Προς το περιεχόμενο

EON TV, η νέα συνδρομητική τηλεοπτική πλατφόρμα, μετεξέλιξη της Nova ξεκινά από 10€ το μήνα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,ειμαι συνδρομητης νοβα δοσυφορικου και θελω να δω εον τβ στη τηλεοραση.Μετα απο αναγνωση σχολιων εδω αγορασα το mi box ωστε να μπορεσω να παρακολουθησω μιας και χωρις αυτο μας το απαγορευει  νοβα παρα τα 50€ που πληρωνουμε.Εχω ενεργη την εξτρα εον συσκευη,απο πριν οχι τωρα.Ακολουθησα τις συμβουλες των παιδιων εδω αλλα ουτε με το mi box καταφερα κατι.Παντα το ιδιο μηνυμα,εχετε υπερβει τις συσκευες.Μπορει καποιος να προτεινει καποια λυση ωστε να δω στην τηλεοραση εον τβ;να παρω να τους πω να ενεργοποιησουν την ηδη ενεργοποιημενη εξτρα συσκευη;πραγματικα εχω προσπαθησει τα παντα.

Σας ευχαριστω για τη βοηθεια σας εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 489
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, Nik417 είπε

Καλησπερα,ειμαι συνδρομητης νοβα δοσυφορικου και θελω να δω εον τβ στη τηλεοραση.Μετα απο αναγνωση σχολιων εδω αγορασα το mi box ωστε να μπορεσω να παρακολουθησω μιας και χωρις αυτο μας το απαγορευει  νοβα παρα τα 50€ που πληρωνουμε.Εχω ενεργη την εξτρα εον συσκευη,απο πριν οχι τωρα.Ακολουθησα τις συμβουλες των παιδιων εδω αλλα ουτε με το mi box καταφερα κατι.Παντα το ιδιο μηνυμα,εχετε υπερβει τις συσκευες.Μπορει καποιος να προτεινει καποια λυση ωστε να δω στην τηλεοραση εον τβ;να παρω να τους πω να ενεργοποιησουν την ηδη ενεργοποιημενη εξτρα συσκευη;πραγματικα εχω προσπαθησει τα παντα.

Σας ευχαριστω για τη βοηθεια σας εκ των προτερων

Αν έχω καταλάβει καλά από όσα έχω διαβάσει στο mi box παίζει μόνο αν δεν είχες από πριν βάλει το extra πακέτο. Δηλαδή τώρα που έγινε eon βάλει κάποιος για πρώτη φορά το eon extra. Περίεργο αλλά μάλλον μόνο έτσι παίζει. Προφανώς σε εσένα πλεον δεν μπορει να παίξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Μα για τον απλούστατο λόγο ότι αν έχεις ήδη δορυφορικό μπορείς να μοιραστείς την  πλήρη υπηρεσία με τον οποιοδήποτε, βλεπεις κάτι παράλογο σε αυτό ;

 

Δεν κατάλαβα τι εννοείς ακριβώς.

Από την στιγμή που είμαι συνδρομητής, με οποιοδήποτε τρόπο στο πιο πλήρες πακέτο που έχεις προς διάθεση, θέλω πρόσβαση με όλους τους πιθανούς τρόπους. Δεν βρίσκω λόγο ξαναλέω να μην μπορώ να δω από το app στην Smart TV μου, και να μπορώ μόνο μέσω browser ή κινητού/tablet προς το παρόν.

9 ώρες πριν, Zagou73 είπε

 Μάλλον θέλουν να μας εξωθήσουν όλους προς το eon tv box και να σταματήσουν να υποστηρίζουν τους δορυφορικούς δεκτές.

Το αυτό.

