Προς το περιεχόμενο

δεν δίνει απόδειξη


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Μα δεν ξέρεις ποιος  μπορεί να περιμένει στην γωνία να ελέγξει.

Ακόμη πιστεύεις ότι υπάρχει κάποιος στην γωνία που μπορεί να ελέγξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, 1comment είπε

Όντως αυτό;

Που είναι το περίεργο; Οι περισσότερες ταμειακές έχουν ήδη συνδεθεί με την ΑΑΔΕ... και οι τελευταίοι κλάδοι πρέπει να συνδεδούν μέχρι 1/11. Στην ταμειακή τρέχουν 2 προγράμματα... το πρώτο ανεβάζει τα Ζ, το δεύτερο στέλνει όλες τις αποδείξεις στην ΑΑΔΕ σε real time. Θα μπορούν ανά πάσα στιγμή και οι καταναλωτές να ελέγχουν αν οι αποδείξεις είναι έγκυρες, σύντομα θα φτιάξουν app με σκανάρισμα barcode. Ή θα μπορούν οι εφοριακοί να στέκονται έξω από ένα σουβλατζίδικο να βλέπουν κόσμο να μπαινοβγαίνει και δε θα χρειάζεται καν να ρωτάνε αν κόπηκε απόδειξη... θα το βλέπουν στο tablet σε real time από πότε έχει να κοπεί απόδειξη.

Όσο για το POS θα βγάλω φώτο αύριο, σου λέω μόλις βγαίνουν οι αποδείξεις στέλνει δεδομένα στην ΑΑΔΕ.

Δεν πρόκειται να κάτσει κάποιος αυτή τη στιγμή να ελέγξει... αλλά μελλοντικά ή θα φτιάξουν κάποιο αλγόριθμο να συγκρίνει (τα παλιά δεδομένα θα υπάρχουν καταχωρημένα, μπορούν αν θέλουν να τα ελέγξουν και αυτά) ή θα υποχρεώσουν να συνδέονται τα POS με τις ταμειακές ώστε μόλις γίνεται η είσπραξη πχ 10ευρώ στο POS, να χτυπούνται αυτόματα 10ευρώ κάρτα στη ταμειακή.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Snoob είπε

Nα κρύψει συναλλαγή περασμένη στην πιστωτική; Πώς θα γίνει αυτό;

 

17 ώρες πριν, tcktcktck είπε

Σε μαγαζια της Μυκόνου είχαν βρει οι αρχές POS από τράπεζες του εξωτερικού οπότε ίσως εκεί υπάρχει περιθώριο φοροδιαφυγης

Google για Βουλγάρικα POS... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω την εντύπωση πως με κάποιο τρόπο δίνοντας μόνο απόδειξη από pos κερδίζουν αλλά πως δεν το ξέρω. Σε συγκεκριμένο σημείο που πάω πολύ συχνά ενώ για κάποια προιόντα  μου δίνει πάντα απόδειξη και από pos και από ταμειακή σε ένα προιόν πάντα με ρωτάει αν θέλω απόδειξη. Επειδή είμαι τακτικός πελάτης ξέρω ότι δεν με κλέβει και καταλαβαίνω ότι με  αυτόν τον τρόπο πρέπει να κερδίζει κάτι  πάντα του λέω όχι παίρνω από pos μόνο και φεύγω. Χρησιμοποιεί pos Βουλγάρικα που είπαν κάποιοι ή οτιδήποτε άλλο δεν με ενδιαφέρει.

Θα μου πεις γιατί το κάνω. Πιστεύω ότι  με αυτόν τον τρόπο βοηθάω να κρατήσει σε χαμηλή τιμή το συγκεκριμένο προιόν το οποίο άλλοι το πουλάνε πολύ ακριβότερα οπότε μπορεί να είναι κερδισμένος αυτός πράγμα που δεν με ενδιαφέρει αλλά είμαι κερδισμένος και εγώ.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειται οτι δεν αφορα ο τροπος εισπραξης την εφορια.Ποσες φορες ο πελατης ενω του εχεις βαρεσει καρτα τελικα πληρωσε με μετρητα γιατι η καρτα δεν ειχε...παρα πολλες.

