Προς το περιεχόμενο

Οι τιμές των νέων MacBook Pro με M1 Pro και M1 Max στην Ελλάδα ξεκινάνε από 2499€


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά το πρώτο iPhone, η Apple άλλαξε ξανά την ιστορία της mainstream τεχνολογίας. Όχι φέτος, πέρσι με τον M1. Απλά φέτος ρεφάρει γιατί πέρσι τα έδωσε σε πολύ καλές τιμές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, ii_die_4 είπε

Ένα λεπτό ρε παιδιά. Θα μας τρελάνετε μερικοί.

Όλοι φωνάζουν τούμπανο το Mac etc etc.. Βγαίνει αποδειχτικό video ότι το G14 είναι πιο γρήγορο == "Το design είναι που μετρα για τα Mac"

"GPU με επιδόσεις ασύλληπτες" == Βγαίνει το G14 πιο γρήγορο == "Δεν γίνετε να συγκρίνεις iGpu  με discrete"

'Ασε που το G14 είναι και 300euro πιο φτηνό.

Μερικοί εθελοτυφλείτε πολύ βλέπω.

Ότι σκεφτομαστε διαφορετικα δεν σημαίνει ότι εθελοτυφλούμε.

για εμένα στην αρχική επιλογή MacBook έπαιξε μεγάλο ρολο το σασί. Ούτε καν κοίταγα τότε θηρία με διπλό βάρος και discrete CPU. Τώρα μετά από χρόνια  που έχω πληρώσει και κάποιες εφαρμογές μένω γιατί έχω δεθεί με το οικοσύστημα. Αλλά αν έκανα επιλογή από το μηδέν πάλι δε θα σύγκρινα με αυτό το laptop.

Θα σύγκρινα τιμές και χαρακτηριστικά αντίστοιχης κατηγορίας. Βάλε κάτω κάποια dell xps και κάποια surface book και σύγκρινε.

αν δεν σου κάνει διαφορά πας σε dell προφανώς. Δεν είπε εδώ μέσα κανείς ότι δεν υπάρχουν άλλες επιλογές. Είπε ότι για την τιμή και αυτά που προσφέρει δεν είναι τόσο πιο ακριβά από τον ανταγωνισμο.

Και αν κάποιος για τον οποιοδήποτε λόγο θέλει αυτό το λειτουργικό, τότε η κάθε διαφορά στην τιμή εξανεμίζεται στα γρήγορα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τους ελεύθερους επαγγελματίες 1899 βγαίνει με το τιμολόγιο που νομίζω τα αξίζει.

Επεξ/σία από Lside
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την καλησπέρα και από μένα. Διαβάζοντας σχεδόν όλα τα σχόλια στο πόστ αυτό έχω να παραθέσω και την δική μου γνώμη όσον αφορά τα High End MacBook της Apple. Παρατήρησα επίσης πολλούς να αναφέρουν στα σχόλια ότι αφορά επαγγελματίες που δουλεύουν μονταζ, ήχο, προγραμματισμό κοκ. Επίσης είδα πολλους να "κράζουν" την Apple για τις τιμές στην Ελλάδα. Θα σας μιλήσω για την δική μου εμπειρία όσον αφορά τα laptop αυτά. Έχουμε και λέμε. Τα laptop αυτά δεν ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ σε καποιον που κάνει μονταζ για το Instagram & το Facebook, είτε ακόμα και σε αυτούς που κάνουν μονταζ για γάμους βαπτίσεις κοκ (ΔΕΝ ΥΠΟΒΑΘΜΙΖΩ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΑΥΤΕΣ).

Τα συγκεκριμένα είναι για επαγγελματίες όπως για studio παραγωγής για ηχογράφιση τραγουδιού καθώς επίσης και για μονταζ βίντεο σε επίπεδο οπως παραγωγη ταινιας, colour grading, transition creation, ντοκιμαντέρ κοκ, όπου εκεί η απαιτήσεις είναι αρκετά υψηλές. 

