Προς το περιεχόμενο

Οι τιμές των νέων MacBook Pro με M1 Pro και M1 Max στην Ελλάδα ξεκινάνε από 2499€


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Ελα μωρέ πως κάνετε έτσι , τουλάχιστον είναι αναβαθμίσιμα και θα το κρατήσετε πολλά χρόνια όπως κάνετε με το iphone.

Κοροϊδεύεις αλλά το iPhone έχει τη μεγαλύτερη διάρκεια ζωής με τουλάχιστον 5 χρόνια αναβαθμίσεις λειτουργικού (νομίζω ίσως και πιο πάνω).

1 ώρα πριν, teovag είπε

Όντως εντυπωσιακά οφθαλμοφανής η διαφορά... έως αξίζει ταξίδι στις ΗΠΑ... και κερδίζεις και το 5ήμερο!

Προσοχή όμως: έχει ιστορικό λεμονόκουπας σε κάποια μοντέλα και αν το πάρεις από Αμερική εδώ θα σε κρεμάσουν στην εγγύηση (δες όμως αν σε καλύπτει το αμερικανικό apple care και στην Ελλάδα).

1 ώρα πριν, leogr90 είπε

Αναρωτιεμαι τι εννεις "επαγγελματικα".  Σ'αυτο το ευρος τιμών υπαρχουν laptops (ποσο μαλλον desktops) με πολυ καλυτερα χαρακτηριστικά που μπορουν να κανουν αποσβεση πολυ πιο συντομα. Γενικά το "επαγγελματικά" και το "ειναι γι αυτους που ειναι η δουλεια τους" εχουν γινει καραμελα στο στομα των fanboys για να δικαιολογησουν τις φουσκωμενες τιμες και να πεισουν τους εαυτους τους οτι δε πεταξαν 3000 στα σκουπιδια.

Υ.Γ.  και δε σχολιαζω καν το ποσο "επαγγελματικά" μπορει να βοηθησει ενα προιον με λογισμικο κλειστου κωδικα οπου η πλειοψηφια των προγραμματων που κυκλοφορουν δεν ειναι συμβατα μαζι του

Ο προγραμματιστής Apple app δεν είναι επαγγελματίας; Ο editor σε βίντεο γάμου που έχει μάθει μόνο final cut?

1 ώρα πριν, nepomuk είπε

Μονο που ο τελωνης θα σου την εχει στημμενη , εκτος κι αν το κανεις να φαινεται πολυ used. Στις τιμες USA θα πρεπει να προσθεσεις φορους , plus tax  το λενε και εννοειται ανευ προειδοποιησης .Τωρα για ταξιδιωτες αν παιζει να παρεις κατι πισω απο τους φορους , θα σε γελασω . Τιποτα πονηριες με αγορα δευτερου για μεταπωληση κτλπ ωστε να βγουν και τα ναυλα θα ειναι λοταρια  αν σε πιασει ο φαρισαιος , θα σου τα κοψει ...

Έχω πάρει τα πάντα από Αμερική, τα έφερα χωρίς συσκευασία και δε με σταμάτησε ποτέ κανένας στο αεροδρόμιο.

57 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Το σκέφτομαι τώρα, να πάρω αμάξι ή Apple M1;

Τώρα πέρα από την πλάκα, μόνο value for money δεν μπορείς να το πεις.

Ποια εταιρεία σου δίνει μισθό που να μπορέσεις με δουλειά λίγων εβδομάδων να πάρεις ένα; Αν μένεις με μαμά-μπαμπά και δεν έχεις έξοδα, ή αν σου πληρώνει τα πάντα κάποιος άλλος πάω πάσο!

Οι τιμές δεν καθορίστηκαν με βάση το κατά κεφαλήν εισόδημα των Ελλήνων. Στην Αμερική ειναι μισο μηνιάτικο από τα καθαρά σου άνετα.

55 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Mην πέσετε να με φάτε, αλλά τι παραπάνω κάνει ένα macbook σε σχέση με ένα καλό laptop ; 

υπάρχουν προγράμματα που είναι μόνο για ios ; 

και αν ναι, δεν υπάρχουν ακριβώς αντίστοιχα για windows ; 

υπόψην ότι έχω και iphone και ipad, αλλά ΟΚ, δεν λέω σε κανέναν ότι τα έχω για να κάνω τη δουλειά μου :P

 

Οχι δεν υπάρχουν «ακριβώς» ίδια όσον αφορά τπ workflow. Ίσως αν αλλάξεις workflow να φτάσεις στο ίδιο αποτέλεσμα, αλλά για έναν επαγγελματία κάνει μεγάλη διαφορά. Για χρόνια για σωστό  video editing με proress ήθελες μόνο Mac.

41 λεπτά πριν, georgewww είπε

Windows 95 ή XFCE ... και πολλά είπα ☺️

Μην τρολαρεις. Δεν συνεισφέρεις με το χαβαλέ πουθενά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φτηνό είναι, αφού ως γνωστόν εμείς εδώ στην Ελλάδα παίρνουμε πάνω από 5.000€ ευρώ μηνιαίως το άτομο.

