Προς το περιεχόμενο

Ποσό ανθυγιεινό είναι να τρως κάθε μέρα πίτα γύρο?


Raylan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τρώω σουβλάκια και έτοιμα κάθε μέρα παρά μέρα, η δύο ημέρες έξω δύο σπίτι, ξέρω ότι είναι κακό αλλά δεν μπόρεσα να το κόψω και να αλλάξω, χαλάει η ψυχολογία μου και επανέρχομαι στις κακές συνήθειες. Κρέας τρώω κάθε μέρα ακατάπαυστα, όταν είμαι σπίτι ψήνω και τηγανίζω μπριζόλες μπιφτέκια λουκάνικα μακαρόνια πατάτες κτλ. Ο γύρος είναι πολύ νοστημος αλλά θεωρείται η χειρότερη ποιότητα κρέατος, πολύ καλύτερο από το να μην τον τρως και να παίρνεις καλαμάκι χοιρινό η κοτόπουλο, που κι αυτά ανθυγιεινά είναι για να τα λέμε όλα, αλλά λιγότερο από τον γύρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, rus είπε

Aλλο το γυμναστηριο, δε μιλουσαμε για γυμναστικη.  Οταν λες βαρεμαρα εννοεις οτι σταματησες να μαγειρευεις και πλεον τρως αποκλειστικα απ εξω? Δε καταλαβαινω για ποιο λογο τωρα να τρως ασπρο αντι κατσανο ρυζι, χοιρινο αντι κατοπουλο/γαλοπουλα και να εχεις κοψει τα ψαρια.

Οχι, δεν τα εκοψα.

Άπλα δεν τα ακολουθώ τόσο πίστα οπως οταν έκανα πρόγραμμα διατροφής γυμναστηρίου. Φυσικά και μαγειρεύω. Επίσης δεν τρώω άσπρο ρύζι, ούτε λευκό ψωμι. Γενικά δεν τρώω ευκολα ψωμι παίρνω απο άλλου τους υδατάνθρακες. Άπλα τρώω (με μετρο) και αλλα φαγητα που δεν τα άγγιζα πριν, οπως κανενα σουβλάκι (περιστασικα) και κανω και φαγητα πχ με σαλτσες οπως μακαρόνια ολικής.

Απλα δεν τρώω τηγανητά, Αυτο ειναι εκτος διατροφής μου. Οτι τηγανίζεις χανεις την διατροφική του αξια, κοινώς το καταστρέφεις. Κανω πατάτες (τυπου) τηγανίτες στο φούρνο χωρις λαδι (και ομως γίνονται) με ρομποτ φουρνακι και προσέχω οσο μπορω τα μπινελίκια  που εκει εχω μια αδυναμία. 174 με 76kgr ειμαι.

8 λεπτά πριν, giorgoskouro είπε

και να παίρνεις καλαμάκι χοιρινό η κοτόπουλο, που κι αυτά ανθυγιεινά είναι για να τα λέμε όλα, αλλά λιγότερο από τον γύρο. 

Μην το λες καλαμάκι θα μας βάλει η υπόλοιπη Ελλάδα χέρι!! (Πλακα κανω μην παρεξηγηθεί ο φιλος, καποιες περιοχες το λενε αλλιως, αλλα δεν ειναι εκει το θεμα μας!)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η πίτα είναι αλάδωτη, χωρίς πατάτες με σουβλάκι κοτόπουλο είναι μια χαρά.

Αν είναι λαδωμένη, με πατάτες και γύρο χοιρινό θα έχει σχεδόν τις διπλάσιες θερμίδες.

https://perierga.gr/2019/01/poses-thermides-echi-mia-pita-gyro/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Οι ποσότητες που λέω είναι οι μέσες ποσότητες που απαιτούνται για την δραστηριότητα που έχει ο μέσος ενήλικας, όχι κάτι ακραίο λοιπόν. Άμα ψάξεις βέβαια σε διάφορες πηγές θα βρεις πληροφορίες για ποσότητα νερού ανά κιλό βάρους και ηλικία όπως και καιρικές συνθήκες, και αν τα υπολογίσεις πχ για έναν μέσο άνθρωπο 70 κιλά προκύπτει κατ' ελάχιστο 2-3 λίτρα την μέρα, αλλά διάφοροι γιατροί που ρώτησα μου λένε κατ' ελάχιστο 1.5 λίτρο έως όσο μπορείς. Νάτριο πρέπει να παίρνεις από το αλάτι το οποίο υπάρχει σε πλειάδα τροφών η εναλλακτικά να το βάζεις στο φαγητό σου. 

Μου έχουν έρθει νεαροι με υπονατριαιμία γιατί δεν ένιωθαν καλά και κατέβασαν μερικά λίτρα νερό "να φύγουν οι τοξίνες". Δεν είναι αστείο και τίποτα δεν είναι αθώο. Σε κατάληλες ποσότητες τα πάντα μπορεί να σκοτώσουν, ακόμα και το νερό.

