Προς το περιεχόμενο

Τι γινεται αν σε γράψουν και δεν έχεις δίπλωμα


Mike2002

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Όχι, σε συζήτηση το έχω ακούσει.

Η ουσία πάντως είναι ότι αυτή η αντιμετώπιση από τα δικαστήρια, δλδ εφόσον στο μεταξύ έχεις βγάλει δίπλωμα όλα μια χαρά, πλέον σπανίζει.

Εγω το ξεκαθαρισα οτι η ιστορια επαιξε  σε εικοσαετια +.τωρα τι παιζει ,δεν γνωριζω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, great είπε

ποιο συμπερασμα; οτι αν δεν εχει διπλωμα καποιος και οδηγαει οτι ενταξει οκ κανενα προβλημα.

εαν ο αστυνομικος της επαρχιας εχει συνηθισει να οδηγανε οι γιοι απο τους αγροτες τα φορτηγα τους δεν εχει καμια σχεση

δεν καταλαβινω τι συζηταμε εδω περα.

Είπες την πληρώνει φταίει δεν φταίει κάτι που δεν ισχύει.Από προσωπική εμπειρία σου μιλάω και δεν λέω αερολογίες.Το πρόστιμο θα το φας κανονικά και θα έχεις και δικαστήριο όπως προβλέπει ο νόμος μόνο για στέρηση διπλώματος.Στο ατύχημα όπως αν δεν έχει φταίξιμο δεν θα έχεις άλλες συνεπείες και στο δικαστήριο θα πάρεις και αποζημιώσει μειωμένη όμως λόγω συνεπαιτιοτητας για στέρηση άδειας οδήγησης περίπου 20%, στην δίκη μου περίπτωση ήταν 40% γιατί δεν είχα και κράνος και δεν θα πληρώσεις τίποτα παραπάνω.Αυτό συζητάμε εδώ πέρα από για την δίκη σου δήλωση που εκανεσ Ότι την πληρώνεις φταις δεν φταις!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά ο νόμος και το δικαστηριο ειναι ξεκάθαρο μέσο να σοβαρευτεις για να πας να το βγάλεις.

αλλά μετά τις 2+ περιπτωσεις που σε πιάνανε έπρεπε να παιζει χοντρή καμπάνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, matrixtv1 είπε

Είπες την πληρώνει φταίει δεν φταίει κάτι που δεν ισχύει.Από προσωπική εμπειρία σου μιλάω και δεν λέω αερολογίες.Το πρόστιμο θα το φας κανονικά και θα έχεις και δικαστήριο όπως προβλέπει ο νόμος μόνο για στέρηση διπλώματος.Στο ατύχημα όπως αν δεν έχει φταίξιμο δεν θα έχεις άλλες συνεπείες και στο δικαστήριο θα πάρεις και αποζημιώσει μειωμένη όμως λόγω συνεπαιτιοτητας για στέρηση άδειας οδήγησης περίπου 20%, στην δίκη μου περίπτωση ήταν 40% γιατί δεν είχα και κράνος και δεν θα πληρώσεις τίποτα παραπάνω.Αυτό συζητάμε εδώ πέρα από για την δίκη σου δήλωση που εκανεσ Ότι την πληρώνεις φταις δεν φταις!!

Εγω απο επαγγελματικη εμπειρια θα σ πω οτι εν μερει ισχυουν ολα αυτα π γραφεις -οσον αφορα το τυπικο κομματι με καλυψεις κ λοιπες ιστοριες αλλα τεραστιο ρολο παιζει κ ο ασφαλιστης.τι ψαρια πιανει ,πως,που,γιατι κ τι ειναι ικανος να κανει....

Δεν ειμαι ασφαλιστης.πιστοποιηση εχω επειδη επρεπε λογω δουλειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Pankard είπε

Εγω απο επαγγελματικη εμπειρια θα σ πω οτι εν μερει ισχυουν ολα αυτα π γραφεις -οσον αφορα το τυπικο κομματι με καλυψεις κ λοιπες ιστοριες αλλα τεραστιο ρολο παιζει κ ο ασφαλιστης.τι ψαρια πιανει ,πως,που,γιατι κ τι ειναι ικανος να κανει....