Επισης πολλες φορες σου λεει μετρητα και τελικα πληρωνει με καρτα ενω εσυ εχεις βαρεσει μετρητα.

Η μονη υποχρεωση του επαγγελματια ειναι η αποδειξη απο την ταμειακη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Θα μου πεις γιατί το κάνω. Πιστεύω ότι  με αυτόν τον τρόπο βοηθάω να κρατήσει σε χαμηλή τιμή το συγκεκριμένο προιόν το οποίο άλλοι το πουλάνε πολύ ακριβότερα οπότε μπορεί να είναι κερδισμένος αυτός πράγμα που δεν με ενδιαφέρει αλλά είμαι κερδισμένος και εγώ.

Για να το γραφεις προφανως και δεν το συνειδητοποιείς αλλά η νοοτροπία αυτή είναι που ευθύνεται για πολλά από τα κακώς κείμενα σε αυτή τη χώρα.

Αφου βοηθάς στην κλεψιά στο χαμηλό επίπεδο πως να έχεις μούτρα μετά αυτοί που ψηφίζεις να μην κλέβουν; 
 

1) προκαλείς αθέμιτο ανταγωνισμο με εκείνους που είναι τίμιοι και πληρώνουν τους φόρους τους.

2) δεν κερδίζεις. Η κλεψιά σου που γίνεται από πολλούς είναι που γέννησε και τη κλεψιμαίικη πολιτική ελίτ. Όλοι μαζί τα φάγατε λοιπόν και τώρα δεν έχουμε παρά ψιλικατζίδικα στη χώρα.

πραγματικα θα μπορούσα να σου γράφω για ώρες ποσό λάθος εισαι. Άλλοι αντί να το κάνουν αυτό απλά φεύγουν από την χώρα και όταν τακτοποιηθούν στο εξωτερικό σε κράζουν σαν ελληναρα και γελούν 

Υ.Γ. Όσοι με πούνε υπερβολικό ας σκεφτούνε καλύτερα πως τα πράγματα μεγεθύνονται όταν πολλοί δρουν με τον ίδιο τρόπο.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, dstilio είπε

Για να το γραφεις προφανως και δεν το συνειδητοποιείς αλλά η νοοτροπία αυτή είναι που ευθύνεται για πολλά από τα κακώς κείμενα σε αυτή τη χώρα.

Αφου βοηθάς στην κλεψιά στο χαμηλό επίπεδο πως να έχεις μούτρα μετά αυτοί που ψηφίζεις να μην κλέβουν; 
 

1) προκαλείς αθέμιτο ανταγωνισμο με εκείνους που είναι τίμιοι και πληρώνουν τους φόρους τους.

2) δεν κερδίζεις. Η κλεψιά σου που γίνεται από πολλούς είναι που γέννησε και τη κλεψιμαίικη πολιτική ελίτ. Όλοι μαζί τα φάγατε λοιπόν και τώρα δεν έχουμε παρά ψιλικατζίδικα στη χώρα.

πραγματικα θα μπορούσα να σου γράφω για ώρες ποσό λάθος εισαι. Άλλοι αντί να το κάνουν αυτό απλά φεύγουν από την χώρα και όταν τακτοποιηθούν στο εξωτερικό σε κράζουν σαν ελληναρα και γελούν 

Υ.Γ. Όσοι με πούνε υπερβολικό ας σκεφτούνε καλύτερα πως τα πράγματα μεγεθύνονται όταν πολλοί δρουν με τον ίδιο τρόπο.

Δεν θα κοιμηθώ το βράδυ γιατί θα αναρωτιέμαι μήπως φταίω εγώ για το μαύρο χάλι τούτης της χώρας.