Θέλουν απλά να πουλήσουν κουτάκια (χωρις wifi κιόλας έλεος).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Nik417 είπε

Καλησπερα,ειμαι συνδρομητης νοβα δοσυφορικου και θελω να δω εον τβ στη τηλεοραση.Μετα απο αναγνωση σχολιων εδω αγορασα το mi box ωστε να μπορεσω να παρακολουθησω μιας και χωρις αυτο μας το απαγορευει  νοβα παρα τα 50€ που πληρωνουμε.Εχω ενεργη την εξτρα εον συσκευη,απο πριν οχι τωρα.Ακολουθησα τις συμβουλες των παιδιων εδω αλλα ουτε με το mi box καταφερα κατι.Παντα το ιδιο μηνυμα,εχετε υπερβει τις συσκευες.Μπορει καποιος να προτεινει καποια λυση ωστε να δω στην τηλεοραση εον τβ;να παρω να τους πω να ενεργοποιησουν την ηδη ενεργοποιημενη εξτρα συσκευη;πραγματικα εχω προσπαθησει τα παντα.

Σας ευχαριστω για τη βοηθεια σας εκ των προτερων

Φίλε δεν πρόκειται να καταφέρεις τίποτα προς το παρών. Σαν υφιστάμενος συνδρομητής η μόνη δυνατότητα που έχεις προς το παρών, είναι να έχει την εφαρμογή σε συσκευές που είχες την δυνατήτητα και με το novago (προσθέσαν σε αυτό και τα desktop PC). H μόνη λύση η μαζική διαμαρτυρία για την απαράδεκτη πολιτική τους, μήπως και το αλλάξουν...

Επεξ/σία από gdal73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, UncleKim είπε

Δεν κατάλαβα τι εννοείς ακριβώς.

Από την στιγμή που είμαι συνδρομητής, με οποιοδήποτε τρόπο στο πιο πλήρες πακέτο που έχεις προς διάθεση, θέλω πρόσβαση με όλους τους πιθανούς τρόπους. Δεν βρίσκω λόγο ξαναλέω να μην μπορώ να δω από το app στην Smart TV μου, και να μπορώ μόνο μέσω browser ή κινητού/tablet προς το παρόν.

Από τη στιγμή που είσαι συνδρομητής, έχεις αποδεχθεί ότι μόνο εσύ χρησιμοποιείς την υπηρεσία

Αν π.χ. σου λέγανε ότι σε αφήνουμε να το εγκαταστήσεις στην smart TV σου, αλλά με κάποιον τρόπο (δε ξέρω αν γίνεται τεχνικά), κλειδώνει μόνο στην τηλεόρασή σου και στο σπίτι σου, θα το έψαχνες ; 

Εγώ πάντως που Nova χρησιμοποιώ για τα αθλητικά, προτιμώ τον δορυφορό γιατί είναι ότι πιο κοντά στο live

Πιο μεγάλη ξενέρα από το να βλέπεις τον παίχτη να ετοιμάζεται να κάνει κόρνερ, και να ακούς από το προποτζίδικο στη γωνία φωνές επειδή μπήκε γκολ δεν υπάρχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Από τη στιγμή που είσαι συνδρομητής, έχεις αποδεχθεί ότι μόνο εσύ χρησιμοποιείς την υπηρεσία

Αν π.χ. σου λέγανε ότι σε αφήνουμε να το εγκαταστήσεις στην smart TV σου, αλλά με κάποιον τρόπο (δε ξέρω αν γίνεται τεχνικά), κλειδώνει μόνο στην τηλεόρασή σου και στο σπίτι σου, θα το έψαχνες ; 

Εγώ πάντως που Nova χρησιμοποιώ για τα αθλητικά, προτιμώ τον δορυφορό γιατί είναι ότι πιο κοντά στο live

Πιο μεγάλη ξενέρα από το να βλέπεις τον παίχτη να ετοιμάζεται να κάνει κόρνερ, και να ακούς από το προποτζίδικο στη γωνία φωνές επειδή μπήκε γκολ δεν υπάρχει...

