τα ρευματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κοίταζε και τα minimum δεν θες τόσα ψηλά voltages σε ηρεμία γι'αυτό σου είπα ανοιχτό το intel adaptive boost,δοκίμασε με τα settings που σου έστειλα

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ICE-T είπε

κοίταζε και τα minimum δεν θες τόσα ψηλά voltages σε ηρεμία γι'αυτό σου είπα ανοιχτό το intel adaptive boost,δοκίμασε με τα settings που σου έστειλα

 

ετσι ειμαι στο bios τωρα. (Δοκιμασα τα settings που ανεφερες προ ολιγου αλλα σε multi core παλι τρεχει 3,6ghz)

20211019_215256.thumb.jpg.f5c8f88a0b8008411f0efba33463a44f.jpg

20211019_215331.thumb.jpg.643535479cc3d4d90823ba5029413c6a.jpg

3 λεπτά πριν, andreas! είπε

ετσι ειμαι στο bios τωρα. (Δοκιμασα τα settings που ανεφερες προ ολιγου αλλα σε multi core παλι τρεχει 3,6ghz)

20211019_215256.thumb.jpg.f5c8f88a0b8008411f0efba33463a44f.jpg

20211019_215331.thumb.jpg.643535479cc3d4d90823ba5029413c6a.jpg

20211019_215402.jpg.417eaf4f3d06ae89cf8fbaf2c00a8d1b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή μην κοιτάς το VID , δεν έχει σχέση με το Vcore που δίνει η μητρική. Κατέβα πιο κάτω στο hwinfo και δες πόσο λέει στο vcore. Επίσης κοιτάς πόσο vcore δίνει σε load και όχι σε idle. Σε idle αν παίζεις με σταθερό voltage στο bios θα έχεις υψηλότερο vcore από ότι σε load.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, andreas! είπε

ετσι ειμαι στο bios τωρα. (Δοκιμασα τα settings που ανεφερες προ ολιγου αλλα σε multi core παλι τρεχει 3,6ghz)

20211019_215256.thumb.jpg.f5c8f88a0b8008411f0efba33463a44f.jpg

20211019_215331.thumb.jpg.643535479cc3d4d90823ba5029413c6a.jpg

20211019_215402.jpg.417eaf4f3d06ae89cf8fbaf2c00a8d1b.jpg

Δεν γίνεται να βάζεις 4.7 all core και να έχεις το adaptive boost frequency και να μην σηκώνει πάνω από 3.6 το δεύτερο ρίχνει τα voltage σε idle μόνο,ίδιο μενού έχουν όλες οι Asus ,Asus multicore enhancement off,mce off ,βάλε χειροκίνητο 1.32 voltages και 4.7 all core μαζί με το bclk adaptive voltages enable  

45 λεπτά πριν, tsagas_lr είπε

Ξεκόλλησες τη ζελατίνα από το waterblock?

Δεν νομίζω να έκανε τέτοιο πράγμα αφού παίζει χωρίς power limits λογικό να ανάβει το τσιπ.

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα γύρναγες σε στοκ και μετα mce off PL1 65  PL2 224 θα ήταν σαν 11700 οπότε πιο φυσιολογικές τιμές για θερμοκρασία.
Μετά δοκιμάζεις να ανεβάσεις PL1 έως το 125 (όσο βλέπεις ότι σε παίρνει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, ICE-T είπε

Δεν γίνεται να βάζεις 4.7 all core και να έχεις το adaptive boost frequency και να μην σηκώνει πάνω από 3.6 το δεύτερο ρίχνει τα voltage σε idle μόνο,ίδιο μενού έχουν όλες οι Asus ,Asus multicore enhancement off,mce off ,βάλε χειροκίνητο 1.32 voltages και 4.7 all core μαζί με το bclk adaptive voltages enable  

Δεν νομίζω να έκανε τέτοιο πράγμα αφού παίζει χωρίς power limits λογικό να ανάβει το τσιπ.

ξαναδοκιμασα τις ρυθμισεις που μου ειπες.

mce off, adaptive boost enabled core voltage auto και sync all cores εξισου αυτο.

στο cinebench για καποιο λογο που δε ξερω σε multi core test παιζει 3,6.

Εβαλα game ομως και ανεβαζουν κανονικα τα clocks μεχρι 5ghz με πολυ πιο χαμηλες θερμοκρασιες απο το mce.

να το αφησω ετσι ? δε ξεπερασε τους 70 c.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ICE-T είπε

Ξέρω γω δοκίμασε και με all core 4.7 με 1.32voltages και ότι σε βολεψει

θα το δοκιμασω.

Το μονο που δε μου καθεται καλα προςτο παρον ειναι σε idle βλεπω core voltage 1.5/core clock 5ghz

οταν μπω σε game ή οτιδηποτε αλλο μεταβαλλεται σε τιμες προς τα κατω (πχ bf5 στα 5ghz κειμενεται στο 1,45)

ειναι φυσιολογικο idle να καθεται σε τετοια volt ? (χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος ειναι απενεργοποιημενο απο Bios το power c state αν το λεω καλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οχι είναι ψηλά τα voltages έπρεπε κάτω από 1.00 σε idle να κάθεται μήπως στα Windows είσαι σε performance mode και όχι balance? τώρα αν μιλάς για σποραδικά spikes δεν ξέρω με το loadline calibration στο auto που είναι μήπως θέλει tuning έχει 7 σκάλες κάποιος κάτοχοςμε το συγκεκριμένο τσιπακι πρέπει να σε βοηθήσει γι'αυτό σου είπα να ανοίξεις ποστ στο θέμα με τα Intel 11gen. 

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ICE-T είπε

οχι είναι ψηλά τα voltages έπρεπε κάτω από 1.00 σε idle να κάθεται μήπως στα Windows είσαι σε performance mode και όχι balance? τώρα αν μιλάς για σποραδικά spikes δεν ξέρω με το loadline calibration στο auto που είναι μήπως θέλει tuning έχει 7 σκάλες κάποιος κάτοχοςμε το συγκεκριμένο τσιπακι πρέπει να σε βοηθήσει γι'αυτό σου είπα να ανοίξεις ποστ στο θέμα με τα Intel 11gen. 

ειναι σε performance mode, να το αλλαξω σε balanced ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...