Αυτα που αναφέρω πιο πανω είναι διότι το γνωρίζω από πρώτο χέρι μιας και η δουλειά μου είναι βίντεοσκόπηση με drone στην παραγωγή ταινιών, διαφημιστικά σποτ, ντοκιμαντερ και αλλα. Όπως θα μπορέσετε να αντιληφθείτε ο κάθε ένας από εμάς που κάνει αυτήν την δουλειά χρειάζεται ένα μηχάνημα που να μην του "τρώει" πόλυ χρόνο στο μονταζ στην δημιουργία των transitions καθώς και στο τελικό βίντεο render ιδιαίτερα όταν πρόκειται να κάνει export σε μορφή Apple ProRes 5.2K ή ακόμα και σε Cinema DNG 6K ανάλυση. Πάμε τώρα στο οικονομικό μέρος. Συγχωρέστε αλλά δεν μπορώ να αναφέρω εδώ ακριβή ποσά, θα σας πώ στο περίπου το κόστος. 

Για να γίνει για παράδειγμα ένα διαφημιστικό σποτ στην τηλεόραση με χρόνο έως 12'' το κόστος παραγωγής για το τελικό βίντεο μαζί με τις λήψεις τις ώρες που θα φας για το γύρισμα το edit το colour grading είναι στα 3.500€ συν ΦΠΑ (ενδεικτική τιμή). Οπότε όπως μπορείτε να καταλάβετε με όλα αυτά που ανέφερα πιο πάνω σε έναν επαγγελματία στο κομμάτι του βίντεο η απόσβεση θα του γίνει πολύ γρήγορα και μην σας πω πως θα έχει και κέρδος μιας και στον μισό χρόνο αυτό θα έχει την δυνατότητα να συνεχίσει να μοντάρει κάποιο άλλο προτζεκτ. Ελπίζω να μην σας κούρασα απλά ήθελα να εξηγήσω κάποια πράγματα που κάποιοι ίσως δεν γνώριζαν.

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mhtsos1987 είπε

Την καλησπέρα και από μένα. Διαβάζοντας σχεδόν όλα τα σχόλια στο πόστ αυτό έχω να παραθέσω και την δική μου γνώμη όσον αφορά τα High End MacBook της Apple. Παρατήρησα επίσης πολλούς να αναφέρουν στα σχόλια ότι αφορά επαγγελματίες που δουλεύουν μονταζ, ήχο, προγραμματισμό κοκ. Επίσης είδα πολλους να "κράζουν" την Apple για τις τιμές στην Ελλάδα. Θα σας μιλήσω για την δική μου εμπειρία όσον αφορά τα laptop αυτά. Έχουμε και λέμε. Τα laptop αυτά δεν ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ σε καποιον που κάνει μονταζ για το Instagram & το Facebook, είτε ακόμα και σε αυτούς που κάνουν μονταζ για γάμους βαπτίσεις κοκ (ΔΕΝ ΥΠΟΒΑΘΜΙΖΩ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΑΥΤΕΣ).

Τα συγκεκριμένα είναι για επαγγελματίες όπως για studio παραγωγής για ηχογράφιση τραγουδιού καθώς επίσης και για μονταζ βίντεο σε επίπεδο οπως παραγωγη ταινιας, colour grading, transition creation, ντοκιμαντέρ κοκ, όπου εκεί η απαιτήσεις είναι αρκετά υψηλές. 

Αυτα που αναφέρω πιο πανω είναι διότι το γνωρίζω από πρώτο χέρι μιας και η δουλειά μου είναι βίντεοσκόπηση με drone στην παραγωγή ταινιών, διαφημιστικά σποτ, ντοκιμαντερ και αλλα. Όπως θα μπορέσετε να αντιληφθείτε ο κάθε ένας από εμάς που κάνει αυτήν την δουλειά χρειάζεται ένα μηχάνημα που να μην του "τρώει" πόλυ χρόνο στο μονταζ στην δημιουργία των transitions καθώς και στο τελικό βίντεο render ιδιαίτερα όταν πρόκειται να κάνει export σε μορφή Apple ProRes 5.2K ή ακόμα και σε Cinema DNG 6K ανάλυση. Πάμε τώρα στο οικονομικό μέρος. Συγχωρέστε αλλά δεν μπορώ να αναφέρω εδώ ακριβή ποσά, θα σας πώ στο περίπου το κόστος. 

