Προς το περιεχόμενο

«Καλπάζει» το Bitcoin το οποίο «έπιασε» τα $66.000


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Αυτό που δεν καταλαβαίνετε μερικοί και μας ζαλίζετε είναι ότι είστε όλο "αν κι αν". Ναι και εγώ αν είχα πιάσει τότε 1 ακόμη αριθμό + τον αριθμό τζοκερ θα είχα κάνει 5+1.

Κι αφού ρε παιδιά είναι έτσι απλά τα πράγματα. "Επενδύστε" και ελάτε σε 10 μήνες που θα έχετε βγάλει χ5 να μας "την πείτε". (τι όχι; δεν θα συμβεί αυτό; αφού σύμφωνα με την λογική σας...)

έλεος δλδ με το αν κι αν. ΣΗΜΑΣΙΑ εχει τι γίνεται. και αυτό που γίνεται είναι ότι οι μεγάλοι καρχαρίες κάνουν manipulate τα πάντα, βγάζουν πολλά λεφτά και όλοι οι υπόλοιποι χάνουν. Oh wait... υπάρχουν και αυτοί που κερδίζουν... που είναι 20% up. Congratulation έκατσες με τους μήνες/με τα χρόνια στο pc για να βγάλεις 200 ευρώ. (από τα 1000 που "επένδυσες"). Αν και η συντριπτική πλειοψηφία παίζει με 2ψήφια/3ψηφια ποσά.

Θυμάμαι τα ίδια λέγανε και πριν 4-5 χρόνια (?) που ήταν στα 3-4k το Bitcoin. Δεν αντέξατε δλδ ρε παιδιά 4-5 χρόνια; θα έπρεπε πολλοί να είχαν γίνει πλούσιοι τώρα... σύμφωνα με την λογική σας πάντα.

Μα ποιος σου ειπε οτι καποιος δεν εχει 4πλασιασει τα χρήματα του, και ποιος σου ειπε οτι οποιος το εκανε θα ερθει να σε ενημερώσει. Αν ενδιαφέρεσαι παντως μπορω να σε κατευθυνω σε ποστς μου στο νημα των κρύπτος για το τι αγορασα, ποτε το αγόρασα, ποσο είχε οταν το αγορασα και ποσο εχει τωρα. Μεχρι τελος Νοεμβρίου αν ολα πανε όπως τα υπολογιζα θα φτάσω 5ψηφιο νουμερο πάντως. Τωρα ενταξει εσενα που εισαι μεγαλοεισοδηματιας αυτά σου φαινονται ψίχουλα, λογικό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 305
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Αυτό που δεν καταλαβαίνετε μερικοί και μας ζαλίζετε είναι ότι είστε όλο "αν κι αν". Ναι και εγώ αν είχα πιάσει τότε 1 ακόμη αριθμό + τον αριθμό τζοκερ θα είχα κάνει 5+1.

Κι αφού ρε παιδιά είναι έτσι απλά τα πράγματα. "Επενδύστε" και ελάτε σε 10 μήνες που θα έχετε βγάλει χ5 να μας "την πείτε". (τι όχι; δεν θα συμβεί αυτό; αφού σύμφωνα με την λογική σας...)

έλεος δλδ με το αν κι αν. ΣΗΜΑΣΙΑ εχει τι γίνεται. και αυτό που γίνεται είναι ότι οι μεγάλοι καρχαρίες κάνουν manipulate τα πάντα, βγάζουν πολλά λεφτά και όλοι οι υπόλοιποι χάνουν. Oh wait... υπάρχουν και αυτοί που κερδίζουν... που είναι 20% up. Congratulation έκατσες με τους μήνες/με τα χρόνια στο pc για να βγάλεις 200 ευρώ. (από τα 1000 που "επένδυσες"). Αν και η συντριπτική πλειοψηφία παίζει με 2ψήφια/3ψηφια ποσά.

Θυμάμαι τα ίδια λέγανε και πριν 4-5 χρόνια (?) που ήταν στα 3-4k το Bitcoin. Δεν αντέξατε δλδ ρε παιδιά 4-5 χρόνια; θα έπρεπε πολλοί να είχαν γίνει πλούσιοι τώρα... σύμφωνα με την λογική σας πάντα.

