Προς το περιεχόμενο

«Καλπάζει» το Bitcoin το οποίο «έπιασε» τα $66.000


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Choutas είπε

Άτομα που δεν έχουν ιδέα γενικά βγάζουν τα λεφτά τους από τις τράπεζες και τα βάζουν στο BC στο Ethereum ,για να βγάλουν περισσότερα. Αναγκάζουν άλλους (οικογένεια, φίλους, τον περιπτερά)να βάλουν και αυτοί τα χρήματα τούς για να βγάλουν και αυτοί.

ΧμΉ υπάρχει κάποιο bug στο σύστημα και ξαφνικά όλοι έγιναν πλούσιοι ή κάποιοι θα φτωχοποιηθούν για να βγάλουν αυτοί που μπήκαν αρχικά.

 

Ένω όσοι τα κράτησαν στις τράπεζες, δεν ξέρουν τι να τα κάνουν πλέον ε? Σόρρυ ρε μαν, αλλά η αξία του € έχει πέσει στο μισό. Θες στην αγορά και ενοικίαση ακινήτων, θες τεχνολογικών αγαθών, σήμερα με 1€ αγοράζεις λιγότερα από ότι 10 χρόνια πριν. Αντίθετα, αν αυτό το 1€ το έβαζες στο BTC 10 χρόνια πριν....

7 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Ως λογιστης, μας λες οτι η τουρκικη λιρα που ειναι αναγνωρισμενο νομισμα απο ολο τον πλανητη, αποτελει store of value asset.

 

Και εγώ που είμαι επίσης λογιστής σου λέω ότι η τούρκικη λίρα είνια store of value. Κακό store of value, βέβαια, αλλά άλλο καπέλο αυτό :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 305
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Herald είπε

 

Και εγώ που είμαι επίσης λογιστής σου λέω ότι η τούρκικη λίρα είνια store of value. Κακό store of value, βέβαια, αλλά άλλο καπέλο αυτό :P 

Ναι, αμα την σορταρεις για παντα , μια χαρα αποδοτικο store of value μπορει να ειναι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Choutas είπε

Άτομα που δεν έχουν ιδέα γενικά βγάζουν τα λεφτά τους από τις τράπεζες και τα βάζουν στο BC στο Ethereum ,για να βγάλουν περισσότερα. Αναγκάζουν άλλους (οικογένεια, φίλους, τον περιπτερά)να βάλουν και αυτοί τα χρήματα τούς για να βγάλουν και αυτοί.

ΧμΉ υπάρχει κάποιο bug στο σύστημα και ξαφνικά όλοι έγιναν πλούσιοι ή κάποιοι θα φτωχοποιηθούν για να βγάλουν αυτοί που μπήκαν αρχικά.

 

Το ξερεις οτι επι 13 χρονια δεν εχει γινει το παραμικρο λαθος στις συναλλαγες του..Νομιζω οι περισσοτεροι λετε κατι χωρις να εχετε κανει την απαραιτητη ερευνα.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Choutas είπε

Άτομα που δεν έχουν ιδέα γενικά βγάζουν τα λεφτά τους από τις τράπεζες και τα βάζουν στο BC στο Ethereum ,για να βγάλουν περισσότερα. Αναγκάζουν άλλους (οικογένεια, φίλους, τον περιπτερά)να βάλουν και αυτοί τα χρήματα τούς για να βγάλουν και αυτοί.

ΧμΉ υπάρχει κάποιο bug στο σύστημα και ξαφνικά όλοι έγιναν πλούσιοι ή κάποιοι θα φτωχοποιηθούν για να βγάλουν αυτοί που μπήκαν αρχικά.

 

Eισαι απο εκεινους που νομιζουν οτι η αυξηση των τιμων των αγαθων οφειλεται στην κερδοσκοπια των εμπορων, σωστα;

Και ζητας απο το κρατος να δωσει επιδοματα για να ανταπεξελθεις στην ακριβεια. Σωστα;

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BackFromHell είπε

Eισαι απο εκεινους που νομιζουν οτι η αυξηση των τιμων των αγαθων οφειλεται στην κερδοσκοπια των εμπορων, σωστα;

Και ζητας απο το κρατος να δωσει επιδοματα για να ανταπεξελθεις στην ακριβεια. Σωστα;

Tην αντιμετώπισαμε την ακρίβεια με το επίδομα ενοικίου. Όχι άλλη καταπολέμηση, φτάνει :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Eισαι απο εκεινους που νομιζουν οτι η αυξηση των τιμων των αγαθων οφειλεται στην κερδοσκοπια των εμπορων, σωστα;

Μαλλον ειναι...και οχι επειδη εν μεσω πανδημιας τυπωθηκαν λεφτα που στα προηγουμενα χρονια χρειαστηκαν μια δεκαετια.

