Προς το περιεχόμενο

Οι Microsoft και AMD διορθώνουν το πρόβλημα με την μειωμένη ταχύτητα των συστημάτων με Ryzen και Windows 11


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν είσαι κάτοχος υπολογιστή με Windows 11 και επεξεργαστή AMD Ryzen, υπάρχουν καλά νέα. Η AMD ανακοίνωσε τη διάθεση του chipset driver version 3.10.08.506 που έρχεται με το fix για την μειωμένη απόδοση στα Windows 11, που ήταν αποτέλεσμα ενός προβλήματος στον μηχανισμό CPPC (Collaborative Processor Performance Control).

Εξαιτίας του προβλήματος στον μηχανισμό CPPC, το νέο λειτουργικό σύστημα της Microsoft δεν ανέθετε τα threads στον ταχύτερο από τους διαθέσιμους πυρήνες του επεξεργαστή της AMD με αποτέλεσμα να διαπιστώνεται μειωμένη απόδοση. Το παραπάνω ήταν το ένα από τα δύο ζητήματα που διαπιστώθηκαν, καθώς το άλλο αφορούσε την αυξημένη υστέρηση της λανθάνουσας μνήμης τρίτου επιπέδου (L3 cache) στους επεξεργαστές Ryzen της AMD. Ο νέος driver της AMD προσθέτει το νέο Ryzen Power Plan 7.0.3.5 που είναι βελτιστοποιημένο για τα Windows 11 και που διορθώνει το bug CPPC2.

Ο νέος driver διορθώνει τα προβλήματα απόδοσης στα Windows 11, ωστόσο είναι διαθέσιμος για Zen-based συστήματα με Windows 10. Παρόλα αυτά, έχετε στο νου σας ότι ο driver είναι συμβατός μόνο με επεξεργαστές τύπου Zen+, κάτι που είναι λογικό καθώς οι παλαιότεροι επεξεργαστές της AMD δεν υποστηρίζονται ούτως ή άλλως από τα Windows 11. Από άποψη υποστήριξης chipset, όλα τα Zen-based chipsets υποστηρίζονται από τον συγκεκριμένο driver, ο οποίος επίσης διορθώνει ένα pop-up λάθους για το OpenGL και εγκαθιστά τον νέο AMD UART Driver version 1.2.0.113 που προσθέτει υποστήριξη για 4Mbps baud rare. Αν θέλετε να κατεβάσετε τον νέο chipset driver της AMD, 3.10.08.506 επισκεφτείτε την επίσημη ιστοσελίδα της AMD όπου και θα βρείτε τους σχετικούς συνδέσμους.

Αναφορά σε κείμενο

AMD Chipset Software Install Summary

Name             : AMD Ryzen Power Plan
Version          : 7.0.3.5
Install          : Success

Name             : AMD GPIO Driver
Version          : 2.2.0.130
Install          : Success

Name             : AMD PSP Driver
Version          : 5.17.0.0
Install          : Success

Name             : AMD SMBus Driver
Version          : 5.12.0.38
Install          : Success

Η Microsoft με τη σειρά της διέθεσε ένα νέο software update που αντιμετωπίζει το πρόβλημα με την υστέρηση της L3 cache, που προκαλεί προβλήματα στην απόδοση που αγγίζουν το 15%. Το patch, KB5006746 είναι διαθέσιμο από σήμερα μέσω του Windows Update.

Αναφορά σε κείμενο

 

21 Οκτωβρίου 2021 —KB5006746 (Δομή λειτουργικού συστήματος 22000.282)

Μεταξύ άλλων...

Αντιμετωπίζει ένα ζήτημα προσωρινής αποθήκευσης L3 που μπορεί να επηρεάσει τις επιδόσεις σε ορισμένες εφαρμογές σε συσκευές με επεξεργαστές AMD Ryzen μετά την αναβάθμιση σε Windows 11 (αρχική έκδοση).

 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ε ρε όταν διαβάζω ότι παλιοί CPU δεν υποστηρίζονται, ψιλό τρελαίνομαι γιατί όπως πάντα θα φάει το κράξιμο της ως εταιρία και θα τα υποστηρίζει αναγκάστηκα.

 

Και όπως πάντα επιθετικό user friendly. Ήθελα να ξέρα γιατί ξυλοσσαν τα προεπιλεγμένα προγράμματα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, MariosX είπε

Ε ρε όταν διαβάζω ότι παλιοί CPU δεν υποστηρίζονται, ψιλό τρελαίνομαι γιατί όπως πάντα θα φάει το κράξιμο της ως εταιρία και θα τα υποστηρίζει αναγκάστηκα.

Και όπως πάντα επιθετικό user friendly. Ήθελα να ξέρα γιατί ξυλοσσαν τα προεπιλεγμένα προγράμματα.

Μπορείς να τα βάλεις ήδη. Υπάρχει επίσημο bypass. Γιατί γκρινιάζεις; Δεν σε σταματά να τα βάλεις. Απλά σου λέει βάλε τα με δικιά σου ευθύνη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα ειπα να κανω update στα 11... ενεργοποησα το tmp2 στο bios, εκανα τον Ελεγχο Λειτουργειας με το official tool που κατεβασα, μου λεει ολα οκ.. ε το windows update Μου γραφει οτι My pc doesnt meet the system requirements..  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tsakalos! είπε

Σημερα ειπα να κανω update στα 11... ενεργοποησα το tmp2 στο bios, εκανα τον Ελεγχο Λειτουργειας με το official tool που κατεβασα, μου λεει ολα οκ.. ε το windows update Μου γραφει οτι My pc doesnt meet the system requirements..  

Δοκίμασε να το βάλεις σε PTT ή ενεργοποίησε το Secure Boot.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Tsakalos! είπε

Σημερα ειπα να κανω update στα 11... ενεργοποησα το tmp2 στο bios, εκανα τον Ελεγχο Λειτουργειας με το official tool που κατεβασα, μου λεει ολα οκ.. ε το windows update Μου γραφει οτι My pc doesnt meet the system requirements..  

κατέβασε το windows 11 assistance tool και θα στα κάνει εγκατάσταση,έτσι τα έκανα και εγώ γιατί δεν μου τα έβγαζε διαθεσιμα στο windows update.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Μπορείς να τα βάλεις ήδη. Υπάρχει επίσημο bypass. Γιατί γκρινιάζεις; Δεν σε σταματά να τα βάλεις. Απλά σου λέει βάλε τα με δικιά σου ευθύνη.

Αυτό κατάλαβες από αυτό που έγραψα;

Τα έχω ήδη. Γκρινιάζω πως επίσημα παλιό hardware δεν θα υποστηρίζεται όπως αναφέρεται πως βγάλανε chipset drivers μόνο για τους νέους CPU και όχι για τους παλαιότερους.

 

 Άρα επίσημα και ανεπίσημα δεν υποστηρίζονται ούτε και με bypass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Μπορείς να τα βάλεις ήδη. Υπάρχει επίσημο bypass. Γιατί γκρινιάζεις; Δεν σε σταματά να τα βάλεις. Απλά σου λέει βάλε τα με δικιά σου ευθύνη.

δεν γκρινιάζει το παλικάρι. Ο παραλογισμός είναι που τον τρελαίνει και με το δίκιο του, μαζί του. Απλά αναγκάζουν κόσμο να κάνει upgrade (χωρίς λόγο) μόνο και μόνο για να πουλήσουν cpus και mobos. Linux και παλι Linux! χωρίς να κάνει update όποτε γουστάρει αυτό και privacy φυσικά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...