Βασικά το ποιος χρησιμοποιεί την υπηρεσία, δεν έχει να κάνει με το από πόσες διαφορετικές πηγές θα βλέπω. Ούτε μίλησα για ταυτόχρονα. Άσε με να βλέπω από όπου το έχεις διαθέσιμο, έστω μία πηγη την φορά. Αλλιώς έχεις κουτσουρεμένο προιόν, και δυσαρεστημένους πελάτες. Πχ εν μέσω κακοκαιρίας, γιατί να μην έχω επιλογή να δω από την εφαρμογή?

Με το lag, επέτρεψε μου να έχω άλλη γνώμη, μιας και βλέπω και πολλούς αγώνες από Cosmote. Για να μην μιλήσω για την ποιότητα εικόνας του δορυφορικού έναντι του IPTV της Cosmote. Μακράν καλύτερη στην δεύτερη περίπτωση σε όλα τα κανάλια.

Τέλος, τα κλειδώματα σαν τακτική εταιρειών, πέρα από ξεπερασμένη, είναι κ αναποτελεσματική. Τώρα που γενικώς η Forthnet θα ανανέωσει και την υποδομή στο datacenter της, και γενικώς θα εκσυγχρονιστεί,  ελπίζω να βρει άλλους τρόπους παρόμοιους με τις τάσεις της εποχής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, UncleKim είπε

Βασικά το ποιος χρησιμοποιεί την υπηρεσία, δεν έχει να κάνει με το από πόσες διαφορετικές πηγές θα βλέπω. Ούτε μίλησα για ταυτόχρονα. Άσε με να βλέπω από όπου το έχεις διαθέσιμο, έστω μία πηγη την φορά. Αλλιώς έχεις κουτσουρεμένο προιόν, και δυσαρεστημένους πελάτες. Πχ εν μέσω κακοκαιρίας, γιατί να μην έχω επιλογή να δω από την εφαρμογή?

Με το lag, επέτρεψε μου να έχω άλλη γνώμη, μιας και βλέπω και πολλούς αγώνες από Cosmote. Για να μην μιλήσω για την ποιότητα εικόνας του δορυφορικού έναντι του IPTV της Cosmote. Μακράν καλύτερη στην δεύτερη περίπτωση σε όλα τα κανάλια.

Τέλος, τα κλειδώματα σαν τακτική εταιρειών, πέρα από ξεπερασμένη, είναι κ αναποτελεσματική. Τώρα που γενικώς η Forthnet θα ανανέωσει και την υποδομή στο datacenter της, και γενικώς θα εκσυγχρονιστεί,  ελπίζω να βρει άλλους τρόπους παρόμοιους με τις τάσεις της εποχής.

Γενικά με τα stream της Nova είμαι πλήρως απογοητευμένος να σου πω την αλήθεια 

Χτες έβλεπα Ολυμπιακό Άλμπα μέσω ΕΟΝ στο Ipad (ματς χαμηλού ενδιαφέροντος) και κόλλαγε συνέχεια, αφού σε κάποια δόση είχε μείνει τουλάχιστον 1 λεπτό πίσω 

Τα ίδια και χειρότερα με το NOVA GO, θυμάμαι έβλεπα ματς που στις καθυστερήσεις είχε φτάσει να έχει 3 λεπτά διαφορά με το live 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Γενικά με τα stream της Nova είμαι πλήρως απογοητευμένος να σου πω την αλήθεια 

Χτες έβλεπα Ολυμπιακό Άλμπα μέσω ΕΟΝ στο Ipad (ματς χαμηλού ενδιαφέροντος) και κόλλαγε συνέχεια, αφού σε κάποια δόση είχε μείνει τουλάχιστον 1 λεπτό πίσω 

Τα ίδια και χειρότερα με το NOVA GO, θυμάμαι έβλεπα ματς που στις καθυστερήσεις είχε φτάσει να έχει 3 λεπτά διαφορά με το live 

Εγώ έβλεπα μέσω browser, χωρίς κάποιο πρόβλημα μπορώ να πω. Γενικώς σαν εφαρμογή το EON (είτε μέσω browser είτε μέσω κινητού) είναι έτη φωτός μπροστά από το Nova Go.