Επεξ/σία από icenex
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, icenex είπε

Μαλλον ναι και οχι επειδη εν μεσω πανδημιας τυπωθηκαν λεφτα που στα προηγουμενα χρονια χρειαστηκαν μια δεκαετια.

Επίσης Χαρακτηρίστηκα παράδειγμα η τιμή της πίτσας σε γνωστές αλυσίδες μετά το 2010 έπεσε στο μισό. Δεν νομίζω να μπήκαν μέσα απλά μείωσαν τα κέρδη. Όσοι δεν τους σύμφερε απλά αποσύρθηκαν. 
Για την τεχνολογία δεν μιλάμε εκεί γίνεται πανηγύρι στο περιθώριο κέρδους.

Προσφορά και ζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tlykog είπε

Υπάρχουν κάποια πράγματα που δε μπορώ να καταλάβω για το bitcoin. Πχ παράγεται ένα bitcoin μέσω περίπλοκων διαδικασιών αποκρυπτογράφισης απ' ότι διαβάζω. Αυτή η διαδικασία τί έργο παράγει, ώστε να αμοίβεται και να έχει αξία; Δηλαδή σε τί συνεισφέρει στο κοινωνικό σύνολο;

Το λέω αυτό πχ γιατί ένας εργάτης δουλεύει, παράγει έργο, αμοίβεται για την προσφορά του σε έργο. Το ίδιο και κάποιος πχ μηχανικός, ιατρός, λογιστής, δικηγόρος κτλ. Το bitcoin ποιο έργο συμβολίζει;

Όταν κάνεις μία επένδυση παράγεις κάποιο προϊόν ή μια υπηρεσία και περιμένεις αμοιβή για την παροχή σου αυτή. Στο bitcoin, η διαδικασία εξόρυξης, εκτός από το να καταναλώνει απίστευτες ποσότητες ενέργειας και φυσικών πόρων (συστήματα εξόρυξης) τί παράγει στην πραγματικότητα; 

Προσπαθώ τόσο καιρό να καταλάβω πώς τελικά προσφέρει στον κόσμο η παραγωγή bitcoins και δεν το έχω καταλάβει. Όποιος μπορεί, παρακαλώ, να μου απαντήσει. Το ρωτάω ειλικρινά γιατί δεν το έχω καταλάβει.

Θα σου απαντήσω τί αξία έχει για μένα μιας και αυτό ηταν που με έκανε να αγοράσω. Κατ'αρχήν, το bitcoin είναι ένα database με κάποιες συγκεκριμένες ιδιότητες. Δεν θα σου πω πώς απέκτησε αξία ένας κώδικας μιας και δεν ήμουν εκεί αλλά ούτε πιστεύω πως οι πρώτοι καταλάβαιναν τί έπαιρναν. Πιο πολύ ένα ρίσκο μαλλόν ήταν σε κάτι που ακούγονταν ενδιαφέρον αλλά είχε πεπερασμένη προσφορά και σταδιακά αυξανόμενη ζήτηση. Από εκείνο το σημείο όμως οι ιδιότητες του άρχισαν να παίζουν ρόλο. Π.χ. η όποια χρηματική αξία εκπροσωπούσε δεν καθορίζονταν από κανέναν τρίτο παρα μόνο από νομους προσφοράς και ζήτησης. Ή για παράδειγμα ότι κανείς δεν είχε λόγο στα χρήματα σου παρα μόνο εσύ. Το τελευταίο ήταν που έπεισε και εμένα. Πληρώνω δηλαδή και του αναγνωρίζω αξία για να ανταλλάξω τα χρήματα μου σε ένα αλλο μεσο με γνωστές ιδιότητες που δεν είναι ευάλωτο σε πληθωρισμό, bailouts, πτωχεύσεις, κατασχέσεις κτλ. Το ρίσκο που παίρνω είναι να πιστεύω ότι και άλλοι θα συνεχίζουν να αναγνωρίζουν αυτές τις ιδιότητες ενός νεόυ φυσικά hard asset μπροστά στα fiat νομισματα με τα γνωστά μειονεκτήματα τους. Και για να σε προλάβω, παλιά το ίδιο ακριβώς έγινε με μια γυαλιστερή κίτρινη πέτρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, icenex είπε

Σωστα τα λες..κοντευουν 13 χρονια αυτα τα παιχνιδια.

