Προς το περιεχόμενο

Ποσό ανθυγιεινό είναι να τρως κάθε μέρα πίτα γύρο?


Raylan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ κάθε απόγευμα βγαίνω να πιω το καφεδάκι μου, αλλά κάνω πάντα στάση σε κάποιο σουβλατζίδικο για να φάω μια αλάδωτη πίτα γύρο απ´ολα ανοιχτή με το πιρουνάκι μου κύριος..

Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο να το αναφέρω, αλλά μετά το μεσημεριανό ύπνο πάω για ελαφρή τρέξιμο κάνα 40 λεπτό και μετά επειδή κάτι θέλω να βάλω στο στόμα μου τρώω κάνα φρούτο..

Δεν μαγειρεύουμε στο σπίτι για δεύτερη φορά, τρώμε για βραδινό ότι είχαμε και το μεσημέρι απλά εγώ επειδή μου αρέσει το πιτόγυρο τρώω κάθε βράδυ απ´έξω τα τελευταία τουλάχιστον δυο χρόνια.. 

Η κατανάλωση κρέας χοιρινό & πατάτες τηγανίτες σε καθημερινή βάση μακροπρόθεσμα λέτε να βγάλει προβλήματα? Γενικά προσέχω την διατροφή μου απλά το πιτόγυρο είναι η εξαίρεση δεν μπορώ να αντισταθώ, Ξέρω ότι είναι ανθυγιεινό αλλά πόσο? 

Η καθημερινή διατροφή μου:

Πρωινό: 2 φρυγανιές με μέλι & πορτοκαλί ή γάλα 

Δεκατιανό: καφές με κουλούρι Θεσσαλονίκης ή τοστ 

μεσημεριανό: ότι φτιάξει η μαγείρισσα με μια φέτα του τοστ και γλυκάκι στο τέλος 

απόγευμα φρούτα μετά τον περίπατο

βράδυ μια πίτα γύρο..

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 minutes ago, Raylan said:

Εγώ κάθε απόγευμα βγαίνω να πιω το καφεδάκι μου, αλλά κάνω πάντα στάση σε κάποιο σουβλατζίδικο για να φάω μια αλάδωτη πίτα γύρο απ´ολα ανοιχτή με το πιρουνάκι μου κύριος..

Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο να το αναφέρω, αλλά μετά το μεσημεριανό ύπνο πάω για ελαφρή τρέξιμο κάνα 40 λεπτό και μετά επειδή κάτι θέλω να βάλω στο στόμα μου τρώω κάνα φρούτο..

Δεν μαγειρεύουμε στο σπίτι για δεύτερη φορά, τρώμε για βραδινό ότι είχαμε και το μεσημέρι απλά εγώ επειδή μου αρέσει το πιτόγυρο τρώω κάθε βράδυ απ´έξω τα τελευταία τουλάχιστον δυο χρόνια.. 

Η κατανάλωση κρέας χοιρινό & πατάτες τηγανίτες σε καθημερινή βάση μακροπρόθεσμα λέτε να βγάλει προβλήματα? Γενικά προσέχω την διατροφή μου απλά το πιτόγυρο είναι η εξαίρεση δεν μπορώ να αντισταθώ, Ξέρω ότι είναι ανθυγιεινό αλλά πόσο? 

Η καθημερινή διατροφή μου:

Πρωινό: 2 φρυγανιές με μέλι & πορτοκαλί ή γάλα 

Δεκατιανό: καφές με κουλούρι Θεσσαλονίκης ή τοστ 

μεσημεριανό: ότι φτιάξει η μαγείρισσα με μια φέτα του τοστ και γλυκάκι στο τέλος 

απόγευμα φρούτα μετά τον περίπατο

βράδυ μια πίτα γύρο..

οι εξετασεις σου θα δειξουν αν σε πειραζει η  οχι. αν εχεις χοληστερινη κτλ.

  • Like 13
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, Raylan είπε

2 φρυγανιές με μέλι (...) γλυκάκι (...) φρούτα

Από εδώ τα σάκχαρα + τα ψωμιά που έχουν υδατάνθρακες.