Τα ίδια λένε και οι πολιτικοί μπροστά στην κάμερα και μόλις σβήσει κάνουν τα αντίθετα.🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Τι πως θα γίνει αυτό? Η πληρωμή με κάρτα δεν "παντρεύεται" με κάποια συγκεκριμένη απόδειξη, δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο.

Πλέον "παντρεύονται". Έγινε υποχρεωτική η σύνδεση της ταμειακής με την ααδε και θεωρητικά μπορούν να βρουν πιο εύκολα συναλλαγή με κάρτα και αν κόπηκε απόδειξη εκείνη την ώρα. Βέβαια, έχουμε την αντιπαράθεση όπου η απόδειξη ΠΡΈΠΕΙ να υπάρχει ΉΔΗ στο τραπέζι, και ότι έξτρα ζητηθεί, θα κοπεί ως νέα απόδειξη. Οπότε σε μια εστίαση, θεωρητικά η απόδειξη μπορεί και να μην ταιριάζει στην ώρα με το pos (αφού η πληρωμή γίνει στο τέλος), ούτε και στο ποσό (αφού θα πρέπει να βρεθούν όλα τα ποσά σε περίπτωση έξτρα παραγγελίας, με το ενδιάμεσο και άλλες παραγγελίες από άλλους). 

Εμείς πλέον γράφουμε στο τιμολόγιο και την ώρα του pos. Τα σαινια του σδοε δεν τους κόβει και πολύ σε ελέγχους. Ξαναλέω, μας έχουν γράψει επειδή ο άλλος είχε ήδη τιμολόγιο (τελικό ή πως λέγεται, είχα υπογράψει κτλ) και ήθελαν και απόδειξη. No hope

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Snoob είπε

Nα κρύψει συναλλαγή περασμένη στην πιστωτική; Πώς θα γίνει αυτό;

Γίνεται αν το pos είναι από τραπεζα εξωτερικού πχ Βουλγαρίας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

Πλέον "παντρεύονται". Έγινε υποχρεωτική η σύνδεση της ταμειακής με την ααδε και θεωρητικά μπορούν να βρουν πιο εύκολα συναλλαγή με κάρτα και αν κόπηκε απόδειξη εκείνη την ώρα. Βέβαια, έχουμε την αντιπαράθεση όπου η απόδειξη ΠΡΈΠΕΙ να υπάρχει ΉΔΗ στο τραπέζι, και ότι έξτρα ζητηθεί, θα κοπεί ως νέα απόδειξη. Οπότε σε μια εστίαση, θεωρητικά η απόδειξη μπορεί και να μην ταιριάζει στην ώρα με το pos (αφού η πληρωμή γίνει στο τέλος), ούτε και στο ποσό (αφού θα πρέπει να βρεθούν όλα τα ποσά σε περίπτωση έξτρα παραγγελίας, με το ενδιάμεσο και άλλες παραγγελίες από άλλους). 

Μπερδεύεσαι, άλλο πράγμα το "πάντρεμα" απόδειξης με την πληρωμή μέσω POS, και άλλο η σύνδεση της ταμειακής με την ΑΑΔΕ.

Καθόλου "αντιπαράθεση" δεν είναι η υποχρέωση έκδοσης απόδειξης με το σερβίρισμα, και αυτό επειδή όπως έχω ξαναγράψει παραπάνω ΔΕΝ προβλέπεται πάντρεμα απόδειξης λιανικής πώλησης με την πληρωμή μέσω POS, συνεπώς αν δεν βρεθεί αντιστοιχία ΔΕΝ είναι παράβαση. Κάθε κατάστημα είναι υποχρεωμένο να κόψει επίσημο παραστατικό για τα προϊόντα ή τις υπηρεσίες που παρέχει, από κει και πέρα το πότε ακριβώς θα εισπράξει και πως είναι θέμα ανάμεσα σε αυτό και τον πελάτη, όχι της εφορίας.

