Προς το περιεχόμενο

Smartphones άνω των 199€ με 20% επιστροφή Eurobank από Public


iaiwannis2005

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 21/10/2021 στις 11:53 ΠΜ, mpas0u είπε

Οπότε, οποιοδήποτε κατάστημα δραστηριοποιείται επαγγελματικά στην Ελλάδα οφείλει να παρέχει το ίδιο κατ' ελάχιστο διετή εγγύηση καλής λειτουργίας της συσκευής. Ο νόμος υπερισχύει οποιονδήποτε όρων χρήσης του εκάστοτε καταστήματος.

Άλλο τι οφείλει και άλλο τι παρέχει τελικά.

Καλά κάτσε να βαρέσει λουκέτο η αποθήκη και εδώ είμαι να μου πεις πόσο εύκολα βρήκες άκρη.

Επειδή υπάρχει το χαρτί αυτό δεν σημαίνει ότι δεν παρανομούς! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως 2 μέρες τώρα κοιτάω μήπως βρώ τπτ ενδιαφέρον να αντικαταστήσω ένα s9+ με πρόβλημα στην οθόνη, αλλά δεν βρίσκω τπτ ενδιαφέρον...κυρίως φωτογραφίες και μπαταρία θέλω...μου διαφεύγει κάποιο που να αξίζει με το 20%?

Επεξ/σία από g_f
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, humanoid είπε

Οταν αγοραζεις με δοσεις (πιστωτική καρτα μιλαμε παντα, οχι γραμματια κλπ που δινουν καποια μαγαζια σαν επιλογη) ουτως η αλλως το ποσο εξοφλειται στο συνολο του προς τον merchandiser και ο χρηστης (της καρτας) οφειλει το ποσο των δοσεων στην τραπεζα. Αρα η επιστροφη ισχυει κανονικα ...

Το γνωρίζω αυτό φίλε. Κ γι'αυτό πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών της συγκεκριμένης Τράπεζας κ μου απάντησε ότι αφορά αγορά εφάπαξ. Έπειτα κάλεσα κ στα Public , μήπως η εκπρόσωπος της Eurobank δεν είχε ενημερωθεί σωστά, μίλησα με εκπρόσωπο από Public κ μου ανέφερε το ίδιο. Τώρα τι να πω. Αν δεν έχουν σωστή ενημέρωση αυτοί κ έχουν λάθος, απλά θα πουλήσουν λιγότερα από αυτά που θα πούλαγαν.

Αν κάποιος έχει αγοράσει με δόσεις κ πήρε την επιστροφή ας μας ενημερώσει αν γίνεται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, fanisneo είπε

Το γνωρίζω αυτό φίλε. Κ γι'αυτό πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών της συγκεκριμένης Τράπεζας κ μου απάντησε ότι αφορά αγορά εφάπαξ. Έπειτα κάλεσα κ στα Public , μήπως η εκπρόσωπος της Eurobank δεν είχε ενημερωθεί σωστά, μίλησα με εκπρόσωπο από Public κ μου ανέφερε το ίδιο. Τώρα τι να πω. Αν δεν έχουν σωστή ενημέρωση αυτοί κ έχουν λάθος, απλά θα πουλήσουν λιγότερα από αυτά που θα πούλαγαν.

Αν κάποιος έχει αγοράσει με δόσεις κ πήρε την επιστροφή ας μας ενημερώσει αν γίνεται.

Έτσι όπως τα λες είναι.. Πάντα έτσι ηταν. Τώρα αν πάρει κάποιος με δόσεις και η πρώτη δόση είναι πάνω 199 ευρώ θα πάρει την αντίστοιχη επιστροφή.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fanisneo είπε

Αν κάποιος έχει αγοράσει με δόσεις κ πήρε την επιστροφή ας μας ενημερώσει αν γίνεται.

