Προς το περιεχόμενο

5 παιχνίδια που σας έκαναν τον gamer που είστε σήμερα!


fotskot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Sprou είπε

 

Πρώτο demo..my name is Abe and this is rupturefarms

 

Τρομερο παιχνιδι και αρκετα δυσκολο σαν πλατφορμερ θυμαμαι μου ειχε βγαλει την ψυχη χαχαχα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

45 λεπτά πριν, Sprou είπε

Από αρκετούς παλιούς όπως και από μένα λείπει το Half life..ένα από τα καλύτερα παιχνίδια(σύμφωνα με ειδικούς)όλων των εποχών ειδικά το 2..

Δεδομένου ότι δεν το έπαιξα ποτέ δεν κατάλαβα από τα βιντεάκια που βλεπω τι το έκανε τόσο ξεχωριστό..

Ίσως καινοτόμο για την εποχή του;;

 

Blasphemy :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, livewire είπε

Μάλλον η λίστα με την οποία ταυτίζομαι περισσότερο!
Κρατάω τα:

DEUS EX
SYSTEM SHOCK 2
MIGHT & MAGIC VI


και προσθέτω:

MORROWIND
ZELDA: A LINK TO THE PAST (SNES)
(real)MYST
GOTHIC II
THIEF I & II

Συμπληρώνω 10άδα γιατί μπορώ και γιατί έχω τα απαιτούμενα ένσημα στο κουρμπέτι:

BG2: SHADOWS OF AMN
WIZARDRY 8

Νομίζω 5  ήθελε η λιστα....αλλά συνεχίζω! Πως άφησα έξω τα Thief 1+2??? Βάλτα μέσα!! Βάλε και Duke nukem 3d τώρα που βλέπω ένα longplay καιρό και το θυμήθηκα!

 

Κάπου είδα Crusader πιο πριν...ένα έχω να πω στον φίλο..Είσαι μεγαλος! Κυριολεκτικα και μεταφορικά! Πολύ μπροστά για την εποχή του το game....

Επεξ/σία από alex84
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1.Zelda : Ocarina of time : Majoras mask

2.Final Fantasy VII(psx)

3.Witcher 3

4.Banjo Kazooie 

5.Deus Ex(2000)

Honorable mentions : Nier Automata , Breath of the Wild , Control , Mario 64 , Metal Gear Solid 1(psx)

Επεξ/σία από Chocobo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

jrpg: Golden Sun (gba)

Action rpg: Zelda (όλα)

RPG: Knights of the old Republic

ADVENTURE: The longest journey + Syberia

SPORTS: Footballer of the year στα ελληνικά (464), Matchday (Amstrad 464/6128) + Kick off (καφενείο)

RACING: Grand Prix (464) Το είχα λιώσει. Η κασέτα που χάλασα πρώτη + Collin Mc Ray PS

PLATFORM: Bubble bobble (464). Γυρναγες ανάποδα την κασέτα για να φορτώσει τις υπόλοιπες 20 πίστες. + Mario

HORROR: Sikent Hill (2 και 4, κυρίως).

 

Γενικά, απόλαυσα πολλά από τα παιχνίδια που προαναφέρθηκαν, όπως πχ τα Broken Sword, Witcher, Final fantasy, The last of us... Παιχνιδάρες όλες τους! Τα πρώτα όμως παιχνίδια που έπαιξα σαν παιδί, που με πρωτοσημάδεψαν και διαμόρφωσαν, πιστεύω, τον χαρακτήρα μου και τη γενικότερη κουλτούρα μου ως gamer τα θεωρώ ανεκτίμητα.

 

 

 

 

 

 

Στις 19/10/2021 στις 10:26 ΠΜ, fotskot είπε

Χαιρετώ την παρέα,

κάπου είδα ένα παρόμοιο post και μου φάνηκε καλή ιδέα για να αναπολήσουμε διάφορα διαμάντια του παρελθόντος (μακρινού ή κοντινού).

Για εμένα λοιπόν, που είμαι και μιας Α ηλικίας και έστρωσα gaming χαρακτήρα στα 90's έχουμε:

5. Diablo 2

4. Dune 2

3. Baldur's gate

2. Indiana Jones and the fate of Atlantis

1. Monkey island 2

Ειδικη αναφορά σε :

- Lands of Lore : The throne of Chaos

- Lemmings 🤪

- Myst

- Conquests of Camelot : The search for the grail

Να τερματίζεις όλα αυτά (ειδικά τα adventure - rpg) χωρίς walkthrough ... priceless

Χίλια μπράβο αν πέρασες το Myst χωρίς walkthrough. Εγώ δεν μπόρεσα.