Για αυτούς που το κρατάνε τόσα χρόνια (holders). Αν κάποιος χρειαστεί ρευστό έμεσα, μπορεί να αγόρασε σε υψηλή τιμή και να πρέπει να το πουλήσει πολύ χαμηλά (π.χ., απο 60Κ σε 40Κ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Επίσης Χαρακτηρίστηκα παράδειγμα η τιμή της πίτσας σε γνωστές αλυσίδες μετά το 2010 έπεσε στο μισό. Δεν νομίζω να μπήκαν μέσα απλά μείωσαν τα κέρδη. Όσοι δεν τους σύμφερε απλά αποσύρθηκαν. 
Για την τεχνολογία δεν μιλάμε εκεί γίνεται πανηγύρι στο περιθώριο κέρδους.

Προσφορά και ζήτηση.

Μητσαρα δεν χρειαζεται να σε πεισω εγω και κανενας εδω μεσα για την αξια των κρυπτος και κατεπεκταση του btc αυτο ειναι καθαρα δικη σου δουλεια να το ψαξεις και να δεις αν οντως ειναι κατι που αξιζει να επενδυσεις η οχι.

Προσωπικα επενδυσα και οχι για γινω εκατομμυριουχος αλλα επειδη πιστευω οτι αποτελει το μελλον.Αν αυτην η προωρη επενδυση μου αποφερει και οικονομικη ανεξαρτησια τοτε δεν θελω κατι αλλο.Προτιμω να μετανοιωσω για κατι που εκανα παρα για κατι που δεν εκανα.Αλλα ετσι ειμαι εγω δεν λεω να κανεις οτι κανω απλα να σεβαστεις οτι πιστευω σε κατι που εσυ δεν πιστευεις.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτείτε μιαν οικονομία στην οποία κανένας δεν δουλεύει (και άρα δεν παράγεται τίποτα απτό) γιατί τα κρύπτοζ συνεχίζουν ανελέητα σε τιμές δισεκατομμυρίου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Eru Iluvatar είπε

Σκεφτείτε μιαν οικονομία στην οποία κανένας δεν δουλεύει (και άρα δεν παράγεται τίποτα απτό) γιατί τα κρύπτοζ συνεχίζουν ανελέητα σε τιμές δισεκατομμυρίου. 

Βλέπω είσαι βαθιά γνώστης οικονομικών.

Ο 1 που θα αποφασίσει να δουλέψει θα πληρώνεται δις. Οπότε θα αποφασίσει και 2ος, για να πληρώνεται και αυτός δις. Και 3ος, και 4ος , και 5ος κλπα. Ώσπου να επέλθει μια ισσοροπία μεταξύ ζήτησης και προσφοράς εργασίας. Και άρα θα δουλεύουν όσοι δουλεύουν και σήμερα. Οπότε...τι λές????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Βλέπω είσαι βαθιά γνώστης οικονομικών.

Ο 1 που θα αποφασίσει να δουλέψει θα πληρώνεται δις. Οπότε θα αποφασίσει και 2ος, για να πληρώνεται και αυτός δις. Και 3ος, και 4ος , και 5ος κλπα. Ώσπου να επέλθει μια ισσοροπία μεταξύ ζήτησης και προσφοράς εργασίας. Και άρα θα δουλεύουν όσοι δουλεύουν και σήμερα. Οπότε...τι λές????

Οπότε τι λες για την τιμή του κρύπτο στην οικονομία με πραγματικούς όρους όταν επέλθει ισορροπία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Eru Iluvatar είπε

Σκεφτείτε μιαν οικονομία στην οποία κανένας δεν δουλεύει (και άρα δεν παράγεται τίποτα απτό) γιατί τα κρύπτοζ συνεχίζουν ανελέητα σε τιμές δισεκατομμυρίου. 

Μέχρι το 1971 το δολάριο ήταν backed από χρυσό (gold standard) και η οικονομία μια χαρά προχώραγε. Μετά όμως ξεκίνησε το πάρτι του τυπώματος για να γίνουν όσοι είχαν ήδη περιουσία πλουσιότεροι και εμείς φτωχότεροι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Επίσης Χαρακτηρίστηκα παράδειγμα η τιμή της πίτσας σε γνωστές αλυσίδες μετά το 2010 έπεσε στο μισό. Δεν νομίζω να μπήκαν μέσα απλά μείωσαν τα κέρδη. Όσοι δεν τους σύμφερε απλά αποσύρθηκαν. 
Για την τεχνολογία δεν μιλάμε εκεί γίνεται πανηγύρι στο περιθώριο κέρδους.

