Προς το περιεχόμενο

Σεισμός


Basilhs23___

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τρόμαξα οφείλω να πω, ήτανε  δυνατός κατ' εμέ αλλά και αρκετά σύντομος, φοβήθηκα μην εξελισσόταν σε δόνηση μεγαλύτερης χρονικής διάρκειας. 

Για όσους διαβαζουν, αναφέρομαι για Αθηνα. 

Edit: Σεισμική δόνηση μόνο 3R.... 

Επίκεντρο, βόρεια πλευρά του ολυμπιακού σταδίου. Πρώτη φορά μαθαίνω πως υπάρχει ρηγμα εκεί. 

Εστιακό βάθος 5 χλμ. 

Ουσιαστικα κατι σαν να ήταν το επίκεντρο κάτω από τα σπίτια μας...... 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, pontez2 είπε

Επίκεντρο λέει Μαρούσι! Μα Μαρούσι; 

Τι να πω.... Οι Αθηναίοι ξέραμε για τα ρήγματα της Πάρνηθας και κάτι άλλα στα βουνά και πέριξ του λεκανοπεδιου. Τώρα ακούμε για ολυμπιακό στάδιο, Μαρούσι..... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Edit: Σεισμική δόνηση μόνο 3R.... 

Κι εγώ απογοητεύτηκα όταν το άκουσα (μου φάνηκε σαν τον προπέρσινο που ήταν 5).

24 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Εστιακό βάθος 5 χλμ. 

Αυτό το δικαιολόγησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλούσα με άτομο που είναι Χαλάνδρι (σε ισόγειο) και τους έφτασε το σκατό στη κάλτσα και εγώ την ίδια στιγμή στη Καλλιθέα (3ο όροφο) δε κατάλαβα απολύτως τίποτα. Μόνο βόρεια τον ένιωσαν γύρω από το επίκεντρο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Μιλούσα με άτομο που είναι Χαλάνδρι (σε ισόγειο) και τους έφτασε το σκατό στη κάλτσα και εγώ την ίδια στιγμή στη Καλλιθέα (3ο όροφο) δε κατάλαβα απολύτως τίποτα. Μόνο βόρεια τον ένιωσαν γύρω από το επίκεντρο.

 

Πειραιά 2ο όροφο κουνηθήκαμε. Όχι πολύ, αλλά τον καταλάβαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Κι εμείς Αγία Παρασκευή γίναμε... ενώ στο Χαϊδάρι γνωστός μου από την ΕΡΤ το έμαθε.

Κοντα ειμαστε! Εγω καταλαβα ενα πραγμα σαν δονηση και στιγμιαιο..!  Μετα τον σεισμο του 99 δεν χαμπαριαζω πλεον με τους σεισμους,θελω να πω δεν φοβηθηκα καθολου!!!  Ο προβληματισμος μου ομως ειναι οτι και ο προηγουμενος σεισμος στο ιδιο στιλ ηταν! Εχω την εντυπωση αυτη η δονηση σε μεγαλυτερη ενταση και διαρκεια καταστρεφει θεμελια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/10/2021 στις 5:16 ΜΜ, PLACEBO_89 είπε

Εγω καταλαβα ενα πραγμα σαν δονηση και στιγμιαιο..! 

Κι εγώ. Πάνω από δευτερόλεπτο δεν ήταν. Βρίσκομαι σε μονοκατοικία του '67 Σταυρό Αγίας Παρασκευής.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν χρήσιμο να γράφετε και σε τι κτίριο/ ποιο όροφο ήσασταν. Εγώ στον 3ο όροφο ενός 4όροφου κοντά στο Mall δεν κουνήθηκα πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2ο πατωμα σε πάρα πολύ παλιό κτιριο στο κέντρο της Αθήνας, αν η διάρκεια του σεισμού ήταν περισσότερη θα έμοιαζε με εκείνον πριν 2 χρόνια το καλοκαίρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Π. Φάληρο, σε κτήριο ναι μεν υπερ-αντισεισμικό, το οποίο όμως πάει σαν τάνα όταν κάνει σεισμό, δε πήρα πρέφα (και έχω μεγάλη ευαισθησία γενικώς με τους σεισμούς...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MikeJ είπε

Μιλούσα με άτομο που είναι Χαλάνδρι (σε ισόγειο) και τους έφτασε το σκατό στη κάλτσα και εγώ την ίδια στιγμή στη Καλλιθέα (3ο όροφο) δε κατάλαβα απολύτως τίποτα. Μόνο βόρεια τον ένιωσαν γύρω από το επίκεντρο.

 

μικρο εστιακο βαθος, μικρη ακτινα που γινεται αισθητος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...