Προς το περιεχόμενο

intel 11700k με corsair h115i υψηλες θερμοκρασίες


andreas!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Γιατί τόσο πολύ; 20-21 το Χειμώνα με καλοριφέρ, 25-26 το καλοκαίρι με a/c.

Το λες συνέχεια αυτό...

25-26C με το AC όταν έξω έχει 37-38C είναι σκέτη αρρώστια, με την κακή έννοια. Και λόγω της μεγάλης διαφοράς θερμοκρασίας και λόγω της αφύσικα χαμηλής υγρασίας που θα έχεις.

Μετά από τους 25-26 θα πας να βγεις έξω έξω και θα σου έρθει νταμπλάς.

28-28,5C μια χαρά κατά τη γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kkatzos είπε

Το λες συνέχεια αυτό...

25-26C με το AC όταν έξω έχει 37-38C είναι σκέτη αρρώστια, με την κακή έννοια. Και λόγω της μεγάλης διαφοράς θερμοκρασίας και λόγω της αφύσικα χαμηλής υγρασίας που θα έχεις.

Μετά από τους 25-26 θα πας να βγεις έξω έξω και θα σου έρθει νταμπλάς.

Μα δεν βγαίνω έξω, κατευθείαν a/c και στο αυτοκίνητο :P Για μένα δεν γίνεται αλλιώς, αλλιώς το σπίτι χτυπάει 32αρι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Μα δεν βγαίνω έξω, κατευθείαν a/c και στο αυτοκίνητο :P Για μένα δεν γίνεται αλλιώς, αλλιώς το σπίτι χτυπάει 32αρι..

LOL

Δεν είναι ζωή αυτή.

Υπάρχει και κάτι που λέγεται περπάτημα και μας λένε ότι είναι υγιεινό. Δε λέω με τους 37C και πάνω, αλλά με 32-33C παλεύεται κάπως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

LOL

Δεν είναι ζωή αυτή.

Υπάρχει και κάτι που λέγεται περπάτημα και μας λένε ότι είναι υγιεινό. Δε λέω με τους 37C και πάνω, αλλά με 32-33C παλεύεται κάπως.

Για 2 μήνες το χρόνο γίνεται αυτό. Ιούλιο και Αύγουστο που είναι η κόλαση, όχι όλο το χρόνο..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Γιατί τόσο πολύ; 20-21 το Χειμώνα με καλοριφέρ, 25-26 το καλοκαίρι με a/c.

Πως θα πιάσεις 25-26 ρε μαν όταν έξω έχει 35+? Χώρια που η ambient γύρω από το PC έτισ και αλλιως δεν θα συμβαδίζει με την ambient του δωματίου, θα είνια αρκετά ψηλότερα. Και μένα το control του AC που είναι στον τοίχο δείχνει 27-28 το καλοκαίρι αλλά όταν φέρω το control δίπλα στο PC σκαρφαλώνει 2-3C. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Για 2 μήνες το χρόνο γίνεται αυτό. Ιούλιο και Αύγουστο που είναι η κόλαση, όχι όλο το χρόνο..

Αν κόψω τελείως το περπάτημα για 2 μήνες θα γίνω 500 κιλά και οι αρθρώσεις μου θα αρχίσουν τα κλικ κλακ. 😂

Ένα portable-φορετό AC χρειάζεσαι να  το βάζεις πάνω σου όπου πας 🤣

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Herald είπε

Πως θα πιάσεις 25-26 ρε μαν όταν έξω έχει 35+? Χώρια που η ambient γύρω από το PC έτισ και αλλιως δεν θα συμβαδίζει με την ambient του δωματίου, θα είνια αρκετά ψηλότερα. Και μένα το control του AC που είναι στον τοίχο δείχνει 27-28 το καλοκαίρι αλλά όταν φέρω το control δίπλα στο PC σκαρφαλώνει 2-3C. 

Εγώ δεν έχω 3090 :P Τι να κλάσουν τα 160w της 2060? 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως παιδιά εγώ 5-6 βαθμούς διαφορά βλέπω σε όλα (CPU, GPU, ram) μεταξύ Χειμώνα και καλοκαιριού, όσο δηλαδή είναι και η διαφορά της ambient. Να κάτσω να παίξω games ή να κάνω κάτι βαρύ (π.χ. handbrake) χωρίς a/c δεν παίζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, mandragoraSCR είπε

5Ghz στα 1.33V AVX2 και 5.1 σε nonAVX

νομίζω όποιος Έχει asus μητρική έχει αυτό το καλό.....να έχει ένα επιθυμητό oc σε μόλις 5 λεπτά 

Screenshot_2.png

Απ οτι έχω διαβασει οι rocket lake θελουν περισσοτερο ρευμα για να πιασεις τα ιδια clocks με της 10ης γενιας.