Περισσότερο απογοητευμένος είμαι από την ποιότητα εικόνας στο δορυφορικό. Απλά τραγική και εννοείται ούτε καν HD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, UncleKim είπε

Εγώ έβλεπα μέσω browser, χωρίς κάποιο πρόβλημα μπορώ να πω. Γενικώς σαν εφαρμογή το EON (είτε μέσω browser είτε μέσω κινητού) είναι έτη φωτός μπροστά από το Nova Go.

Περισσότερο απογοητευμένος είμαι από την ποιότητα εικόνας στο δορυφορικό. Απλά τραγική και εννοείται ούτε καν HD.

Nαι είναι σαφώς ανώτερο το ΕΟΝ, αλλά και πάλι κατά τη γνώμη μου η καθυστέρηση είναι απαράδεκτη 

Δε γίνεται να στριμάρει το stoiximan π.χ. χωρίς καμία διακοπή και να ανοίγεις το ΕΟΝ και να είσαι 20-30 δευτερόλεπτα πίσω, μου φαίνεται αδιανόητο 

Εγώ πάντως από τον δορυφόρο δηλώνω ικανοποιημένος, εξάλλου όταν βλέπω ματς δε θα κάτσω πια να κάνω την υπερανάλυση στο μυαλό μου για το πόσο υπερτέλεια είναι η εικόνα (ή δεν είναι), επικεντρώνομαι κατά βάση στο περιεχόμενο και όχι τόσο στην εμφάνιση 

Αλλά αυτό προφανώς είναι προσωπική άποψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Nαι είναι σαφώς ανώτερο το ΕΟΝ, αλλά και πάλι κατά τη γνώμη μου η καθυστέρηση είναι απαράδεκτη 

Δε γίνεται να στριμάρει το stoiximan π.χ. χωρίς καμία διακοπή και να ανοίγεις το ΕΟΝ και να είσαι 20-30 δευτερόλεπτα πίσω, μου φαίνεται αδιανόητο 

Εγώ πάντως από τον δορυφόρο δηλώνω ικανοποιημένος, εξάλλου όταν βλέπω ματς δε θα κάτσω πια να κάνω την υπερανάλυση στο μυαλό μου για το πόσο υπερτέλεια είναι η εικόνα (ή δεν είναι), επικεντρώνομαι κατά βάση στο περιεχόμενο και όχι τόσο στην εμφάνιση 

Αλλά αυτό προφανώς είναι προσωπική άποψη

Νομίζω ότι lag από τους παρόχους γίνεται επίτηδες, κάπου είχα διαβάσει τον λόγο.

Αναφορικά με την εικόνα,  αν δεις το κανάλι 4K Sports της Cosmote που βάζει αγώνες (επιλεγμένους κάθε εβδομάδα), είναι χάσιμο.

Επίσης, η εικόνα του stream της EON (καλύτερη από Nova Go βέβαια) είναι χειρότερη από της Cosmote και σε αυτό.

Δεν ξέρω τι κάνουν κ αυτοί....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, gdal73 είπε

Φίλε δεν πρόκειται να καταφέρεις τίποτα προς το παρών. Σαν υφιστάμενος συνδρομητής η μόνη δυνατότητα που έχεις προς το παρών, είναι να έχει την εφαρμογή σε συσκευές που είχες την δυνατήτητα και με το novago (προσθέσαν σε αυτό και τα desktop PC). H μόνη λύση η μαζική διαμαρτυρία για την απαράδεκτη πολιτική τους, μήπως και το αλλάξουν...

Θεωρω απαραδεκτο να μη σου δινει εστω και με εξτρα κοστος (2-3€)τη δυνατοτητα να προσθεσεις eon στην τηλεοραση σου.Για παραδειγμα χανω εναν αγωνα και θελω να τον με καθυστερηση 2ωρων σε repeat ,θα κατσω να στραβωθω στο ταμπλετ η στο κινητο;Απαραδεκτοι!!η κοσμοτε ετσι τους πηρε προμηθευτες πιστευω με τη streaming πλατφορμα,τη βαζεις σε 7 συσκευες και παιζει ταυτοχρονα μονο σε δυο,τιμιο.Οχι σβησε συσκευη και λοιπα ανοητα τεχνασματα.

