Προς το περιεχόμενο

Τι γινεται αν σε γράψουν και δεν έχεις δίπλωμα


Mike2002

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Δε μπορω να στο εξηγησω καλυτερα.
Δεν ξερω τι συζηταμε πλεον.

 

Εδω λεμε οτι ο αλλος δεν εχει διπλωμα,και αντι να τελειωσει εκει η συζητηση,εχουμε καταληξει να λεμε οτι και διπλωμα να ειχε μπορει να μην επαιζε ρολο.
Τι λεμε τωρα.

O δικαστής σκέφτηκε ότι αν αυτός που οδηγάει χωρίς δίπλωμα δε φταίει, σημαίνει ότι ακόμα και οδηγός με δίπλωμα να ήταν, το ατύχημα θα συνέβαινε και το μόνο που θα άλλαζε θα ήταν το όνομα του θύματος.

Γνωστός μου η περίπτωση: Μηχανάκι χωρίς δίπλωμα, αυτοκίνητο με δίπλωμα και το αυτοκίνητο παραβιάζει ΣΤΟΠ.

Ο οδηγός που παρανόμησε πήγε στο δικαστήριο, ο οδηγός του μοτοποδηλάτου πήρε πρόστιμο για οδήγηση χωρίς δίπλωμα.

"Ευτυχώς" ήταν μόνο ένα σπασμένο πόδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Mike2002 said:

Τελικα γνωριζει κανεις αν μπορω να οδηγησω με διπλωμα αυτοκινητου μηχανακι;

Αν το έβγαλες τώρα όχι. Δεν μπορείς. 

Με μια αναζήτηση μερικών δευτερολεπτων θα το γνώριζες και εσύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lanike71 είπε

O δικαστής σκέφτηκε ότι αν αυτός που οδηγάει χωρίς δίπλωμα δε φταίει, σημαίνει ότι ακόμα και οδηγός με δίπλωμα να ήταν, το ατύχημα θα συνέβαινε και το μόνο που θα άλλαζε θα ήταν το όνομα του θύματος.

Γνωστός μου η περίπτωση: Μηχανάκι χωρίς δίπλωμα, αυτοκίνητο με δίπλωμα και το αυτοκίνητο παραβιάζει ΣΤΟΠ.

Ο οδηγός που παρανόμησε πήγε στο δικαστήριο, ο οδηγός του μοτοποδηλάτου πήρε πρόστιμο για οδήγηση χωρίς δίπλωμα.

"Ευτυχώς" ήταν μόνο ένα σπασμένο πόδι.

Ενας πιο εμπειρος οδηγος με διπλωμα θα ειχε αλλη αντιδραση σε καποιες περιπτωσεις.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kostasbm είπε

αφου δεν χρειαζονται τα διπλωματα και τα πτυχια και δε ξερω τι αλλο ,ποιος ο λογος να σκοτωνομαστε να τα παρουμε αφου εχουμε εμπειρια....

τωρα το πως θα αποδειξουμε οτι εχουμε εμπειρια αλλου παπα ευαγγελιο.....τι αλλο θα ακουσουμε

Στο μυαλο καποιων εδω μεσα μαλλον δεν παιζουν ρολο,ή παιζουν ρολο οπου τους συμφερει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και τώρα που έχω δίπλωμα οδήγησης αυτοκινήτου νομιζω ότι ακόμα δεν μπορώ να οδηγήσω, γιατί χρειαζομαι ασφάλεια νέου οδηγού η δεν ισχύει;

Ας πούμε αν οδηγήσω το αυτοκίνητο του πατέρα μου που έχει ασφάλεια θα με καλύψει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Mike2002 είπε

Ακόμα και τώρα που έχω δίπλωμα οδήγησης αυτοκινήτου νομιζω ότι ακόμα δεν μπορώ να οδηγήσω, γιατί χρειαζομαι ασφάλεια νέου οδηγού η δεν ισχύει;

Ας πούμε αν οδηγήσω το αυτοκίνητο του πατέρα μου που έχει ασφάλεια θα με καλύψει;

Πρέπει να ενημερωθεί ώστε να μπει το επασφάλιστρο νέου οδηγού,αν το ζητάει η ασφάλεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Mike2002 είπε

Ακόμα και τώρα που έχω δίπλωμα οδήγησης αυτοκινήτου νομιζω ότι ακόμα δεν μπορώ να οδηγήσω, γιατί χρειαζομαι ασφάλεια νέου οδηγού η δεν ισχύει;

Ας πούμε αν οδηγήσω το αυτοκίνητο του πατέρα μου που έχει ασφάλεια θα με καλύψει;

