Προς το περιεχόμενο

Οι Microsoft και AMD διορθώνουν το πρόβλημα με την μειωμένη ταχύτητα των συστημάτων με Ryzen και Windows 11


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, Retromaniac said:

Ειναι 8 χρόνια συνολικά από το 2017 που βγήκε ο ζεν 1. Γιατί λες ότι να ναι. Επίσης μπορείς να κάνεις upgrade κανονικά ακόμη και σε zen 1. Και όλα αυτά δωρεάν. Σκέφτεστε καθόλου πριν γράψετε;

Ποια 8 χρόνια; όταν είναι η τρέχουσα έκδοση οφείλει να παρέχει υποστήριξη. Δηλαδή αν δεν άλλαζε ποτέ τα Windows 10 τι θα έλεγες; ότι παρέχει υποστήριξη επ άπειρον?

Οπότε είναι 3,5 χρόνια. Τα οποία είναι πολύ λίγα και χαλάνε την καλή εικόνα που έκανε με την υποστήριξη των W7.

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Ποια 8 χρόνια; όταν είναι η τρέχουσα έκδοση οφείλει να παρέχει υποστήριξη. Δηλαδή αν δεν άλλαζε ποτέ τα Windows 10 τι θα έλεγες; ότι παρέχει υποστήριξη επ άπειρον?

Οπότε είναι 3,5 χρόνια. Τα οποία είναι πολύ λίγα και χαλάνε την καλή εικόνα που έκανε με την υποστήριξη των W7.

Ε, δεν κατάλαβα τι εννοείς. Τα windows 10 βγήκαν το 2015 και θα τα υποστηρίζει μέχρι το 2025. Το κάθε update το windows δεν σημαίνει ότι πρέπει να πηγαίνει η υποστήριξη αλλά 10 χρόνια.

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Retromaniac said:

Ε, δεν κατάλαβα τι εννοείς. Τα windows 10 βγήκαν το 2015 και θα τα υποστηρίζει μέχρι το 2025. Το κάθε update το windows δεν σημαίνει ότι πρέπει να πηγαίνει η υποστήριξη αλλά 10 χρόνια.

Εννοώ ότι το support στην τρέχουσα έκδοση ενός λογισμικού δεν μετράει. Είναι υποχρεωμένοι να παρέχουν Support. Η "μαγκιά" είναι το support στις προηγούμενες εκδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Εννοώ ότι το support στην τρέχουσα έκδοση ενός λογισμικού δεν μετράει. Είναι υποχρεωμένοι να παρέχουν Support. Η "μαγκιά" είναι το support στις προηγούμενες εκδόσεις.

Και αυτό που κολλάει με τα 3.5 χρόνια που έλεγες. Τώρα μιλάς για άλλο πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Tsakalos! είπε

Σημερα ειπα να κανω update στα 11... ενεργοποησα το tmp2 στο bios, εκανα τον Ελεγχο Λειτουργειας με το official tool που κατεβασα, μου λεει ολα οκ.. ε το windows update Μου γραφει οτι My pc doesnt meet the system requirements..  

Το ckecker από το Windows Update είναι bug-αρισμένο. Κατέβασε και βάλε τα με το Windows 11 Installation Assistant από το site της Microsoft. Θα δουλέψει μια χαρά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η MS έβαλε το h/w encrypted security ως υποχρεωτικό στα windows 11 για να μειώσει τις τρύπες στο security.

Ισχυριζεται ότι αν γίνουν s/w emulated θα πέσει το performance ως και 25%.

Την αναβάθμιση την δίνει δωρεάν και το μερίδιο αγοράς της σε pc είναι πολύ μικρό για να προσδοκά σε κάποιο οικονομικό ωφελούσε. Τουλάχιστον εγώ δεν το αντιλαμβάνομαι.

Το αν κάνει καλά ή κακά θα δείξει. Το ότι έχει κάθε δικαίωμα να το κάνει δεν νομίζω ότι ειναι αμφισβητούμενο.

Για 5 χρόνια ακόμα θα δίνει updates στα windows 10. Τα windows 10 που αν τα έχεις από win 7 μπορεί το pc να είναι και 15 ετών. Σε κάθε περίπτωση θα είναι τουλάχιστον 8.

Αν δεν μας αρέσει αλλάζουμε όπως εγώ από android πήγα σε iPad στις ταμπλέτες γιατί δεν θέλω να αλλάζω κάθε 3 χρόνια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως σε μένα σε Ryzen 3600 πέρα από το latency που έπεσε σταθερα 10 από 30 τα υπόλοιπα ιδιαίτερα η εγγραφή στην L3 δεν είναι σταθερή και δεν είναι όπως τα windows 10. Τώρα πρακτικά τι επιπτώσεις έχει δεν έχω παρατηρήσει. Μια χαρά πάντως μου τρέχουν τα 11 και τα προτιμώ από τα 10 ακόμα και στον ryzen

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/10/2021 στις 11:46 ΜΜ, Drake27 είπε

κατέβασε το windows 11 assistance tool και θα στα κάνει εγκατάσταση,έτσι τα έκανα και εγώ γιατί δεν μου τα έβγαζε διαθεσιμα στο windows update.

Και στα δυο μου pc το assistance tool μου βγαλε το εξης

....Παρουσιαστηκε καποιο σφαλμα... κωδικος σφαλματος 0xa0000400.... 

 

Μαλλον θα κανω λιγη υπομονη ακομα...

 

μμμ εκανα μισο λεπτο υπομονη... κατεβαζω το Iso μπας και παιξει απο κει.. 😁

 

 

Επεξ/σία από Tsakalos!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...