Προς το περιεχόμενο

Οι τιμές των νέων MacBook Pro με M1 Pro και M1 Max στην Ελλάδα ξεκινάνε από 2499€


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, dstilio είπε

Κοροϊδεύεις αλλά το iPhone έχει τη μεγαλύτερη διάρκεια ζωής με τουλάχιστον 5 χρόνια αναβαθμίσεις λειτουργικού (νομίζω ίσως και πιο πάνω).

Το βλέπω από το περιβάλλον μου πόσο κρατάει το iphone και η μπαταρία του και πόσο στοιχίζουν οι επισευές και η αντικατάσταση. Επίσης βλέπω πως πάει το 4ετίας-5ετίας iphone με τις σημερινές εφαρμογές

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, tsarouc είπε

2+ φορές ποιο γρήγορο και σε δουλειά και σε παιχνίδια.. σε παιχνίδια δε είναι 5-6 φορές ποιο γρήγορο. 

Θέλω όμως να το δεις ΟΛΟ και να καταλάβεις τι σου έστειλα.

Είμαι εγγεγραμμένος στο συγκεκριμένο κανάλι και έχω ήδη παρακολουθήσει σχεδόν όλα τα βίντεο σχετικά με το Μ1, όπως και αυτό που μου έστειλες. Γενικά είναι και λίγο biased οι απόψεις του, προς όφελος των Μ1. Αφιέρωσα χρόνο και το ξαναείδα. Εδώ συγκρίνουμε ένα gaming laptop με 1080p  panel, με ένα ultrabook  με true tone, που θα σου βγάλει 10-15 ώρες δουλειάς με μία φόρτιση. Συμφωνώ πως σε ωμή σύγκριση, το g14 είναι πιο ισχυρό. Όμως αν συνυπολογίσεις την ποιότητα και το colour accuracy της retina, τη διάρκεια της μπαταρίας, το trackpad/keyboard, τα ηχεία και την ποιότητα κατασκευής, για εμένα δεν υπάρχει σύγκριση. Στο κομμάτι φορητού, το τονίζω. Επίσης, λάβε υπόψη πως είναι gen1 product, με ό,τι συνεπάγεται αυτό. Δεν είμαι fanboy, ειλικρινά σου το λέω. Μακάρι να μπορούσα να πάρω κάτι αντίστοιχο με λιγότερα χρήματα. Έχω δοκιμάσει Dell Xps και surface book. Στο κομμάτι των φορητών, προσωπικά δε θα δώσω ξανά πουθενά αλλού τα λεφτά μου.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Όταν λες στο εξωτερικό δεν μας λες και που ακριβώς; Με εξαίρεση κάποιες χώρες σαν την Ελβετία, παντού υπάρχει ζόρι, ακόμα και στην "πατρίδα" της apple.

(btw, δεν σου ζήτησε κανείς να μας λύσεις το οικονομικό. Μπύρα κερνάμε πάντως αν θες)

Ευχαρίστως να συζητήσουμε εκτός τόπικ και ευχαριστώ και για την μπύρα.

Ο γενικός κανόνας είναι να αποκτάς συνεχώς προσόντα, συνεχώς να εξελίσσεσαι, να γίνεις ευέλικτος και κάπου στην πορεία να αρχίσεις να βγάζεις και λεφτά από τη διαδικασία αυτή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Ότι νάναι... 

Πάλι καλά που κατάλαβες ότι συνολικά αν διαβάσει κανείς τι γράφεις κατά καιρούς επι του συγκεκριμένου θέματος , είναι ότι να ναι  και συνεχίζεις να εκτίθεσαι ,όταν άλλοι έχουν παραδεχτεί το γεγονός ότι η apple έχει φέρει τα πάνω κάτω στα cpu.