Σιγά μου σου πούμε αν γίναμε πλούσιοι από το Bitcoin. Μόνος σου έρχεσαι κάθε φορά και κλαίγεςε σε κάθε θέμα Bitcoin.

Ναι κάποιοι έχουμε βγάλει αρκετά και χωρίς να καθίσουμε με τις ώρες στον υπολογιστή γιατί πολύ απλά δεν χρειάζεται. Βάζουμε ένα ποσό και το αφήνουμε. Τόσο απλά. Ακόμα βγάζουμε από τα επιτόκια που μας δίνουν οι εφαρμογές και ψωνίζουμε με καρτες που εξαργυρώνουν τα κρυπτο. 
 Εγώ προσωπικά μεγάλο μερος του εισοδήματος μου πηγαίνει στην MasterCard σε κρυπτο . Όποτε πέφτει αγοράζω. Μετά ψωνίζω κανονικά με την κάρτα και σηκώνω λεφτά αν χρειαστεί. Τόσο απλά.

Καθημερινοτητα όπως με οποιαδήποτε κλασικό νομισμα. Και δολαριακο λογαριασμό να είχα τα ίδια θα έκανα. Τι δεν καταλαβαίνετε και έχετε μπερδεψει τα μπούτια σας. Επειδή δεν είναι με την σφραγίδα του κράτους δεν τα αγγίζουμε? Τότε καθίστε με τα σφραγισμένα μέχρι να σαπίσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, neo80 είπε

ότι ανεβαίνει πολύ γρήγορα πέφτει και πολύ γρήγορα.

Και όσο πιο ψηλά βρίσκεται τόσο μεγαλύτερος είναι ο θόρυβος που κάνει :devil:

 

Όσο πιο πολύ πέσει, τόσο περισσότερα θα βγάλεις αν το σορτάρεις, δεν χάνεις.

Όπως έλεγε κι ένας φίλος μου κάποτε ...

"Όταν βρέχει, δεν κάθεσαι μέσα, απλά παίρνεις μια ομπρέλα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, BackFromHell είπε

για να εχει βαση αυτη η συζητηση με ολους εσας τους αρνητες που αναπαραγετε θεωριες στα ορια του ψεκ

Αραξε πετσα αδερφε, κανεις δεν ειναι αρνητης απο αυτα που διαβαζω, δεν μιλαμε για εμβολια εδω..

Δυο κατηγοριες βλεπω εγω εδω μεσα, αυτους που θεωρουν τα κρυπτο επενδυση, και αυτους που τα θεωρουν τζογο. Αν καποιος δεν θεωρει τα κρυπτο σαν επενδυση δεν σημαινει οτι ειναι αρνητης, απλα δεν τα πιστευει και δεν τα εμπιστευεται για να βαλει τα λεφτα του εκει. 

Επενδυσεις υπαρχουν πολλες για να βγαλεις λεφτα, εσυ θελεις κρυπτο, με γεια σου με χαρα σου, γιατι καμαρωνεις δεν καταλαβα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, stpi είπε

 

Όσο πιο πολύ πέσει, τόσο περισσότερα θα βγάλεις αν το σορτάρεις, δεν χάνεις.

Όπως έλεγε κι ένας φίλος μου κάποτε ...

"Όταν βρέχει, δεν κάθεσαι μέσα, απλά παίρνεις μια ομπρέλα".

ok chief ότι πεις σε βλέπω να κλαις με μαύρο δάκρι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Tlykog είπε

Υπάρχουν κάποια πράγματα που δε μπορώ να καταλάβω για το bitcoin. Πχ παράγεται ένα bitcoin μέσω περίπλοκων διαδικασιών αποκρυπτογράφισης απ' ότι διαβάζω. Αυτή η διαδικασία τί έργο παράγει, ώστε να αμοίβεται και να έχει αξία; Δηλαδή σε τί συνεισφέρει στο κοινωνικό σύνολο;

Το λέω αυτό πχ γιατί ένας εργάτης δουλεύει, παράγει έργο, αμοίβεται για την προσφορά του σε έργο. Το ίδιο και κάποιος πχ μηχανικός, ιατρός, λογιστής, δικηγόρος κτλ. Το bitcoin ποιο έργο συμβολίζει;

