Προς το περιεχόμενο

EON TV, η νέα συνδρομητική τηλεοπτική πλατφόρμα, μετεξέλιξη της Nova ξεκινά από 10€ το μήνα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 489
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, jpil είπε

Έχεις κενή θέαση σε μεγάλη οθόνη;

Το μποξακι είναι τέλειο, το στικ δεν ξέρω, δεν έχει τόσες δυνατότητες πάντως όσες το μποξάκι.

Κενή θέαση? Πρόσβαση στην EON μέσω PC, android έχω ( φαντάζομαι λόγω προηγούμενης εγγραφής στο NOVA GO )

Για να βάλω το box θα πρέπει αναγκαστικά να αγοράσω πρόγραμμα EON τηλεόραση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι από άλλο site για να μην έχετε πρόγραμμα eon.

Για το xiaomi box με browser opera γράφω τον τρόπο αναλυτικά.
Πως το έχω κάνει εγώ , έχω κατεβάσει τον file commander tv και τον opera-browser-66-2-3445-62346. Κάνω πρώτα εγκατάσταση τον file commander και σε κάποιο εσωτερικό φάκελο βάζω τον opera-browser-66-2-3445-62346. Την πρώτη φορά που κάνεις εγκατάσταση τον opera κάνεις την διαδικασία επιλέγεις Ελλάδα nova κ.τ.λ και βάζεις τους κωδικούς. Θα πρέπει στο profile σου να έχεις κενή θέση EON σε φορητή συσκευή. Ακόμα θα πρέπει στο xiaomi να έχεις βάλει και ένα ποντίκι ( του έχω βάλει ένα ασύρματο ). Για τους κωδικούς χρησιμοποιείς το πληκτρολόγιο του xiaomi και το ποντίκι για το EON. Με την εγκατάσταση πάει στο profile σου και δεσμεύει θέση συσκευής (Διεύθυνση IP), όταν βγαίνεις και όταν κλείνεις την συσκευή χάνεται η εγκατάσταση, αυτό το λύνεις με εκ νέου εγκατάσταση, επειδή έχει κρατήσει την διεύθυνση του ΕΟΝ στην μνήμη του από πριν ανοίγει το παράθυρο του ΕΟΝ στο μετά. Ακόμα και να κλείσει το παράθυρο γράφεις ΕΟΝ στο παράθυρο και μπαίνει μέσα, το σύστημα έχει κρατήσει την δ/νσή του xiaomi με τον browse δηλαδή την ταυτότητά του. Έχω την εντύπωση ότι αυτός ο τρόπος δεν είναι αποκλειστικά στο xiaomi, πιθανών να παίζει σε όποια συσκευή είναι android.
Το μόνο κακό είναι ότι κάθε φορά θα πρέπει να κάνεις εγκατάσταση τον browser, όμως με αυτόν τον τρόπο έχεις 4 μεγάλες οθόνες και σου μένουν και τα 50 ευρώ και δεν κάνεις και νέο συμβόλαιο.

Επεξ/σία από jpil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/1/2022 στις 6:52 ΜΜ, jpil είπε

Ο παραπάνω τρόπος είναι για να δεις σε μεγάλη οθόνη την ΕΟΝ TV και αφορά τους παλιούς συνδρομητές που έχουν δορυφορικό σύστημα και με την αλλαγή σε ΕΟΝ TV από NOVA GO έχουν την θέαση σε μεγάλη οθόνη κλειδωμένη.  Αντί να αλλάξεις συμβόλαιο και να πληρώσεις τα 50 ευρώ υποβάθμιση μπορείς στο xiaomi box και με αυτόν τον τρόπο να βλέπεις την ΕΟΝ TV σε μεγάλη οθόνη.  Επιπλέον θα πρέπει να κάνεις εγκατάσταση και τον sideload launcher ώστε να ανοίγεις τον opera μέσα από εκεί. Για να δεις θα πρέπει να έχεις συμβόλαιο ώστε να βάλεις τους κωδικούς σου στην εφαρμογή απλά σου δεσμεύει θέση EON σε φορητή συσκευή όχι EON σε μεγάλη οθόνη.