40 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Εμείς πλέον γράφουμε στο τιμολόγιο και την ώρα του pos. Τα σαινια του σδοε δεν τους κόβει και πολύ σε ελέγχους. Ξαναλέω, μας έχουν γράψει επειδή ο άλλος είχε ήδη τιμολόγιο (τελικό ή πως λέγεται, είχα υπογράψει κτλ) και ήθελαν και απόδειξη. No hope

Tο πρόβλημα στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι η ευφυΐα των ελεγκτών αλλά η δική σου/σας άγνοια, ορθώς σας έγραψαν επειδή ενώ είχατε υποχρέωση να κόψετε απόδειξη δεν το κάνατε. Η προβλεπόμενη διαδικασία είναι να κόψετε απόδειξη κανονικά με κάθε σερβίρισμα, και αν στο τέλος ζητήσει τιμολόγιο ο πελάτης τότε να κάνετε αντικατάσταση της/των αποδείξεων με τιμολόγιο. Αυτό γίνεται και στη Shell πχ που βάζω καύσιμο, πρώτα βγαίνει η απόδειξη και μετά με ρωτάνε αν θέλω τιμολόγιο και πως ακριβώς θα πληρώσω, και αν ζητήσω τιμολόγιο μου το δίνουν με καρφιτσωμένη την απόδειξη πάνω, δες τη φωτό παρακάτω:

image.png.8c7b2db5af9bc76ee13d9e5677d0c6e6.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Η προβλεπόμενη διαδικασία είναι να κόψετε απόδειξη κανονικά με κάθε σερβίρισμα, και αν στο τέλος ζητήσει τιμολόγιο ο πελάτης τότε να κάνετε αντικατάσταση της/των αποδείξεων με τιμολόγιο.

image.png.8c7b2db5af9bc76ee13d9e5677d0c6e6.png

Στην εστίαση και στα τουριστικά καταλύματα αυτή η διαδικασία έχει ακυρωθεί. Πλέον η μόνη λύση είναι να ανοίξεις καρτέλα πελάτη, να χρεώσεις ένα πιστωτικό για την απόδειξη, και να εκδόσεις τιμολόγιο από την αρχή.

 

Σε όλα τα άλλα έχεις δίκαιο, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μπερδεύονται με "παντρεματα" ή με τρόπους πληρωμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Στην εστίαση και στα τουριστικά καταλύματα αυτή η διαδικασία έχει ακυρωθεί. Πλέον η μόνη λύση είναι να ανοίξεις καρτέλα πελάτη, να χρεώσεις ένα πιστωτικό για την απόδειξη, και να εκδόσεις τιμολόγιο από την αρχή.

Δεν την ήξερα αυτή τη λεπτομέρεια για εστίαση και τουρ. καταλύματα, φανταζόμουν πως το ίδιο ισχύει για όλες τις επιχειρήσεις.

Πάντως έστω και έτσι, αν ο φίλος με το εστιατόριο είχε κόψει κανονικά απόδειξη (όπως προβλέπεται) και πριν το τιμολόγιο πιστωτικό ο εφοριακός δεν θα μπορούσε να του κόψει πρόστιμο.

Όσο για τον παραλογισμό του κράτους και την επιμονή του να κάνει τα εύκολα δύσκολα δεν λέω κάτι, αυτά είναι δεδομένα.

11 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Σε όλα τα άλλα έχεις δίκαιο, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μπερδεύονται με "παντρεματα" ή με τρόπους πληρωμής.

Γιατί έχει κυκλοφορήσει πολύ αυτή η "φήμη", ακόμα και κάποιοι μικροί μαγαζάτορες την πιστεύουν και δεν δέχονται καμία πληρωμή με POS αν δεν συνοδεύεται με απόδειξη/τιμολόγιο ίδιας αξίας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...