Όταν κάνεις μία επένδυση παράγεις κάποιο προϊόν ή μια υπηρεσία και περιμένεις αμοιβή για την παροχή σου αυτή. Στο bitcoin, η διαδικασία εξόρυξης, εκτός από το να καταναλώνει απίστευτες ποσότητες ενέργειας και φυσικών πόρων (συστήματα εξόρυξης) τί παράγει στην πραγματικότητα; 

Προσπαθώ τόσο καιρό να καταλάβω πώς τελικά προσφέρει στον κόσμο η παραγωγή bitcoins και δεν το έχω καταλάβει. Όποιος μπορεί, παρακαλώ, να μου απαντήσει. Το ρωτάω ειλικρινά γιατί δεν το έχω καταλάβει.

Διασκέδαση. Ότι δηλαδή προσφέρει και το να βλέπει κάποιος τηλεόραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, neo80 είπε

ok chief ότι πεις σε βλέπω να κλαις με μαύρο δάκρι 

Μελλοντολογος? Τόσα χρόνια περιμένω να πέσει το bitcoin (γρήγορα είπες κιόλας), 13 χρόνια περάσαν, ακόμα τίποτα. Σε λίγο θα πεθάνω από βαθιά γεράματα και ακόμα θα περιμένω.... Θες να μας δώσεις χρονοδιάγραμμα ή είναι προφητεία εσαεί?

Γιατί έτσι και εγώ προφήτης είμαι. Κάποια στιγμή θα γίνει κάτι προβλέπω :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, neo80 είπε

ok chief ότι πεις σε βλέπω να κλαις με μαύρο δάκρι 

Δυστυχώς αν και δεν είμαι υποστηρικτής δεν βλέπω ότι επένδυσαν σε Crypto θα κλάψουν με μαύρο δάκρυ....είναι απλώς οι παράπλευρες επιτυχίες του συστήματος...κάποιοι θα βγάλουν εκατομμύρια - εκατομμυρίων και κάποιοι θα γίνουν πλούσιοι απο το τίποτα.

Το ότι πιθανότατα η επόμενη γενιά ή μεθεπόμενη γενια θα το πληρώσει πάρα πολύ ακριβά είναι ανευ σημασίας ...κακά τα ψέματα για οποιοδήποτε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, atheatos είπε

Τον καφέ τον διαβάζεις? Χρησιμοποιείς γυάλινη σφαίρα? 

όχι απλά διαβάζω ιστορία και ενημερώνομαι για τα λάθη του παρελθόντος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Για bitcoin λεμε εδω κι οχι γενικα για κρυπτο, διοτι καθε κρυπτο εχει αλλο πρωτοκολλο και τροπο λειτουργιας, οποτε ειναι λαθος να τα βαζουμε ολα στο ιδιο τσουβαλι.

Η απαντηση στην παραπανω ερωτηση για το bitcoin συγκεκριμενα, ειναι το πρωτοκολλο του αλλα και το γεγονος οτι το δικτυο του ειναι αποκεντρωμενο και δεν ελεγχεται απο κανεναν. Ενω για τυχον αλλαγες (πχ σε θεματα βελτιωσης της ασφαλειας/κωδικα) πρεπει να συμφωνησει μεσω συγκεκριμενης διαδικασιας μεγαλο μερος του community, οπως οριζεται απο το πρωτοκολλο επισης.

Δηλαδη: Ο ρυθμος πληθωρισμου του bitcoin ειναι ξεκαθαρος και αποτυπωμενος στο πρωτοκολλο του εδω και και 13 χρονια και τηρειται μεχρι τελειας εως και σημερα. Δεν εχει τυπωθει ουτε μισο bitcoin παραπανω απο οσα προβλεπει το πρωτοκολλο. Γιατι; Μα γιατι το δικτυο ειναι αποκεντρωμενο και ουδεις εχει τη δυνατοτητα να βαλει χερι παραβαινοντας το πρωτοκολλο.

Επισης καθορισμενος απο το πρωτοκολλο ειναι και ο max αριθμος bitcoins που θα υπαρξουν ποτε.

