Προς το περιεχόμενο

Οι τιμές των νέων MacBook Pro με M1 Pro και M1 Max στην Ελλάδα ξεκινάνε από 2499€


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Nvi είπε

Και όμως υπάρχουν 2 πτησεις απο Αθήνα απευθειας στις Η.Π.Α. η μια για Νew Jersey  (πεταξα το καλοκαίρι) και η αλλη αν δεν κανω λαθος ειναι της delta για Αtlanda.

Από εκει κ πέρα για αγορές απο Η.Π.Α. εφόσον δεν εισαι πολιτης Η.Π.Α. υπαρχει η επιστροφή φορου που γινεται είτε σε γραφεια μεσα σε mall( μου διαφευγει η ονομασια τους), είτε μεσα στο αεροδρομιο, με την επίδειξη του διαβατηριου κ του εισητηριου επιστροφής, στον σχετικό γκισέ.

Υπ οψην (Τουλαχιστον στην δικη μου περιπτωση, από αγορα που ειχα κανει  παλιοτερα στην πολιτεία του Τέξας) δεν επιστρεφεται ολοκληρος ο φορος, αλλα μέρος του).

Ελπίζω να βοηθησα.

 

 


Αυτές οι πτήσεις είναι εποχιακές για το καλοκαίρι ουσιαστικά. Έχει και για Νέα Υόρκη και για Σικάγο πέραν αυτών.  Αρχίζουν Μάη σταματάνε τώρα γύρω Οκτώβρη. Εσύ όμως με κλειστά σύνορα πώς πήγες Αμερική; 👀👀

Επεξ/σία από enlightened
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, shadowlike είπε

παλιά ήταν “είμαι dj” τώρα είναι «είμαι παραγωγός ταινιών - βιντεογράφος» . Δε βαριέσαι όπως τη βρίσκει ο καθένας. Οι εταιρίες εδώ θα είναι να μας πουλάνε φαντασιώσεις. 

Το παραδειγμα που ανάφερες πέραν του οτι ειναι εριστικό ειναι και καπως προσβλητικό τωρα εαν καποιοι το παιζουν οτι ειναι DJ ή βιντεογραφοι αυτο ειναι αλλουνου παπά ευαγγέλιο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Chocobo είπε

3Κ είναι πολλά λεφτά…Για όσους δεν τα έχουν ή για όσους τα έχουν και θεωρούν πως το όλο apple experience σε ένα laptop δεν αξίζει τόσο.

Προσωπική γνώμη είναι πως για σοβαρή δουλειά για να ευχαριστήσεις και τα ματάκια σου θες desktop και κατά ένα μεγάλο ποσοστό αν χρειάζεσαι κάτι on the go και ένα καλό tablet.

Δεν ξέρω πολλούς που σχεδιάζουν στα starbucks :P ή στο τρένο κλπ.

Υπάρχουν περιπτώσεις φυσικά που το laptop είναι καλύτερη επιλογή αλλά νομίζω πως όσο περνάει ο χρόνος αυτές γίνονται λιγότερες.Ίσως αυτό να έχει καταλάβει και η apple και να έχει τσιμπήσει λίγο τη τιμή για το πιο niche κοινό.  
 

 

εγώ αυτο που δεν γνωρίζω για αυτα τα επαγγέλματα πχ video editing είναι αν οντως ειναι απαραίτητη η φορητότητα η οποια οπως και να χει κοστίζει  . Kατι βιντεο απο στουντιος αλλα και youtubers που εχω δει χρησιμοποιουν οθοναρες και προφανως απλετο storage για την δουλεια τους.  Άρα καταλήγουν να δουλευουν το laptop ως workstation  Μπορεί κάποιος που ασχολειται να μας διαφωτίσει ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Annasp είπε

Δηλαδη αν πας σε μια χωρα και πάρεις είτε κάποιο ηλεκτρονικό αντικείμενο είτε πχ μια ακριβή τσάντα θα σε χρεώσουν; Γιατί; Αφού το πλήρωσες κανονικά 

 

για τον ίδιο λόγο που αν αγοράσεις μέσω διαδικτύου είτε κάποιο ηλεκτρονικό αντικείμενο είτε πχ μια ακριβή τσάντα θα σε χρεώσουν ενώ το πλήρωσες κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
31 minutes ago, mhtsos1987 said:

