Προς το περιεχόμενο

Οι Microsoft και AMD διορθώνουν το πρόβλημα με την μειωμένη ταχύτητα των συστημάτων με Ryzen και Windows 11


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MariosX είπε

Αυτό κατάλαβες από αυτό που έγραψα;

Τα έχω ήδη. Γκρινιάζω πως επίσημα παλιό hardware δεν θα υποστηρίζεται όπως αναφέρεται πως βγάλανε chipset drivers μόνο για τους νέους CPU και όχι για τους παλαιότερους.

 

 Άρα επίσημα και ανεπίσημα δεν υποστηρίζονται ούτε και με bypass

Πρώτον έχω 3770k (2012) και mb του 2012 με Intel hd 4000. Μάντεψε. Βρήκε, τα πάντα όλα. Ακόμη και chipset driver καθώς και για την hd 4000 για windows 10 και η ταχύτητα ίδια. Βέβαια για να έχω ίδια ταχύτητα απλα απενεργοποίησα το vbs που ήταν ενεργοποιημένο από default ενώ στα windows 10 δεν ήταν.

Δεύτερον μου έρχονται updates κανονικά.

Τρίτον το upgrade ήταν τσάμπα. Θα μπορούσε να είναι επί πληρωμή. Εκεί να δεις γκρίνια.

Τέταρτον, δεν ξέρω αν επηρεάζονται οι zen 1 έτσι και αλλιώς. Δεν βρήκα κάτι στο ίντερνετ.

Πεμπτον, το fix που έρχεται μέσω windows update για την cache ίσως να παίζει για όλους.

Εκτον Η Microsoft, από τι φαίνεται, υποστηρίζει ανεπίσημα όλους τους υπολογιστές (παίζουν ακόμη και συστήματα του 2007). Όπως είπα παίρνουν updates και υπάρχουν drivers για όλα. Τώρα αν χρειάζεται νέος driver για παλιό σύστημα, αυτό είναι θέμα της εταιρείας αν θα το υποστηριξει, ακόμη και αν ο επεξεργαστής υποστηριζόταν επίσημα από την Microsoft. Αν έχει σταματήσει πάνω από 2 χρόνια η παραγωγη του τσιπ τότε είναι εκτός εγγύησης.

Έβδομον, ελπίζω να έχεις αγορασμενα windows αλλιώς κάνουμε αυτή την συζήτηση τσάμπα.

Όγδοον από πού και ως που ήταν υποχρεωμένη σε ΝΕΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΜΕ ΔΩΡΕΑΝ upgrade να υποστηρίζει ότι θέλεις εσύ; Τα windows 10 που σου είχε δώσει θα σταματησουν να υποστηρίζονται το 2025. Από το 2017 που βγήκε ο zen 1 μέχρι το 2025 είναι 8 χρόνια. Μια χαρά υποστήριξη το βλέπω. Κάτσε με τα windows 10 αν έχεις πρόβλημα με το upgrade σε 11. Δεν χάλασε ο κόσμος και δεν είναι και υποχρεωμένη ούτε νομικά αλλά ούτε και ηθικά, αφού σου συνεχίζει την υποστήριξη στα 10, να σε υποστηρίξει στα 11.

38 λεπτά πριν, Spiraulos είπε

δεν γκρινιάζει το παλικάρι. Ο παραλογισμός είναι που τον τρελαίνει και με το δίκιο του, μαζί του. Απλά αναγκάζουν κόσμο να κάνει upgrade (χωρίς λόγο) μόνο και μόνο για να πουλήσουν cpus και mobos. Linux και παλι Linux! χωρίς να κάνει update όποτε γουστάρει αυτό και privacy φυσικά.

Ότι να ναι. Ποιος σε αναγκάζει; Αφού τα windows 10 υποστηρίζονται κανονικά μέχρι το 2025.

12 λεπτά πριν, panatha1369 είπε

Εμενα περασε το patch σε  μηχανημα με ryzen 1400 και w11

Να τα που γκρινιάζουν.