Για να γίνει για παράδειγμα ένα διαφημιστικό σποτ στην τηλεόραση με χρόνο έως 12'' το κόστος παραγωγής για το τελικό βίντεο μαζί με τις λήψεις τις ώρες που θα φας για το γύρισμα το edit το colour grading είναι στα 3.500€ συν ΦΠΑ (ενδεικτική τιμή). Οπότε όπως μπορείτε να καταλάβετε με όλα αυτά που ανέφερα πιο πάνω σε έναν επαγγελματία στο κομμάτι του βίντεο η απόσβεση θα του γίνει πολύ γρήγορα και μην σας πω πως θα έχει και κέρδος μιας και στον μισό χρόνο αυτό θα έχει την δυνατότητα να συνεχίσει να μοντάρει κάποιο άλλο προτζεκτ. Ελπίζω να μην σας κούρασα απλά ήθελα να εξηγήσω κάποια πράγματα που κάποιοι ίσως δεν γνώριζαν.

Θέλω να πιστεύω πως είναι αυτονόητο όταν λέμε επαγγελματίες σχετικά με επεξεργασία βίντεο δεν εννοούμε άεργους/ες instagramers. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lside είπε

Θέλω να πιστεύω πως είναι αυτονόητο όταν λέμε επαγγελματίες σχετικά με επεξεργασία βίντεο δεν εννοούμε άεργους/ες instagramers. 

Μην γίνεσαι κακούλης 🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλιά ήταν “είμαι dj” τώρα είναι «είμαι παραγωγός ταινιών - βιντεογράφος» . Δε βαριέσαι όπως τη βρίσκει ο καθένας. Οι εταιρίες εδώ θα είναι να μας πουλάνε φαντασιώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, nepomuk είπε

Ντιρεκτ στην Ελλαδα επι αρκετους μηνες το χρονο δεν ειναι και το πιο ευκολο απο USA .

Υπολογισε οτι θα περασεις ειτε τρανσιτ , ειτε γιατι  οχι να  σταματησεις για καφε στη Ρωμη , με

η χωρις διανυκτερευση και με αλλη - ξεκαρφωτη , ανεξαρτητη -πτηση φτασεις Αθηνα η και σε αλλο αεροδρομιο.

Λες για local tax , ομως νομιζω υπαρχει και ο ΦΠΑ  , VAT ; σωστα ; παιζει τιποτα για επιστροφη φορου προκειμενου για

τουριστα ; Οποιος αλλος ηθελε ας βοηθησει για αγορες τουριστων - ταξιδιωτων απο USA.

Και όμως υπάρχουν 2 πτησεις απο Αθήνα απευθειας στις Η.Π.Α. η μια για Νew Jersey  (πεταξα το καλοκαίρι) και η αλλη αν δεν κανω λαθος ειναι της delta για Αtlanda.

Από εκει κ πέρα για αγορές απο Η.Π.Α. εφόσον δεν εισαι πολιτης Η.Π.Α. υπαρχει η επιστροφή φορου που γινεται είτε σε γραφεια μεσα σε mall( μου διαφευγει η ονομασια τους), είτε μεσα στο αεροδρομιο, με την επίδειξη του διαβατηριου κ του εισητηριου επιστροφής, στον σχετικό γκισέ.

Υπ οψην (Τουλαχιστον στην δικη μου περιπτωση, από αγορα που ειχα κανει  παλιοτερα στην πολιτεία του Τέξας) δεν επιστρεφεται ολοκληρος ο φορος, αλλα μέρος του).

Ελπίζω να βοηθησα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3Κ είναι πολλά λεφτά…Για όσους δεν τα έχουν ή για όσους τα έχουν και θεωρούν πως το όλο apple experience σε ένα laptop δεν αξίζει τόσο.