Το παραδειγμα που ανάφερες πέραν του οτι ειναι εριστικό ειναι και καπως προσβλητικό τωρα εαν καποιοι το παιζουν οτι ειναι DJ ή βιντεογραφοι αυτο ειναι αλλουνου παπά ευαγγέλιο 

Με τις λογικές που διαβάζω εδώ μέσα θα έπρεπε αντίστοιχα όποιος επιλέγει ένα αυτοκίνητο με ιπποδύναμη πάνω από το μέσο όρο,  να είναι αποκλειστικά οδηγός αγώνων... 😛 

Μιλάμε για κινητά και laptops και όχι για ειδικές επαγγελματικές συσκευές που προορίζονται μόνο για συγκεκριμένες χρήσεις. Οι τιμές είναι αυτές που είναι, υπάρχουν επιλογές για όλους και ο καθένας επιλέγει αυτό που γουστάρει και το αντέχει η τσέπη του. Αν έπαιρνα 600 ευρώ το μήνα, προφανώς και δεν θα μπορούσα να πάρω ένα κινητό των 1400 ευρώ ή ένα λαπτοπ των 3000. Αν αντίστοιχα το μηνιάτικο μου είναι όσο νέο MacBook Pro, οι επιλογές μου θα ήταν διαφορετικές (πόσο μάλλον αν οι συσκευές αυτές με βοηθούσαν και στη δουλειά μου).  

23 minutes ago, Aztec said:

εγώ αυτο που δεν γνωρίζω για αυτα τα επαγγέλματα πχ video editing είναι αν οντως ειναι απαραίτητη η φορητότητα η οποια οπως και να χει κοστίζει  . Kατι βιντεο απο στουντιος αλλα και youtubers που εχω δει χρησιμοποιουν οθοναρες και προφανως απλετο storage για την δουλεια τους.  Άρα καταλήγουν να δουλευουν το laptop ως workstation  Μπορεί κάποιος που ασχολειται να μας διαφωτίσει ? 

Στη δουλειά μου συνεργαζόμαστε με φωτογράφους/εξωτερικούς συνεργάτες που βρίσκονται συνεχώς σε ετοιμότητα ώστε να πάνε σε οποιοδήποτε σημείο της χώρας ζητηθεί, για να καλύψουν κάποιο γεγονός/δράση. Αυτοί λοιπόν έχουν έτοιμη τη βαλίτσα τους και μέσα σε μερικές ώρες βρίσκονται στο σημείο, βγάζουν φωτό και βίντεο και στη συνέχεια πρέπει να ανεβάσουν το υλικό τους σε έναν online server. Όλη τη δουλειά συνήθως την κάνουν με ένα MacBook στο οποίο φορτώνουν το υλικό στο σημείο που βρίσκονται, το επεξεργάζονται (πολλές φορές μπορεί να είναι εκατοντάδες φωτογραφίες σε raw format που πρέπει να τις επεξεργαστούν μαζικά) και το ανεβάζουν online.

Αμείβονται με το κομμάτι (φωτό) και σε πληροφορώ πως κάποιος που βρίσκεται σε τέτοιες αποστολές συστηματικά μέσα στο χρόνο, κάνει απόσβεση ενός νέου MacBook Pro 16" μέσα σε έναν μόνο μήνα! 

Αυτό προφανώς είναι ένα πολύ συγκεκριμένο παράδειγμα μιας και ρώτησες σχετικά με την επαγγελματική χρήση. Δεν κάνουν όλοι όσοι επιλέξουν αυτά τα μηχανήματα απαραίτητα τις ίδιες δουλειές. :) 

  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Annasp said:

Δηλαδη αν πας σε μια χωρα και πάρεις είτε κάποιο ηλεκτρονικό αντικείμενο είτε πχ μια ακριβή τσάντα θα σε χρεώσουν; Γιατί; Αφού το πλήρωσες κανονικά 

γιατι υπαρχουν δασμοι εισαγωγης μεταξυ ΗΠΑ και ΕΕ. αν πας σε μια χωρα της ΕΕ και παρεις το οτιδηποτε και το φερεις στην Ελλαδα δεν υπαρχουν οι αντιστοιχοι δασμοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aztec είπε

εγώ αυτο που δεν γνωρίζω για αυτα τα επαγγέλματα πχ video editing είναι αν οντως ειναι απαραίτητη η φορητότητα η οποια οπως και να χει κοστίζει  . Kατι βιντεο απο στουντιος αλλα και youtubers που εχω δει χρησιμοποιουν οθοναρες και προφανως απλετο storage για την δουλεια τους.  Άρα καταλήγουν να δουλευουν το laptop ως workstation  Μπορεί κάποιος που ασχολειται να μας διαφωτίσει ? 