 

 

 

Επεξ/σία από pirovola
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το xiaomi stick πιστεύω λόγω μειωμένης ram πως κολλάει πιο εύκολα από το box. Τα έχω και τα δυο σπίτι, και θα σου προτείνω να δώσεις το κάτι τις παραπάνω και αν είναι να πάρεις xiaomi να αγοράσεις έστω το mi box

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μου φαίνεται εντόπισα το πρόβλημα με το EON tv app στην Samsung Tizen, φαίνεται να υπάρχει κάποιο incompatibility θέμα με το modem μου, ZTE 367Ν.  Το διαπίστωσα απλά αλλάζοντας για λίγο modem σε ένα TP-Link 4G modem (λειτουργεί μόνο με κάρτα Data SIM, το παίρνω το καλοκαίρι στο εξοχικό) και παρόλο που έπιανε μόνο 10 Mbit εκεί που το είχα τοποθετήσει (όχι σε ιδανικό μέρος για καλό σήμα, αλλά κάπου χαμηλά, απλά για να τεστάρω) το Tizen EON tv app της Samsung ξεκίνησε και έπαιζε κανονικά, π.χ. Nova Cinema 1 streaming!!  Μετά βάζοντας πάλι πίσω την σύνδεση στο ZTE 367Ν σταμάτησε πάλι να παίζει, μαύρη οθόνη και τίποτα. 

"Κουφό" και απίστευτο πρόβλημα, δεν μπορώ να το εξηγήσω!!  Αλλά δυστυχώς έτσι είναι...  :(

Έχετε κάποια πρόταση για να διορθωθεί το πρόβλημα;;   Αν και δεν νομίζω, καθώς οι επιλογές που σου δίνει το ZTE 367N με το firmware του παρόχου (VF) είναι ελάχιστες.  Αλλά και ανοιχτές να γίνονταν οι επιλογές και να μπορούσα να κάνω ότι θέλω, πάλι δεν θα ήξερα τι να κάνω, γιατί δεν γνωρίζω τι μπορεί να φταίει...

Την ίδια στιγμή το EON tv app παίζει μια χαρά στο κινητό μου από το Wifi του ίδιου modem.. πολύ ιδιάζουσα περίπτωση..

Τελοσπάνων, οποιαδήποτε πρόταση είναι φυσικά ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα γκαιζ! ο πατερας μου εχει δορυφγορική νοβα και εγω μπαινω απο το λαπτοπ κανονικά απο το eon "go". 

το προβλημα μου ειναι το εξής. επειδη ο πατέρας μου ειναι 6μηνες αθηνα και 6 μήνες χωριο αλλα σπαστα αυτά, τόσα χρόνια κουβαλαμε τον αποκωδικοποιητη ... αν το κάνουμε με box παίζει να μην μπορούμε να το ανεβοκατεβάσουμε στα 2 σπίτια ? εννοω πηγαινει με την ip κλειδωμένη ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2022 στις 3:51 ΜΜ, moutrosl είπε

Έχει δοκιμάσει κανείς Δορυφορικός πρόσφατα να δει αν λειτουργει η υπηρεσία  Μεγάλη Οθόνη σε άλλη tv?

Εμφανίζει σε εμένα ότι "Έχεις υπερβεί τον αριθμό των συσκευών"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/1/2022 στις 6:52 ΜΜ, jpil είπε

Είναι από άλλο site για να μην έχετε πρόγραμμα eon.

Για το xiaomi box με browser opera γράφω τον τρόπο αναλυτικά.
Πως το έχω κάνει εγώ , έχω κατεβάσει τον file commander tv και τον opera-browser-66-2-3445-62346. Κάνω πρώτα εγκατάσταση τον file commander και σε κάποιο εσωτερικό φάκελο βάζω τον opera-browser-66-2-3445-62346. Την πρώτη φορά που κάνεις εγκατάσταση τον opera κάνεις την διαδικασία επιλέγεις Ελλάδα nova κ.τ.λ και βάζεις τους κωδικούς. Θα πρέπει στο profile σου να έχεις κενή θέση EON σε φορητή συσκευή. Ακόμα θα πρέπει στο xiaomi να έχεις βάλει και ένα ποντίκι ( του έχω βάλει ένα ασύρματο ). Για τους κωδικούς χρησιμοποιείς το πληκτρολόγιο του xiaomi και το ποντίκι για το EON. Με την εγκατάσταση πάει στο profile σου και δεσμεύει θέση συσκευής (Διεύθυνση IP), όταν βγαίνεις και όταν κλείνεις την συσκευή χάνεται η εγκατάσταση, αυτό το λύνεις με εκ νέου εγκατάσταση, επειδή έχει κρατήσει την διεύθυνση του ΕΟΝ στην μνήμη του από πριν ανοίγει το παράθυρο του ΕΟΝ στο μετά. Ακόμα και να κλείσει το παράθυρο γράφεις ΕΟΝ στο παράθυρο και μπαίνει μέσα, το σύστημα έχει κρατήσει την δ/νσή του xiaomi με τον browse δηλαδή την ταυτότητά του. Έχω την εντύπωση ότι αυτός ο τρόπος δεν είναι αποκλειστικά στο xiaomi, πιθανών να παίζει σε όποια συσκευή είναι android.
Το μόνο κακό είναι ότι κάθε φορά θα πρέπει να κάνεις εγκατάσταση τον browser, όμως με αυτόν τον τρόπο έχεις 4 μεγάλες οθόνες και σου μένουν και τα 50 ευρώ και δεν κάνεις και νέο συμβόλαιο.