@MariosX

@Spiraulos

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βάλτε xp ρε παιδιά 😅 σοβαρά τώρα, εγώ στο desk παίζω με 7 και στο λάπτοπ που το ακριβωπληρωσα το 2012 1280 ευρα έβγαλα τα 7 που είχε και έβαλα xp service pack 3 , δεν κάνω πλάκα . Για την ψυχαγωγία 7 και για τα επαγγελματικά xp.

  • Confused 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις το εγκατέστησα το νεο chipset driver απο το λίνκ που δίνετε στα 11άρια που τα εχω 1 μήνα ...παρατήρησα την cpu να παίζει λίγο πιο συχνά στις μεγαλύτερες συχνότητες των προδιαγραφών της απο ότι πριν... πάντα βέβαια στο amd ryzen balanced power plan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως πάντα με τα Windows θέλουν το χρόνο τους μέχρι να λειτουργούν σωστά,από τα XP γίνεται το ίδιο πράγμα,και τότε λέγαμε βάλε 98 τι πας στα XP έχουν προβλήματα(τα Millenium και Vista τα προσπερνάω).Τα XP μέχρι το Service Pack 3 είχαν αμέτρητα προβλήματα.Με τα 7 το ίδιο,με τα 10 το ίδιο και πάει λέγοντας.Λειτουργικό σύστημα είναι,αν δεν μπει σε εκατομμύρια χρήστες να βγουν τα προβλήματα ότι τεστ και να κάνεις μέχρι την κυκλοφορία δεν θα είναι αρκετό.

Επεξ/σία από MDefender
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Που είναι εκείνοι που στο προηγούμενο ποστ βγάλανε χολή για την AMD? μήπως να βγάλουμε SOS?

9 hours ago, Retromaniac said:

...

Ότι να ναι. Ποιος σε αναγκάζει; Αφού τα windows 10 υποστηρίζονται κανονικά μέχρι το 2025.

...

Ότι να ναι; που σε 3,5 χρόνια θα βγουν οφφ; τα 3,5 χρόνια είναι πολύ λίγο. Ακόμα και η αντίπαλη εταιρία που για το μόνο που δεν φημίζεται είναι η υποστήριξη, κρατάει περισσότερο.

Με την λογική σου, το ψωμί θα πάει 2 ευρώ, το γάλα 1,7. Ποιος σε αναγκάζει να τα αγοράσεις; Oh wait! έχουν πάει ήδη τόσο 😀 

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, roginsky12 είπε

για αυτο δεν εχω βαλει ποτε AMD στον υπολογιστη μου...κι ουτε προκειται !!!

μου θυμίζεις έναν φίλο που έχει απορρίψει πράγματα πριν καν τα δοκιμάσει και μόλις του πεις οτι "α ξέρεις αυτό έβγαλε το τάδε πρόβλημα" απαντάει "γι'αυτό εγώ δεν το βάζω.":D:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Που είναι εκείνοι που στο προηγούμενο ποστ βγάλανε χολή για την AMD? μήπως να βγάλουμε SOS?

Ότι να ναι; που σε 3,5 χρόνια θα βγουν οφφ; τα 3,5 χρόνια είναι πολύ λίγο. Ακόμα και η αντίπαλη εταιρία που για το μόνο που δεν φημίζεται είναι η υποστήριξη, κρατάει περισσότερο.

Με την λογική σου, το ψωμί θα πάει 2 ευρώ, το γάλα 1,7. Ποιος σε αναγκάζει να τα αγοράσεις; Oh wait! έχουν πάει ήδη τόσο 😀 

Ειναι 8 χρόνια συνολικά από το 2017 που βγήκε ο ζεν 1. Γιατί λες ότι να ναι. Επίσης μπορείς να κάνεις upgrade κανονικά ακόμη και σε zen 1. Και όλα αυτά δωρεάν. Σκέφτεστε καθόλου πριν γράψετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Πρώτον έχω 3770k (2012) και mb του 2012 με Intel hd 4000. Μάντεψε. Βρήκε, τα πάντα όλα. Ακόμη και chipset driver καθώς και για την hd 4000 για windows 10 και η ταχύτητα ίδια. Βέβαια για να έχω ίδια ταχύτητα απλα απενεργοποίησα το vbs που ήταν ενεργοποιημένο από default ενώ στα windows 10 δεν ήταν.