Εδώ Intel και βγάζει τεχνολογια big little μπας και καταφέρει να καλύψει το κενό. Για να μην γράψω την επιθετική διαφήμιση εναντίον της Apple. Εδώ που τα λέμε δεν διαφέρει και πολύ από αυτά που γράφεις. Μπας και δουλεύεις για την Intel?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Το βλέπω από το περιβάλλον μου πόσο κρατάει το iphone και η μπαταρία του και πόσο στοιχίζουν οι επισευές και η αντικατάσταση. Επίσης βλέπω πως πάει το 4ετίας-5ετίας iphone με τις σημερινές εφαρμογές

Τι βλέπεις δηλαδη? Αν εξαιρέσεις την μπαταρία που πλεον ειναι αναλώσιμο δυστηχώς, τι αλλο αρνητικό βλέπεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθείς στο οικοσύστημα που τον βολεύει. Και τα αντίστοιχα premium προϊόντα, τα Dell XPS, τα razer κτλ πανάκριβα είναι για το ελληνικό πορτοφόλι. Λέτε η apple να μην γνωρίζει που απευθύνεται και που και πόσο θα πουλήσει; Ακριβό η κακο θεωρείται το προϊόν που πουλάει λιγότερο από την προβλεψη του πωλητή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, H38 είπε

Τι βλέπεις δηλαδη? Αν εξαιρέσεις την μπαταρία που πλεον ειναι αναλώσιμο δυστηχώς, τι αλλο αρνητικό βλέπεις?

iPhone 8  που ανακοινώθηκε τον  September 22, 2017

Πως πάει σήμερα με αλλαγμένη πανάκριβη μαμίσια μπαταρία πως πάει στις σημερινές εφαρμογές και πως κρατάει η μπαταρία του η αλλαγμένη και χρυσοπληρωμένη.

 

Επίσης τα άλλα κινητά που βγήκαν 4 χρόνια πριν κομπιάζουν σήμερα , απλά δεν μας πουλάνε "ότι θα το κρατήσεις 10 χρόνια" που λέτε ορισμένοι.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, H38 είπε

Τι βλέπεις δηλαδη? Αν εξαιρέσεις την μπαταρία που πλεον ειναι αναλώσιμο δυστηχώς, τι αλλο αρνητικό βλέπεις?

Βλέπει ότι πρόβλημα θα αντιμετώπιζαν και οι χρήστες άλλων συσκευών αν υποστηρίζονταν όσο και τα iPhones… 😄

Μόλις τώρα, jgeorgiou είπε

iPhone 8  που ανακοινώθηκε τον  September 22, 2017

Πως πάει σήμερα με αλλαγμένη πανάκριβη μαμίσια μπαταρία πως πάει στις σημερινές εφαρμογές και πως κρατάει η μπαταρία του η αλλαγμένη και χρυσοπληρωμένη.

Μια χαρά τα πάει…

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μια χαρά τα πάει…

Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα.

ΥΓ (από κάτω)

Δεν πιστεύω κάτι τέτοιο , την άποψη μου λέω , δεν συστήθηκα ως ο αντικειμενικός κριτής που πρέπει να ακολουθήσετε.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsarouc είπε

... έχασα το χρόνο μου άσκοπα. 

Είπε και έτρεξε στο YouTube να βρει ένα βίντεο για να ρουμπώσει τα fanboys!

Ένα δάκρυ κύλησε αγαπητέ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, vasilisbasil said:

Bandwidth: M1 Max - 400GB/s PS5 - 448GB/s

Raw GPU Performance: M1 Max - 10.4 tflops PS5 - 10.3 tflops

SSD Speeds: M1 Max - 7.4GB/s PS5 - 5.5GB/s

Τι ακριβώς μας δείχνει η σύγκριση με μια κονσόλα των 400€?

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NickTG είπε

Τι ακριβώς μας δείχνει η σύγκριση με μια κονσόλα των 400€?

