Προς το περιεχόμενο

Οι τιμές των νέων MacBook Pro με M1 Pro και M1 Max στην Ελλάδα ξεκινάνε από 2499€


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 minute ago, AtiX said:

Φαντάζομαι ότι ήθελε να αποδείξει την δύναμη της κάρτα γραφικών και ότι δεν έχει κάποια σχέση με τις ως τώρα ενσωματωμένες των Intel/amd…

Πάντως το PS5 ενσωματωμένη της AMD έχει. :P

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπου φτώχεια και γκρίνια...

Επειδή κάποιος/α δεν έχει να δώσει αυτά τα χρήματα ή τα έχει και δεν θέλει να τα διαθέσει για αυτό το προϊόν δεν πειράζει ας πάρει κάτι οικονομικότερο.

Δεν έχουν όλοι Audi, Mercedes κλπ πανάκριβα αυτοκίνητα αλλά όλοι φτάνουν στον προορισμό τους. 

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Nessuno_ είπε

Δεν ρωτάς εμένα, αλλά αφού ρωτάς...

Αγοράζεις macbook pro από B&H online (είναι authorized apple reseller) και ας πούμε είσαι εκτός NY (delivery address). Εκτός NY η B&H δεν χρεώνει local tax. Υποτίθεται πρέπει να το κάνεις μόνος σου μετά αλλά αφού δεν είσαι Αμερικανός πολίτης, δε παίζει πρόβλημα.

Το παίρνεις το laptop και το βάζεις σε τσάντα laptop, χωρίς την original συσκευασία και χωρίς ζελατίνες.

Μπαίνεις στο αεροπλάνο και επιστρέφεις Ελλάδα.

Κανένας έλεγχος. 

Ντιρεκτ στην Ελλαδα επι αρκετους μηνες το χρονο δεν ειναι και το πιο ευκολο απο USA .

Υπολογισε οτι θα περασεις ειτε τρανσιτ , ειτε γιατι  οχι να  σταματησεις για καφε στη Ρωμη , με

η χωρις διανυκτερευση και με αλλη - ξεκαρφωτη , ανεξαρτητη -πτηση φτασεις Αθηνα η και σε αλλο αεροδρομιο.

Λες για local tax , ομως νομιζω υπαρχει και ο ΦΠΑ  , VAT ; σωστα ; παιζει τιποτα για επιστροφη φορου προκειμενου για

τουριστα ; Οποιος αλλος ηθελε ας βοηθησει για αγορες τουριστων - ταξιδιωτων απο USA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά για αυτό το υπερτούμπανο προϊόν δε λέτε τίποτα!

https://9to5mac.com/2021/10/18/apple-introduces-new-polishing-cloth-for-all-devices-sold-separately-for-19/

Αν το πετάξουν μέσα δώρο, το έχω πάρει εχτές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, NickTG είπε

Τι ακριβώς μας δείχνει η σύγκριση με μια κονσόλα των 400€?

Όποτε με μια μπαταρία και μια οθόνη έτοιμο το MacBook Pro killer…. Oh wait…. Ίσως με την μπαταρία νταλίκας ….

Η τιμή περιέχει και το κέρδος της Sony? Γιατί μας κοροϊδεύουν ότι τα πουλάνε με χασούρα και τα βγάζουν από τα παιχνίδια? Κάτι σαν τους εκτυπωτές ένα πραγμα?

Ο συνειρμός σου είναι για αφελείς. Κάποιος θα τσιμπήσει σίγουρα.

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, AristidisZ είπε

ναι αλλά δεν απαντάς στο 2ο σκέλος της ερώτησής μου :P



και αν ναι, δεν υπάρχουν (ακριβώς) αντίστοιχα για windows ; 

 

Ναι υπάρχουν προγράμματα που τρέχουν σε Mac και όχι σε windows. Πχ αν είσαι ακτινολόγος ή ασχολείσαι με ιατρικές εικόνες έχει το osirix που είναι το de facto εργαλείο που χρησιμοποιούν, εγκεκριμένο από FDA και επεκτάσιμο. Εναλλακτικά υπάρχουν σε windows αλλά δε το φτάνουν ούτε στο μισό (φιλικότητα , σταθερότητα κλπ)

 

Επίσης δεν μπορεις να φτιάξεις mobile apps αν είσαι developer χωρίς να εχεις mac γιατί πολύ απλά δεν μπορείς να κάνεις build και publish την εφαρμογή... (Εκτός και αν δεν σε ενδιαφέρει η πλατφόρμα με τα περισσότερα χρήματα στο mobile, που είναι της apple)

 

