Προς το περιεχόμενο

Ποσό ανθυγιεινό είναι να τρως κάθε μέρα πίτα γύρο?


Raylan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, maparios είπε

επέτρεψε μου να σου αναφέρω πως έχεις ένα μεγάλο λάθος εδώ..δεν εκπαιδεύουμε το πεπτικό μας σύστημα (τουλάχιστον οχι άμεσα, αλλα έμμεσα) στην ουσία εκπαιδεύουμε τους γευστικούς μας κάλυκες σε γλυκά και έντονα στοιχεία ή όχι.

να σου δώσω ένα παράδειγμα, κάποιος που δε τρώει ζάχαρη για 1 μήνα, ΚΑΘΟΛΟΥ προσθετη ζάχαρη όμως, δεν θα την επιζητεί μετά.. κάποιος που τρώει ζάχαρη καθε 2-3 μέρες πχ ενα μεγαλο κομάτι σοκολάτα ή κεικ όπως ο TS, ο οργανισμός του θα περιμένει πως και πως την επόμενη φορά που θα ξανα-φάει ζάχαρη..

δεν μπορεί κανείς να αποφευγει μια ζωη τη ζάχαρη και τα λιπαρά, όσο εγκρατής και να είναι..το θέμα είναι ο καθένας μας να μπορεί να κρατάει σωστές ισορροπίες.. δεν εχω σπουδάσει διατροφολόγος, αλλα λόγο της ενασχόλησης μου με άρση βαρών εδώ και 6 χρόνια περίπου έχω μάθει περισσότερα απο έναν μέσο διατροφολόγο που έχει σπουδάσει σε ΙΕΚ.. ενα παράδειγμα και σταματάω, γνωρίζετε οτι ο στημένος φυσικός χυμός πορτοκαλιού εκτός απο ανθυγιεινός μπορεί να τινάξει το σακχαρο σας στα ύψη και να το ρίξει το ίδιο γρήγορα;; βλέπω ''διατροφές΄΄ γραμμένες απο ανίδεους στο ίντερνετ και ξεκινάνε κάπως έτσι ''πρωινό ενα τοστ γαλοπουλα κασερι και ενα ποτηρι φυσικό χυμο πορτοκαλι στημένο'' και απλά σταματάω εκεί.

ΔΕΝ είναι μόνο θερμίδες όπως προ-αναφέρθηκε πάνω απο καποιον ''αν τις καις εισαι οκ'' είναι θεμα μικρο-συστατικών αλλα και μακρο-συστατικών που βάζουμε στον οργανισμό μας..

το ανθρώπινο σώμα είναι τοσο έξυπνο και παράλληλα τόσο περίπλοκο!

αυτή τη θεωρία του ''όλα χρειάζονται'' αρχίζω να σκέφτομαι πως την έχουν ''γεννήσει'' οι παππούδες μας απο την κατοχή.. γενήθηκα και μεγάλωσα με αυτή τη θεωρία (ειμαι 30+ ετών) και τα τελευταία 5 χρόνια τρώω σχεδόν τα ίδια σε καθημερινή βάση, και το μόνο που ακούω απο οικογένεια και φίλους είναι ''δε βαρέθηκες;''

η ουσία είναι να βρείς τι δουλέυει στον δικό σου οργανισμό, καθώς δεν είναι όλα για όλους, και όχι, δεν χρειάζονται όλα και ούτε θα προσφέρουν τίποτα 2-3-4-100 κουταλιές μέλι,ούτε διατροφικά, ούτε θρεπτικά συστατικά, μόνο άσχετες θερμίδες (σε περίπτωση που δεν αποσκοπείς να τις χρισημοποιήσεις για ενέργεια κάπου, πχ βάρη είτε τρέξιμο κλπ)

 

μην είστε θύματα του μάρκετινγκ παιδιά σας παρακαλώ, φιλικά πάντα

 

(ο κολλητός μου και η κοπέλα του θεώρησαν οτι η γύρη τους βοηθάει και δίνουν νομίζω 10-15 ευρώ για ενα μικρο μικρό μπουκαλάκι γύρης, έχουμε μαλώσει άπειρες φορές και προσπαθώ να του εξηγήσω πως είναι ψυχολογικό placebo όλο αυτό, και εκείνος επιμένει πως με μια σταγόνα νιώθει σχεδόν άλλος άνθρωπος! μου θυμίζει την παπάτζα με τα βιβλία του Βελόπουλου, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα και εντελώς off-topic)

 

 

@topic starter: προσπάθησε να το κόψεις το πιτόγυρο, έχω εργαστεί σε τεράστιο εργοστάσιο στη βόρειο Ελλάδα που ετοίμαζε και κατάψυχε γύρο για σχεδόν όλη την Ελλάδα, τόνους μιλάμε.. αν δεις σε τι συνθήκες γίνονται θα θέλεις απο μόνος σου να το ελαττώσεις, γιατι δεν κόβονται σίγουρα...εγώ το έκανα, αν και είμαι λάτρης, μπορείς και εσύ.

Αρχικά τα λες πολύ ωραία. Εύγε. 