Δεν ειμαι ασφαλιστης.πιστοποιηση εχω επειδη επρεπε λογω δουλειας.

Συγνωμη αλλά τι ψαρια μπορεί να πιάσει ο ασφαλιστής;Τι μπορεί να κάνει δηλαδή;Να σου βγάλει δίπλωμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει να κάνει με τον ασφαλιστή στο δικαστήριο θα δουν τα δεδομένα, αν δεν φταις για το ατύχημα τότε θα αθωωθείς και θα άποζημιωθείς.Εγώ είχα κάνει αγωγή στην ασφαλιστική του άλλου και στον ίδιο και στο δικαστήριο με αθώωσαν καθώς δεν έφταιγα και δίπλωμα να είχα δεν θα άλλαζε κάτι δεν θα μπορουσα να αποφύγω το ατύχημα .

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nabuko είπε

Δεν γίνεται αυτό.

Διότι ο 372 λέει 

Όποιος αφαιρεί ξένο (ολικά ή εν μέρει) κινητό πράγμα από την κατοχή άλλου με σκοπό να το ιδιοποιηθεί παράνομα.......

και αν ο εισαγγελέας για κάποιο λόγο ασκήσει αυτεπάγγελτη δίωξη για κλοπή, ο 381 λέει

.....ο εισαγγελέας όμως με διάταξή του απέχει από την ποινική δίωξη αν ο παθών δηλώσει ότι δεν επιθυμεί την ποινική δίωξη του δράστη

Και επειδή συνήθως τα αυτοκίνητα/μηχανάκια είναι των παιδιών του ιδιοκτήτη ή φίλων κανένας συνήθως δεν επιθυμεί τη δίωξη

Η ιδιοποίηση δεν αναφέραται μόνο στο να αλλάξει η κατοχή στο μηχανάκι αλλά και στην χρήση του.

Όσον αφορά τον παθόντα, εφόσον δεν επιθυμεί την ποινική δίωξη του δράστη θεωρείται πως συναινεί στην χρήση της μηχανής από τον τελευταίο χωρίς δίπλωμα, άρα θα είναι κι αυτός κατηγορούμενος. Δεν νομίζω πως κανένας σοβαρός δικαστής θα δεχθεί την δικαιολογία "δεν ήξερα ούτε πως το πήρε αλλά και ούτε πως δεν έχει βγάλει δίπλωμα".  

Αλλά ακόμα κι αν τη δεχόταν, δεν θα κάλυπτε όσους περήφανα δηλώνουν στο παρών τόπικ πως έχουν πάει 10άδες φορές δικαστήριο για δίπλωμα, καθώς κατά τη διάταξη του άρθρου 98 παρ. 1 του ΠΚ κατ’ εξακολούθηση έγκλημα υφίσταται όταν τελούνται περισσότερες ομοειδείς πράξεις σε διαφορετικά χρονικά διαστήματα από τον ίδιο δράστη συνδεόμενες μεταξύ τους με την ενότητα εκτέλεσης αποφάσεως του εγκλήματος αυτού. Κοινώς, αποκλείεται να την "σκαπουλάρουν" με τέτοια συχνότητα καθότι θα φαίνονται στο δικαστήριο οι πρότερες παραβάσεις στο ΠΜ του δράστη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Συγνωμη αλλά τι ψαρια μπορεί να πιάσει ο ασφαλιστής;Τι μπορεί να κάνει δηλαδή;Να σου βγάλει δίπλωμα;

Ο ασφαλιστης μπορει να κανει οτι κι ενας καλος δικηγορος.αν εχει εμπειρια,ικανοτητες,καλα κονε μπορει να κανει πολλα πραγματα.

Ηθικα,ανηθικα,νομιμα,παρανομα 

Πριν οδηγηθει κατι στο δικαστηριο υπαρχουν πραγματογνωμονες,αυτοπτες , αυτηκοοι μαρτυρες η κ τα δυο,το ιδιο το συμβαν ,οι υπαιτιοι του συμβαντος,αλκοοτεστ,αστυνομια,εκθεσεις κ παει λεγοντας.