Προφανώς αν έχεις νεφρολιθίαση ή έχεις πάρει σκιαγραφικό για κάποια εξέταση θα σου πουν γιατροί να πιεις παραπάνω νερό. Αλλά είναι ειδικές περιπτώσεις αυτές.

Όμως 3 λίτρα καθαρό νερό την ημέρα να πιέζεται να πίνει κάποιος είναι τελείως λάθος. Όσο θέλει να πίνει κανείς... και να σηκώνεται από τον καναπέ. Γιατί η "υγιεινή διατροφή" για τους περισσότερους απλά είναι η εύκολη διαφυγή από το πραγματικό πρόβλημα που είναι η καθιστική ζωή.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, giorgoskouro είπε

Τρώω σουβλάκια και έτοιμα κάθε μέρα παρά μέρα, η δύο ημέρες έξω δύο σπίτι, ξέρω ότι είναι κακό αλλά δεν μπόρεσα να το κόψω και να αλλάξω, χαλάει η ψυχολογία μου και επανέρχομαι στις κακές συνήθειες. Κρέας τρώω κάθε μέρα ακατάπαυστα, όταν είμαι σπίτι ψήνω και τηγανίζω μπριζόλες μπιφτέκια λουκάνικα μακαρόνια πατάτες κτλ. Ο γύρος είναι πολύ νοστημος αλλά θεωρείται η χειρότερη ποιότητα κρέατος, πολύ καλύτερο από το να μην τον τρως και να παίρνεις καλαμάκι χοιρινό η κοτόπουλο, που κι αυτά ανθυγιεινά είναι για να τα λέμε όλα, αλλά λιγότερο από τον γύρο. 

μπορεις να κοιταξεις με γιατρο, διαιτολογο για διατροφη που να στοχευει στην βελτιωση του εντερου κ ολου του πεπτικου συστηματος.

συχνη κρεοφαγια ισως σημαινει το εντερο θελει πιο ευπεπτα , ισορροπημενα, θρεπτικα κλπ. ειδικα αν λειπει η βιταμινη D, β12, σιδηρος κλπ

ισως δεν ειναι καλη η απορροφηση. 

Επεξ/σία από peiraiask
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνα και φτιάξε λίγο τη διατροφή σου TS. Θα σου πω εγώ τι τρώω κάθε μέρα ανα ημέρα

Δευτέρα: Πρωινό: Μια κουπα γαλα (2%), με μιση κουταλια μελι, βρωμη, Δημητριακα ολικης, κουοκερ

                  Μεσημεριανό: Φιλετο κοτοπουλο με σαλατα και 2 φρυγανιες ολικης

                  Απογευμα: Μήλο με μπανανα

                  Βράδυ: Τσάι

Τρίτη:  Πρωινό: Το ίδιο

             Μεσημεριανό: Μακαρονια ολικης με σαλτσα λαχανικων και τυρι ευλογημενο

             Απογευμα: Φρουτα

             Βράδυ:  Τσάι

Τετάρτη: Πρωινό: Το ίδιο

                 Μεσημεριανό: Φακές και σαλατα μαρουλι

                 Απογευμα: Φρουτα

                 Βράδυ: Δυο σουβλάκια κοτόπουλο με 1 πιτα ολικης και σαλατα μαρουλι

Πέμπτη: Πρωινό το ιδιο

                Μεσημεριανό: Μπιφτεκια κοτοπουλο με σαλατα μαρουλι

                Απόγευμα:  Φρούτα

                Βράδυ: Δυο βραστα αυγα με σαλατα μαρουλι

Παρασκευή: Πρωινό το ίδιο

                      Μεσημεριανό: Φασολάκια πράσινα με κατσικισια φέτα

                      Απόγευμα: Φρούτα

                      Βράδυ: Τσάι ή παίρνω μια πίτα ολικής και βάζω μέσα γαλοπούλα και τυρί λαιτ

Σάββατο: Free day Ολη

Κυριακή: Πρωινο το ιδιο

                 Μεσημεριανο: Πατάτες ψητές με σαλατα μαρουλι

                Επειδη τρωω αργα το μεσημερι εκεινη τη μερα τρωω το βραδυ πια φρουτα

 

Να τρως μεχρι της 19:30 και να περπατας αν μπορεις 1-1,5 ωρα τη μερα

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, nickolas είπε

Μου έχουν έρθει νεαροι με υπονατριαιμία γιατί δεν ένιωθαν καλά και κατέβασαν μερικά λίτρα νερό "να φύγουν οι τοξίνες". Δεν είναι αστείο και τίποτα δεν είναι αθώο. Σε κατάληλες ποσότητες τα πάντα μπορεί να σκοτώσουν, ακόμα και το νερό.