Θα σε καλύψει ναι, απλώς θα χρειαστεί να πληρώσεις ένα αυξημένο επασφάλιστρο (συνήθως είναι διπλάσιο αν δεν κάνω λάθος) σε περίπτωση ατυχήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/11/2021 στις 11:48 ΠΜ, Joshua21 είπε

Με λίγο ψάξιμο βρήκα το παρακάτω, αν ισχύει μάλλον εγώ κάνω λάθος:

"Κάτι που πρέπει να επισημανθεί είναι ότι σε περίπτωση ατυχήματος η ασφαλιστική εταιρία είναι υποχρεωμένη να αποζημιώσει οποιονδήποτε τρίτο που ζημιώθηκε από οδηγό χωρίς δίπλωμα. Συνεπώς το θύμα ενός τροχαίου λαμβάνει πάντα την δικαιούμενη αποζημίωση από την ασφαλιστική εταιρία."

https://e-nomika.gr/οδήγηση-χωρίς-δίπλωμα-συνέπειες-σε-πε/

Η ασφάλεια το αυτοκίνητο καλύπτει, οδηγός μπορεί να είναι ένας και 2 και 5 και 15.

Την ασφάλιση την πληρώνει ο κάτοχος όχι οι οδηγοί.

 

Στις 7/11/2021 στις 11:33 ΠΜ, Ukforthemoment είπε

αυτά έχουν λυθεί ήδη.Πληρώνει η ασφάλεια και σε κυνηγά μετά.Και θα το μετανιώνεις για όλη σου την ζωή.

Το θέμα είναι πόσο;; σε ευρώ.

Βρήκα κάτι

Αναφορά σε κείμενο

-Ποια είναι τα ελάχιστα ποσά κάλυψης, για τα οποία θα πρέπει να έχω ασφαλίσει την αστική μου ευθύνη για ζημιές σε τρίτους από ατύχημα που μπορεί να προκαλέσει το αυτοκίνητό μου;

Από 01.06.2012, για Σωματικές Βλάβες σε 1.000.000 € ανά θύμα και για Υλικές Ζημίες σε 1.000.000 € ανά ατύχημα.

Κάντε τον προϋπολογισμό σας οι μη έχοντες και αδιαφορούντες.

Αναφορά σε κείμενο

-Μπορεί η ασφαλιστική μου εταιρία να μου ζητήσει τo ποσό που κατέβαλε ως αποζημίωση σε “τρίτο” ζημιωθέντα από ατύχημα που προκάλεσα;

Είναι δυνατόν να συμβεί αυτό, γιατί ο Νόμος προβλέπει τρεις (3) εξαιρέσεις από την ασφάλιση αυτή. Συγκεκριμένα, εξαιρούνται από την ασφάλιση:

Ζημιές που προκαλούνται από οδηγό ο οποίος δεν έχει την προβλεπόμενη από το νόμο άδεια οδήγησης για την κατηγορία του οχήματος που οδηγεί.

Ζημιές που προκαλούνται από οδηγό ο οποίος κατά το χρόνο του ατυχήματος τελούσε υπό την επίδραση οινοπνεύματος ή τοξικών ουσιών, εφόσον η εν λόγω παράβαση τελεί σε αιτιώδη συνάφεια με την πρόκληση του ατυχήματος.

Ζημιές που προκαλούνται από οδηγό ο οποίος χρησιμοποιεί το όχημά του για διαφορετική χρήση από αυτή που προβλέπεται στο ασφαλιστήριο συμβόλαιο και στην άδεια κυκλοφορίας του, εφόσον η χρήση αυτή τελεί σε αιτιώδη συνάφεια με την πρόκληση του ατυχήματος.

Στις περιπτώσεις αυτές, η Ασφαλιστική Εταιρία δεν απαλλάσσεται από την ευθύνη της να καταβάλει αποζημίωση στον τρίτο ζημιωθέντα. ΟΜΩΣ, δικαιούται να στραφεί κατά του ασφαλισμένου της αναγωγικά και να αναζητήσει ό,τι κατέβαλε στον τρίτο ζημιωθέντα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Doubt είπε

Η ασφάλεια το αυτοκίνητο καλύπτει, οδηγός μπορεί να είναι ένας και 2 και 5 και 15.

Λάθος κάνεις, η ελάχιστη υποχρεωτική από το νόμο ασφάλιση δεν καλύπτει το αυτοκίνητο, καλύπτει την αστική ευθύνη έναντι τρίτων για σωματικές βλάβες και υλικές ζημιές μέχρι κάποιου ποσού.

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Την ασφάλιση την πληρώνει ο κάτοχος όχι οι οδηγοί.

