Προς το περιεχόμενο

intel 11700k με corsair h115i υψηλες θερμοκρασίες


andreas!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, andreas! είπε

Το PL1 το ανεβαζω έχοντας disabled το mce και το adaptive boost σωστα ?

 

εχω καποιες αποριες που δε καταλαβαινω.

ποια η διαφορα το να ανεβασω το pl1 στα 200w και να παιρνω full ταχυτητα στους πυρηνες στα 5ghz απο το να ανοιξω το mce ? 

To mce για να booostαρει τους πυρηνες σ αυτες τις υψηλες συχνοτητες ποσα watt χρησιμοποιει δλδ ?

Για gaming χρηση χωρις να μου ριχνει - περιοριζει τα fps. 

και κατι τελευταιο, υπαρχει περιπτωση να εχει καποιο προβλημα η AIO μου, ή να εχει γινει λαθος τοποθετηση ? θα αξιζε να μπω στη διαδικασια να επανατοποθετησω με καινουρια καλυτερη παστα ?

To mce σου βγαζει τελειως τα limits. Μπορεις απλα να βαλεις το pl1 σε καποια watt που μπορει να διαχειριστεί η ψυκτρα σου και να ανοιξεις και το adaptive boost. Μεχρι 200watt εισαι κομπλε, ετσι και αλλιως σε παιχνιδια δεν τραβαει τοσο. 

Δεν νομιζω να εχει θεμα η aio, οταν βαζεις 1.48 volt απλα ο επεξεργαστης δεν μπορεί να ψυχθεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 134
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, Herald είπε

To mce σου βγαζει τελειως τα limits. Μπορεις απλα να βαλεις το pl1 σε καποια watt που μπορει να διαχειριστεί η ψυκτρα σου και να ανοιξεις και το adaptive boost. Μεχρι 200watt εισαι κομπλε, ετσι και αλλιως σε παιχνιδια δεν τραβαει τοσο. 

Δεν νομιζω να εχει θεμα η aio, οταν βαζεις 1.48 volt απλα ο επεξεργαστης δεν μπορεί να ψυχθεί. 

κατανοητο.

τωρα ετσι οπως ειμαι, με  μονο ανοικτο το adaptive boost (mce off) και χωρις να πειραξω pl1 εχω περιορισμο στα fps στα παιχνιδια ? 

ή αν αυξηση το power limit θα δω και αυξηση στα fps μου ? 

Να παραμεινω δλδ σ αυτη την κατασταση μια και οι θερμοκρασιες μου δεν υπερβαινουν τους 65 βαθμους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, andreas! είπε

κατανοητο.

τωρα ετσι οπως ειμαι, με  μονο ανοικτο το adaptive boost (mce off) και χωρις να πειραξω pl1 εχω περιορισμο στα fps στα παιχνιδια ? 

ή αν αυξηση το power limit θα δω και αυξηση στα fps μου ? 

Να παραμεινω δλδ σ αυτη την κατασταση μια και οι θερμοκρασιες μου δεν υπερβαινουν τους 65 βαθμους. 

Μαντης δεν ειμαι, αλλα φαντάζομαι ενα μικρο περιορισμο τον εχεις. Θα υπαρχουν καταστασεις, πχ οταν κάνεις loading παιχνιδια που το cpu σου να ζητησει 170watt. Κατα τη διαρκεια του παιχνιδιου, προφανώς εξαρτάται και απο το παιχνιδι, καπου μεταξυ 80 και 140-150 watt θα ζητάει το cpu. Βαλε τα 180 οριο και νομίζω θα εισαι ok, τρέξε και ενα cinebench να δει; θερμοκρασιες και μην ασχολεισαι αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, malakudi είπε

Τα 250 θα τα πιάνει μόνο σε all-core workload με AVX2-AVX512 (πχ HEVC encoding, AV1 encoding, 3d rendering κτλ)

Μόνο σε μη ρεαλιστικά stress tests πάνε στα 250W+ τα σύγχρονα flagship intel και μόνο με stock τάσεις. Το HEVC encoding κάνει πολύ πιο ήπια χρήση των AVX2 εντολών και φτάνει μέχρι λίγο πιο κάτω από 200W μέση ισχύ. Κάπου στα 160W με undervolt.

Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για τα τοπ AMD(5800Χ, 5900X, 5950X) αν επιχειρήσεις all core OC μέχρι εκεί που αντέχουν. Ο Razor333 το έχει πει εδώ ότι δουλεύει τον δικό του με limit στα 200W παρ' όλο που έχει custom υδρόψυξη.