Προφανώς αν έχεις νεφρολιθίαση ή έχεις πάρει σκιαγραφικό για κάποια εξέταση θα σου πουν γιατροί να πιεις παραπάνω νερό. Αλλά είναι ειδικές περιπτώσεις αυτές.

Όμως 3 λίτρα καθαρό νερό την ημέρα να πιέζεται να πίνει κάποιος είναι τελείως λάθος. Όσο θέλει να πίνει κανείς... και να σηκώνεται από τον καναπέ. Γιατί η "υγιεινή διατροφή" για τους περισσότερους απλά είναι η εύκολη διαφυγή από το πραγματικό πρόβλημα που είναι η καθιστική ζωή.

Φυσικά και ο καθένας όσο θέλει να πίνει, λέω τα νούμερα που εχω διαβάσει και μου έχουν πει γιατροί. Προσωπικά πίνω λίγο πάνω από 1 λίτρο νερό καθαρά, το καλοκαίρι που ιδρώνω πάρα πολύ ίσως φτάνω και τα 2 λίτρα, τα υπόλοιπα 0.5-1 λίτρα που πίνω είναι τσάι και αναψυκτικά που δεν λογίζονται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανάλογα το πώς έχουν μαγειρευτεί. Αν το λάδι δεν έχει χρησιμοποιηθεί και η ποιότητα του κρέατος είναι καλή θα μπορούσες να μην πάθεις καρδιακό επεισόδιο μέχρι τα βαριά γεράματα.

Τώρα αν το σουβλατζίδικο δουλεύει με χιλιοτηγανησμένα λάδια και κακή ποιότητα υλικών νομίζω στο χρόνο επάνω θα χρειαστείς διπλό μπαϊπάς.

Αν θέλεις streetfood με κάτι τηγανητό φάε αραβική με φαλάφελ. Γλυτώνεις τις πατάτες και το κρέας. Το μόνο που ίσως να σε ενδιαφέρει από το κατάστημα είναι πόσα τηγανίσματα κάνει με το λάδι τα ρεβύθια.

Επεξ/σία από Choutas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Choutas είπε

Ανάλογα το πώς έχουν μαγειρευτεί. Αν το λάδι δεν έχει χρησιμοποιηθεί και η ποιότητα του κρέατος είναι καλή θα μπορούσες να μην πάθεις καρδιακό επεισόδιο μέχρι τα βαριά γεράματα.

Τώρα αν το σουβλατζίδικο δουλεύει με χιλιοτηγανησμένα λάδια και κακή ποιότητα υλικών νομίζω στο χρόνο επάνω θα χρειαστείς διπλό μπαϊπάς.

Αν θέλεις streetfood με κάτι τηγανητό φάε αραβική με φαλάφελ. Γλυτώνεις τις πατάτες και το κρέας. Το μόνο που ίσως να σε ενδιαφέρει από το κατάστημα είναι πόσα τηγανίσματα κάνει με το λάδι τα ρεβύθια.

Σίγουρα τα λάδια είναι χιλιοτηγανισμενα.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Σίγουρα τα λάδια είναι χιλιοτηγανισμενα.... 

Υπάρχει κάποιος (εύκολος) τρόπος να το καταλάβουμε αυτό οπτικά ή στη γεύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Υπάρχει κάποιος (εύκολος) τρόπος να το καταλάβουμε αυτό οπτικά ή στη γεύση;

Έντονες μυρωδιές που μυρίζουν καμμένο.

Κανονικά το πιτόγυρο δεν μυρίζει καθώς δεν μπαίνουν βότανα ή μυρωδικά όσο μηδενική μυρωδιά έχει τόσο καλύτερο για εσένα αν μυρίζει έντονα τότε είναι κακό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμείς στο σπίτι μας, έχουμε κόψει τα τηγανιτά. Τις πατάτες για παράδειγμα, τις κόβουμε λίγο μεγαλύτερες από τις τηγανητές, τις αλείφουμε με ελαιόλαδο, τις βάζουμε στο ταψί και τις ψήνουμε στον αέρα. Το ίδιο και μελιτζάνες, κολοκυθάκια, πιπεριές Φλωρίνης. Επίσης, κοτόπουλο παιδάκια, ψάρια, λουκάνικα, μπιφτέκια, καλαμάκια τα ψήνουμε στην αντίσταση (ψησταριά) και πέφτουν τα λύπη.

*Η ψησταριά που έχουμε δεν την βρήκα στο internet (έχει καταργηθεί αυτού του τύπου εδώ και δεκαετίες), οπότε υποθέστε ότι είναι κάπως έτσι (η σχάρα μπορεί να μπει πάνω ή κάτω από την αντίσταση).

Spoiler

ilektriki-psistaria-to-thauma-016292-2-800x800.jpg

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...