Εδώ στο σπίτι σκεφτόμαστε να πάρουμε 2 από αυτά και ένα για το σκύλο να έχει να μπαίνει facebook.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πραγματικό mindblown παντως, κι αυτο που δε δεχονται να χωνεψουν τα apple fanboys ειναι οτι δε προκειται ουτε για premium ουτε για exclusive προιον. Όλα τα προιοντα της apple ειναι σχεδιασμενα για τον μεσο καταναλωτη, αν δεν ηταν δε θα ειχαν ολα τα πιτσιρικια iphone και mac :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, leogr90 said:

Το πραγματικό mindblown παντως, κι αυτο που δε δεχονται να χωνεψουν τα apple fanboys ειναι οτι δε προκειται ουτε για premium ουτε για exclusive προιον. Όλα τα προιοντα της apple ειναι σχεδιασμενα για τον μεσο καταναλωτη, αν δεν ηταν δε θα ειχαν ολα τα πιτσιρικια iphone και mac :P

Πες πες πες, κάποια στιγμή θα το πιστέψουν όλοι! 😛 

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Mην πέσετε να με φάτε, αλλά τι παραπάνω κάνει ένα macbook σε σχέση με ένα καλό laptop ; 

υπάρχουν προγράμματα που είναι μόνο για ios ; 

και αν ναι, δεν υπάρχουν ακριβώς αντίστοιχα για windows ; 

υπόψην ότι έχω και iphone και ipad, αλλά ΟΚ, δεν λέω σε κανέναν ότι τα έχω για να κάνω τη δουλειά μου :P

 

Θα σου απαντήσω και γω…

Ένα καλό laptop όπως λες με ενα MacBook Pro στην ουσία δεν έχει κάτι παραπάνω και η πλάκα είναι ότι έχουν την ίδια τελική τιμή, δηλαδή περίπου στα 2.000€ αλλά… υπάρχουν και οι φωτογράφοι, γραφίστες, μοντάζ, 3D κ.α., που επειδή υπάρχουν αποκλειστικά σε Mac OS X π.χ. Final Cut Pro, θεωρούν ότι κάνουν πιο στρωτή και γρήγορη δουλειά, όποτε κάνουν και την απόσβεση όπως λένε και πολύ.

Ακομα κάτι πολύ βασικό είναι και σε τι περιβάλλον έχεις μάθει να δουλεύεις, που πολλά από τα επαγγέλματα που έγραψα ποιο πάνω χρησιμοποιούν Mac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, H38 είπε

Θα σου απαντήσω και γω…

Ένα καλό laptop όπως λες με ενα MacBook Pro στην ουσία δεν έχει κάτι παραπάνω και η πλάκα είναι ότι έχουν την ίδια τελική τιμή, δηλαδή περίπου στα 2.000€ αλλά… υπάρχουν και οι φωτογράφοι, γραφίστες, μοντάζ, 3D κ.α., που επειδή υπάρχουν αποκλειστικά σε Mac OS X π.χ. Final Cut Pro, θεωρούν ότι κάνουν πιο στρωτή και γρήγορη δουλειά, όποτε κάνουν και την απόσβεση όπως λένε και πολύ.

Ακομα κάτι πολύ βασικό είναι και σε τι περιβάλλον έχεις μάθει να δουλεύεις, που πολλά από τα επαγγέλματα που έγραψα ποιο πάνω χρησιμοποιούν Mac.

Μου άρεσε πολύ η λέξη "θεωρούν" που χρησιμοποίησες :) :)

Ναι οκ, δεν αντιλέγω, σίγουρα αν μπορείς οικονομικά δεν έχεις λόγο να προσαρμοστείς σε κάτι άλλο, για να γλιτώσεις κάποια χρήματα (που αν τα γλιτώσεις και αυτά)

Περισσότερο στέκομαι σε ατάκες περί απόσβεσης κτλ, λες και όποιος πάει να πάρει σήμερα ένα macbook (ή και ένα τούμπανο laptop με windows), μέχρι χτες σχεδίαζε στο χέρι, και ξαφνικά σε 2 ώρες έγινε 30 φορές πιο παραγωγικός

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, H38 είπε

Mην πέσετε να με φάτε, αλλά τι παραπάνω κάνει ένα macbook σε σχέση με ένα καλό laptop ; 

Το μόνο που πραγματικά δεν μπορείς να κάνεις με άλλο λαπτοπ είναι compile applications για ios σε swift. Για όλα τα άλλα υπάρχουν εναλλακτικές (καλύτερες, χειρότερες, δεν ξέρω, αλλα υπάρχουν).