Ο δικαστης πανω σε αυτα βασιζεται για να βγαλει αποφαση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, unforgiven είπε

Έχετε επίγνωση του πόσο τραγικό είναι να οδηγείτε χωρίς δίπλωμα και ότι μπορεί να σας καταστρέψει την υπόλοιπη ζωή σας;

Αν είναι ανήλικος ίσως δεν έχει πήξει το μυαλό του ακόμα για να καταλάβει τις πιθανές συνέπειες. Ο άλλος λέει 36 ετών με 37 δικαστήρια (εάν ισχύει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CyberCr33p είπε

Αν είναι ανήλικος ίσως δεν έχει πήξει το μυαλό του ακόμα για να καταλάβει τις πιθανές συνέπειες. Ο άλλος λέει 36 ετών με 37 δικαστήρια (εάν ισχύει).

Παθαίνεις ένα ατύχημα. Το θύμα μένει ανάπηρο και χρειάζεται υποστήριξη για την υπόλοιπη ζωή του. Σκέψου τις συνέπειες.
(Σιγά μην είχε ο άλλος και 1000 δικαστήρια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, CyberCr33p είπε

Ο άλλος λέει 36 ετών με 37 δικαστήρια (εάν ισχύει).

Βγαλε καμμια 20αρια χρόνια να είσαι μέσα.

Παντε τρακάρετε χωρίς δίπλωμα, ακόμα και να μην φταίτε, να δειτε τι ισχύει.Ο άλλος λέει ότι αποζημιώθηκε κιόλας. 

Φυσικά επειδή Ελλάδα ζούμε, οπότε αυτό που ειπώθηκε περί κονε, γνωστών κλπ, ισχύει. 

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, unforgiven είπε

Παθαίνεις ένα ατύχημα. Το θύμα μένει ανάπηρο και χρειάζεται υποστήριξη για την υπόλοιπη ζωή του. Σκέψου τις συνέπειες.
(Σιγά μην είχε ο άλλος και 1000 δικαστήρια)

Εχεις ιδεα ποσα τετοια εργατικα ατυχηματα συμβαινουν καθε ημερα;γτ τετοια τρελα με τα τροχαια μονο;

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, unforgiven είπε

Παθαίνεις ένα ατύχημα. Το θύμα μένει ανάπηρο και χρειάζεται υποστήριξη για την υπόλοιπη ζωή του. Σκέψου τις συνέπειες.
(Σιγά μην είχε ο άλλος και 1000 δικαστήρια)

Δεν διαφωνώ σε αυτό που λες. Άλλο να είναι ο άλλος 16 και να κάνει τη μαλακία να οδηγήσει χωρίς δίπλωμα ή χωρίς ασφάλεια γιατί ίσως δεν είναι σε θέση να αντιληφθεί ότι μπορεί να καταστραφεί όλη η υπόλοιπη ζωή του και άλλο να είναι 36 και να κάνει το ίδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Pankard είπε

Εχεις ιδεα ποσα τετοια εργατικα ατυχηματα συμβαινουν καθε ημερα;γτ τετοια τρελα με τα τροχαια μονο;

Δεν έχεις καταλάβει γιατί μιλάμε. Αν άτομο χωρίς δίπλωμα τραυματίσει κάποιον, θα πληρώσει το επικουρικό το θύμα και μετά η ασφάλεια θα στραφεί εναντίον του. Για να μην σου πω για το αστικό που μπορεί να κάνει η οικογένεια του θύματος απ' ευθείας στον οδηγό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, unforgiven είπε

Δεν έχεις καταλάβει γιατί μιλάμε. Αν άτομο χωρίς δίπλωμα τραυματίσει κάποιον, θα πληρώσει το επικουρικό το θύμα και μετά η ασφάλεια θα στραφεί εναντίον του. Για να μην σου πω για το αστικό που μπορεί να κάνει η οικογένεια του θύματος απ' ευθείας στον οδηγό.

Ναι,και;

Τι νομιζεις οτι γινεται μετα;

θες να σου πω;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...