οπως βλεπω στον δικο μου πχ. για να ανεβω στα 5ghz all core κατα πασα πιθανοτητα θα χρειαστω 1,44 manual core voltage.  (εκτος αν εχω εχω πεσει σε τοσο κακο κομματι) ... Πραγμα το οποιο θα μου ανεβασει τη θερμοκρασια πανω απο 88-90 (stress tests). Σε νορμαλ χρηση και gaming λογικα θα ειμαι χαμηλοτερα, αλλα για 1ghz παραπανω δεν υπαρχει λογος νομιζω. 

Να σε ρωτησω το 1.33v που εχεις ειναι manual voltage ή adaptive ? τι απο τα δυο χρησιμοποιεις ?

 

Επεξ/σία από andreas!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, andreas! είπε

Απ οτι έχω διαβασει οι rocket lake θελουν περισσοτερο ρευμα για να πιασεις τα ιδια clocks με της 10ης γενιας.

οπως βλεπω στον δικο μου πχ. για να ανεβω στα 5ghz all core κατα πασα πιθανοτητα θα χρειαστω 1,44 manual core voltage.  (εκτος αν εχω εχω πεσει σε τοσο κακο κομματι) ... Πραγμα το οποιο θα μου ανεβασει τη θερμοκρασια πανω απο 88-90 (stress tests). Σε νορμαλ χρηση και gaming λογικα θα ειμαι χαμηλοτερα, αλλα για 1ghz παραπανω δεν υπαρχει λογος νομιζω. 

Να σε ρωτησω το 1.33v που εχεις ειναι manual voltage ή adaptive ? τι απο τα δυο χρησιμοποιεις ?

 

ειναι το AiOverclock της ASUS οποτε ειναι adaptive. Σε idle πεφτει κατω απο 1Volt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, mandragoraSCR είπε

ειναι το AiOverclock της ASUS οποτε ειναι adaptive. Σε idle πεφτει κατω απο 1Volt

εμενα το Ai μου δινει για 5,3 2cores, 5,2 5cores, 5 all core adaptive 1.445v,  SVID trained  

θα το δοκιμασω να δω τι θερμοκρασιες θα παρω μιας και ο καιρος το επιτρεπει. αλλα με manual οχι adaptive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, andreas! είπε

εμενα το Ai μου δινει για 5,3 2cores, 5,2 5cores, 5 all core adaptive 1.445v,  SVID trained  

θα το δοκιμασω να δω τι θερμοκρασιες θα παρω μιας και ο καιρος το επιτρεπει. αλλα με manual οχι adaptive

Αν βάλεις 1.3 στα 5ghz σε 11700k θα φας μπλέ οθόνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Αν βάλεις 1.3 στα 5ghz σε 11700k θα φας μπλέ οθόνη

οχι βρε τι 1,3 ... (1,3 λεει εχει το παιδι στον 10700κ του)

1,43-1,44 manual θα δοκιμασω για αρχη για 5ghz all core, με SVID trained και ισως χρειαστει να ανεβασω το LLC στο 5 απο 4 που ειμαι τωρα. θα δειξει στα strees tests. 

Προς το παρον ειμαι stable sto 4,9 με 1,41 manual, llc4.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, andreas! είπε

εμενα το Ai μου δινει για 5,3 2cores, 5,2 5cores, 5 all core adaptive 1.445v,  SVID trained  

θα το δοκιμασω να δω τι θερμοκρασιες θα παρω μιας και ο καιρος το επιτρεπει. αλλα με manual οχι adaptive

δεν εχει νοημα να χρησιμοποιήσεις το AiOc και να πας σε manual voltage. Την ταση σου παλι το Ai την καθορίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mandragoraSCR είπε

δεν εχει νοημα να χρησιμοποιήσεις το AiOc και να πας σε manual voltage. Την ταση σου παλι το Ai την καθορίζει

οχι μαλλον δε το ειπα καλα.. δε χρησιμοποιω Ai. ειμαι full manual. 

απλα σου ανεφερα τι μου δινει το Ai. οι τασεις που θα δοκιμασω το βραδακι θα ειναι manual. απλα ειμαι περιεργος να δω αν οι τασεις που αναγραφει το Ai σαν προβλεψη μαλλον ειναι σωστες και τι θερμοκρασιες θα παρω σε stress test. 

Για να κανω μετα ενα συγκρητικο μετα (ιδια clocks 5ghz all core) στην αρχικη μου κατασταση με mce on και ολα στο αυτοματο με θερμοκρασιες μαχ 100 και στην μετα κατασταση mce on με manual volts 5ghz  all core να δω τη διαφορα.  

εχει ενα ενδιαφερον, μπορει και καποιος αλλος να εχει βρεθει σε παρομοια κατασταση με εμενα και να νομιζει οτι φταει η ψυκτρα του ενω μπορει να ειναι εν τελη οπως αποδεικνυεται οι πολυ υψηλες τασεις που δινει η mobo στο cpu. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...