Προς το περιεχόμενο

Πάρκινγκ σε πρασιά πολυκατοικίας


Eve_pnst

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δεν μπήκα εδώ για να με κρίνετε που σε τελική ανάλυση δε με νοιάζει κι ολας. Ρώτησα κάτι πολύ συγκεκριμένο και δε μου απαντάει κανείς. Αν υπάρχει νομική οδός για να αδειάσει η πρασιά της πολυκατοικίας. Τις απόψεις σας ξερετε που.. . Με αγάπη πάντα.! ❤️

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Eve_pnst είπε

Δεν μπήκα εδώ για να με κρίνετε που σε τελική ανάλυση δε με νοιάζει κι ολας. Ρώτησα κάτι πολύ συγκεκριμένο και δε μου απαντάει κανείς. Αν υπάρχει νομική οδός για να αδειάσει η πρασιά της πολυκατοικίας. Τις απόψεις σας ξερετε που.. . Με αγάπη πάντα.! ❤️

Ανταποδίδω την αγάπη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

αυτος εχει θεση? γενικα οι θεσεις ειναι οσες και τα διαμερισματα? με καποιο τρόπο αρχικα πήρες εσυ θεση, με ποιον?

Δεν υπάρχει θέση, αυτό εξηγώ πιο πάνω, υπήρχε μια άτυπη συμφωνία μεταξύ διαχειριστών και κατοικων η οποία πλέον δε τηρείται. Ρώτησα αν υπάρχει κάποιο νομικό πλαίσιο για να αδειάσει ο χώρος εντελως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Eve_pnst είπε

Δεν υπάρχει θέση, αυτό εξηγώ πιο πάνω, υπήρχε μια άτυπη συμφωνία μεταξύ διαχειριστών και κατοικων η οποία πλέον δε τηρείται. Ρώτησα αν υπάρχει κάποιο νομικό πλαίσιο για να αδειάσει ο χώρος εντελως

παρε το 100. αλλα θα χασεις και την δικη σου, σημερα εισαι σεζον 25, αυριο μπορει να εχεις 2 παιδια στα 35. σκεψου καλα τι κανεις. αν αυτος δεν εχει θεση ενω εσυ εχεις, μπορεις να παρκάρεις εσυ σε αλλου τη θεση. οποιος σε ρωτησει πες μου την φαγανε και στην εφαγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Eve_pnst είπε

Δεν μπήκα εδώ για να με κρίνετε που σε τελική ανάλυση δε με νοιάζει κι ολας. Ρώτησα κάτι πολύ συγκεκριμένο και δε μου απαντάει κανείς. Αν υπάρχει νομική οδός για να αδειάσει η πρασιά της πολυκατοικίας. Τις απόψεις σας ξερετε που.. . Με αγάπη πάντα.! ❤️

 

όταν ρωτάς κάτι, ειδικά αγνώστους που δεν είναι biased φίλοι σου να σου χαιδεύουν τα αυτιά ενώ πίνετε καφέ,  να έχεις το σθένος να ακούσεις και αυτά που δε θες.

τις απόψεις μας προφανώς τις βάζουμε εκεί που μας αρέσει....άλλη ζορίστηκε και δε δροσίστηκε με αυτά που άκουσε.

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Eve_pnst είπε

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα τα φώτα σας. 

Η πρασιά της πολυκατοικίας μου χρησιμοποιείται από το 1980 ως παρκινγκ από τους κατοίκους (χωρις άδεια προφανώς). 

Συγκεκριμένα εμείς παρκάρουμε το αυτοκίνητο μας σε μια συγκεκριμένη θέση, το πρόβλημα μου είναι ότι έχω φύγει σεζόν και η θέση μου έχει "φαγωθεί" από άλλον. 

Υπάρχει κάποιο νομικη οδός ώστε να μη παρκάρει μέσα κανείς; (προφανώς ούτε εγω) 

 

Πώς περιγράφεται στη σύσταση η πρασιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Eve_pnst είπε

Είναι η 3η φορά που συμβαίνει και κουράστηκα να μαλωνω απλά. Οι διαχειριστές όπως και ο άνθρωπος που μου έφαγε τη θέση είναι 70plus οπότε αντιλαμβάνεσαι ότι το να έρθουν σε αντιπαράθεση με υγιή επιχειρήματα απέναντί σε μια 25χρονη είναι αδύνατο έως ακατορθωτο

Δε με νοιάζει να πάω μπροστά. Μπορεί να είναι εντελώς εγωιστικό αυτό που λέω αλλά είναι η αλήθεια. Εφόσον είναι ο χώρος κοινόχρηστος θέλω κι εγώ τη θέση μου, ειδάλλως να μη μπαίνει κανείς. Που είναι το κακό; 

Μέχρι στιγμής δεν είναι "υγιή" τα επιχειρήματα πάντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω πως στην πρασιά παρκάρουν 5 αυτοκίνητα. Αν με την λογική της κατσίκας του γείτονα τα πετάξεις έξω,  θα έχεις άλλους 5 στους δρόμους να δυσκολεύουν την κατάσταση σου στο να βρεις πάρκινγκ κοντά στο σπίτι σου.