Υπάρχουν και άλλα πολλά. Πάντως και σε όσους γράφουν κώδικα μία χαρά είναι τα Mac. Εμένα πχ με βολεύει να μου βγάζει μια μέρα χωρίς να ψάχνω να βρω πρίζα, ενώ το πληκτρολόγιο του άμα το συνηθίσεις δεν βολευεσαι πουθενά αλλού, το trackpad απλά δεν υπάρχει, ενώ η αναζήτηση απλά δουλεύει εξοχα σε δευτερόλεπτα σε αντίθεση με τα windows και γενικά είναι το μόνο λάπτοπ που μου έχει βγάλει 6 χρόνια και ακόμα πάει μπάλα...

Πριν είχα gigabyte, HP, Sony, κλπ. Όλα μου εμφάνισαν κάποιο πρόβλημα λίγο μετά τα 2 έτη ( εκτός από ένα dell που όμως άρχισε να σέρνεται)...

 

Συνεπώς δε βάθος χρόνου εγώ θα ξαναπερνα Mac, γιατί με βοηθάει να κάνω πιο ξέγνοιαστα τη δουλειά μου...

 

Επεξ/σία από Karatzanis
  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, thanulee said:

wtf το pro m1 τωρα κανει 1400... και σιγα τη διαφορα, εχω το air παει ΣΦΑΙΡΑ δεν υπαρχει κανενας λογος για upgrade...

ΑΥΤΟ. Εγω κανω houdini στο mac για οποιον καταλαβαινει τι σημαινει αυτο.. Ειναι απλα απιστευτα καλο, αλλα δεν αξιζει να δωσεις σχεδον τα διπλα γιατι κανενα software δε μπορει να εκμεταλλευτει αυτα τα specs

εχει πολλα προγραμματα που ειναι φτιαγμενα για να εκμεταλλευονται ακριβως αυτα τα specs. και της apple και τριτων. αν δεις ολοκληρη την χθεσινη παρουσιαση τα κανουν showcase ενα ενα

42 minutes ago, Nessuno_ said:

Δεν ρωτάς εμένα, αλλά αφού ρωτάς...

Αγοράζεις macbook pro από B&H online (είναι authorized apple reseller) και ας πούμε είσαι εκτός NY (delivery address). Εκτός NY η B&H δεν χρεώνει local tax. Υποτίθεται πρέπει να το κάνεις μόνος σου μετά αλλά αφού δεν είσαι Αμερικανός πολίτης, δε παίζει πρόβλημα.

Το παίρνεις το laptop και το βάζεις σε τσάντα laptop, χωρίς την original συσκευασία και χωρίς ζελατίνες.

Μπαίνεις στο αεροπλάνο και επιστρέφεις Ελλάδα.

Κανένας έλεγχος. 

Αυτο ειναι θεωρητικο και ειναι καθαρα θεμα τυχης. Ο κανονικος τροπος οταν κουβαλας αντικειμενα αξιας ειναι να τα δηλωσεις στο αεροδρομιο κατα την εξοδο απο την χωρα, μαρκα, μοντελο, serial number ωστε σε περιπτωση ελεγχου κατα την εισοδο να μπορεις να αποδειξεις με τι εφυγες και με τι ηρθες. σου δινει κανονικα χαρτι το τελωνειο με σφραγιδες κλπ. Το γεγονος πως τις περισσοτερες φορες δεν γινεται ελεγχος δεν αποκλειει την πιθανοτητα να γινει και να πληρωσεις κανονικα. Στις δεκαδες φορες που εχω επιστρεψει απο ταξιδι με εχουν σταματησει 2 και με ελεγξανε κανονικοτατα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, AtiX said:

Η οποία, από ότι ξέρω, δεν έχει κυκλοφορίσει ακόμα για laptop…

Αν δεν έχουν παραγγελίες τι να κάνουν οι άνθρωποι!? Να βγάλουν δικό τους? :P

 

21 minutes ago, atheatos said:

Όποτε με μια μπαταρία και μια οθόνη έτοιμο το MacBook Pro killer…. Oh wait…. Ίσως με την μπαταρία νταλίκας ….

Η τιμή περιέχει και το κέρδος της Sony? Γιατί μας κοροϊδεύουν ότι τα πουλάνε με χασούρα και τα βγάζουν από τα παιχνίδια? Κάτι σαν τους εκτυπωτές ένα πραγμα?

Ο συνειρμός σου είναι για αφελείς. Κάποιος θα τσιμπήσει σίγουρα.

Ποιος συνειρμός μου? Τι παραλήρημα είναι αυτό? 