23 ώρες πριν, fotskot είπε

Double dragon - Street fighter και κλαιγαμε τα 50ρικα και τα 100ρικα (δραχμές)

(συρμαγιά...)

 

Επεξ/σία από jadawin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, jadawin είπε

Χίλια μπράβο αν πέρασες το Myst χωρίς walkthrough. Εγώ δεν μπόρεσα.

Στο συγκεκριμένο είμασταν 1 ζευγάρι μυαλά! Το είχαμε λιώσει με φιλαράκι. Και νομίζω από όσα ανέφερα το πιο δύσκολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Secret of Monkey Island(και το δεύτερο ήταν πολύ δυνατό νιώθω λες και τα έπαιξα χθες).

Super Mario Bros 3(πραγματικά δεν το χωνεύω πόσο μπροστά ήταν ο τίτλος. Ίσως το Wario Land 3 να το κοντράρει ίσως)

Age of Empires 2(Το πρώτο παιχνίδι που νιώθω ότι κάηκα και νομίζω παρολίγο να με καταστρέψει).

Metal Gear Solid(πρωτοπόρο στην σινεματογραφία για βιντεοπαιχνίδι)

Fallout 1(Νομίζω το παιχνίδι που συνδύαζε τα πάντα, gameplay/plot/lore/graphics/soundtrack. Νομίζω ξεκάθαρα το αγαπημένο μου όλων των εποχών)

Honorable Mentions: King's Quest 1-4, Tekken 3, Myst-Riven, Sonic, Outrun.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι ωραίος ρε, τρομερό θέμα!

Έχω μπει από το πρωί στη δουλειά στο τριπάκι να θυμηθώ τι παιχνίδια έπαιζα. Τέλεια πήγε η δουλειά σήμερα. Χαρμολύπη.

Μήπως παίρνω άδεια και κλείνομαι στο "υπόγειο" καμιά βδομάδα, να θυμηθώ τις παλιές καλές μέρες; Χαχαχα!

Λοιπόν.

1) Eye of the Beholder. Δεν έχω ιδέα ποιος θα ήμουν αν δεν είχα παίξει αυτό το παιχνίδι. ADnD, Vampire, Mage, MtG, δηλαδή τα κύρια (non-solo😛) χόμπι του τότε βγήκαν από αυτό.

2) Diablo 1. FRESH MEAT! Ατελείωτα on-line co-op με modem 33.6. Kbps.

3) Starcraft I , Unreal Tournament και Age of Mythology. The stuff Lan parties were made of.

4) Kick off και Street Fighter 2. Κανείς δεν ξέρει πόσα έχω δώσει στα Amigαδικα και στα μπλιμπλίκια για αυτά.

5)Τα άλλα RPGs. Ξεχωρίζω τα Baldur's Gate 2, Neverwinter nights 2 και μάλλον το τελευταίο σοβαρό παιχνίδι που θα παίξω, Witcher 3.

Ναι, τι θέλετε, ούτε ο ts δεν έβαλε 5.

Και άμα βάλω και τα adventures που τα έπαιζα για fillers κανείς δεν ξέρει πόσα θα φτάσω. Day of the Tentacle δεν είπε κανένας!

Αυτή η ανασκόπηση με κάνει να αναρωτιέμαι πως γίνεται και έχω ζωή. Και αν είναι προτιμότερη από την προηγούμενη.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να βάλω μερικά ακόμη? Χεχε

Να προσθέσω :

Space Quest 5

Quest for glory 3

Εχω ήδη δηλώσει καμία 10αρια αλλά πραγματικά , ειδικά στο παιδικό μυαλό τότε ήταν Μ-Α-Γ-Ι-ΚΑ !

Κακου χάθηκε αυτή η αίσθηση μετά το 2000-2005 όπου τα πάντα έδειχναν πολύ εμπορικά , δεν ξέρω αν μεγαλώνοντας έχασα την μαγεία , αλλά αυτή την εντύπωση είχα και έχω.Σιγουρα και σήμερα έχει φανταστικά games αλλά δεν υπάρχει εκείνη η αίσθηση.Οπως και με το Eve online στις χρυσές του εποχές 2011-2015 που έπαιζα ΜΟΝΟ αυτό υπήρχε μαγεία πραγματική , με το που το αγόρασαν οι κορεάτες άρχισαν τις M@l@kies με τα ship skins και outfits καθώς και pay to win φάση οπότε πάει και αυτό.....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...