Σε απάντηση της ερώτησης σου, δεν υπάρχει νομική οδός με τη λογική "παίρνω τηλέφωνο και έρχεται η τροχαία". Εφόσον είναι σε ιδιωτικό χώρο η τροχαία δεν γράφει κανέναν. Από εκεί και πέρα θα πρέπει να πας δικαστικά με ο,τι αυτό συνεπάγεται από έξοδα, προσωπικό χρόνο και σχέσεις καλής γειτονίας.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Pankard είπε

Πολυ κορεκτιλα ομως.αυτο μας εφαγε.

Η κοπελα ρωταει κατι,κριτικη ανευ λογου κ αιτιας εισπραττει.

Έτσι είναι τα forum, από την στιγμή που αυτό που σκέφτεται ηθικά δεν είναι σωστό. οπότε κανένας εδώ απ' ότι φαίνεται δεν έχει σκοπό να την βοηθήσει αφιλοκερδός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pankard είπε

Πολυ κορεκτιλα ομως.αυτο μας εφαγε.

Η κοπελα ρωταει κατι,κριτικη ανευ λογου κ αιτιας εισπραττει.

 

Γενικά όντως έχει ξεφύγει το forum τα τελευταία χρόνια, πολύ δικαστιλίκι έχει πέσει, αλλά στην προκειμένη η TS είναι λάθος απ' όλες τις πάντες, και τουλάχιστον κάποιος πρέπει να τη βοηθήσει να δει τα πράγματα λίγο πιο καθαρά, όπως ο gvard πιο πάνω.

Και να καταφέρει αυτό που θέλει, στην καλύτερη απλά θα διογκώσει το πρόβλημα που αντιμετωπίζει, στη χειρότερη άστα να πάνε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση που έχω βρει εγώ σε ανάλογη περίπτωση είναι να βάζω το αμάξι της γυναίκας στη θέση όταν λείπω πολύ καιρό. Από εκεί και πέρα εν προκειμένω όποιος προλάβει. Δεν υπάρχει άλλη λύση. Αλλιώς με νομικές ενέργειες βγαίνουν όλοι έξω και τελειώνει η υπόθεση. Αν αυτό θέλει η TS τι με νοιάζει εμένα . 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, phanispal είπε

Γενικά όντως έχει ξεφύγει το forum τα τελευταία χρόνια, πολύ δικαστιλίκι έχει πέσει, αλλά στην προκειμένη η TS είναι λάθος απ' όλες τις πάντες, και τουλάχιστον κάποιος πρέπει να τη βοηθήσει να δει τα πράγματα λίγο πιο καθαρά, όπως ο gvard πιο πάνω.

Και να καταφέρει αυτό που θέλει, στην καλύτερη απλά θα διογκώσει το πρόβλημα που αντιμετωπίζει, στη χειρότερη άστα να πάνε.

Ειτε ειναι,ειτε δεν ειναι λαθος με υποκειμενικα παντα κριτηρια, (καθοτι κανενας δεν εχει το αλαθητο του παπα)δικαιουται τοσο να εχει αποψη ,οσο και να την υποστηριζει.

Κανενας δεν γεννηθηκε σοφος.,απλα ΟΛΟΙ απεκτησαν εμπειρια κ δρουν κ  αντιδρουν συμφωνα με τα βιωματα ,τις σκεψεις τους και και και.

Οπως επισης κανενας δεν εχει το δικαιωμα οσο εμπειρος κ σοφος νομιζει οτι ειναι- να δικαζει κ να καταδικαζει τον οποιοδηποτε αλλο αν δεν ταυτιζεται με την αποψη του.

Ολοι εμαθαν κ μαθαινουν απο τα λαθη τους (αν κ εφοσον λογιζονται ετσι-Υποκειμενικα οπως ειπαμε παντοτε)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ΟΚ, μπορεί να συνεννοηθεί με κάποιο γείτονα/γνωστό/φίλο να βάζει το δικό του όταν φεύγει αυτή και να το βγάζει όταν επιστρέφει, αλλά αυτό μπορεί να έχει επιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...