Αγόραζα από Πλαίσιο κυρίως , με δόσεις ανάλογα το προϊόν , η επιστροφή ήταν άμεση , βέβαια έχουν περάσει 4-5 χρόνια από τότε , θα μπορούσες να κάνεις την αγορά όπως επιθυμείς και μετά να κάνεις υπαναχώρηση αγοράς , αλλά θα λάβεις πιστωτικό δε ξέρω αν σε βολεύει/συμφέρει ...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dpress είπε

Έτσι όπως τα λες είναι.. Πάντα έτσι ηταν. Τώρα αν πάρει κάποιος με δόσεις και η πρώτη δόση είναι πάνω 199 ευρώ θα πάρει την αντίστοιχη επιστροφή.

Φυσικα και δεν ηταν ετσι.

Αν το ποσο αποπληρωθει με καρτα, τοτε οσες δοσεις και να επιλεξεις (βασει πολιτικης καταστηματος, απο 12-48 παιζουν) , τοτε θα λαβεις το ποσο επιστροφης που αναλογει στην πληρη αξια του προϊοντος.

Εχω κανει αρκετες αγορες ετσι, μεχρι περυσι και παντα επαιρνα κανονικα την επιστροφη επιτοπου. Κραταω μια επιφυλαξη αν αλλαξε κατι φετος, αλλα το βλεπω δυσκολο...

Επεξ/σία από humanoid
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, maxdore217 είπε

Άλλο τι οφείλει και άλλο τι παρέχει τελικά.

Καλά κάτσε να βαρέσει λουκέτο η αποθήκη και εδώ είμαι να μου πεις πόσο εύκολα βρήκες άκρη.

Επειδή υπάρχει το χαρτί αυτό δεν σημαίνει ότι δεν παρανομούς! 

Μιλάς υποθετικά, μιλάω για το τι ισχύει.

Και έχω βγάλει άκρη πανεύκολα όταν χρειάστηκε, με απλή εκτύπωση του νόμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, humanoid είπε

Φυσικα και δεν ηταν ετσι.

Αν το ποσο αποπληρωθει με καρτα, τοτε οσες δοσεις και να επιλεξεις (βασει πολιτικης καταστηματος, απο 12-48 παιζουν) , τοτε θα λαβεις το ποσο επιστροφης που αναλογει στην πληρη αξια του προϊοντος.

Εχω κανει αρκετες αγορες ετσι, μεχρι περυσι και παντα επαιρνα κανονικα την επιστροφη επιτοπου. Κραταω μια επιφυλαξη αν αλλαξε κατι φετος, αλλα το βλεπω δυσκολο...

Η πρόσφορά ισχύει μέχρι 31/10 όσες δόσεις αν βάλεις μέχρι τότε θα πάρεις την επιστροφή που αναλογεί σε ποσό άνω των 199 ευρώ... Πάντα αναφέρεται στις προϋποθέσεις.

 

Αναφορά σε κείμενο

5. Η ενέργεια 20% €πιστροφή ισχύει με την προϋπόθεση ότι θα εξοφληθεί το σύνολο της αξίας αγοράς των συμμετεχόντων σε αυτήν προϊόντων μέχρι και τις 31/10/2021.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, dpress είπε

Η πρόσφορά ισχύει μέχρι 31/10 όσες δόσεις αν βάλεις μέχρι τότε θα πάρεις την επιστροφή που αναλογεί σε ποσό άνω των 199 ευρώ... Πάντα αναφέρεται στις προϋποθέσεις.

 

 

Σωστά. Λέμε το ίδιο πράγμα.
Παραπάνω αναφέρθηκε κάτι διαφορετικό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mpas0u είπε

Μιλάς υποθετικά, μιλάω για το τι ισχύει.

Και έχω βγάλει άκρη πανεύκολα όταν χρειάστηκε, με απλή εκτύπωση του νόμου.

Τι υποθετικά μου λες ...εδώ μέσα πριν λίγο καιρό αν ψάξεις υπήρχε αποθήκη που πλήρωσε κόσμος και δεν πήρε τίποτα και μετά από κάτι μήνες έψαχναν να δουν που είναι το μαγαζί στην Θεσ/νικη και πως θα πάρουν τα λεφτά τους πίσω, πλάκα μας κάνεις.