Μάλλον ο ιδιοκτήτης ήθελες να γράψεις μια και ο οδηγός είναι ο κάτοχος, που και πάλι δεν ισχύει, οποιοσδήποτε μπορεί να πληρώσει τα ασφάλιστρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Λάθος κάνεις, η ελάχιστη υποχρεωτική από το νόμο ασφάλιση δεν καλύπτει το αυτοκίνητο, καλύπτει την αστική ευθύνη έναντι τρίτων για σωματικές βλάβες και υλικές ζημιές μέχρι κάποιου ποσού.

Μάλλον ο ιδιοκτήτης ήθελες να γράψεις μια και ο οδηγός είναι ο κάτοχος, που και πάλι δεν ισχύει, οποιοσδήποτε μπορεί να πληρώσει τα ασφάλιστρα.

Όταν παίρνεις προσφορά, βγαίνει βάσει των στοιχείων του ΙΧ κι όχι του κατόχου ή του οποιουδήποτε οδηγού, αυτό εννοώ. Χρεώνεται ο κάτοχος, τώρα ποιος θα πληρώσει άσχετο, για οποιοδήποτε λογαριασμό ισχύει αυτό.

Όσο για τη λέξη "κάτοχος", έτσι σε θεωρεί το δημόσιο και ισχύει εδώ και δεκαετίες.

Teli-kykloforias-2021.jpg

Υπάρχουν και "θεωρίες συνομωσίας" περί αυτού αλλά δεν είναι του παρόντος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Doubt είπε

Όταν παίρνεις προσφορά, βγαίνει βάσει των στοιχείων του ΙΧ κι όχι του κατόχου ή του οποιουδήποτε οδηγού, αυτό εννοώ.

Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος, για να βγει η προσφορά δεν λαμβάνονται υπόψιν μόνο τα στοιχεία του ΙΧ, λαμβάνονται υπόψιν και η ηλικία και το ΤΚ αυτού που δηλώνεται ως κύριος οδηγός, καθώς επίσης και το εάν θα το το οδηγεί ή όχι νέος (και σε μερικές ασφαλιστικές και υπερήλικας) οδηγός.

15 λεπτά πριν, Doubt είπε

Χρεώνεται ο κάτοχος, τώρα ποιος θα πληρώσει άσχετο, για οποιοδήποτε λογαριασμό ισχύει αυτό.

Και πάλι κάνεις λάθος, όταν δίνει προσφορά η ασφαλιστική κανένας δεν "χρεώνεται". Αν πληρωθεί το ποσό της προσφοράς τότε παίρνει κάλυψη το όχημα, αν δεν πληρωθεί τότε κανένας απολύτως δεν έχει χρεωθεί το ποσό αυτό, απλά δεν παίρνει κάλυψη το όχημα.

20 λεπτά πριν, Doubt είπε

Όσο για τη λέξη "κάτοχος", έτσι σε θεωρεί το δημόσιο και ισχύει εδώ και δεκαετίες.

Και τι σχέση έχει ο βιασμός του όρου κάτοχος στο έντυπο των τελών κυκλοφορίας με τις ασφαλιστικές και τις σχέσεις τους με τους ασφαλισμένους? Πάντως όσα ασφαλιστήρια έχω δει γράφουν ιδιοκτήτης και οδηγός, κανένα δεν έγραφε κάτοχος, δες για παράδειγμα το δικό μου:

CaptureHD.JPG.4c2eb5e101660edd4a1aff78c090d161.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Και τι σχέση έχει ο βιασμός του όρου κάτοχος στο έντυπο των τελών κυκλοφορίας με τις ασφαλιστικές και τις σχέσεις τους με τους ασφαλισμένους? Πάντως όσα ασφαλιστήρια έχω δει γράφουν ιδιοκτήτης και οδηγός, κανένα δεν έγραφε κάτοχος, δες για παράδειγμα το δικό μου:

Κάτοχος θα πει κάτοχος όπως στα ακίνητα υπάρχει "κυριότητα, νομή και κατοχή" και όχι ιδιοκτησία.

Αν υπάρχει βιασμός αυτός γίνεται από την ασφαλιστική σου.

Για τα υπόλοιπα, απλά παίζουμε με τις λέξεις, όπως κάνεις συνήθως.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μην τσακώνεστε, εδώ υπάρχει η ερμηνεία του Αρείου Πάγου για τη διαφορά μεταξύ ιδιοκτήτη και κατόχου

Ξεκινάει από το

ΙΙ.- Κατά το άρθρο 2 παρ. 2 του ν. Γ)Ν/1911 "κάτοχος αυτοκινήτου θεωρείται...κλπ κλπ

Επεξ/σία από Nabuko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...