21 ώρες πριν, malakudi είπε

Συμβαίνει αυτό ακριβώς που έλεγα στο νήμα των Alder Lake ενώ @pirmen56 και @Herald έλεγαν πως όλα ΟΚ. Να λοιπόν άλλη μία μητρική που αγνοεί τα specs και κάνει τον επεξεργαστή να δουλεύει μόνιμα 250W και να ψήνεται. Και να ακριβώς η περίπτωση ενός ανθρώπου που δεν έχει ούτε το χρόνο ούτε τη γνώση ούτε την εμπειρία να μπει στο BIOS και να τα ρυθμίσει έτσι απλά που λέτε πως γίνεται - και το πρώτο που πίστεψε είναι πως έχει πρόβλημα η AiO γιατί - και λογικά - θεώρησε ότι δε μπορεί να φταίνε οι απαράδεκτες στοκ ρυθμίσεις της μητρικής.

Ούτε την όρεξη να ακούσει κανέναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Μόνο σε μη ρεαλιστικά stress tests πάνε στα 250W+ τα σύγχρονα flagship intel και μόνο με stock τάσεις.

 

Το οποίο πρακτικά σημαίνει ότι απενεργοποιώντας P. Limits και ενεργοποιώντας MCE, δεν θα έχει κάποιος πρόβλημα θερμοκρασίας με μια καλή αερόψυξη σε καθημερινή χρήση (χωρίς stress tests)?

Για να καταλάβω το ρωτάω (αν και μου είπαν και τα παιδιά πριν κάποια posts, απλά για να σιγουρευτώ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, stpi είπε

 

Το οποίο πρακτικά σημαίνει ότι απενεργοποιώντας P. Limits και ενεργοποιώντας MCE, δεν θα έχει κάποιος πρόβλημα θερμοκρασίας με μια καλή αερόψυξη σε καθημερινή χρήση (χωρίς stress tests)?

Για να καταλάβω το ρωτάω (αν και μου είπαν και τα παιδιά πριν κάποια posts, απλά για να σιγουρευτώ). 

Με τις ενδεδειγμένες Twin Tower αερόψυκτρες και παρόμοιου κόστους υδροψύξεις(που ενδέχεται να είναι και λίγο καλύτερες) δεν πρόκειται να δεις πάνω από 90c μέση θερμοκρασία σε βαριά φορτία(encoding, cinebench) με δωμάτιο κάτω από τους 25c. Ακόμα και με την ιδιαίτερα υψηλή στοκ τάση.

Χοντρικά το όριο για αερόψυξη είναι κάπου στα 180W βάσει της εμπειρίας μου από την assassin 3 που έχω. Με την 115i τα πράγματα θα είναι αιρθητά καλύτερα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Herald είπε

Μαντης δεν ειμαι, αλλα φαντάζομαι ενα μικρο περιορισμο τον εχεις.

Μπήκα αργά στη συζήτηση για το MCE, αλλά με βάση όσα έζησα σε ένα Z270 7700Κ δεν αγγίζει τα limits. 
Το MCE λειτουργεί ως ένα άτυπο Overclock. Αλλάζει το Multicore clock και το ανεβάζει όσο το Single Core βαρώντας σε ρεύμα νούμερα πολύ πάνω από το safe, της τάξης τον 1.45+ Volt . 

Τώρα με 10-11η γενιά λογικά κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά αλλά δεν βλέπει τα 5.0-5.2 GHz του TVB. Όμως πάλι θα ανεβάσει τα ρολόγια στο θεό. Μιλάμε για δύσκολο χεράτο OC σε θερμοκρασία, το ρεύμα του MCE είναι πολύ λογικό να δώσει 100αρια ακόμα και σε custom λούπες. 
Έχω καιρό από τότε αλλά αν κλείσει το MCE και ανοίξει τα PL ( που ήδη πρέπει να είναι unlimited) δεν θα υπάρξει κανένα θέμα. To FIT voltage είναι αρκετά καλό αν πέσει το clock του all core στα νορμάλ επίπεδα. 

O @andreas! με το MCE έτρεχε 5Ghz single και 4.8-4.9Ghz all core με πάνω από 1.4V. Μιλάμε για εργοστάσιο με αυτά τα νούμερα.
Έχει ακούσει πολύ κράξιμο η ASUS για αυτό το έγκλημα του MCE. Και δυστυχώς η Intel δεν έχει κανένα λόγο, μιας και θεωρείται OC από το χρήστη ( με έτοιμα settings ). 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Herald είπε

Μαντης δεν ειμαι, αλλα φαντάζομαι ενα μικρο περιορισμο τον εχεις. Θα υπαρχουν καταστασεις, πχ οταν κάνεις loading παιχνιδια που το cpu σου να ζητησει 170watt. Κατα τη διαρκεια του παιχνιδιου, προφανώς εξαρτάται και απο το παιχνιδι, καπου μεταξυ 80 και 140-150 watt θα ζητάει το cpu. Βαλε τα 180 οριο και νομίζω θα εισαι ok, τρέξε και ενα cinebench να δει; θερμοκρασιες και μην ασχολεισαι αλλο

20211021_185710-1.jpg.dba445b823c55a3e7ef63573d44ffff4.jpg

Τι τιμη αντιστοιχει τωρα στο long duration package (PL1)  για 200w ?