23 ώρες πριν, Raylan είπε

τοστ 

Τι (τυρί, αλλαντικό, άλειμμα) έχει μέσα; 

23 ώρες πριν, Raylan είπε

βράδυ μια πίτα γύρο

Πόσο βράδυ; Λίγο πριν τον ύπνο ή κάνα δίωρο+; Το πιτόγυρο είναι με σως ή τζατζίκι; Οι πατάτες φρέσκιες ή προτηγανισμένες/ κατεψυγμένες;

23 ώρες πριν, Raylan είπε

ελαφρύ τρέξιμο κάνα 40 λεπτό

Κάτι είναι κι αυτό!

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα στο σουβλακι ειναι οι λαδωμενες πιτες,η σως,το οχι καλης ποιοτητας κρεας και οι πατατες που ειναι τηγανιτες.πολλα απο αυτα διορθωνονται.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι εξαιρετικά ανθυγιεινό μόνο αν αναλογιστείς το ποσό κακής ποιότητας λίπος περιέχει,λάδι που έχει τηγανιστει αμέτρητες φορές και ποσά αλλά συντηρητικά μέσα στο κρέας! Ναι ξέρω είναι νόστιμο το άτιμο αλλά κοψτο όσο είναι ακόμη νωρίς πριν χτυπάς το κεφάλι σου σε μερικά χρόνια! Δυστυχώς ότι κατάχρηση κάνουμε,κάνει την εμφάνιση του αρκετά χρόνια μετά! Πάρε παράδειγμα το τσιγάρο!

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, corsair04 είπε

Έλα μωρέ όλοι από κάτι θα πάμε τουλάχιστον να πάμε ευχαριστημένοι... 

Αν πας μια κι έξω πάει στο διάολο. Αν αποκτήσεις χρόνια προβλήματα θα ταλαιπωρείσαι ο ίδιος και πολύ πιθανό και οι γύρω σου.

1 λεπτό πριν, giwfys είπε

Καθε μερα?? Καλα δεν το βαρεθηκες??

Η πλάκα είναι ότι είναι σάπια πλέον, να 'ταν νόστιμα όπως παλιά να πεις ΟΚ.

  • Like 12
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Από εδώ τα σάκχαρα + τα ψωμιά που έχουν υδατάνθρακες.

Τι (τυρί, αλλαντικό, άλειμμα) έχει μέσα; 

Πόσο βράδυ. Λίγο πριν τον ύπνο ή κάνα δίωρο+; Το πιτόγυρο είναι με σως ή τζατζίκι; Οι πατάτες φρέσκιες ή προτηγανισμένες/ κατεψυγμένες. 

Κάτι είναι κι αυτό!

Ένα τυρί για τοστ και παριζάκι χωρίς κάποιο άλειμμα και ψωμί ολικής αλέσεως.

Το πιτόγυρο είναι με τζατζίκι, τις περισσότερες φορές οι πατάτες είναι φρέσκιες, σήμερα ήταν, χθές όχι, αναλόγως που πέσω..

Νωρίς σχετικά κατά της 7:30 με 8

Στα σάκχαρα τώρα νταξ, λίγο μελάκι, πορτοκάλια, μιλά, μπανάνες.. Καλοκαίρι μετά το φαγητό μια μπάλα παγωτό, τώρα φθινόπωρο κέικ μισή φετουλα

Πρέπει να πάω για εξετάσεις όπως είπε ο poulinos, να δω τι θα μου βρούνε..

14 λεπτά πριν, Georgram είπε

Είναι εξαιρετικά ανθυγιεινό μόνο αν αναλογιστείς το ποσό κακής ποιότητας λίπος περιέχει,λάδι που έχει τηγανιστει αμέτρητες φορές και ποσά αλλά συντηρητικά μέσα στο κρέας! Ναι ξέρω είναι νόστιμο το άτιμο αλλά κοψτο όσο είναι ακόμη νωρίς πριν χτυπάς το κεφάλι σου σε μερικά χρόνια! Δυστυχώς ότι κατάχρηση κάνουμε,κάνει την εμφάνιση του αρκετά χρόνια μετά! Πάρε παράδειγμα το τσιγάρο!