Μια προσθήκη μόνο σχετικά με τα βάρη ή οποιαδήποτε άσκηση και μέλι. Το άλλο κακό του μελιού είναι ότι έχει περισσότερη φρουκτόζη σε σχέση με την κοινή ζάχαρη η οποία έχει περισσότερη γλυκόζη. Το καλό με την γλυκόζη είναι ότι είναι "διαχειρισιμη", καθώς αποδεσμεύεται άμεσα και είναι μια καλή επιλογή όταν θες άμεσα ενέργεια. Και εδώ έρχεται το κακό της φρουκτόζης η οποία ανεβάζει το ηπατικό γλυκογόνο και μπορεί να δώσει insulin spikes (μικρότερα μεν από τη γλυκόζη) σε βάθος χρόνου δε (δηλαδή μπορεί να τρώτε κάτι άλλο την ώρα του spike, ή να κοιμάστε). 

Το καλό με τη φρουκτόζη είναι ότι συνήθως συνδυάζεται με φυτικές ίνες (φρούτα) που μετριάσουν τα  spikes αυτά. ΑΛΛΑ το μέλι δεν έχει φυτικές ίνες. 

Δηλαδή, αν θέλετε ενέργεια άμεσα για σωματική άσκηση, το ζαχαρονερο είναι καλύτερο από το μέλι (όχι μόνο θα βοηθήσει παραπάνω στην απόδοση, αλλά θα "κάψετε" και πιο εύκολα τις θερμίδες του). Και η καλύτερη επιλογή φυσικά είναι να έχετε προνοήσει να φάτε σωστά πριν την σωματική άσκηση και να μην φάτε ούτε μέλι ούτε ζάχαρη.

Λεπτομέρειες όλα αυτά θα μου πει, αλλά μου την σπάει η παραπληροφόρηση που υπάρχει γύρω από το μέλι.

Καλά για την γύρη τι να πω... Είναι κατηγορία "μικροτσίπ" στα εμβόλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τοστακι ανθυγιεινο

Φυσικος χυμος πορτοκαλι ανθυγιεινο

1 κομματι κεικ στις 2/3 μερες ανθυγιεινο

Μελι ανθυγιεινο

Τι τρωτε δηλαδη εσεις ρε μαγκες γιατι θα τρελαθουμε

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, giwfys said:

διαβασε 2-3 ποστ πιο πανω

Ηθελα να quotαρω μονο το τοστ, το χυμο τον ειχα δει. Βασικα για το μελι γραψανε οτι ειναι σκετη ζαχαραη και θελει προσοχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, giwfys είπε

Τοστακι ανθυγιεινο

Φυσικος χυμος πορτοκαλι ανθυγιεινο

1 κομματι κεικ στις 2/3 μερες ανθυγιεινο

Μελι ανθυγιεινο

Τι τρωτε δηλαδη εσεις ρε μαγκες γιατι θα τρελαθουμε

Εγώ και μέλι τρώω και τοστ και σουβλάκια και βρώμη και ο,τι κάτσει. 

Απλά λέω ότι υπάρχει παραπληροφόρηση φουλ γύρω απ' το μέλι. Πλασαρεται σαν υπερτροφη, ενώ είναι παρόμοιο με την ζάχαρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Μακιαβέλλι said:

Εγώ και μέλι τρώω και τοστ και σουβλάκια και βρώμη και ο,τι κάτσει. 

Απλά λέω ότι υπάρχει παραπληροφόρηση φουλ γύρω απ' το μέλι. Πλασαρεται σαν υπερτροφη, ενώ είναι παρόμοιο με την ζάχαρη. 

Καλα αυτο ισχυει για ολα γενικα.

Για φρουτα, τσαι, κτλ που αμα δεις τι γραφεται στο ιντερνετ ειναι λες και μιλανε για ελιξηρια ενω στην πραγματικοτητα περιεχουν απειροελαχιστο ποσοστο ουσιων.

Αλλα οπως λες γραφτηκε οτι δεν θα σου προσφερει τιποτα να τρως μελι, ε υπαρχει και το αντιθετο, δεν θα παθεις και τιποτα αν τρως μελι σαν ανθρωπος ή κανα ποτηρι φυσικο χυμο.

Χαλαρωστε ο μεσος ανθρωπος δεν κανει πρωταθλητισμο, ουτε εχει αποδειχθει οτι το να τρως βραστα μπροκολα με στηθος κοτοπουλο θα ζησεις παραπανω απο καποιον που τρωει απ ολα με μετρο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οποιος εχει δουλέψει σε ψησταριά  δεκαετία 80-90-2000 μπορει να σας  πει τι ακριβός ειναι μια πιτα γυρο 

βεβαια τωρα καμια σχεση ....

ασχολουμαι με τα τρόφιμα επαγγελματικά είμαστε σε πολυ καλύτερο επίπεδο...ο κοσμος θελει καλυτερα προιοντα   

αλλα εχω δει και τρελα πράγματα οπως καποιος να  προσέχει πολυ τν διατροφη αλλα να καπνιζει 3 πακετα η ενα ατομο θυμάμαι καπου στα 160 κιλα να μου λεει ποιο μελι να αγορασει ποιο ειναι καλυτερο για τν οργανισμό εκει απλα δεν μιλας 

Επεξ/σία από Cocomel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Μακιαβέλλι είπε

Εγώ και μέλι τρώω και τοστ και σουβλάκια και βρώμη και ο,τι κάτσει. 

