Προς το περιεχόμενο

5 παιχνίδια που σας έκαναν τον gamer που είστε σήμερα!


fotskot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το παιχνίδι που με ώθησε στο να τα πρήξω στους γονείς μου για να μου πάρουν Η/Υ ήταν το Prince of Persia, που τελικά το έπαιξα σε έναν 8088 με Hercules πράσινη οθόνη!

Άλλα παιχνίδια που με στιγμάτισαν προέρχονται απο 3 μόνο εταιρείες (Blizzard, Westwood & LucasArts) και ήταν τα:

  1. Dune 2
  2. Warcraft
  3. Command & Conquer: Red Alert
  4. Diablo
  5. Τα adventures της LucasArts των 90's
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, chrisde είπε

Sports: Tehkan World cup. Ακόμα το παίζω σε MAME...

Ποτέ δεν θα περίμενα πως το ποδοσφαιρακι που έπαιζα στα νιάτα μου (που ήταν σε επιτραπέζια καμπίνα για να παίξεις διπλό με κάποιον άλλον στην απέναντι μεριά) πως θα έφτανε η εποχή να το παίζει ο γιος μου στο MAME.

Εγώ όταν ξεκίνησα να παίζω στα ουφαδικα όπως τα λέγαμε ήταν ασπρόμαυρες οι οθόνες και μετά έβαζαν κάτι διαφανές αυτοκόλλητες ταινίες για να έχουμε την αίσθηση του χρώματος.

Τώρα αγαπημένα εκτός από τα κλασσικά Wonder boy arkanoid Pacman bubble bobble ηταν syberia 1 2 τα myst που παρότι ξέρω πολύ λίγα αγγλικά μου άρεσαν τα παιχνίδια με γρίφους.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ZX Spectrum: Monty on the run και Green Beret, λειώσιμο. Έγινα θρήσκος προσευχόμενος να μην δω το tape loading error, στο 30λεπτο…

Amstrad CPC 6128: Πρώτη επαφή με τον μαγικό κόσμο των adventure με το The Pawn. Ελειωσα, ταξίδεψα, σχεδίασα τις πίστες σε χαρτί, πήρα αγκαλιά το λεξικό (text based)…Αργότερα (Amstrad πάλι) και για λίγο action platform, το σπαστικό Rick Dangerous, στη έγχρωμη TV, με modulator…

Amiga 500, μετεπειτα A1200 με συνεπεξεργαστή και σκληρό δίσκο 20MB: Blood Money, Shadow of the Beast και πλεόν πολύ adventure. Loom, Monkey Island, Larry, Gabriel Knight, Phantasmagoria, Dark seed με σχέδια HR Giger, beneath a steel sky κτλ. 
 

Σταματάω εδώ, τώρα στο PC μόνο με τα Battlefield , κανά 2-3 ώρες (και αν) το ΣΚ. Που χρόνος για «περιπέτειες».

Σιχτίρ δεινόσαυρος πια… Γράφω στο μεταξύ για Spectrum και Amiga, και δίπλα αντανακλά ο χορός των LED τηε μητρικής, ακόμα και με κλειστό PC… O tempora o mores

Επεξ/σία από Chuckie667
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Chuckie667 είπε

Green Beret,

Πω!!!!!!  Που το ξέθαψες αυτό; αγαπημένο ίσως το μοναδικό πολεμικό παιχνίδι που έχω παίξει στην ζωή μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Vice City
  2. Call of Duty 2
  3. Hitman: Absolution
  4. Metal slug
  5. Tekken 

Πολυ λιωσιμο με τα παιχνδια αυτα!! Ειδικα με το metal slug τοτε παιζαμε με τις δραχμες εφευγαν τα 100ρικα ετσι για πλακα 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Retro:

Kick Off

Elite

Head over Hills 

Eye of the Beholder

Blood

 

Modern:

Driver: San Francisco 

Bulletstorm

Darkest Dungeon

Dark Souls

Bayonetta

 

…και Eternal:

Half Life

X-Com

Metal Gear Solid 1

Super Mario Galaxy

Zelda Ocarina of Time

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Πω!!!!!!  Που το ξέθαψες αυτό; αγαπημένο ίσως το μοναδικό πολεμικό παιχνίδι που έχω παίξει στην ζωή μου.

Θυμαμαι το σοκ οταν εδωσα το spectrum και πηρα τον Amstrad, οπου τα κτήνη της Imagine δεν ειχαν το «ομαλο» scroll (μην γελατε….) , παρά οταν εφτανε το sprite σου στο τςρμα της στατικης οθόνης, αυτή εκανε σαν slide oλη αριστερα (για να αποκαλυψει συχνα στρατιωτη που σε σκοτωνε).

Θα φορτωσω κανα Mame στο PC μου φαινεται βραδυατικα, αναστατωθηκα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Chuckie667 είπε

ZX Spectrum: Monty on the run και Green Beret, λειώσιμο. Έγινα θρήσκος προσευχόμενος να μην δω το tape loading error, στο 30λεπτο…

Amstrad CPC 6128: Πρώτη επαφή με τον μαγικό κόσμο των adventure με το The Pawn. Ελειωσα, ταξίδεψα, σχεδίασα τις πίστες σε χαρτί, πήρα αγκαλιά το λεξικό (text based)…Αργότερα (Amstrad πάλι) και για λίγο action platform, το σπαστικό Rick Dangerous, στη έγχρωμη TV, με modulator…

Amiga 500, μετεπειτα A1200 με συνεπεξεργαστή και σκληρό δίσκο 20MB: Blood Money, Shadow of the Beast και πλεόν πολύ adventure. Loom, Monkey Island, Larry, Gabriel Knight, Phantasmagoria, Dark seed με σχέδια HR Giger, beneath a steel sky κτλ. 
 

Σταματάω εδώ, τώρα στο PC μόνο με τα Battlefield , κανά 2-3 ώρες (και αν) το ΣΚ. Που χρόνος για «περιπέτειες».

Σιχτίρ δεινόσαυρος πια… Γράφω στο μεταξύ για Spectrum και Amiga, και δίπλα αντανακλά ο χορός των LED τηε μητρικής, ακόμα και με κλειστό PC… O tempora o mores

Πωπωπω.... Ακριβώς με την ιδια σειρα τα ειχα πάρει και εγω. Αλλα στην Α1200 έβαλα δίσκο 100MB.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθα να κλάψω λίγο διαβάζοντας το νήμα και να ξανααποχωρήσω ταπεινά.

Ανεπανάληπτες εμπειρίες μια εποχής που έφυγε για πάντα και δεν θα ξανάρθει ποτέ. 

Όσοι το ζήσαμε, ξέρουμε, και μπορούμε να συνεννοηθούμε με τα μάτια χωρίς να πούμε τίποτα παραπάνω..

  • Like 9
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, vorlon68 είπε

Πωπωπω.... Ακριβώς με την ιδια σειρα τα ειχα πάρει και εγω. Αλλα στην Α1200 έβαλα δίσκο 100MB.

Στην A500 είχα SCSI εξωτερικό. Στην A1200 εσωτερικό, κάτι θυμάμαι τελικά οτι ήταν μεγαλύτερος , 20MB ήταν στην A500. Αλλες εποχες…

Α, θυμηθηκα κολλημα στην Amiga με το SWIV, εντυπωσιακό shooter, full screen scrolling…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...