Στην προσφορα τους δε,σε αναγκαζουν να πληρωσεις τελη ενεργοποιησης 100€ αν θες να γυρισεις σε εον απο δορυφορικη!Ντροπη πραγματικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/10/2021 στις 1:25 ΜΜ, xtrmsnpr είπε

 

 

Έλεος ρε φίλε, η EON TV της United Group είναι μια ΞΕΝΗ, όχι ελληνικής προέλευσης, πλατφόρμα που υπάρχει κάποια χρόνια σε άλλες χώρες, προσφέρεται από διάφορους ξένους παρόχους και οι ξένοι δημιουργοί δεν έχουν ιδέα τι και ποια ήταν κάποτε η Ε.Ο.Ν. νεολαία του Μεταξά,  

Ψάξτε το και διαβάστε λίγο πριν αρχίσετε να γράφετε αρλούμπες, αφήνοντας να εννοηθεί ότι και καλά η Nova έδωσε αυτό το όνομα για κάποιο "σκοτεινό" σκοπό, δεν παίζεστε...

https://en.wikipedia.org/wiki/Serbia_Broadband#EON_-_TV_Platform

https://united.group/united-group-brings-southeast-europes-leading-television-platform-eon-to-greece/

 

Τι παίρνετε εδώ μέσα κάποιοι  (και δεν μας δίνετε!)!!  :P  :D ......

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/10/2021 στις 9:44 ΠΜ, gdal73 είπε

Φίλε δεν πρόκειται να καταφέρεις τίποτα προς το παρών. Σαν υφιστάμενος συνδρομητής η μόνη δυνατότητα που έχεις προς το παρών, είναι να έχει την εφαρμογή σε συσκευές που είχες την δυνατήτητα και με το novago (προσθέσαν σε αυτό και τα desktop PC). H μόνη λύση η μαζική διαμαρτυρία για την απαράδεκτη πολιτική τους, μήπως και το αλλάξουν...

Μιλάε για εντελώς ΄΄κουφή΄΄ λογική, μπορείς να εχεις eon και να κάνεις cast από το τηλ σου στην tv από το mibox ,αλλά δεν μπορείς να έχεις απευθειας θέαση από το mibox.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, paiktaras69 είπε

Μιλάε για εντελώς ΄΄κουφή΄΄ λογική, μπορείς να εχεις eon και να κάνεις cast από το τηλ σου στην tv από το mibox ,αλλά δεν μπορείς να έχεις απευθειας θέαση από το mibox.......

Δεν παίζονται πραγματικά οι τύποι....

Προσωπικά δεν θα με πείραζε να αλλάξω την σύνδεση μου από Triple Play με δορυφόρο σε ΕΟΝ, αλλά όταν τους ρώτησα αν μπορούν να μου εγγυηθούν τί γίνεται στη περίπτωση που έχω 10 αποσυνδέσεις την ημέρα, θα συνεχίσω να πληρώνω κανονικά την υπηρεσία; σφύριξαν αδιάφορα.... (ήδη έχω δώσει βλάβη για συνεχείς αποσυνδέσεις στην 100 γραμμή μου 2 φορές...).

Σαν παθών με την wind vision, τη δορυφορικη σύνδεση δεν την αλλάζω με τιποτα..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτή την στιγμή έχω cosmotetv και σκέφτομαι να γυρίσω πίσω στην nova που ήμουν από εποχή filmnet. Μπαίνω στην ιστοσελίδα της nova και δεν βλέπω πουθενά για το δορυφορικό παρά μόνο το eon. Η δορυφορική nova θα αντικατασταθεί με το eon; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...