Δεν καπνίζω, ποτέ δεν μου έκανε κέφι το τσιγάρο, αλλά το βρομικο απέξω δεν κόβεται εύκολα, έχω προσπαθήσει μια μέρα πίτα γύρο την άλλη κριθαροκουλούρι με ντομάτα, φέτα λίγο ελαιόλαδο και ελιές αλλά αργότερα έπαιρνα και πίτα γύρο, έτρωγα δύο καθε βράδυ αλλά το έχω ελαττώσει σε μια..

Επεξ/σία από Raylan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ολοι κατα καιρους εχουμε ανθυγιεινες συνηθειες. αλλα ειναι αυτο που λεει η λεξη.συνηθειες, που σημαινει οτι κοβονται αλλα δυσκολα. εγω για κανα χρονο επινα καθε μερα απο ενα λιτρο κοκα κολα, αρχισα να το ελλατωνω κ το κοψα τελειως. ξερω αλλους με γαριδακια,ζαχαρωτα πασατεμπο και παει λεγοντας.

Ενας στην αμερικη τρωει πιτσα καθε μερα 25 χρονια και δεν εχει παθει τιποτα(σχημα λογου,αλλα δεν ειναι καν χοντρος χαχα) https://www.vice.com/el/article/jpe3wd/o-antras-pou-troei-mono-pizza-edo-kai-eikosipente-xronia.

Αλλος τρωει υγιεινα και γυμναζεται και την παθαινει. οποτε με σιγουρια δεν μπορει να πει καποιος οτι οπωσδηποτε θα γινει κατι. Αλλα προσπαθησε να το ελαττωσεις η εστω αλλαξε τον γυρο με φιλετο κοτοπουλο :P

Επεξ/σία από Manolo7
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Manolo7 είπε

ολοι κατα καιρους εχουμε ανθυγιεινες συνηθειες. αλλα ειναι αυτο που λεει η λεξη.συνηθειες, που σημαινει οτι κοβονται αλλα δυσκολα. εγω για κανα χρονο επινα καθε μερα απο ενα λιτρο κοκα κολα, αρχισα να το ελλατωνω κ το κοψα τελειως. ξερω αλλους με γαριδακια,ζαχαρωτα πασατεμπο και παει λεγοντας.

 

Καθε βραδυ 2 κουτακια zero  και γλυκα φουλ.

Κανω γυμναστικη,αλλα σιγουρα οι κακες αυτες συνηθειες δε βοηθανε πουθενα.
Σε λιγες μερες θα ξεκινησω ενα 10ημερο χωρις κοκα κολα,να δουμε πως θα παει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, G.TH. είπε

Γλυκάκι, φρυγανιές, μέλι, γάλα, είναι διαιτητικά και υγιεινά, μάλιστα.

Το γαλα ειναι μονο marketing,γλυκακι φαουλ,φρυγανιες και μελι γιατι ομως;Ειδικα το μελι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Το γαλα ειναι μονο marketing,γλυκακι φαουλ,φρυγανιες και μελι γιατι ομως;Ειδικα το μελι.

Οι φρυγανιές μπορούν να αντικατασταθούν από φέτα ψωμιού τοστ, σίγουρα θα έχει λιγότερες θερμίδες. Το μέλι ακόμα και αν υποθέσουμε πως είναι καλής ποιότητας και χωρίς βούτυρο αλειμμένο, είναι πυκνό, είναι πολύ εύκολο να ξεφύγεις στην ποσότητα όταν το απλώνεις. Δεν αποκλείεται να είναι πιο επιβαρυντικό κι από το γλυκό. Όλα αυτά λειτουργούν αθροιστικά, συν το σουβλάκι συν το μαγειρευτό (με όλα τα έξτρα για να αποκτήσει νοστιμιά).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...