Φαντάζομαι ότι ήθελε να αποδείξει την δύναμη της κάρτα γραφικών και ότι δεν έχει κάποια σχέση με τις ως τώρα ενσωματωμένες των Intel/amd…

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, nepomuk said:

Δωσε μας τα φωτα σου και καποιες λεπτομερειες απο την τεχνογνωσια σου οσον αφορα direct αγορες απο Αμερικη για ταξιδιωτες φυσικα , για ηλεκτρονικα - τηλεφωνιας - κομπιουτερικα ειδη μπορει να λαβει ταξιδιωτης επιστροφη ΦΠΑ;  σε ποια πολιτεια εκανες τις αγορες σου και ποσο % ηταν η συνολικη φορολογια;  Βαλε και οτι αλλο κρινεις σκοπιμο προς ενημερωση του φιλοθεαμονος κοινου του Ινσομνια.

Δεν ρωτάς εμένα, αλλά αφού ρωτάς...

Αγοράζεις macbook pro από B&H online (είναι authorized apple reseller) και ας πούμε είσαι εκτός NY (delivery address). Εκτός NY η B&H δεν χρεώνει local tax. Υποτίθεται πρέπει να το κάνεις μόνος σου μετά αλλά αφού δεν είσαι Αμερικανός πολίτης, δε παίζει πρόβλημα.

Το παίρνεις το laptop και το βάζεις σε τσάντα laptop, χωρίς την original συσκευασία και χωρίς ζελατίνες.

Μπαίνεις στο αεροπλάνο και επιστρέφεις Ελλάδα.

Κανένας έλεγχος. 

Επεξ/σία από Nessuno_
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τίποτα πλέον δεν μου κάνει εντύπωση στην ακρίβεια των τιμών, όλα έχουν ξεφύγει προς τα πάνω χωρίς να χρειάζεται να αναλύσουμε τον υποτιθέμενο πληθωρισμό και τις συνομωσίες του κράτους, Ευρώπης, όλο του κόσμου.

Το αστείο είναι πως για τις τιμές αυτές δεν μας υποχρεώνει κάποιος να το αγοράσουμε, για το ηλεκτρικό ρεύμα, την θέρμανση, τα καύσιμα δεν είπε κανείς "άντε γεια και καληνύχτα" επειδή τα χρειαζόμαστε όλοι. Δεν χάλασε ο κόσμος αν όλοι εσείς που βγάζετε χολή δεν θα αγοράσετε ένα mac, χαλάει όμως ο κόσμος όταν οι ίδιοι που τα κράζετε το παίζετε άνετοι έχοντας ένα bmw 320 και σκέφτεστε πως να το συντηρήσετε και έξτρα πίνετε και ένα μπουκάλι 120 ευρώ στο κλαμπ για το status (βλέπε iphone για ορισμένους).

Προσωπικά δεν θα το αγοράσω και επειδή είναι ακριβό για τη δική μου τσέπη άλλα και επειδή δεν το χρειάζομαι διότι δεν θα χρησιμοποιήσω ούτε το 20% από τις δυνατότητες που σου παρέχει.

Απευθύνεται σε κάποιον που θα βγάλει χρήματα από αυτό και να μην τα έχει τα λεφτά θα τα βρει με κάποιον τρόπο επειδή πρόκειται για δουλειά, επειδή ως συνήθως όταν σας χαλάει το επαγγελματικό σας αυτοκίνητο προκειμένου να δουλέψετε θα χρωστάτε αν χρειαστεί και μερικά ευρώ στον μάστορα σας, έτσι και με αυτό εδώ. Και η Porsche ακριβή είναι άλλα δεν χρειάζεται να βγάλω χολή επειδή δεν έχω λεφτά ή μου φαίνεται ακριβή η αγοράς της.

Θα ήταν πιο χρήσιμο όλοι εσείς που αφήνετε αδιάφορα σχόλια να αιτιολογήσετε την απάντηση σας μήπως και βοηθήσετε κάποιον στην αγορά παρά να γεμίζετε το forum με εξυπνάδες.

Θα πάρω το προηγούμενο μοντέλο κι ας είναι air, αξιολογώντας τα δικά μου θέλω μου αρκεί.

 

 

Επεξ/σία από d4mage
  • Like 3
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...