Προς το περιεχόμενο

Οι τιμές των νέων MacBook Pro με M1 Pro και M1 Max στην Ελλάδα ξεκινάνε από 2499€


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορώ καν να φανταστώ για τι επιδόσεις μιλάμε. Έχω το mb air M1 , με 16 ραμ - 8c gpu και πραγματικά έχω σταματήσει να χρησιμοποιώ το desktop. (3800Χ & rtx3080). Το γεγονός πως είναι ακριβά, δε σημαίνει πως δεν αξίζουν τα χρήματά τους. Κανένα widows laptop δεν είναι ούτε κοντά στα ίδια χρήματα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

Mην πέσετε να με φάτε, αλλά τι παραπάνω κάνει ένα macbook σε σχέση με ένα καλό laptop ; 

εξαρτάται τι προγράμματα χρησιμοποιεί ο καθένας και τι ανάγκες έχει.

ναι υπάρχουν προγράμματα που τρέχουν μόνο σε macOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, spectaculator είπε

Το σκέφτομαι τώρα, να πάρω αμάξι ή Apple M1;

Τώρα πέρα από την πλάκα, μόνο value for money δεν μπορείς να το πεις.

Ποια εταιρεία σου δίνει μισθό που να μπορέσεις με δουλειά λίγων εβδομάδων να πάρεις ένα; Αν μένεις με μαμά-μπαμπά και δεν έχεις έξοδα, ή αν σου πληρώνει τα πάντα κάποιος άλλος πάω πάσο!

Λυπάμαι πολύ, δεν μπορώ να σας βρώ λύσεις στα ερωτήματα ή την απογοήτευσή σας. Δεν μπορώ να σας βρώ λύση  για την οικονομική κρίση της Ελλάδας.

Εννοείται ότι ένας μισθωτός στην Ελλάδα τα βλέπει όλα αυτά σαν εξωγήινα. Στο εξωτερικό τα πράγματα είναι καλύτερα, ενώ αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας και η δουλειά σου βασίζεται σε αυτόν τον εξοπλισμό, τότε σίγουρα θα κάνεις την απόσβεσή σου.

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, onelonelystar είπε

ναι υπάρχουν προγράμματα που τρέχουν μόνο σε macOS.

ναι αλλά δεν απαντάς στο 2ο σκέλος της ερώτησής μου :P

και αν ναι, δεν υπάρχουν (ακριβώς) αντίστοιχα για windows ; 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, leogr90 είπε

Αναρωτιεμαι τι εννεις "επαγγελματικα".  Σ'αυτο το ευρος τιμών υπαρχουν laptops (ποσο μαλλον desktops) με πολυ καλυτερα χαρακτηριστικά που μπορουν να κανουν αποσβεση πολυ πιο συντομα. Γενικά το "επαγγελματικά" και το "ειναι γι αυτους που ειναι η δουλεια τους" εχουν γινει καραμελα στο στομα των fanboys για να δικαιολογησουν τις φουσκωμενες τιμες και να πεισουν τους εαυτους τους οτι δε πεταξαν 3000 στα σκουπιδια.

Υ.Γ.  και δε σχολιαζω καν το ποσο "επαγγελματικά" μπορει να βοηθησει ενα προιον με λογισμικο κλειστου κωδικα οπου η πλειοψηφια των προγραμματων που κυκλοφορουν δεν ειναι συμβατα μαζι του

 

Ανέκαθεν οι μη-φίλοι (για να μην πω haters γιατί δεν είναι όλοι τέτοιοι) κάθονται και συγκρίνουν χαρακτηριστικά, ένα προς ένα (ram, cpu, κλπ). Και στους υπολογιστές, και στα κινητά. Τώρα βέβαια, έχει ξεφύγει η Apple σε επιδόσεις οπότε τελείωσε κι αυτή η ιστορία.

Αυτό που δε λέτε να καταλάβετε είναι ότι εμείς οι φίλοι της Apple  δεν αγοράζουμε μόνο "σίδερο". Αγοράζουμε και το software, δλδ το MacOS και το peace of mind που το συνοδεύει (το οποίο και πάλι δεν μπορείτε να το κατανοήσετε μέχρι να το χρησιμοποιήσετε, ειδικά αν έχετε και άλλες συσκευές Apple).

Όσο για το ότι "η πλειοψηφία των προγραμμάτων δεν είναι συμβατά μαζί του" απλώς αποδεικνύει την άγνοια για το οικοσύστημα της Apple.  Κι εγώ δεν ξέρω πώς να κάνω compile ένα πρόγραμμα για CentOS από τον πηγαίο κώδικά του, αλλά δεν μπαίνω σε κάποιο forum για linux για να εκφέρω απόψεις και να τους πω ότι είναι αφελείς που χρησιμοποιούν αυτό το λειτουργικό.

 

 

 

Επεξ/σία από nikosgalis
  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

ναι αλλά δεν απαντάς στο 2ο σκέλος της ερώτησής μου :P


και αν ναι, δεν υπάρχουν (ακριβώς) αντίστοιχα για windows ; 

 

φυσικά και υπάρχουν. Αλλά όλα είναι θέμα τι βολεύει τον καθένα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, onelonelystar είπε

φυσικά και υπάρχουν. Αλλά όλα είναι θέμα τι βολεύει τον καθένα.

