Προς το περιεχόμενο

Ποσό ανθυγιεινό είναι να τρως κάθε μέρα πίτα γύρο?


Raylan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Ετσι ακριβώς.. Αλλο ενα θεμα που "ξεχείλωσε" και παει για κλείδωμα.. soon

Θέμα του (εξαφανισμένου) Raylan που έφτασε στην 6 σελίδα το λες και επιτυχία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nickolas είπε

Το καλό πιτόγυρο δεν είναι και τόσο άσχημο σαν τροφή.

Μου θυμισες εναν εδω μεσα που ελεγε οτι το πιτογυρο ειναι ολοκληρωμενο γευμα,αφου εχει μεχρι και λαχανικα μεσα.

 

4 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Αν μπορείς κοψε τον γυρο και παίρνε με καλαμάκι χοίρινο  σουβλακι κοτοπουλο

double Fixed

Επεξ/σία από StamTheMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Raylan είπε

Εγώ κάθε απόγευμα βγαίνω να πιω το καφεδάκι μου, αλλά κάνω πάντα στάση σε κάποιο σουβλατζίδικο για να φάω μια αλάδωτη πίτα γύρο απ´ολα ανοιχτή με το πιρουνάκι μου κύριος..

Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο να το αναφέρω, αλλά μετά το μεσημεριανό ύπνο πάω για ελαφρή τρέξιμο κάνα 40 λεπτό και μετά επειδή κάτι θέλω να βάλω στο στόμα μου τρώω κάνα φρούτο..

Δεν μαγειρεύουμε στο σπίτι για δεύτερη φορά, τρώμε για βραδινό ότι είχαμε και το μεσημέρι απλά εγώ επειδή μου αρέσει το πιτόγυρο τρώω κάθε βράδυ απ´έξω τα τελευταία τουλάχιστον δυο χρόνια.. 

Η κατανάλωση κρέας χοιρινό & πατάτες τηγανίτες σε καθημερινή βάση μακροπρόθεσμα λέτε να βγάλει προβλήματα? Γενικά προσέχω την διατροφή μου απλά το πιτόγυρο είναι η εξαίρεση δεν μπορώ να αντισταθώ, Ξέρω ότι είναι ανθυγιεινό αλλά πόσο? 

Η καθημερινή διατροφή μου:

Πρωινό: 2 φρυγανιές με μέλι & πορτοκαλί ή γάλα 

Δεκατιανό: καφές με κουλούρι Θεσσαλονίκης ή τοστ 

μεσημεριανό: ότι φτιάξει η μαγείρισσα με μια φέτα του τοστ και γλυκάκι στο τέλος 

απόγευμα φρούτα μετά τον περίπατο

βράδυ μια πίτα γύρο..

Θεωρώ ότι μόνο ο ύψιστος μπορεί να σου απαντήσει σε αυτά που ρωτάς αληθώς και χωρίς σφάλμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι mods Κυριακή είπαν να το ρίξουν λίγο έξω… δεν εξηγείται το 6σελιδο

1 λεπτό πριν, makis269 είπε

Θεωρώ ότι μόνο ο ύψιστος μπορεί να σου απαντήσει σε αυτά που ρωτάς αληθώς και χωρίς σφάλμα .

Όταν τον συναντήσει εννοεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, calibri είπε

Οι mods Κυριακή είπαν να το ρίξουν λίγο έξω… δεν εξηγείται το 6σελιδο

Να μην σπάσουν και αυτοί  λίγο πλάκα όσο μας βλέπουν να γράφουμε πιπεριές .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, StamTheMan είπε
5 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Αν μπορείς κοψε τον γυρο και παίρνε με καλαμάκι χοίρινο  σουβλακι κοτοπουλο

double Fixed

Επεξ/σία πριν από 41 λεπτά από StamTheMan

Τι να σε κάνω.. Εγώ δεν είμαι μάτια μου από την Θεσσαλονίκη.

1 ώρα πριν, Nabuko είπε
1 ώρα πριν, Petros Electron είπε

Ετσι ακριβώς.. Αλλο ενα θεμα που "ξεχείλωσε" και παει για κλείδωμα.. soon

Θέμα του (εξαφανισμένου) Raylan που έφτασε στην 6 σελίδα το λες και επιτυχία

Και απο κατω σφάζονται..

Καλωσορίσατε στην γραμμή υποστήριξης ψυχολόγων, διατροφολόγων, και λοιπών... τρελών του insomnia.

Παρακαλώ περιμένετε και ο πρώτος διαθέσιμος(οι) εκπρόσωπος(οι) σας θα σας απαντήσει(ουν) στο θέμα σας σύντομα. Μέτα απο 6 σελίδες θα βγάλετε το πόρισμα σας.

Παρακαλώ να μας πείτε απο που ειστε για να ξέρουμε για να σας το λέμε καλαμάκι ή σουβλάκι.

