Προς το περιεχόμενο

προβλημα με λαπτοπ turbo x


Nikos1sta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε έναν δικό μου που μου έχει φτιάξει κ άλλα λαπτοπ έχει μαγαζί κανονικα αλλά δεν μπόρεσε να βρει κάτι και το έστειλε Θεσσαλονίκη σε επισκευαστικο οίκο και εκει δεν βρήκαν κάτι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nikos1sta είπε

Σε έναν δικό μου που μου έχει φτιάξει κ άλλα λαπτοπ έχει μαγαζί κανονικα αλλά δεν μπόρεσε να βρει κάτι και το έστειλε Θεσσαλονίκη σε επισκευαστικο οίκο και εκει δεν βρήκαν κάτι

 

Δηλαδη ολα ειναι οκ αλλα δεν αναβει .....να τους πεις να κλεισουν τον οικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nikos1sta είπε

Αυτί ειπα και εγω φιλε δεν υπάρχει αυτό  το πράγμα 

 

βαλτο αγγελια γουρσουζικο ειναι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, triplex1 είπε

Δηλαδη ολα ειναι οκ αλλα δεν αναβει .....να τους πεις να κλεισουν τον οικο

Δεν σημαίνει ότι μπορεί ο κάθε ηλεκτρονικός να επισκευάσει την οποιαδήποτε βλάβη καθώς και φυσικά ΔΕΝ επισκευάζονται όλες οι βλάβες, σε μία μητρική για να είναι viable η οποιαδήποτε επισκευή προυποθέτει να συμφέρει σε χρόνο και χρήμα που σημαίνει να μην χρειάζεται άπειρες εργατοώρες για να εντοπισθεί και φυσικά το χρηματικό κόστος όπου θα κληθεί να καταβάλει ο πελάτης να είναι λογικο

Σε γενικές γραμμές οι μόνες επισκευές όπου γίνονται "υπό προυποθέσεις"  σε component level είναι η μητρικές των λάπτοπ όπου όταν είναι το πρόβλημα κάποιο short, όπου κάποιος εντοπίζει και επισκευάζει, ή κάποια αστοχία gpu chipset, controller οπου κάποιος αντικαθιστά είτε επισκευάζει και προχωρά, ΑΝ όμως μιλάμε για καταστάσεις όπου δεν υπάρχει short, είναι θέμα data lines, όπου μπορεί να οφείλεται οπουδήποτε, cpu, chipset προβληματικά, μη σωστή λειτουργία κάποιου (ων) caps όπου σε δεδομένες συνθήκες φορτιού καταρέει το σύστημα όπου με μη σωστό capacitance να υπολειτουργεί κάποιο mosfet κλπ, είναι οτι ψάχνεις ψύλλους στα άχυρα, όχι για short αλλά για να μετρήσει capacitance θα πρέπει να τους βγάλεις έναν έναν πάνω από το pcb, και φυσικά κάλλιστα να μην φταίει αυτό κοκ, σε τελική αν δεν υπάρχει κέρδος από μια επισκευή δεν έχει κανέναν λόγο κάποιος να ασχοληθεί σοβαρά με αυτήν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...