λεει min 1 max 4095 (αυτες οι τιμες ειναι watt ?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Με τις ενδεδειγμένες Twin Tower αερόψυκτρες και παρόμοιου κόστους υδροψύξεις(που ενδέχεται να είναι και λίγο καλύτερες) δεν πρόκειται να δεις πάνω από 90c μέση θερμοκρασία σε βαριά φορτία(encoding, cinebench) με δωμάτιο κάτω από τους 25c. Ακόμα και με την ιδιαίτερα υψηλή στοκ τάση.

Χοντρικά το όριο για αερόψυξη είναι κάπου στα 180W βάσει της εμπειρίας μου από την assassin 3 που έχω. Με την 115i τα πράγματα θα είναι αιρθητά καλύτερα.

Μα ο φίλος έπιανε 100C με απλό CB23 με τις στοκ ρυθμίσεις της μητρικής. Και λες ότι δε θέλει να ακούσει; Θα έπρεπε σε στοκ να δούλευε σωστά. Και δεν έχει κανένα φανάκι της πλάκας, H115i έχει. Το ότι τελικά μπορεί να ρυθμιστεί manually δεν αποτελεί δικαιολογία.

@andreas! θα πρέπει να ρυθμίσεις το BIOS σε factory defaults, μετά να κλείσεις το MCE, να ενεργοποιήσεις XMP και αν δε σου αρέσει η απόδοση όταν πέφτει σε PL1, να το αυξήσεις από το default 125 σε ότι σου αρέσει και δεν κάνει τον επεξεργαστή να ψήνεται. Μετά αν νιώσεις πιο άνετα στις ρυθμίσεις του BIOS κοιτάς και αυτά που έχει πει ο @pirmen56 με το negative offset στο voltage για να το βελτιώσεις ακόμα πιο πολύ.

Αν θες πες μας το ακριβές μοντέλο της μητρικής.

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Μα ο φίλος έπιανε 100C με απλό CB23 με τις στοκ ρυθμίσεις της μητρικής. Και λες ότι δε θέλει να ακούσει; Θα έπρεπε σε στοκ να δούλευε σωστά.

 

Δεν είναι στοκ. Μη με κάνεις να κάνω reset to defaults και να τραβήξω video. Κάποιος διάλεξε να φύγουν τα limits. Με το που μπείς πρώτη φορά στο BIOS έχει 3 επιλογές, αν δεν διαλέξεις κάποια από τις 3 δεν προχωράς. Λογικά και η δικιά σου η asrock το έχει (η asrock b460 pro 4m που είχα το είχε). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν είναι στοκ. Μη με κάνεις να κάνω reset to defaults και να τραβήξω video. Κάποιος διάλεξε να φύγουν τα limits. Με το που μπείς πρώτη φορά στο BIOS έχει 3 επιλογές, αν δεν διαλέξεις κάποια από τις 3 δεν προχωράς. Λογικά και η δικιά σου η asrock το έχει (η asrock b460 pro 4m που είχα το είχε). 

Να κάνει reset to defaults ο φίλος και να μας πει τι συμπεριφορά έχει μετά.

Η Asrock που έχω σέβεται τα limits, βέβαια το cpu είναι ο 11500, δε ξέρω τι θα έκανε αν ήταν K version.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, malakudi είπε

Να κάνει reset to defaults ο φίλος και να μας πει τι συμπεριφορά έχει μετά.

Η Asrock που έχω σέβεται τα limits, βέβαια το cpu είναι ο 11500, δε ξέρω τι θα έκανε αν ήταν K version.

Έστω ότι κάνει reset. Έστω ότι δεν σέβεται τα όρια. Ε καί? Call of duty παίζει ο άνθρωπος, λες να τραβάει το CPU 250watt σε games? Πότε πουθένα και κανέναν δεν προβληματίζει η default συμπεριφόρα των επεξεργαστών παρά μόνο όσους έχουν AMD. Και ο άνθρωπος το διαπίστωσε το "πρόβλημα" γιατί...έτρεχε benchmarks. Για να καταλάβουμε τι λέμε κιόλας...

2 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Χοντρικά το όριο για αερόψυξη είναι κάπου στα 180W βάσει της εμπειρίας μου από την assassin 3 που έχω. Με την 115i τα πράγματα θα είναι αιρθητά καλύτερα.

