Προς το περιεχόμενο

Το 14,6” tablet Galaxy Tab S8 Ultra της Samsung ενδέχεται να διαθέτει notch


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Hellenicsun είπε

Η εμπειρία χρήσης είναι για τα μπάζα χάρη στο software. Βάσει hardware, υπάρχουν εξαιρετικά Android tablets κι όχι απαραίτητα κοστίζοντας μια περιουσία.

Οποτε πήρα iPad, το πεταξα απ το παράθυρο, ενω το Android tablet το λατρεύω πάρα τα μειονέκτηματα του, για να καταλάβεις πόσο σχετικά ειναι ολα αυτα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, miltostammy είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Κάποιοι θεωρούν το tablet γενικα αδιάφορο σαν gadget. Εγώ ήμουν είμαι και θα είμαι της άποψης ότι ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός οποιαδήποτε συσκευή απλά θα του είναι χρήσιμη ενώ ο διπλανός του θα τη θεωρεί παντελώς άχρηστη. Άρα επι του θέματος άκρη δεν βγάζουμε.

Για τα tablet της συγκεκριμένης σειράς εγω εχω να πω το εξής.

Ως εκπαιδευτικός και κάτοχος του s6 έχω βολευτεί φανταστικά. Με συγκεκριμένα προγράμματα γράφω με τη γραφίδα σημειώσεις και είτε τις κραταω ως εχουν είτε τις μετατρέπω άμεσα σε word. Ακόμα και συναρτήσεις και μαθηματικούς τύπους. Η δουλειά γίνεται πολύ πιο γρήγορα από πληκτρολόγηση σε λαπτοπ.

Μετά το κείμενο το οποίο θα το έχω είτε χειρόγραφο είτε το έχω μετατρέψει σε word το κάνω διαμοίραση στους μαθητές μου είτε το κάνω upload για να υπαρχει μόνιμα.

Προσοχή για να γίνει σωστά η δουλεια χρειαζόμαστε το office 365. H Microsoft αναγνωρίζει τα 10.1 tablets ως 2η συσκευή...Αλλά ξεπερνιέται αγοράζοντας ένα φτηνό κλειδί απο το ιντερνετ.

Για κάποιον άλλον προφανώς είναι άχρηστο αλλά για εμένα ειναι χρησιμότατο εργαλείο. Ακόμα και για στιγμές χαλάρωσης να μην έχω ανοιχτό μόνιμα το λαπτοπ μου το οποίο πλέον ναι...ξεκουράζεται αρκετα.

Επίσης σε περιπτωση ψηφιακού μαθήματος η διαμοίραση οθόνης ενώ γράφεις με το spen είναι σα να βλέπουν live οι μαθητές το μαθημα αφού σε ακούν ταυτόχρονα.

 

Να πω ότι εαν δεν είχα ανακαλύψει και εγώ αυτες τις δυνατότητες του συγκεκριμένου tablet για τη δουλειά μου προφανώς θα μου ήταν περιττό σαν gadget απλά να βλέπω youtube.

Και εγώ συνάδερφος μαθηματικός, αλλά με ipad με πενάκι, δεν αλλάζω το tablet μου με κανένα laptop για τη δουλειά μου. Επιβεβαιώνω τα παραπάνω απλά για το ipad os... Οπότε είναι όντως ανάλογα με τη χρήση για το κάθε αντικείμενο τεχνολογίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο ποιο τραγικό θα μπορούσε να ήταν? Samsung και Apple παίζουν το πουλάκι τους εκεί οι σχεδιαστές. Να με συγχωρέσουν οι διαχειριστές αλλά το έχουνε κάνει λάστιχο τόσο παίξιμο. Είπαμε υγεία είναι αλλά τόσο πολύ πια? Αυτοί το παραμαμίσανε το θέμα...άι σιχτίρ που λένε και στο χωριό μου...έλεος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία με το iPad μπορείτε να κατεβάσετε μουσική μέσα στο ταμπλετ? Μπορείτε να συνδέσετε οποίο usb θέλετε και να περάσετε ότι θέλετε; με ftp δουλεύεις καλά έχει full file system? Για μενα αυτά μετράνε εκτός αν είστε όλοι μόνο στα social η μοντερ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, speedman_26 είπε

Απορία με το iPad μπορείτε να κατεβάσετε μουσική μέσα στο ταμπλετ? Μπορείτε να συνδέσετε οποίο usb θέλετε και να περάσετε ότι θέλετε; με ftp δουλεύεις καλά έχει full file system? Για μενα αυτά μετράνε εκτός αν είστε όλοι μόνο στα social η μοντερ 

Ναι έχει ftp. Full file system access δεν εχεις (να το κανεις τι αλλωστε), εχεις ομως queried file structure και file manager "αρχεια". Επισης οταν λες USB να φανταστω πως εννοεις storage? Σαν USB στικακι ή SSD εξωτερικος σκληρος? Τοτε ναι φυσικα και εχει με προσβαση απο τον file manager αρχεια. Απλα βαζεις το στικακι και τσουπ! συνδεθηκε (iPad μe usb-C, στα παλια με lightning port με ανταπτορα)

 

Οπως επισης εχει δεκαδες IDE για οποια γλωσσα προγραμματισμου θες για compile απευθειας στο iPad. Μεχρι και VM (virtual machine) εχει πλεον για να τρεχεις windows (ναναι καλα το iPad Pro). 3d modeling και CAD? ναι εχει και απο αυτο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, papapontikas said:

Ναι έχει ftp. Full file system access δεν εχεις (να το κανεις τι αλλωστε), εχεις ομως queried file structure και file manager "αρχεια". Επισης οταν λες USB να φανταστω πως εννοεις storage? Σαν USB στικακι ή SSD εξωτερικος σκληρος? Τοτε ναι φυσικα και εχει με προσβαση απο τον file manager αρχεια. Απλα βαζεις το στικακι και τσουπ! συνδεθηκε (iPad μe usb-C, στα παλια με lightning port με ανταπτορα)

 

Οπως επισης εχει δεκαδες IDE για οποια γλωσσα προγραμματισμου θες για compile απευθειας στο iPad. Μεχρι και VM (virtual machine) εχει πλεον για να τρεχεις windows (ναναι καλα το iPad Pro). 3d modeling και CAD? ναι εχει και απο αυτο.

 

Είχα iPad παλιότερα ήθελα να περάσω μια ταινία και ήταν μεσω Infuse έπρεπε να έχω ανοιχτή οθόνη. Δεν ξέρω πως είναι τώρα αλλά με Android είναι σαν να έχω pc κατεβάζω κάνω τα πάντα χωρίς περιορισμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, H38 είπε

Μα δεν έχει notch το iPad!!! 😂🤣

Εγώ απάντησα στο notch η στο ότι έλεγε τι να το κάνεις το android tablet????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Εγώ απάντησα στο notch η στο ότι έλεγε τι να το κάνεις το android tablet????

Μα δε κατάλαβες. Εγώ σου απάντησα με αφορμή το άρθρο περί "notch" και οχι iPad vs Android tablet. Ετσι δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, H38 είπε

Μα δε κατάλαβες. Εγώ σου απάντησα με αφορμή το άρθρο περί "notch" και οχι iPad vs Android tablet. Ετσι δεν ειναι?

Όχι, δεν είναι έτσι. Γιατί εγώ με τη σειρά μου είχα απαντήσει σε κάποιον άλλον που έλεγε τι να το κάνεις το android tablet. 

Context.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...