Προσωπική γνώμη είναι πως για σοβαρή δουλειά για να ευχαριστήσεις και τα ματάκια σου θες desktop και κατά ένα μεγάλο ποσοστό αν χρειάζεσαι κάτι on the go και ένα καλό tablet.

Δεν ξέρω πολλούς που σχεδιάζουν στα starbucks :P ή στο τρένο κλπ.

Υπάρχουν περιπτώσεις φυσικά που το laptop είναι καλύτερη επιλογή αλλά νομίζω πως όσο περνάει ο χρόνος αυτές γίνονται λιγότερες.Ίσως αυτό να έχει καταλάβει και η apple και να έχει τσιμπήσει λίγο τη τιμή για το πιο niche κοινό.  
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, mhtsos1987 είπε

Για να γίνει για παράδειγμα ένα διαφημιστικό σποτ στην τηλεόραση με χρόνο έως 12'' το κόστος παραγωγής για το τελικό βίντεο μαζί με τις λήψεις τις ώρες που θα φας για το γύρισμα το edit το colour grading είναι στα 3.500€ συν ΦΠΑ (ενδεικτική τιμή). Οπότε όπως μπορείτε να καταλάβετε με όλα αυτά που ανέφερα πιο πάνω σε έναν επαγγελματία στο κομμάτι του βίντεο η απόσβεση θα του γίνει πολύ γρήγορα και μην σας πω πως θα έχει και κέρδος μιας και στον μισό χρόνο αυτό θα έχει την δυνατότητα να συνεχίσει να μοντάρει κάποιο άλλο προτζεκτ. Ελπίζω να μην σας κούρασα απλά ήθελα να εξηγήσω κάποια πράγματα που κάποιοι ίσως δεν γνώριζαν.

Το αυτό. Δυστυχώς κάποιοι αδυνατούν να καταλάβουν ότι υπάρχουν επαγγέλματα που μπορούν να κάνουν ταχύτατα απόσβεση αγορές όπως η συγκεκριμένη.

Θυμάμαι σε κάποιους άλλους καιρούς που πήγα να παραλάβω 2 καινούργια XDCAM recorder/players και τα κρατούσα σαν τα καρπούζια, ένα σε κάθε χέρι. Και μετά μου είπαν ότι το κάθε ένα κόστιζε κάπου στις 14.000 ευρώ. Μου έπεσε το σαγόνι και ο συνάδελφος αστειευόμενος μου είπε ότι θα τα έβγαζαν τα λεφτά τους με το που θα τα βάζαμε στην μπρίζα.

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Snolly είπε

εχει πολλα προγραμματα που ειναι φτιαγμενα για να εκμεταλλευονται ακριβως αυτα τα specs. και της apple και τριτων. αν δεις ολοκληρη την χθεσινη παρουσιαση τα κανουν showcase ενα ενα

Αυτο ειναι θεωρητικο και ειναι καθαρα θεμα τυχης. Ο κανονικος τροπος οταν κουβαλας αντικειμενα αξιας ειναι να τα δηλωσεις στο αεροδρομιο κατα την εξοδο απο την χωρα, μαρκα, μοντελο, serial number ωστε σε περιπτωση ελεγχου κατα την εισοδο να μπορεις να αποδειξεις με τι εφυγες και με τι ηρθες. σου δινει κανονικα χαρτι το τελωνειο με σφραγιδες κλπ. Το γεγονος πως τις περισσοτερες φορες δεν γινεται ελεγχος δεν αποκλειει την πιθανοτητα να γινει και να πληρωσεις κανονικα. Στις δεκαδες φορες που εχω επιστρεψει απο ταξιδι με εχουν σταματησει 2 και με ελεγξανε κανονικοτατα.

Δηλαδη αν πας σε μια χωρα και πάρεις είτε κάποιο ηλεκτρονικό αντικείμενο είτε πχ μια ακριβή τσάντα θα σε χρεώσουν; Γιατί; Αφού το πλήρωσες κανονικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...