Επισης πλήρες ιατρικος σας φάκελος και ιστορικό θα εκτιμηθούν αναλόγως.

Να μας στείλετε και δείγμα του πιτογυρου για να το φάμε και εμείς να σας πούμε την γνώμη μας αν υπάρχει κίνδυνος απο την συχνή κατανάλωση. Ίσως να το στείλουμε και σε εργαστήριο στο εξωτερικό να το αναλύσουν περαιτέρω.

Επίσης φώτο του σουβλατζή δεκτή, για να δούμε αν μας αρέσει η φάτσα του.

Ετσι τερματίζουν ενα θεμα. 😂

Αμαν πια με κάνατε και παράγγειλα 2 καλαμάκια, σουβλακια, πείτε τα οπως θέλετε με απο ολα μεσα. Αν παθω κατι το κριμα στο λαιμο σας..

ΥΓ καμια φορα το αγχος , η φοβία, η στεναχώρια και η αρνητική ψυχολογία μας ειναι ο χειρότερος εχθρός της υγείας μας, πάρα απο να έχουμε ενα πάθος. Τουλάχιστον θα πάμε χορτάτοι και χαρούμενοι.😉😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Το έχω παρατηρήσει κι εγώ από διαφόρους φούρνους που παίρνουμε ψωμί. Άλλα είναι μαύρα προς το άσπρο και άλλα αρκετά σκούρα. Ελπίζω εκείνα που είναι αρκετά σκούρα να μην τους ρίχνουν κάτι άλλο μέσα για να ξεγελάνε...

Δε μιλουσα για τους φουρνους αλλα για τα συσκευασμενα που γραφουν αναλυτικα τη συσταση τους. Στο φουρνο δε ξερεις τι μπορει να εχει μεσα, εισαι στη διαθεση του φουρναρη.

6 ώρες πριν, Muchacho είπε
  • Χαμηλής ποιότητας λάδι, που μέσα σε αυτό έχει τηγανιστεί ότι υπάρχει....
  • Πατάτες τηγανισμένες σε αυτό το καθαρό λάδι...
  • Πίτα βαφτισμένη σε αυτό το πεντακάθαρο λάδι....
  • Γιαούρτι,  έδεσμα γιαουρτιού....
  • Κρέας από διαλεχτά μέρη του ζώου...
  • Οικονομικό κόστος.

Μου ακούγεται κάτι εξαιρετικό...

Μη ξεχναμε και οτι το ψησιμο στα καρβουνα ειναι ιδιαιτερα επικινδυνο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δεν υπάρχει fast food που αν το τρως συστηματικά δεν θα σου δημιουργήσει θέμα σε βάθος χρόνου (ή και σύντομα).

Ένα μυστικό της καλής διατροφής που αγνοούν πολλοί είναι ότι οι υγιεινές τροφές είναι το ίδιο νόστημες με τις ανθυγιεινές. Στην πραγματικότητα εκπαιδεύουμε το πεπτικό μας σύστημα και αυτό δίνει εντολή για το τι μας είναι αρεστό και τι όχι. Υπάρχει η ψευδαίσθηση ότι αυτοί που προσέχουν και επιλέγουν πχ σαλάτες αντί για λουκουμάδες, είναι μίζεροι και περνάν άσχημα. Στην πραγματικότητα δεν θα αλλάζανε την σαλάτα τους με τίποτα γιατί η γεύση τους έχει αλλάξει και η υγιεινή διατροφή έχει γίνει απόλαυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Επίσης εγω εφτιαχνα γεύματα για ολη την βδομάδα κρεας, κοτοπουλο, γαλοπουλα, ψαρι, λαχανικα και κάστανο ρύζι. Ολα αλάδωτα και ανάλατα εκει να σε δω.. 5-4% αναλογία λίπους ειχα φτασει.. Τωρα.. αστα..

Κι εγω αυτα τρωω (οχι αναλαδα, το ελαιολαδο ειναι must). Γιατι τα εγκατελειψες?

3 ώρες πριν, cumulus είπε

Λοιπον εχουμε και λεμε

Οχι κρεατα,οχι υδατανθρακες,οχι γαλα,οχι γιαουρτι,οχι τυρια βεβαια,οχι φρουτα πολλα (υδατανθρακες ειπαμε) .Τελικα τι μενει;Κατι χορτα να βοσκαμε.Νερο μπορω να πινω ή επειδη εχει χλωριο απογορευεται;Ματι να παιρνω κανενα γλυκο επιτρεπεται ή θα παθω καρκινο μονο που το κοιταξα;

Οχι κακους υδατανθρακες. Γαλα, γιαoυρτι, τυρι ναι, αν ειναι light. Φρουτα οπωσδηποτε καθημερινα. Νερο εμφιαλωμενο. Γλυκο αποκλειεται, μονο μαυρη σοκολατα ή παστελι με μελι🙂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, StamTheMan είπε