Αρα ξερεις με τι εχεις να κανεις, σε αντιθεση πχ με το ευρω και το δολλαριο (μην μιλησω καν για αλλα νομισματα) που ολα αυτα καθοριζονται μονο απο το πώς θα ξυπνησει ο κεντρικος τραπεζιτης και κανα 2-3 πολιτικοι, οι οποιοι δεν ελεγχονται απο κανεναν για το ποτε και ποσο θα τυπωσουν και που θα μοιρασουν τα τυπωμενα.

Αυτό δεν διασφαλίζει ούτε τον έλεγχο ούτε την ύπαρξη.

αυτός που έχει πολλά bitcoin μπορεί να χειραγωγήσει την τιμή του άρα και να την ελέγξει.

Επισης αυτός που μπορεί να διασπείρει μια ψεύδη είδηση μπορεί να χειραγωγήσει την τιμή.

Αλλιώς δεν θα υπήρχαν τέτοιες αυξομειώσεις στην αξία του. 

επίσης δεν συνδέεται με κανέναν τρόπο με κάτι πραγματικό και δεν έχει καμία εγγύηση όπως για παράδειγμα οι τραπεζικές καταθέσεις. 

Δεν υπάρχει τρόπος να εκτιμήσεις την μελλοντική αξία του. 

Η ανωνυμία του σταματάει στην πρώτη αγορά. Αν κάποιος υποκλέψει μια συναλλαγή σε ένα κατάστημα ακομα και χακάροντας τα cookies σου και όχι το σαΐτ του καταστήματος γνωρίζει όλες σου τις συναλλαγές. νομίζω Έχει συμβεί ήδη.


Το btc χρησιμοποιείται κατά κόρον από εμπόρους ναρκωτικών και κυβερνοεγκληματιες. Πολύ εύκολα μπορεί εν μια νύκτι να κριθεί παράνομο και να μηδενιστεί η αξία του αν αυτό δεν συμφέρει τους λίγους. Το πιο επικυνδινο δε είναι ότι λόγω του κόστους του ρεύματος το μεγάλο ποσοστό mining γίνεται στην Κίνα  που το έχει απαγορεύσει σαν νομισμα. Αν αυτοί είναι και Κινέζοι πολύ φοβάμαι ότι υπηρεσίες Δύση δεν θα το θέλει.

τέλος δεν υπάρχει κάποιο νομικό πλαίσιο αν βρω τρόπο να σου κλέψω το bitcoin σου δεν αντιμετωπίζω καμία ποινική δίωξη και δεν έχει προβλεφτεί τρόπος επιστροφής χρημάτων.

 

Επεξ/σία από Dimitris_1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

16 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

τέλος δεν υπάρχει κάποιο νομικό πλαίσιο αν βρω τρόπο να σου κλέψω το bitcoin σου δεν αντιμετωπίζω καμία ποινική δίωξη και δεν έχει προβλεφτεί τρόπος επιστροφής χρημάτων.

πηγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, masteripper είπε

Δυστυχώς αν και δεν είμαι υποστηρικτής δεν βλέπω ότι επένδυσαν σε Crypto θα κλάψουν με μαύρο δάκρυ....είναι απλώς οι παράπλευρες επιτυχίες του συστήματος...κάποιοι θα βγάλουν εκατομμύρια - εκατομμυρίων και κάποιοι θα γίνουν πλούσιοι απο το τίποτα.

Το ότι πιθανότατα η επόμενη γενιά ή μεθεπόμενη γενια θα το πληρώσει πάρα πολύ ακριβά είναι ανευ σημασίας ...κακά τα ψέματα για οποιοδήποτε..

Μα αυτό θα γίνει. Όσοι μπήκαν νωρίς θα βγάλουν τα εκατομμύρια (από το τίποτα όπως λες). Για να τα βγάλουν αυτοί όμως πρέπει να υπάρχει support από αυτούς που είναι διατεθημένοι να αγοράσουν στις υψηλές τιμές. Και εννοείται ότι το χειραγωγούν, αφού έχει pattern η τιμή (βλέπω κύκλους ...). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...