Τι σχέση έχει μια κονσόλα των 400€ με ένα laptop των 2500€ ειναι η ερώτηση. Με οποιοδήποτε laptop εδώ που τα λέμε αφού κάνουν διαφορετικά πράγματα. 

Επίσης αδιάφορο αν έχει μέσα η τιμή κέρδος ή όχι. Αυτά είναι προβλήματα της κάθε εταιρείας και όχι του πελάτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dstilio είπε

Κοροϊδεύεις αλλά το iPhone έχει τη μεγαλύτερη διάρκεια ζωής με τουλάχιστον 5 χρόνια αναβαθμίσεις λειτουργικού (νομίζω ίσως και πιο πάνω).

Προσοχή όμως: έχει ιστορικό λεμονόκουπας σε κάποια μοντέλα και αν το πάρεις από Αμερική εδώ θα σε κρεμάσουν στην εγγύηση (δες όμως αν σε καλύπτει το αμερικανικό apple care και στην Ελλάδα).

Ο προγραμματιστής Apple app δεν είναι επαγγελματίας; Ο editor σε βίντεο γάμου που έχει μάθει μόνο final cut?

Έχω πάρει τα πάντα από Αμερική, τα έφερα χωρίς συσκευασία και δε με σταμάτησε ποτέ κανένας στο αεροδρόμιο.

Οι τιμές δεν καθορίστηκαν με βάση το κατά κεφαλήν εισόδημα των Ελλήνων. Στην Αμερική ειναι μισο μηνιάτικο από τα καθαρά σου άνετα.

Οχι δεν υπάρχουν «ακριβώς» ίδια όσον αφορά τπ workflow. Ίσως αν αλλάξεις workflow να φτάσεις στο ίδιο αποτέλεσμα, αλλά για έναν επαγγελματία κάνει μεγάλη διαφορά. Για χρόνια για σωστό  video editing με proress ήθελες μόνο Mac.

Μην τρολαρεις. Δεν συνεισφέρεις με το χαβαλέ πουθενά.

Η εγγύηση είναι παγκόσμια για ένα έτος τουλάχιστον πλην χωρών με διαφορετική πολιτική (πχ Εμιράτα, Κίνα , Ρωσία). Έχω ακόμα συσκευές από έξω και όσες φορές χρειάστηκε (εντός εγγύησης παγκόσμιας και σε οποία χώρα ΕΕ ή USA ) το πήγα και εξυπηρετήθηκα. Θεωρώ την τιμή αυξημένη παρά το γεγονός ότι στην Ελλάδα παίζει να πάρεις πιο μακροχρόνια εγγύηση σε κάποια προϊόντα, όπως πχ σε iphone ή ipad που έχουν δυο αντί ένα έτος εγγύηση στην Ελλάδα, αν αγοραστούν με απόδειξη - όχι τιμολόγιο - από την ελληνική αντιπροσωπεία. Τσέκαρε αν θες 

4 ώρες πριν, nepomuk είπε

Μονο που ο τελωνης θα σου την εχει στημμενη , εκτος κι αν το κανεις να φαινεται πολυ used. Στις τιμες USA θα πρεπει να προσθεσεις φορους , plus tax  το λενε και εννοειται ανευ προειδοποιησης .Τωρα για ταξιδιωτες αν παιζει να παρεις κατι πισω απο τους φορους , θα σε γελασω . Τιποτα πονηριες με αγορα δευτερου για μεταπωληση κτλπ ωστε να βγουν και τα ναυλα θα ειναι λοταρια  αν σε πιασει ο φαρισαιος , θα σου τα κοψει ...

Είμαι Μεγάλος fan επιστροφής φόρου από USA oooταν αγοράζω με tax! Συνήθως δίνω διαβατήριο και είμαι οκ. Κανένας και ποτε δεν με έχει ελέγξει για προσωπική συσκευή σε αεροδρόμιο… αν τώρα θέλει κανεις να το κάνει εμπόριο …τι να πω…  Θα δεχθώ την ελληνική τιμή αν έχει δωρεάν επέκταση εγγύησης εφόσον το αγοράζεις από Ελλάδα… Αυτή τη στιγμή πηγαινοέρχεσαι New York με Emirates ή Air France με…500 και κάτι ευρώ… νομίζω αξίζει έτσι και για βόλτα ! ΥΓ οποίος θέλει τσεκάρει στο site των εταιριών … 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 minutes ago, nepomuk said:

Λες για local tax , ομως νομιζω υπαρχει και ο ΦΠΑ  , VAT ; σωστα ; παιζει τιποτα για επιστροφη φορου προκειμενου για

τουριστα ; Οποιος αλλος ηθελε ας βοηθησει για αγορες τουριστων - ταξιδιωτων απο USA.