Δεύτερον μου έρχονται updates κανονικά.

Τρίτον το upgrade ήταν τσάμπα. Θα μπορούσε να είναι επί πληρωμή. Εκεί να δεις γκρίνια.

Τέταρτον, δεν ξέρω αν επηρεάζονται οι zen 1 έτσι και αλλιώς. Δεν βρήκα κάτι στο ίντερνετ.

Πεμπτον, το fix που έρχεται μέσω windows update για την cache ίσως να παίζει για όλους.

Εκτον Η Microsoft, από τι φαίνεται, υποστηρίζει ανεπίσημα όλους τους υπολογιστές (παίζουν ακόμη και συστήματα του 2007). Όπως είπα παίρνουν updates και υπάρχουν drivers για όλα. Τώρα αν χρειάζεται νέος driver για παλιό σύστημα, αυτό είναι θέμα της εταιρείας αν θα το υποστηριξει, ακόμη και αν ο επεξεργαστής υποστηριζόταν επίσημα από την Microsoft. Αν έχει σταματήσει πάνω από 2 χρόνια η παραγωγη του τσιπ τότε είναι εκτός εγγύησης.

Έβδομον, ελπίζω να έχεις αγορασμενα windows αλλιώς κάνουμε αυτή την συζήτηση τσάμπα.

Όγδοον από πού και ως που ήταν υποχρεωμένη σε ΝΕΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΜΕ ΔΩΡΕΑΝ upgrade να υποστηρίζει ότι θέλεις εσύ; Τα windows 10 που σου είχε δώσει θα σταματησουν να υποστηρίζονται το 2025. Από το 2017 που βγήκε ο zen 1 μέχρι το 2025 είναι 8 χρόνια. Μια χαρά υποστήριξη το βλέπω. Κάτσε με τα windows 10 αν έχεις πρόβλημα με το upgrade σε 11. Δεν χάλασε ο κόσμος και δεν είναι και υποχρεωμένη ούτε νομικά αλλά ούτε και ηθικά, αφού σου συνεχίζει την υποστήριξη στα 10, να σε υποστηρίξει στα 11.

Ότι να ναι. Ποιος σε αναγκάζει; Αφού τα windows 10 υποστηρίζονται κανονικά μέχρι το 2025.

Να τα που γκρινιάζουν.

@MariosX

@Spiraulos

Αφού είσαι τόσο περιγραφικός, παρακαλώ πολύ δώσε μας και συγκρίσεις περί performance με Windows 10 με 11.

Και πάμε πάλι από την στιγμή που βλέπεις downgrade στο performance σου επειδή η Microsoft κανονικά σε εξαναγκάζει να υποστηρίζει το chipset / CPU σου να έχει υποστήριξη TPM δεν υποστηρίζονται ασχέτως αν τα hardware requirements που έχεις είναι decent.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MariosX είπε

Αφού είσαι τόσο περιγραφικός, παρακαλώ πολύ δώσε μας και συγκρίσεις περί performance με Windows 10 με 11.

Και πάμε πάλι από την στιγμή που βλέπεις downgrade στο performance σου επειδή η Microsoft κανονικά σε εξαναγκάζει να υποστηρίζει το chipset / CPU σου να έχει υποστήριξη TPM δεν υποστηρίζονται ασχέτως αν τα hardware requirements που έχεις είναι decent.

 

Δεν βγάζουν νόημα αυτά που γράφεις. Εξήγησα λεπτομερώς και έδωσα επιχειρήματα. Τώρα δεν θα κάτσω να ασχολούμαι με τις ιδεοληψίες σας. Το ποστ μου δεν αφορά εσένα αλλά όσους επηρεάζονται από αυτά που γράφετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Που είναι εκείνοι που στο προηγούμενο ποστ βγάλανε χολή για την AMD? μήπως να βγάλουμε SOS?