Καλησπέρα,

αγόρασα το xiaomi box. Οι εφαρμογές file commander tv και opera-browser-66-2-3445-62346 υπαρχουν στο google play για να τις κατεβάσουμε?μπορείτε να επισυναψετε κάποια Printscreen με τη διαδικασία?

ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο mibox s το ΕΟΝ παίζει είτε με odin browser είτε με opera και με open browser εκτός τις εφαρμογής του apk.
Επειδή ο browser είναι EON σε φορητή συσκευή στην ίδια συσκευή ανάλογα τι σου αρέσει να χειρίζεσαι
μπορείς να χρησιμοποιείς ένα από τους τρεις κάθε φορά για αλλαγή.Για ποντίκι το κινητό το ανακάλυψα στην πορεία είτε ποντίκι. Στο κινητό εγώ έβαλα Serverless Bluetooth Keyboard & Mouse for PC/Phone. Από τους τρείς browser νομίζω ότι ο καλύτερος ο odin οπότε τα πράγματα απλοποιηθηκαν. Όσο το έψαχνα διαπιστωνα και έναν άλλο τρόπο να βλέπω. Κατεβάζεις το odin σε πάει στην σελίδα της nova για το eon και κάπου λέει δες eon. Τα γνωστά βήματα επιλέγεις nova κωδικούς και τέλος το πρόβλημα μεγάλη οθόνη, το έχεις με άλλο τρόπο απλά,το xiaomi box φοβερό. 

Επεξ/σία από pirovola
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

γνωριζει κανεις κατα ποσον το eon tv extra (σε προσφορα αυτη τη στιγμη) εχει δεσμευση ποσο καιρο θα το κρατησεις? δηλαδη μπορω πχ να το ενεργοποιησω για δευτερη συσκευη για ενα μηνα μονο? επισης ενεργοποιωντας το μηπως σημαινει καποια αυτοματη ανανεωση του χρονικου συμβολαιου της υπηρεσιας (για αλλο ενα ετος για παραδειγμα)?

ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επειδή δεν είναι απόλυτα ξεκάθαρο στη σελίδα της Nova τι ισχύει σχετικά με τον αριθμό των συσκευών και την ταυτόχρονη θέαση:

Στους όρους της προσφοράς που βρίσκονται αναρτημένοι στο eon.nova.gr διαβάζω το εξής:
"Ο Συνδρομητής μπορεί να χρησιμοποιήσει την Υπηρεσία EON σε έως δύο (2) first screen συσκευές (EON Smart Box, Smart TV, Streaming συσκευές συνδεόμενες και με τηλεοπτικό δέκτη) με ταυτόχρονη θέαση του οπτικοακουστικού περιεχομένου σε δύο (2) από αυτές, και σε έως τρεις (3) multi-screen συσκευές (PC/Mac, Tablet / Mobile phone) με ταυτόχρονη θέαση σε μέρος αυτών σύμφωνα με τις τεχνικές προβλέψεις, που αποτυπώνονται διεξοδικά στο www.nova.gr."

Με λίγα λόγια επιτρέπεται να έχω 2 smart TVs με την εφαρμογή και να βλέπω ταυτόχρονα και από τις 2, και επιπλέον να έχω άλλες 3 φορητές συσκευές με ταυτόχρονη θέαση σε κάποιες από αυτές χωρίς να αναφέρεται ξεκάθαρα και απλά παραπέμπει στο nova.gr.

 

Στο nova.gr στις συχνές ερωτήσεις για την τηλεόραση αναφέρει έως 3 φορητές συσκευές με ταυτόχρονη θέαση μόνο σε 1. Σχετικά με smart TVs όμως αναφέρει ότι μπορείς να καταχωρήσεις και να χρησιμοποιήσεις 1 έως 2 ανάλογα με το πακέτο συνδρομής.

Το θέμα είναι ότι δεν βλέπω ποιο πακέτο συνδρομής έχει 2 first screen συσκευές και δεν επιβεβαιώνεται η ταυτόχρονη θέαση και από τις δύο.

 

Θα ρωτήσω τώρα και στο chat της nova, αλλά επειδή μου φαίνεται πιο έγκυρο το να ρωτήσω εδώ τι ισχύει στην πράξη, τελικά υπάρχει ταυτόχρονη θέαση από 2 first screen συσκευές ταυτόχρονα; (χωρίς να χρειάζονται πατέντες με browser κλπ.)

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...