Δεν υπάρχει άλλη επιβάρυνση εκτός από local tax το οποίο κάποιες πολιτείες δεν το χρεώνουν όταν η αγορά γίνεται ηλεκτρονικά από άλλη πολιτεία. Τουλάχιστον το 2018-2019 όταν αγόρασα το δικό μου, έτσι ήταν... Εξαρτάται και από το μαγαζί και την φυσική παρουσία που έχει σε κάθε πολιτεία. Εγώ αναφέρθηκε συγκεκριμένα στο B&H που ξέρω τι παίζει...

Επεξ/σία από Nessuno_
διευκρίνιση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Μου άρεσε πολύ η λέξη "θεωρούν" που χρησιμοποίησες :) :)

Μην εισαι τόσο σίγουρος για το θεωρούν ότι είναι καθαρά υποκειμενικό. Για αντίστοιχο ποιοτικό σασί πληρώσαμε dell xps στα 2κ περίπου και το μετανιώσαμε. Κολλήματα, μπλε οθόνες, ξανά από την αρχή drivers, κτλ. Μερικοί έχουμε κακοπερασει με windows πριν καταλήξουμε στα Μακ.

disclaimer: και με MacBook Pro 2018 που ψήνεις σπαλομπριζολα έχω θέμα, αλλά τουλάχιστον δεν βγάζει μπλε οθόνες.

2 ώρες πριν, filip123go είπε

Το μόνο που πραγματικά δεν μπορείς να κάνεις με άλλο λαπτοπ είναι compile applications για ios σε swift. Για όλα τα άλλα υπάρχουν εναλλακτικές (καλύτερες, χειρότερες, δεν ξέρω, αλλα υπάρχουν).

Επίσης κάτι άλλο στο οποίο με έχει βολέψει πολύ είναι το στήσιμο openshift και k8s . Εϊναι πολύ πιο εύκολη η διαδικασία απ ότι σε win και Linux. 

Υπάρχουν και σε άλλους τομείς όπως σε επεξεργασία ήχου και εικόνας. Ανέφερα και πιο πριν video edit με proress codec.

2 ώρες πριν, nepomuk είπε

Δωσε μας τα φωτα σου και καποιες λεπτομερειες απο την τεχνογνωσια σου οσον αφορα direct αγορες απο Αμερικη για ταξιδιωτες φυσικα , για ηλεκτρονικα - τηλεφωνιας - κομπιουτερικα ειδη μπορει να λαβει ταξιδιωτης επιστροφη ΦΠΑ;  σε ποια πολιτεια εκανες τις αγορες σου και ποσο % ηταν η συνολικη φορολογια;  Βαλε και οτι αλλο κρινεις σκοπιμο προς ενημερωση του φιλοθεαμονος κοινου του Ινσομνια.

1) όπως σου απάντησαν με online παραγγελία από άλλη πολιτεία μπορείς να πληρώσεις 0% φόρο 

2) μπήκα απλά σε apple store στην California που είχε 8.5% ΦΠΑ 

3) υπάρχει διαδικασία επιστροφής φόρου στο αεροδρόμιο αλλά δεν το τόλμησα ποτέ. Γιατί τότε απλά θα ήμουν χωμένος περισσότερο αν έμπλεξα με τελωνείο

4) για χρόνια πήγαινα Αμερική 4-5 φορές το χρόνο. Ποτέ δε με σταμάτησαν. Έχω ακούσει ιστορίες αλλά εμένα ποτέ.

2 ώρες πριν, tsarouc είπε

2+ φορές ποιο γρήγορο και σε δουλειά και σε παιχνίδια.. σε παιχνίδια δε είναι 5-6 φορές ποιο γρήγορο. 

Θέλω όμως να το δεις ΟΛΟ και να καταλάβεις τι σου έστειλα.

Το amd είναι δυο φορές πιο χοντρό. Αν πάρεις MacBook το σασί είναι βασικό στοιχείο της επιλογής σου.

1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

Το βλέπω από το περιβάλλον μου πόσο κρατάει το iphone και η μπαταρία του και πόσο στοιχίζουν οι επισευές και η αντικατάσταση. Επίσης βλέπω πως πάει το 4ετίας-5ετίας iphone με τις σημερινές εφαρμογές

Έχω το Xs και δεν έχω κανένα θέμα. 