Ότι να ναι; που σε 3,5 χρόνια θα βγουν οφφ; τα 3,5 χρόνια είναι πολύ λίγο. Ακόμα και η αντίπαλη εταιρία που για το μόνο που δεν φημίζεται είναι η υποστήριξη, κρατάει περισσότερο.

Με την λογική σου, το ψωμί θα πάει 2 ευρώ, το γάλα 1,7. Ποιος σε αναγκάζει να τα αγοράσεις; Oh wait! έχουν πάει ήδη τόσο 😀 

έχετε και οι δυο ένα δίκιο...
1) Όντως κανείς δεν σε αναγκάζει πρακτικά να πας στα 11.. έχεις επιλογή να κάτσεις με τα 10 για όσο τραβήξουν ή να πας σε linux (ξέρω έχει παλιώσει η καραμέλα με το linux αλλά ισχύει παρόλο που δεν κατάφερα να τα συμπαθήσω ποτέ)
2) Όντως το οτι λήγει η υποστήριξη σε 3.5 χρόνια απο τώρα ειναι σαν να σου λέει να συμφιλιωθείς με την ιδέα οτι θα πας σε 11. αλλά αν φανταστείς οτι υπάρχουν ακόμη επαγγελματικά μηχανήματα που τρέχουν xp και 7 φαντάσου ποσο καιρό ακόμα θα κρατηθούν τα 10άρια.
3) Ίσως μέσα σε αυτά τα 3.5 χρόνια που μένουν να βελτιωθεί. το ένα πρόβλημα με τα παλιά συστήματα βλέπω οτι έχει χαζοδιορθωθεί/παρακαμφθεί απο πολλούς οπότε δεν το θεωρώ πρόβλημα. το μόνο που με απασχολεί ειναι αυτό που λένε για τα default apps οτι ειναι δύσκολο να τα αλλάξεις.  θα δουμε τι θα γινει και με αυτο όωμς..

Επεξ/σία από balt123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, balt123 είπε

έχετε και οι δυο ένα δίκιο...
1) Όντως κανείς δεν σε αναγκάζει πρακτικά να πας στα 11.. έχεις επιλογή να κάτσεις με τα 10 για όσο τραβήξουν ή να πας σε linux (ξέρω έχει παλιώσει η καραμέλα με το linux αλλά ισχύει παρόλο που δεν κατάφερα να τα συμπαθήσω ποτέ)
2) Όντως το οτι λήγει η υποστήριξη σε 3.5 χρόνια απο τώρα ειναι σαν να σου λέει να συμφιλιωθείς με την ιδέα οτι θα πας σε 11. αλλά αν φανταστείς οτι υπάρχουν ακόμη επαγγελματικά μηχανήματα που τρέχουν xp και 7 φαντάσου ποσο καιρό ακόμα θα κρατηθούν τα 10άρια.
3) Ίσως μέσα σε αυτά τα 3.5 χρόνια που μένουν να βελτιωθεί. το ένα πρόβλημα με τα παλιά συστήματα βλέπω οτι έχει χαζοδιορθωθεί/παρακαμφθεί απο πολλούς οπότε δεν το θεωρώ πρόβλημα. το μόνο που με απασχολεί ειναι αυτό που λένε για τα default apps οτι ειναι δύσκολο να τα αλλάξεις.  θα δουμε τι θα γινει και με αυτο όωμς..

 

44 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Ειναι 8 χρόνια συνολικά από το 2017 που βγήκε ο ζεν 1. Γιατί λες ότι να ναι. Επίσης μπορείς να κάνεις upgrade κανονικά ακόμη και σε zen 1. Και όλα αυτά δωρεάν. Σκέφτεστε καθόλου πριν γράψετε;

Είναι 8 χρόνια από τότε που βγήκε ο τελευταίος επεξεργαστής που δεν "υποστηρίζεται". Σε εισαγωγικά γιατί υποστηρίζεται κανονικά από microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...