Προς το περιεχόμενο

512GB Samsung Evo SD μετατράπηκε σε CD Rom ?


playfsx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφορουμίτες είμαι σε δίλημμά, Θέλω να επιστρέψω την SD αλλα τα δεδομένα μου είναι μέσα και εξηγώ εν συντομίας:

Έχω την κάρτα του τίτλου αγορασμένη πριν από 2 μήνες για το κινητό μου.

Πολύ light χρήση, φωτογραφίες και βίντεο αποθήκευε, ώσπου μια μέρα κατά τη λήψη βίντεο μου βγάζει ένα μήνυμα στο κινητό ότι είναι corrupted και ότι μπήκε σε read mode only.

Τα αρχεία παρέμειναν και σωθήκαν άλλα δε γραφή δε διαγραφή, ούτε απο Linux ούτε απο Windows, ουτε απο Android. Αν ζητήσω format κολλάνε όλα και μάλιστα το android κάνει soft reset. Οπότε ότι φωτογραφίες, βίντεο, αρχεία είχε παρέμειναν χωρίς να μπορώ να τα σβήσω.

Το θέμα είναι ότι κόστισε 70€ οπότε δε δέχομαι σε 2 μήνες να αγοράσω άλλη, προφανώς αντικατάσταση, άλλα αν είναι όλα τα δεδομένα μέσα τι γίνεται?

Να τους πάω να την ελέγξουν και να ζητήσω την καταστροφή της μπροστά μου. Υπαρχή κάποιο νομικό πλαίσιο ? Όσοι επιστρέψατε δίσκο, sd etc.. τι κάνατε με τα δεδομένα ?

Επεξ/σία από playfsx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, playfsx είπε

Όσοι επιστρέψατε δίσκο, sd etc.. τι κάνατε με τα δεδομένα ?

Πήρα backup τα δεδομένα και πήγα τη κάρτα στο Πλαίσιο απ' όπου την αγόρασα. Παρά κάτι μέρες θα έληγε η εγγύηση. Τους έδωσα τη κάρτα (δεν είχα και κανένα κωδικό, εκτός από το mail, οπότε την έδωσα και καλού κακού άλλαξα τον κωδικό του mail μου) και μου έβγαλαν πιστωτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά... επαγγελματίες είναι. Προσωπικά, τόσα χρόνια, δεν έχω ακόμα γνωρίσει επαγγελματία που ενδιαφέρεται τι περιέχει το μέσο που παραλαμβάνει... Εκτός αν του το ζητήσεις, και πληρωθεί γι αυτό. Ελεος δηλαδή.
Αυτός ήταν ο κύριος λόγος που σταμάτησα και τις δωρεάν επισκευές εδώ μέσα. Εκτός από το ότι μας είναι αδιάφορο το περιεχόμενο, είναι και η σκέψη προσβλητική.
Είπαμε να μην κάνουμε φέιγ-βολάν τα δεδομένα μας, αλλά όχι να φτάσουμε μέχρι εκεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, playfsx είπε

Δε με βοηθάει. Δεν τίθεται συζήτηση για το αν θα τα δούνε άλλα αν μπορώ να ζητήσω καταστροφή μετά την επιβεβαίωση βλάβης.

Δεν μπορείς να ζητήσεις καταστροφή διότι το χαλασμένο αντικείμενο πρέπει να επιστραφεί στον κατασκευαστή ο οποίος θα εγκρίνει και την αντικατάσταση.

Αν δεν μπορείς να το «αντέξεις» αυτό ψυχολογικά τότε κράτα την χαλασμένη κάρτα ή κάντην κομμάτια στην τελική και αγόρασε άλλη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα διαβάζετε κανονικά και έχει 250 GB προσωπικά δεδομένα. Το πρόβλημα τις είναι ότι δεν γράφει, δεν γίνετε format. Αν καταστραφεί μπροστά μου δεν έχω πρόβλημα με την επιστροφή. Αν δεν μπορεί να καταστραφεί δεν θα την επιστρέψω και άρα τι εγγύηση έχει? Δηλαδή για να πάρω την εγγύηση πρέπει να δώσω όλοι την προσωπική μου ζωή? Oχι ρε παιδιά πλήρωσα δεν είμαι το product.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, playfsx είπε

Η κάρτα διαβάζετε κανονικά και έχει 250 GB προσωπικά δεδομένα. Το πρόβλημα τις είναι ότι δεν γράφει, δεν γίνετε format. Αν καταστραφεί μπροστά μου δεν έχω πρόβλημα με την επιστροφή. Αν δεν μπορεί να καταστραφεί δεν θα την επιστρέψω και άρα τι εγγύηση έχει? Δηλαδή για να πάρω την εγγύηση πρέπει να δώσω όλοι την προσωπική μου ζωή? Oχι ρε παιδιά πλήρωσα δεν είμαι το product.

Ρωτησες το κατάστημα τι ισχυει με την επιστροφή;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, playfsx είπε

Η κάρτα διαβάζετε κανονικά και έχει 250 GB προσωπικά δεδομένα. Το πρόβλημα τις είναι ότι δεν γράφει, δεν γίνετε format. Αν καταστραφεί μπροστά μου δεν έχω πρόβλημα με την επιστροφή. Αν δεν μπορεί να καταστραφεί δεν θα την επιστρέψω και άρα τι εγγύηση έχει? Δηλαδή για να πάρω την εγγύηση πρέπει να δώσω όλοι την προσωπική μου ζωή? Oχι ρε παιδιά πλήρωσα δεν είμαι το product.