Απλά λέω ότι υπάρχει παραπληροφόρηση φουλ γύρω απ' το μέλι. Πλασαρεται σαν υπερτροφη, ενώ είναι παρόμοιο με την ζάχαρη. 

Το μέλι είναι υπερτροφή και δεν είναι το ιδιο με τη ζάχαρη. Απλώς αν είσαι διαβητικός δεν κάνει να τρως....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, giwfys είπε

Καλα αυτο ισχυει για ολα γενικα.

Για φρουτα, τσαι, κτλ που αμα δεις τι γραφεται στο ιντερνετ ειναι λες και μιλανε για ελιξηρια ενω στην πραγματικοτητα περιεχουν απειροελαχιστο ποσοστο ουσιων.

Αλλα οπως λες γραφτηκε οτι δεν θα σου προσφερει τιποτα να τρως μελι, ε υπαρχει και το αντιθετο, δεν θα παθεις και τιποτα αν τρως μελι σαν ανθρωπος ή κανα ποτηρι φυσικο χυμο.

Χαλαρωστε ο μεσος ανθρωπος δεν κανει πρωταθλητισμο, ουτε εχει αποδειχθει οτι το να τρως βραστα μπροκολα με στηθος κοτοπουλο θα ζησεις παραπανω απο καποιον που τρωει απ ολα με μετρο

Ούτε με το 1 πιτογυρο την μέρα θα πάθεις κάτι απαραίτητα. Δεν είναι αυτό το ζήτημα όμως. 

Το θέμα είναι να μην είμαστε θύματα με τα μέλια και το αλεύρι ζέας και το λάδι καρύδας και ο,τι άλλη μλκια πλασάρεται κάθε χρόνο σαν super food. Γιατί μετά έρχεται ο βασιλικός πολτός, οι σπόροι τσια και ο,τι άλλο είναι τρέντυ κάθε χρονιά.

Ας φάμε όσο μέλι θέλουμε, απλά να μη το τρώμε γιατί νομίζουμε είναι υγιεινό, αλλά γιατί μας αρέσει. It's fine. 

1 λεπτό πριν, Archaras21 είπε

Το μέλι είναι υπερτροφή και δεν είναι το ιδιο με τη ζάχαρη. Απλώς αν είσαι διαβητικός δεν κάνει να τρως....

Τι καλό έχει δηλαδή και είναι υπερτροφη; Όχι "έχει σίδηρο", πόσο σίδηρο και στα πόσα γραμμάρια. Γιατί αν έχει 50 mg ασβέστιο στο 1 κιλό, είναι πρακτικά κενό από ασβέστιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Μακιαβέλλι said:

Ούτε με το 1 πιτογυρο την μέρα θα πάθεις κάτι απαραίτητα. Δεν είναι αυτό το ζήτημα όμως. 

 

Δεν ειναι το ιδιο. Το 1 πιτογυρο ειναι υπερβολη και οχι αυτο που ειπα με το μετρο.

Το να τρως καθε μερα κοκκινο κρεας ειναι ανθυγιεινο οπως και να τρως τηγανισμενες πατατες σε λαδι αυτοκινητου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, maparios είπε

ο στημένος φυσικός χυμός πορτοκαλιού εκτός απο ανθυγιεινός

Θες να μας πεις παραπανω για αυτο;

 

1 ώρα πριν, Kostasspil είπε

Ούτε ένας δεν το έγραψε αυτό

το εγραψε ο απο πανω και για τα δυο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MaXmaD είπε

για το καθημερινο γαλα, (πληρες, του εμποριου) υπάρχει καποια αποψη; 

Στους ενήλικες κάνει κακό η κατανάλωση του είτε πλήρες είτε με χαμηλά λιπαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giwfys είπε

Δεν ειναι το ιδιο. Το 1 πιτογυρο ειναι υπερβολη και οχι αυτο που ειπα με το μετρο.

Το να τρως καθε μερα κοκκινο κρεας ειναι ανθυγιεινο οπως και να τρως τηγανισμενες πατατες σε λαδι αυτοκινητου.

Το πιτογυρο όμως ξέρουμε να το κραξουμε. Καλά κάνουμε. Calorie per calorie το μέλι είναι χειρότερο από το πιτογυρο όμως! Οκ καταλαβαίνω ότι το μέλι δεν θα το φας σε τέτοια ποσότητα αλλά άκου και αυτό: gram per gram το μέλι είναι χειρότερο από την Nutella από άποψη θρεπτικής αξίας (και calorie per calorie φυσικά). 

2 λεπτά πριν, MaXmaD είπε

για το καθημερινο γαλα, (πληρες, του εμποριου) υπάρχει καποια αποψη; 

Καλύτερα light και ακόμα καλύτερα αν μπορείς να το αντικαταστήσεις με γιαούρτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...