1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

iPhone 8  που ανακοινώθηκε τον  September 22, 2017

Επίσης τα άλλα κινητά που βγήκαν 4 χρόνια πριν κομπιάζουν σήμερα , απλά δεν μας πουλάνε "ότι θα το κρατήσεις 10 χρόνια" που λέτε ορισμένοι.

Έχω το Xs χώρις πρόβλημα. Τα android τα αντίστοιχα κολλάνε ήδη. Ειπα για 5 χρόνια, vs 3 κατά μέσο όρο του android. Οπωσ Σου είπαν βρες το αντίστοιχο android του τότε και εκεί να δεις θέματα. Όχι 10 χρόνια όμως δεν είπε κανείς. Αλλά μην αλλάξουμε θέμα πληζ ας πάμε πίσω στο MacBook. 

33 λεπτά πριν, nepomuk είπε

Ντιρεκτ στην Ελλαδα επι αρκετους μηνες το χρονο δεν ειναι και το πιο ευκολο απο USA .

Υπολογισε οτι θα περασεις ειτε τρανσιτ , ειτε γιατι  οχι να  σταματησεις για καφε στη Ρωμη , με

η χωρις διανυκτερευση και με αλλη - ξεκαρφωτη , ανεξαρτητη -πτηση φτασεις Αθηνα η και σε αλλο αεροδρομιο.

Λες για local tax , ομως νομιζω υπαρχει και ο ΦΠΑ  , VAT ; σωστα ; παιζει τιποτα για επιστροφη φορου προκειμενου για

τουριστα ; Οποιος αλλος ηθελε ας βοηθησει για αγορες τουριστων - ταξιδιωτων απο USA.

Αξίζει μόνο αν ταξιδέψεις ο ίδιος Αμερική για άλλο λόγο. Γλυτώνεις πολλά όχι μόνο ΦΠΑ αλλά και λόγω ισοτιμίας. Όμως χάνεις σε εγγύηση όποτε πρόσεχε. Εγώ πήγαινα συχνά και είχα εναλλακτική αν κάτι χαλούσε.

8 λεπτά πριν, Snolly είπε

εχει πολλα προγραμματα που ειναι φτιαγμενα για να εκμεταλλευονται ακριβως αυτα τα specs. και της apple και τριτων. αν δεις ολοκληρη την χθεσινη παρουσιαση τα κανουν showcase ενα ενα

Αυτο ειναι θεωρητικο και ειναι καθαρα θεμα τυχης. Ο κανονικος τροπος οταν κουβαλας αντικειμενα αξιας ειναι να τα δηλωσεις στο αεροδρομιο κατα την εξοδο απο την χωρα, μαρκα, μοντελο, serial number ωστε σε περιπτωση ελεγχου κατα την εισοδο να μπορεις να αποδειξεις με τι εφυγες και με τι ηρθες. σου δινει κανονικα χαρτι το τελωνειο με σφραγιδες κλπ. Το γεγονος πως τις περισσοτερες φορες δεν γινεται ελεγχος δεν αποκλειει την πιθανοτητα να γινει και να πληρωσεις κανονικα. Στις δεκαδες φορες που εχω επιστρεψει απο ταξιδι με εχουν σταματησει 2 και με ελεγξανε κανονικοτατα.

Έχεις δίκιο για το θέμα τύχης και την κανονική διαδικασία. Αλλά εγώ μοιράστηκα την εμπειρία μου από πολλά ταξίδια. Δεν μίλησα για τον επίσημο τρόπο. Λάθος αν δεν το έκανα κατανοητό εξαρχής 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, Snolly said:

Αυτο ειναι θεωρητικο και ειναι καθαρα θεμα τυχης. Ο κανονικος τροπος οταν κουβαλας αντικειμενα αξιας ειναι να τα δηλωσεις στο αεροδρομιο κατα την εξοδο απο την χωρα, μαρκα, μοντελο, serial number ωστε σε περιπτωση ελεγχου κατα την εισοδο να μπορεις να αποδειξεις με τι εφυγες και με τι ηρθες. σου δινει κανονικα χαρτι το τελωνειο με σφραγιδες κλπ. Το γεγονος πως τις περισσοτερες φορες δεν γινεται ελεγχος δεν αποκλειει την πιθανοτητα να γινει και να πληρωσεις κανονικα. Στις δεκαδες φορες που εχω επιστρεψει απο ταξιδι με εχουν σταματησει 2 και με ελεγξανε κανονικοτατα.

Κάποιος ρώτησε πως γίνεται. Είπα πως γίνεται καθώς το έχω κάνει. Από κει και πέρα, καθένας κάνει αυτό που νομίζει και αναλαμβάνει και το σχετικό ρίσκο, προφανώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...