Απο ολη την υπολοιπη ελλαδα εννοεις :P
 

Δεκτό και αυτό (σωστή η παρατήρηση)

PS εχω φαει και σουβλακι στην Αλασκα που πηγα πριν 20 χρονια Κρητικος ο τυπος που ειχε το μαγαζι, δεν θυμαμαι πως το ελεγε, αλλα ΝΟΤ. Original Greek is the best. Να σε παω εγω στον βοτανικο να φας σαντουιτς με μπριζολο σουβλάκια (καλαμάκια ουφ) και θα χάσεις την "μπαλα". Ποιότητα μπαινεις μεσα και απο την τσικνα κλαις και θέλει και ομπρελά γιατι σταζουν τα ζουμια απο το ταβανι 😅🤣 Αυτα ειναι μαγαζιά. Ολη η "εργατιά" απο εκει τρωει.

ΥΓ μην πατε με γυναικα, θα σας χωρισει..

To the workers of the world..

3 λεπτά πριν, rus είπε
5 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Επίσης εγω εφτιαχνα γεύματα για ολη την βδομάδα κρεας, κοτοπουλο, γαλοπουλα, ψαρι, λαχανικα και κάστανο ρύζι. Ολα αλάδωτα και ανάλατα εκει να σε δω.. 5-4% αναλογία λίπους ειχα φτασει.. Τωρα.. αστα..

Κι εγω αυτα τρωω (οχι αναλαδα, το ελαιολαδο ειναι must). Γιατι τα εγκατελειψες?

Κοιτα, δεν ανεφερα το προφανες. Μια-δυο κουτάλια(ες) λαδι ώμο όμως μετα ναι εβαζα απο πανω. Ειναι οτι καλυτερο και ελαιόλαδο καλης ποιοτητας. Το εγ/ψα γιατι σταματησα το γυμναστηριο για λογους covid, και αργοτερα βαρεμαρας. Καποια στιγμη θα ξανα-αρχισω γιατι η γυμναστική ειναι και anti-stress.  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Raylan είπε

Εγώ κάθε απόγευμα βγαίνω να πιω το καφεδάκι μου, αλλά κάνω πάντα στάση σε κάποιο σουβλατζίδικο για να φάω μια αλάδωτη πίτα γύρο απ´ολα ανοιχτή με το πιρουνάκι μου κύριος..

Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο να το αναφέρω, αλλά μετά το μεσημεριανό ύπνο πάω για ελαφρή τρέξιμο κάνα 40 λεπτό και μετά επειδή κάτι θέλω να βάλω στο στόμα μου τρώω κάνα φρούτο..

Δεν μαγειρεύουμε στο σπίτι για δεύτερη φορά, τρώμε για βραδινό ότι είχαμε και το μεσημέρι απλά εγώ επειδή μου αρέσει το πιτόγυρο τρώω κάθε βράδυ απ´έξω τα τελευταία τουλάχιστον δυο χρόνια.. 

Η κατανάλωση κρέας χοιρινό & πατάτες τηγανίτες σε καθημερινή βάση μακροπρόθεσμα λέτε να βγάλει προβλήματα? Γενικά προσέχω την διατροφή μου απλά το πιτόγυρο είναι η εξαίρεση δεν μπορώ να αντισταθώ, Ξέρω ότι είναι ανθυγιεινό αλλά πόσο? 

Η καθημερινή διατροφή μου:

Πρωινό: 2 φρυγανιές με μέλι & πορτοκαλί ή γάλα 

Δεκατιανό: καφές με κουλούρι Θεσσαλονίκης ή τοστ 

μεσημεριανό: ότι φτιάξει η μαγείρισσα με μια φέτα του τοστ και γλυκάκι στο τέλος 

απόγευμα φρούτα μετά τον περίπατο

βράδυ μια πίτα γύρο..

προφανώς και δεν είναι καλό να τρώς κάθε μέρα γύρο. Είναι απο τις χειρότερες τροφές, κορεσμένα λιπαρά στο φούλ, θερμίδες στο φούλ και δεν είναι και απο καλά κρέατα. αλάτι πολύ, καρικεύματα πολλά και συντηρητικά και βελτιωτικά γεύσης. Τι αλλο να πω. Δεν περιγράφω άλλο! 

Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Το εγ/ψα γιατι σταματησα το γυμναστηριο για λογους covid, και αργοτερα βαρεμαρας. Καποια στιγμη θα ξανα-αρχισω γιατι η γυμναστική ειναι και anti-stress.  

Aλλο το γυμναστηριο, δε μιλουσαμε για γυμναστικη.  Οταν λες βαρεμαρα εννοεις οτι σταματησες να μαγειρευεις και πλεον τρως αποκλειστικα απ εξω? Δε καταλαβαινω για ποιο λογο τωρα να τρως ασπρο αντι καστανο ρυζι, χοιρινο αντι κοτοπουλο/γαλοπουλα και να εχεις κοψει τα ψαρια.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...