Το ότι σε μια περίπτωση με ανοικτή επιχείρηση δέχθηκαν την εκτύπωση που τους πήγες δεν είναι ο κανόνας.

Δεν λέω άλλα γιατί είμαστε εκτός , αλλά αν δεν σου καλύψουν κάτι να ξέρεις ότι το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πας μέσω  Δικηγόρου (τον οποίο και πληρώνεις!)   

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την επιστροφή την δίνει η τράπεζα (σε κάποια συνεργασία με τα public προφανώς). Τα public, όσες δόσεις και να βάλεις, τα χρήματα θα τα πάρουν άμεσα. Όμως τα χρήματα ΘΑ τα πάρει η τραπεζα από εσένα ΌΤΑΝ θα εξοφλήσει τις δοσεις. Ελπίζω όλοι να καταλαβαίνουν την διαφορά του τώρα και μετά από 6 μήνες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/10/2021 στις 8:53 ΠΜ, mpas0u είπε

οποιοδήποτε κατάστημα δραστηριοποιείται επαγγελματικά στην Ελλάδα οφείλει να παρέχει το ίδιο κατ' ελάχιστο διετή εγγύηση καλής λειτουργίας της συσκευής.

Δεν έχεις δίκιο.

Spoiler

H εγγύηση καλή λειτουργίας δεν παρέχεται από το κατάστημα αλλά μόνο από τον κατασκευαστή. Αυτή η εγγύηση στις περισσότερες εταιρείες λειτουργεί πολύ καλά, δεν σου κάνουν καν ερωτήσεις και ή σου δίνουν καινούργιο προϊόν ή χρήματα ή στην χειρότερη ανακατασκευασμένο. Για εισαγωγές/αγορές από ΕΕ είναι συνήθως 2 χρόνια. Για παραεισαγωγές από χώρες εκτός ΕΕ είναι συνήθως 1 χρόνος και δεν σε καλύπτει η εδώ αντιπροσωπεία και το service σου λέει να το στείλεις στο region που δηλώνει ο κωδικός του.

Υπάρχει όμως και η νόμιμη εγγύηση του καταστήματος στην οποία αναφέρεσαι εσύ η οποία είναι υποχρεωτικά 2 χρόνια ακόμα και για παραεισαγωγές και αφορά "πραγματικού ελαττώματος ή έλλειψης συνομολογημένης ιδιότητας", δηλαδή πρέπει εσύ να αποδείξεις ότι δεν το χάλασες και ότι ήταν από την αρχή ελαττωματικό ώστε ο έμπορος να τα βγάλει από την τσέπη του για να σε αποζημιώσει. Οι έμποροι κατηγορούν τη ΔΕΗ και τη χρήση σου, ακόμα και τις συνθήκες θερμοκρασίας και υγρασίας μπορεί να επικαλεστούν, υπάρχουν πολλοί που δεν έχουν βγάλει άκρη ούτε μετά από καταγγελίες στο συνήγορο.

Οι δύο αυτές εγγυήσεις είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα.

Αναφορά σε κείμενο

The good news is, Xiaomi does have a warranty for its products. But it does not have an International Warranty. This means if you have purchased a product from a country that is different from your own, then your warranty will not be covered in your country.

 

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για να μην ξεφεύγουμε,το θέμα αφορά αγορές από το Public συγκεκριμένα.

Το τι γίνεται σε ότι έχει να κάνει με Xiaomi/Poco και Skroutz στο κομμάτι εγγύησης,είναι άσχετο με το εδώ θέμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Fulgore Είναι όντως άσχετο; Εγώ σε όσους είπα για την συγκεκριμένη προσφορά (που σχεδόν σε όλα τα προϊόντα οι τιμές δεν διαφέρουν πολύ από το skroutz) τους τόνισα είναι ότι αξίζει γιατί δεν είναι παραεισαγωγές και θα έχουν την 2ετή εγγύηση καλής λειτουργίας από την αντιπροσωπεία.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...