Για video/photo edit οχι.Ούτε mac δε φτάνει.Θες και άλλο ένα monitor με τέλεια χρωματική απόδοση.

Μιλάμε πάντα για επαγγελματικό επίπεδο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, enlightened είπε


Αυτές οι πτήσεις είναι εποχιακές για το καλοκαίρι ουσιαστικά. Έχει και για Νέα Υόρκη και για Σικάγο πέραν αυτών.  Αρχίζουν Μάη σταματάνε τώρα γύρω Οκτώβρη. Εσύ όμως με κλειστά σύνορα πώς πήγες Αμερική; 👀👀

Δεν ειναι μονο εποχιακες, και η Emirates εκτελει το συγκεκριμένο δρομολογιο μεσα τους επομενους μηνες κανονικα.

Στη ερωτηση σου πηγα με με esta.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για όσους κοροιδέυουν σχετικά με τη τιμή . 

Κάνω χρήση λόγο επαγγέλματος Logic pro x , spatial audio plugins και final cut pro . 

θα ήθελα να μου προτείνετε λοιπον κάτι πιο οικονoμικό σε windows laptop με αντοίστοιχα software's . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Lside είπε

Για τους ελεύθερους επαγγελματίες 1899 βγαίνει με το τιμολόγιο που νομίζω τα αξίζει.

2015€ βγαίνει το πιο φθηνό. Δεν έκανες σωστά την αποφορολόγηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέρσι πήρα το βασικό MacBook Pro m1 για ερασιτεχνική χρήση (Lightroom, photoshop, Davinci).. παρά το υψηλό κόστος ήθελα κάτι φορητό και από όλες τις διαθέσιμες επιλογές (dell xps, Lenovo c930, hp spectre) μου έκατσε στο μάτι το MacBook, έχοντας δουλέψει και λίγο macOS που μου άρεσε για την καθαρότητα και την σταθερότητα του.. 

Σχεδον ένα χρόνο μετά δεν θα γύριζα πίσω σε windows, όσο για το MacBook και τον m1 έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος, δεν έχω δει κανένα κόλλημα, export σε φωτογραφίες και βίντεο γίνεται πολύ γρήγορα, η αυτονομια είναι απίστευτη και γενικά κάνει αυτό ου υπόσχεται.. 

Επομένως, εγώ θα το πρότεινα και για κάποιον ερασιτέχνη που έχει και θέλει να διαθέσει τόσα χρήματα για το χόμπι του.. εξάλλου όταν δίνεις για χόμπι (και δεν το κάνουν μόνο ένας και δυο) 1000+ για κάμερα, αλλά τόσα για φακούς, αλλά τόσα για drone κτλ, θες κι έναν υπολογιστή να επεξεργαστείς αυτά που βγάζεις κι ας μην σε πληρώνουν γι αυτό, άλλοι τα κάνουν τσιγάρα άλλοι τα δίνουν σε gadget, καθένας με τα χομπι-βιτσια του..

 

Επεξ/σία από xenos.p
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ektoraskappami είπε

2015€ βγαίνει το πιο φθηνό. Δεν έκανες σωστά την αποφορολόγηση.

2499 - 24% δεν είναι? (που κάνει 1899,24Ε). Πως την κάνεις εσύ την αποφορολόγηση? 

Επεξ/σία από Lside
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, AtiX είπε

2499/1.24 είναι το σωστό… 😊

Το είχα ψησει να είχε 1899... :( Θα αρχίσω τώρα και εγω να λέω "άντε με το notch και τις αηδίες" 😇

Επεξ/σία από Lside
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Lside είπε

2499 - 24% δεν είναι? (που κάνει 1899,24Ε). Πως την κάνεις εσύ την αποφορολόγηση? 

το 24% της προ φόρων αξίας αφαιρείς όχι της τελικής που ειναι μεσα οι φόροι. Αν Χ ειναι η τιμή προ φόρων

Χ + Χ*(24/100) = 2499

που καταλήγει σε αυτό που λέει ο Atix αν το λύσεις

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...