Για αέρα δεν έχω ιδέα πως είναι τα πράματα (περιμένω μια u12s και μια u12a να δοκιμάσω, λογικά αύριο παραλαμβάνω), αλλά μια καλή υδρόψυξη χειρίζεται αρκετά παραπάνω από 180w. Το "πρόβλημα" συνήθως βρίσκεται στην απαγωγή από το die και όχι στις δυνατότητες της υδρόψυξης. Σε cold boot με 180w φορτίο (κάπου εκεί τερματίζει ο 11600k μου) είμαι στους 72-74C (h115i platinum). Θυμάμαι και με τον 10900k τσιτωμένο ήμουνα στους ~82-84 στα 240watt. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η mobo ειναι μια asus maximus xiii hero

το mce δεν ηταν by default. ο τεχνικος που μου εφτιαξε το pc το ενεργοποιησε για καλυτερες επιδοσεις μου ειπε.

(ασχετο.... αλλα με mce ανοιχτο παιζω battlefield 5 με cpu average watt 230, max λεει 310w, επιασα max temp 94 c με θερμοκρασια δωματιου 20 c, το κουτι μεσα τυφωνας με 3 corsair  ML intake 2400 στροφες και 3 exhaust τα 2 της h115i). ειναι λογικο τωρα να παιζω battlefield με average 230 w ?

οι κατοχοι των asus μηπως μπορουν να μου λυσουν την απορια

στο long duration package (PL1)  για 200w τι τιμη αντιστοιχει ?

λεει min 1 max 4095 (αυτες οι τιμες ειναι watt ?)

για να τελειωνω παιδια μ αυτη την ιστορια... ενα βημα για να ησυχασει το κεφαλι μου με τις θερμοκρασιες

Επεξ/σία από andreas!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, andreas! είπε

στο long duration package (PL1)  για 200w τι τιμη αντιστοιχει ?

Κάνε μία δοκιμή με τη ρύθμιση στα 200 και δες τη συμπεριφορά. 
Κάτω κάτω σου λέει specified in Watts, άρα Watt θα δίνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Herald είπε

Για αέρα δεν έχω ιδέα πως είναι τα πράματα (περιμένω μια u12s και μια u12a να δοκιμάσω, λογικά αύριο παραλαμβάνω), αλλά μια καλή υδρόψυξη χειρίζεται αρκετά παραπάνω από 180w. Το "πρόβλημα" συνήθως βρίσκεται στην απαγωγή από το die και όχι στις δυνατότητες της υδρόψυξης. Σε cold boot με 180w φορτίο (κάπου εκεί τερματίζει ο 11600k μου) είμαι στους 72-74C (h115i platinum). Θυμάμαι και με τον 10900k τσιτωμένο ήμουνα στους ~82-84 στα 240watt

Οι θερμοκρασίες αυτές είναι ονειρικές θα έλεγα.

Έχω δει εντελώς αντιφατικά πράγματα για υδρόψυξη VS αερόψυξη. Άλλοι βγάζουν την h115 με διαφορά μπροστά(π.χ. 10-15c) από την NH-D15 και άλλοι την τελευταία να είναι λίγο ανώτερη(και την h115 στα τέρματα). Ή την υδρόψυξη να είναι κάπως καλύτερη από αερόψυξη(μέχρι 5c max).

Πιστεύω ότι έχει να κάνει είτε με ψεύτικα benchmarks είτε με διαφορά στην ποιότητα της βάσης του κάθε κομματιού. Πάντως από τον 4770K και ύστερα όταν πιάνεις την ψύκτρα σε stress test δεν υπάρχει ζέστη. Πράγμα που υποδηλώνει κακή μεταφορά από το ίδιο το chip στην ψύκτρα. Δεν ξέρω κατά πόσο η υδρόψυξη μπορεί να ξεπεράσει αδυναμίες του ίδιου του IHS/die.

Στον πρώτο i7 που είχε βγει(i7 920) με μνημειώδη κατανάλωση τον έψυχα άριστα με ψύκτρα των 30-40€. Τα heatpipes ζεμάταγαν υπό φορτίο. Με τον 6700K νόμιζα ότι το σύστημα ήταν σβηστό.

4 λεπτά πριν, Dr.Tesla είπε

Κάνε μία δοκιμή με τη ρύθμιση στα 200 και δες τη συμπεριφορά. 
Κάτω κάτω σου λέει specified in Watts, άρα Watt θα δίνει. 

Λες και έχει καμιά σημασία το power limit και το tau όταν η Χ enthusiast, OC oriented mobo δίνει πάνω από 1,45V. Ούτε σε πασιέντζα δεν το παλεύεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...