OK, άρα υπάρχουν κάποιοι που βολεύονται και πληρώνουν ένα premium στην Apple, εις γνώση τους 

Το καταλαβαίνω, το κάνω και εγώ εξάλλου, ως χρήστης κινητού και tablet με το μήλο 

Από εκεί και πέρα η έκφραση "είναι απαραίτητο για τη δουλειά μου", "έκανα απόσβεση σε δυο ώρες", κτλ., μάλλον είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε, εκτός φαντάζομαι αν κάποιος είχε πριν κάνα mac 15ετίας

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα εγω τους τα εδινα σε φασκελα παντως αμα τα θελουν!!

Περα απο τα στεια μια χαρα ειναι αυτες οι τιμες για high end συσκευες εν ετη 2021.

Τωρα εδω στην Ελλαδα που οι περισσότεροι μισθωτοι παίρνουν 500 ευρω οκ ας μη το παρουν αυτοι τι να κανουμε τωρα.

Ο Ελληνικος μισθος δεν αποτελεσε και ποτε ισορροπημένο μετρο συγκρισης για την εικονα της οικονομικης δυνατοτητας του μεσου Ευρωπαίου.

Ποτε ομως.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

OK, άρα υπάρχουν κάποιοι που βολεύονται και πληρώνουν ένα premium στην Apple, εις γνώση τους 

Το καταλαβαίνω, το κάνω και εγώ εξάλλου, ως χρήστης κινητού και tablet με το μήλο 

Από εκεί και πέρα η έκφραση "είναι απαραίτητο για τη δουλειά μου", "έκανα απόσβεση σε δυο ώρες", κτλ., μάλλον είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε, εκτός φαντάζομαι αν κάποιος είχε πριν κάνα mac 15ετίας

Νομίζω με τα τεχνικά χαρακτηριστικά του συγκεκριμένου λαπτοπ τελείωσε και αυτή η καραμέλα του premium.

Τα ίδια λεφτά πάνω κάτω πλήρωνες και παλαιότερα για να έχεις περίπου τα ίδια spec με τον ανταγωνισμό . Τώρα έχει ξεφύγει. Είναι μπροστά από τον ανταγωνισμό σε spec και το καλύτερο είναι ότι το in house software τα εκμεταλευται πλήρως και θα κάνει την διαφορά μιας και τόσα χρόνια έπρεπε να προσαρμόζεται σε hardware τρίτων.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για έναν επαγγελματία αυτά τα χρήματα είναι μισό iOS app μεσαίου μεγέθους (ούτε καν ολόκληρο το app). Αυτοί που το χρειάζονται το έχουν παραγγείλει ήδη. Οι υπόλοιποι αναρωτιούνται ποιος αγοράζει τέτοια μηχανήματα. Και όσοι είστε ελεύθεροι επαγγελματίες σκεφτείτε πόσο έχετε ξοδέψει για δικο σας εξοπλισμό. 

2.500 ευρώ πχ για έναν ηλεκτρονικό η για έναν υδραυλικό (τυχαία τα επαγγέλματα) σε ότι αφορά απόκτηση επαγγελματικού εξοπλισμού δεν είναι μεγάλο ποσό. Απλά εδώ η είδηση έχει το όνομα apple, οπότε ευκαιρία για κράξιμο. Και για να μην παρεξηγηθω εγώ iOS apps (όχι επαγγελματικά) γράφω σε ένα macbook air του 2017 που του έχω αναβαθμίσει τον ssd.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, petasis είπε

Όταν αναφέρει "SSD" κυριολεκτεί, ή εννοεί NVME;

My guess, τίποτα από τα δύο δεν θα έχει, αλλά nand flash κολλημένη πάνω στο mobo, οπότε θα μπορούσαν να λένε nand flash storage ή απλά storage, άλλα μάλλον επειδή το κοινό που απευθύνονται είναι ιδιαίτερα εξειδικευμένο, μπορεί να νομίζουν ότι στα φθηνά μοντέλα βάζουν HDD, αν απλά γράψουν storage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

wtf το pro m1 τωρα κανει 1400... και σιγα τη διαφορα, εχω το air παει ΣΦΑΙΡΑ δεν υπαρχει κανενας λογος για upgrade...

58 λεπτά πριν, djdidi είπε

Δεν μπορώ καν να φανταστώ για τι επιδόσεις μιλάμε. Έχω το mb air M1 , με 16 ραμ - 8c gpu και πραγματικά έχω σταματήσει να χρησιμοποιώ το desktop. (3800Χ & rtx3080). Το γεγονός πως είναι ακριβά, δε σημαίνει πως δεν αξίζουν τα χρήματά τους. Κανένα widows laptop δεν είναι ούτε κοντά στα ίδια χρήματα.

ΑΥΤΟ. Εγω κανω houdini στο mac για οποιον καταλαβαινει τι σημαινει αυτο.. Ειναι απλα απιστευτα καλο, αλλα δεν αξιζει να δωσεις σχεδον τα διπλα γιατι κανενα software δε μπορει να εκμεταλλευτει αυτα τα specs

Επεξ/σία από thanulee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...