Επίσης κάτι άλλο στο οποίο με έχει βολέψει πολύ είναι το στήσιμο openshift και k8s . Εϊναι πολύ πιο εύκολη η διαδικασία απ ότι σε win και Linux. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, filip123go said:

Το μόνο που πραγματικά δεν μπορείς να κάνεις με άλλο λαπτοπ είναι compile applications για ios σε swift. Για όλα τα άλλα υπάρχουν εναλλακτικές (καλύτερες, χειρότερες, δεν ξέρω, αλλα υπάρχουν).

Επίσης κάτι άλλο στο οποίο με έχει βολέψει πολύ είναι το στήσιμο openshift και k8s . Εϊναι πολύ πιο εύκολη η διαδικασία απ ότι σε win και Linux. 

Αν δεν υπήρχαν εναλλακτικές θα υπήρχε μονοπώλιο της Apple στα laptops/desktops! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τελείωσα απαντώντας στο άλλο παρόμοιο θέμα με τους επεξεργαστές M1 pro και max... Φυσικά που να φανταστώ ότι πάλευα με τις τιμές που φανταζόμουν... 2500 ευρώ... εδώ μιλάμε για 4200 ευρώ? Καλά... οκ... οι τιμές είναι τραγικές και αδικαιολόγητες... έχασα το χρόνο μου άσκοπα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, dstilio είπε

Έχω πάρει τα πάντα από Αμερική, τα έφερα χωρίς συσκευασία και δε με σταμάτησε ποτέ κανένας στο αεροδρόμιο.

Δωσε μας τα φωτα σου και καποιες λεπτομερειες απο την τεχνογνωσια σου οσον αφορα direct αγορες απο Αμερικη για ταξιδιωτες φυσικα , για ηλεκτρονικα - τηλεφωνιας - κομπιουτερικα ειδη μπορει να λαβει ταξιδιωτης επιστροφη ΦΠΑ;  σε ποια πολιτεια εκανες τις αγορες σου και ποσο % ηταν η συνολικη φορολογια;  Βαλε και οτι αλλο κρινεις σκοπιμο προς ενημερωση του φιλοθεαμονος κοινου του Ινσομνια.

Επεξ/σία από nepomuk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panther_512 είπε

Λυπάμαι πολύ, δεν μπορώ να σας βρώ λύσεις στα ερωτήματα ή την απογοήτευσή σας. Δεν μπορώ να σας βρώ λύση  για την οικονομική κρίση της Ελλάδας.

Εννοείται ότι ένας μισθωτός στην Ελλάδα τα βλέπει όλα αυτά σαν εξωγήινα. Στο εξωτερικό τα πράγματα είναι καλύτερα, ενώ αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας και η δουλειά σου βασίζεται σε αυτόν τον εξοπλισμό, τότε σίγουρα θα κάνεις την απόσβεσή σου.

 

Όταν λες στο εξωτερικό δεν μας λες και που ακριβώς; Με εξαίρεση κάποιες χώρες σαν την Ελβετία, παντού υπάρχει ζόρι, ακόμα και στην "πατρίδα" της apple.

(btw, δεν σου ζήτησε κανείς να μας λύσεις το οικονομικό. Μπύρα κερνάμε πάντως αν θες)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, djdidi είπε

Δεν μπορώ καν να φανταστώ για τι επιδόσεις μιλάμε. Έχω το mb air M1 , με 16 ραμ - 8c gpu και πραγματικά έχω σταματήσει να χρησιμοποιώ το desktop. (3800Χ & rtx3080). Το γεγονός πως είναι ακριβά, δε σημαίνει πως δεν αξίζουν τα χρήματά τους. Κανένα widows laptop δεν είναι ούτε κοντά στα ίδια χρήματα.

2+ φορές ποιο γρήγορο και σε δουλειά και σε παιχνίδια.. σε παιχνίδια δε είναι 5-6 φορές ποιο γρήγορο. 

Θέλω όμως να το δεις ΟΛΟ και να καταλάβεις τι σου έστειλα.

Επεξ/σία από tsarouc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, tsarouc είπε

2+ φορές ποιο γρήγορο και σε δουλειά και σε παιχνίδια.. σε παιχνίδια δε είναι 5-6 φορές ποιο γρήγορο. 

Θέλω όμως να το δεις ΟΛΟ και να καταλάβεις τι σου έστειλα.

Το γεγονός ότι συγκρίνεται με λαπτοπ με discrete gpu με ένα λαπτοπ με integrated gpu θα έπρεπε να σε προβληματίζει για να μην αναφερθώ σε performance per watt μιας από ότι φαίνεται ή δεν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις ή εθελοτυφλείς για προσωπικούς λόγους…

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atheatos είπε

Το γεγονός ότι συγκρίνεται με λαπτοπ με discrete gpu με ένα λαπτοπ με integrated gpu θα έπρεπε να σε προβληματίζει για να μην αναφερθώ σε performance per watt μιας από ότι φαίνεται ή δεν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις ή εθελοτυφλείς για προσωπικούς λόγους…

Ότι νάναι... 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...