Προσφορά και ζήτηση.

Η περιοδος που αναφερεις ηταν αποπληθωριστικη ειδικα για την οικονομια της Ελλαδας. Επισης υπηρχαν συνθηκες που αναγκαζαν τους εμπορους να δουλεψουν με ελαχιστα κερδη ή και με προσκαιρες ζημιες για να επιβιωσουν.

Αυτη τη περιοδο η ακριβεια στις τιμες βασικων αγαθων οφειλεται σε μεγαλο βαθμο, οχι στη προσφορα και τη ζητηση, αλλα στον πληθωρισμο. Στην covid εποχη, οι κεντρικες τραπεζες τυπωνουν τοσο χρημα οσο δε τυπωσαν συνολικα την τελευταια δεκαετια, χωρις κανεναν ελεγχο, χωρις κανεναν περιορισμο. Ξυπνανε το πρωι κι αποφασιζουν ποσα θα τυπωσουν χωρις να τους βαζει κανενας φρενο, το νομισμα πληθωριζεται ανεξελεγκτα , κι εσυ χανεις την αγοραστικη σου δυναμη χωρις καν να το παιρνεις χαμπαρι, επειδη ολα ακριβαινουν. Με 100 ευρω αγοραζεις τα μισα πραγματα απο οσα αγοραζες πριν 15 χρονια, γιατι το ευρω εχει πληθωριστει κι οχι για τη προσφορα και τη ζητηση.

Με αλλα λογια μια ιδιοφυεστατη μεθοδος να πλουτιζουν καποιοι (ιδιως εκεινοι που ελεγχουν τους εκτυπωτες αλλα και το χρημα) σε βαρος καποιων αλλων (πχ εκεινων που βαζουν τις αποταμιευσεις τους στην τραπεζα να αυγατισουν, ή κατω απο το μαξιλαρι κλπ). Κι ευκολη λυση προσκαιρης αντιμετωπισης των προβληματων της οικονομιας, με τη διαφορα οτι μακροπροθεσμα υποσκαπτεται το ιδιο το νομισμα.

Σε προβληματα σαν το παραπανω, δινουν απαντηση τα store of value assets, τα οποια παραδοσιακα ευνοουνται και ανεβαζουν την αξια τους οσο ανεβαινει ο πληθωρισμος. Αυτος ειναι κι ενας βασικος λογος που βρισκεσαι αυτη τη στιγμη σε αυτο το τοπικ με θεμα οτι το btc εχει κανει ραλυ και εχει κανει all-time-high. Διοτι το btc αντιμετωπιζεται ως store of value και το ευνοει ο πληθωρισμος. Kι οπως ειπα και πιο πριν, τον επενδυτη που προσπαθει να προστατευτει απο τον πληθωρισμο (να μην χασει δηλαδη την αγοραστικη του δυναμη), δεν τον ενδιαφερει αν εσυ η ενας λογιστης ΤΕΙ της ψωροκωσταινας δε θεωρειτε store of value το bitcoin. Το θεωρουν εκεινοι και μαζι με εκεινους παρα πολλοι αλλοι επενδυτες/επενδυτικοι οικοι. Και γιαυτο αγοραζουν και γιαυτο η αξια του ανεβαινει διαρκως και γιαυτο προστατευονται απο τον πληθωρισμο, οσο εσυ τα χεις στην τραπεζα με μηδενικο επιτοκιο να χανουν διαρκως την αγοραστικη τους δυναμη.

Αλλα εσυ, ο Choutas και οι λοιποι, μπορειτε να συνεχισετε να νομιζετε οτι οι τιμες ακριβαινουν λογω κερδοσκοπιας των εμπορων περιμενοντας παραλληλα τις επιδοτησεις απο το κρατος, ή οτι τα store of value ειναι τζογος, ή οτι το btc ειναι αχρηστο επειδη ειναι άυλο κλπ. Οσοι μελετουμε και το btc και αλλα ζητηματα που αφορουν την οικονομια, ξερουμε εδω και μηνες οτι τα ευρω και τα δολλαρια τυπωνονται πλεον σαν στραγαλια και οτι νομοτελειακα θα υπαρξει αναγκη πολλων να καταφυγουν σε store of value assets για να προστατευτουν.

Αυτη ηταν μια απο τις τελευταιες μου αποπειρες να εξηγησω τα απολυτως βασικα σε ατομα που αρνουνται συστηματικα και συνειδητα να τα κατανοησουν.

 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...