Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 10 πλέον μπλοκάρουν αυτόματα Torrent και Mining εφαρμογές


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

38 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Εγώ πάλι ανησυχώ πως έχει "εισχωρήσει" η Microsoft στο "open-source" και linux.

Το καλό με τα προγράμματα ανοιχτού κώδικα είναι ότι ο καθένας μπορεί να πάρει τον κώδικα και να φτιάξει πάνω σε αυτόν το δικό του πρόγραμμα. Το ίδιο ισχύει και για τις διανομές λίνουξ. Αν η MS φτιάξει κάτι μη δημοφιλές με βάση το Linux kernel, απλά δεν θα το εγκαταστήσει κανένας γιατί θα υπάρχουν πιο ανταγωνιστικές εναλλακτικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααααμα ξερει κανεις , safe τοπο για high quality τορεντς μουσικης, πχ flac , ας στειλει ενα πμ.. 😎 με το apple music εχω κακομαθει κ εχω μεινει λιγο εκτος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Visehrad είπε

Βασικά τα έχω απενεργοποιήσει όλα από το defender Και παρόλα αυτα συνεχίζει να σβήνει κάθε 2 μέρες το Qbittorrent.

Τι άλλο πρέπει να κάνω???? Μπορεί να γίνει Uninstall Κάπως το defender?

Προσπάθησε να βάλεις (αν δεν είναι ήδη) την portable έκδοση του qbittorrent - και εν ανάγκη μετονόμασε το εκτελέσιμο αρχείο... Σ'εμένα πάντως, το utorrent δεν το σβήνει (portable). Mπορείς ακόμα να πεις στο defender να μην κοιτάζει μέσα σε όποια subdirectories θέλεις εσύ. Δεν θα πειράζει μετά τίποτα εκει μέσα ακόμα κι αν το γεμίσεις με αρχεία τίγκα στον ιό......

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Visehrad είπε

Βασικά τα έχω απενεργοποιήσει όλα από το defender Και παρόλα αυτα συνεχίζει να σβήνει κάθε 2 μέρες το Qbittorrent.

Τι άλλο πρέπει να κάνω???? Μπορεί να γίνει Uninstall Κάπως το defender?

Αυτο το σκουπίδι μου σβήνει το qbittorrent και προσπαθώ να βρω εδώ και μήνες ποιο σκουπίδι απο όλα δεν δουλεύει σωστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, afantos είπε

Σε λίγο θα μας κόψουν και τις "καλλιτεχνικές ταινίες", σε τι κόσμο θα φέρουμε τα παιδιά μας;

Αφού πάσχουν στο σεναριο 😛

padofla incoming 3 2 1….

παω να κρυφτώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, 3DJIN said:

ουοαου... υπάρχουν άνθρωποι που εχουν ίντερνετ σε pc με win... 

τι να πω... 

5-10 θα είναι σε όλο τον πλανήτη, μη νομίζεις... Όλοι Linux έχουν σπίτι τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Σύμφωνα με την υποστήριξη της Microsoft, πιθανώς ανεπιθύμητες εφαρμογές είναι "μια κατηγορία λογισμικού που μπορεί να προκαλεί προβλήματα στη λειτουργία, να εμφανίζει απροσδόκητα διαφημίσεις ή στην χειρότερη περίπτωση, να εγκαταστήσει άλλες εφαρμογές που μπορεί να προκαλέσουν βλάβη ή να είναι ενοχλητικές. Οι πιθανώς ανεπιθύμητες εφαρμογές δεν είναι malware, αλλά είναι εφαρμογές που συνήθως δεν χρειάζονται και πιθανότατα να μη θέλει ο χρήστης".

Σύμφωνα με αυτό θα πρέπει να μπλοκάρει εξ' ορισμού όλα τα free antivirus (avast, avira, avg κτλ) τα οποία πληρούν όλες τις προϋποθέσεις για να χαρακτηριστούν pup καθώς και σχεδόν όλα τα "free" και τα freemium προγράμματα που εγκαθιστούν (και καλά χρήσιμες) αηδίες (ccleaner π.χ.).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω οταν έβαλα modified Win10 στο desktop, ναι εκανα και ποστ εδω στο forum πεσανε να με φανε.. Σβήστηκε και το post μου..

Χωρίς defender χωρις edge, χωρις telemetry χωρις τιποτα.. Ειδατε που εχει ο καιρος γυρισματα ? :P .

Προσωπικά τα Win10 (original) μόνο για δουλείες και τα υπόλοιπα για να περνάμε την ώρα μας, αν και εχω γυρίσει σε linux και πλέον είμαι στο ίντερνετ με αυτά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 99,9% των χρηστών Win10  που χρησιμοποιεί torrent ή mining apps γνωρίζει ήδη και άλλα πράγματα που ξεπερνάνε οποιοδήποτε θέμα "Defender".

Κάποιες "ειδήσεις", έχω την εντύπωση ότι κυκλοφορούν, απλά για να δικαιολογήσουν τα ανά την υφήλιο χαζοtech sites την ύπαρξη τους. Η Παγουρά και ο Μυλωνάς, είχαν σοβαρότερη θεματολογία θυμάμαι.

ΥΓ. Μην πάει το μυαλό σας στο πονηρό. Μην σκέφτεστε έτσι...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...