Ε αυτά που ζητάς δεν γίνονται γιατί απλά είναι παράλογα, οπότε σε αυτή την περίπτωση κρατας την κάρτα και την κάνεις κορνίζα απλά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, itanium είπε

Ε αυτά που ζητάς δεν γίνονται γιατί απλά είναι παράλογα, οπότε σε αυτή την περίπτωση κρατας την κάρτα και την κάνεις κορνίζα απλά

Γιατί είναι παράλογα;

Δεν έχω ούτε είχα ποτέ παρόμοιο θέμα, αλλά νομίζω ότι ο προβληματισμός του playfsx είναι εύλογος. Εντάξει αν ο δίσκος ή η κάρτα είναι χαλασμένα, κανείς δεν περιμένει ότι ο οποιοσδήποτε θα προσπαθήσει να ανακτήσει τα προσωπικά δεδομένα σου. Αλλά αν, όπως στην περίπτωσή του, είναι άμεσα και εύκολα προσβάσιμα στον οποιοδήποτε;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, phph είπε

Γιατί είναι παράλογα;

Δεν έχω ούτε είχα ποτέ παρόμοιο θέμα, αλλά νομίζω ότι ο προβληματισμός του playfsx είναι εύλογος. Εντάξει αν ο δίσκος ή η κάρτα είναι χαλασμένα, κανείς δεν περιμένει ότι ο οποιοσδήποτε θα προσπαθήσει να ανακτήσει τα προσωπικά δεδομένα σου. Αλλά αν, όπως στην περίπτωσή του, είναι άμεσα και εύκολα προσβάσιμα στον οποιοδήποτε;

 

Καταλάβατε τώρα γιατί υπογράφετε ένα νομικής φύσεως έγγραφο αποδεχόμενοι τους όρους, όταν παραδίδετε ή παραλαμβάνετε ένα μέσο με δεδομένα;

Καταλάβατε τώρα γιατί τα αποθηκευτικά μέσα μέχρι την επιστροφή τους, φυλάσσονται μαζί με τα δικαιολογητικά τους μέσα σε χρηματοκιβώτια και σε χώρους με ελεγχόμενη πρόσβαση;

Καταλάβατε γιατί στην ανάκτηση, τα backups των ανακτημένων αρχείων σας πάνε σε server με κρυπτογράφηση hardware και κλειδί που υπάρχει μόνο στην ROM του Ι/Ο controller της ανάκτησης ακόμα κι όταν βλάβη του controller σημαίνει οριστική απώλεια δεδομένων;

Καταλάβατε γιατί ξενάγηση επισκέπτη ή πελάτη σε χώρο με αποθηκευτικά μέσα δεν κάνουμε, ούτε κι αν γυρίσει ο κόσμος ανάποδα;

 

Δεν είναι επειδή δεν υπάρχει εμπιστοσύνη στους συνεργάτες μας, αφού δεν έχουμε ούτε το ενδιαφέρον ούτε τον χρόνο να ψάξουμε τα αρχεία σας. Είναι επειδή πολύ συχνά, αυτοί που είναι περισσότερο καχύποπτοι, έχουν οι ίδιοι προσπαθήσει να διαβάσουν κάθε ξένο μέσο και κάθε ξένη συσκευή που έπεσε στα χέρια τους. Κι όπως έλεγε κι ενας φίλος στην εταιρία που είχαμε παλιά, "όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται κι όποιος έχει την σφίγγα σφίγγεται".

  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οτι καταλαβαινω εχεις μεσα στην καρτα σου ευαισθητο προσωπικο υλικο, και καλα κανεις αλλωστε, δικαιωμα σου ειναι, και δε θελεις να διαρρευσει με οποιοδηποτε τροπο. Στη θεση σου θα θεωρουσα απλα τον εαυτο μου γκαντεμη για τα 70 ευρω και θα προχωρουσα παρακατω, καθ'οτι δε θα ηθελα επ'ουδενι να πεσει η καρτα σε λαθος χερια. Δε διαφωνω σε καμια περιπτωση με τα λεγομενα του φιλου snbblp περι επαγγελματισμου, αλλα γνωριζουμε οτι σε ολους τους χωρους υπαρχουν και "κακοι" επαγγελματιες και ποτε δε μπορεις να εισαι απολυτα σιγουρος, ποσο μαλλον οταν εχει να κανει με ευαισθητα δεδομενα. 

Κανε και καμια δοκιμη με τριτες εφαρμογες καταστροφης δεδομενων και αν δεν καταφερεις τιποτα κρατα την καρτα (εστω και σαν backup) και παρε μια καινουρια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις βάλει άλλη κάρτα μνήμης στο κινητό και λειτουργεί οκ?

με cmd δοκίμασες?

ανοίγεις cmd ως admin

γράφεις Diskpart κ πατάς enter

γράφεις list disk και πατάς enter

γράφεις select disk X κ πατάς enter, όπου Χ ο αριθμός δίπλα στην sd κάρτα σου, πριν στο listdisk

ξαναγράφεις list disk για επιβεβαίωση, δίπλα στον αριθμό που είναι η sd θα έχεις αστεράκι

γράφεις attributes disk clear readonly κ πατάς enter

γράφεις exit κ πατάς enter

βγάλε - βάλε κάρτα κ πες μας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...