Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή Εργασίας?


Geocheats2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, sphinxgr είπε

Χωρίς να σου ζητηθεί κάτι όμως. Με δική σου πρωτοβουλία. 

Ναι, με σκοπώ να βελτιώσω το παλαιότερο μηχάνημα το οποίο βγάζει 2-3- συγκεκριμένα προβλήματα τα οποία διόρθωσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

30 λεπτά πριν, Geocheats2 είπε

Ναι, με σκοπώ να βελτιώσω το παλαιότερο μηχάνημα το οποίο βγάζει 2-3- συγκεκριμένα προβλήματα τα οποία διόρθωσα

Δεν μπορείς να αιτηθείς κάτι, για κάτι το οποίο δεν έχεις πάρει έγκριση, όσο και καλό να είναι. Το έκανες επειδή:

  • Το γούσταρες 
  • Βελτιώνει την καθημερινή σου εργασία

ΑΝ έκανες κάτι πάνω απο τις αρμοδιότητες σου που προσθέτει κέρδη στην επιχείρηση και μπορεί να αποτυπωθεί και επιβεβαιωθεί, τότε μπορείς να ζητήσεις αύξηση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν cnc operator αλλα και προγραμματιστης ταυτοχρονα τα τελευταία σχεδόν 20 χρονια στον χωρο του επιπλου, θα σου πω οτι ναι μεν είναι ενα πολυ ενδιαφέρον αντικειμενο αλλά δεν ξερω κατα ποσο οι "αξιολογες" εταιρείες που υπάρχουν ειναι διατεθειμένες να πληρωσουν κατι περισσότερο απο τα προβλεπομενα.. Επισης δεν ξερω κατα πόσο την θεωρείς πιο ξεκουραστη δουλεια καθως εσυ πρεπει να "φορτώνεις" και να ξεφορτωνεις το μηχανημα.. Στα πρώτα μου χρόνια στην δουλεια σε ενα εργοστασιο επιπλων ειχε τυχει να σηκώνω/αφήνω καθημερινα τόνους ξυλινων κομματιων στο συνολο.. (πχ 1500 τεμχια απο 3kg το καθενα ή 1000τεμ απο 5kg)

Γνωριζω οτι σε τέτοιες θεσεις υπαρχει μεγάλη πιεση στην παραγωγη, οι υπερωρίες ειναι δεδομένες, αφου το συγκεκριμένο ποστο/μηχανημα είναι βασικο μερος της παραγωγης για οποιον το εχει. Παρακολουθω επισης οτι πολύ συχνα, ανα κάποιους μηνες, οι ιδιες εταιρειες βάζουν και ξαναβαζουν αγγελίες προσληψης για cnc operator κατι που σημαινει οτι οποιος παει εκει, μαλλον δεν του αρέσει, φευγει, η θεση μενει ορφανη και φτου και από την αρχή.. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Geocheats2 είπε

Να κάτσω να συντάξω bussness plan την στιγμή που τους έστησα μηχάνημα που δουλεύει 3 φορες καλύτερα απο τον ευρωπαϊκό ανταγωνισμό με συμβατικούς αυτοματισμούς και υπολογίζω περίπου 8-10 φορές καλύτερα με έναν micro και δεν με ρώτησαν καν πως το σκεφτομαι μμμμ, τσου

Μπορείς να απευθυνθείς στις εταιρίες του ευρωπαϊκού ανταγωνισμού και να τους προτείνεις τις ιδέες σου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν έχω καταλάβει το εξής.

Για ποιον κυρίως λόγο θα άλλαζες δουλεια. Προσωπικά δεν μου είναι ξεκάθαρο ώστε να γράψω την άποψη μου. 

1) για λεφτά;
2) για κάτι πιο ενδιαφέρον;
3) για κάποιου είδους dream job;
4) για να πας σε εταιρια που θα έχει ο λόγος σου μεγαλύτερη σημασία;
5) θες επι της ουσίας να σου χρηματοδοτήσει κάποιος τις ιδέες;

αν θες απαντάς, δουλεύεις σε εταιρία που φτιάχνει εξοπλισμό για φαρμακευτικές;

O φίλος που ρωτάει για Ελβετία, θα έλεγα το εξής. Επειδή μάλλον κατάλαβα που δουλεύεις (εννοώ ειδος εταιρίας, ίσως και την εταιρία αν ζεις όντως Λάρισα) με τα συμφραζόμενα, θα σου πω πως αν δεν σε κρατάει κάτι Ελλάδα, και τα λεφτά τα καθαρά είναι 5+ χιλιάδες, έφυγες. 
Οικογένεια δεν έχεις, αλλά ΟΚ μπορεί να σου αρέσει η χώρα, ο τρόπος ζωής εδώ, οτιδήποτε. Αν όχι φεύγεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Skandalf είπε

Έχω και εγώ παρόμοιο πρόβλημα ...

Είμαι 37 , δεν ειμαι παντρεμένος , δεν εχω παιδιά , έχω μια δουλειά με 1200 ευρώ μισθό (καθαρό)  και καλό περιβάλλον, αλλά και μια πρόταση από την προηγούμενη εταιρεία που εργαζόμουν για να πάω στην Ελβετία με 120.000 Φράγκα (μεικτά) μισθό το χρόνο.

Είμαι σε φάση νέων εμπειριών , έχω 1-2 φίλους στην Ελβετία αλλά το σκέφτομαι ...

PS : η δικιά μου εργασία αφορά τον κλάδο του Φαρμάκου

Ελπίζω ότι είσαι ήδη Ελβετία.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Geocheats2 είπε

Καλημέρα είμαι σε ένα δίλημμα και θα ήθελα να ακούσω και μια τριτοτέταρτη άποψη μπας και αυτή η τραμπάλα πάρει κλίση προς μια πλευρά.

Καταρχήν είμαι ιδιωτικός υπάλληλος σε μικρή εταιρία με ειδίκευση στον κλιματισμό σαν ηλεκτρολόγος - αυτοματιστής 3+ χρόνια, το περιβάλλον είναι άψογο και ο μισθός είναι ικανοποιητικός για τις τώρα ανάγκες μου, αλλά θα ήθελα κάτι παραπάνω. Αυτό που με προβληματίζει είναι το πόσο δυσκίνητοι είναι στο να κάνουν adapt σε νέες τεχνολογίες αλλά και ποιο γενικά. Η εταιρία είναι υγιής και δεν προβλέπεται κάποια σημαντική αλλαγή μεσοπρόθεσμα, μένω λιγότερο απο 60C στον κινητήρα του αμαξιού απόσταση, σε γενικές γραμμές είναι καλή περίπτωση αλλά νιώθω οτι δεν έχω μέλλον.

Όνειρο ζωής είναι να περάσω από 3-4-5 τέτοιες εταιρίες να τους κάνω ένα update στο σήμερα και να παίρνω ένα μικρό ποσοστό ώστε να μπορέσω κάποια στιγμή να βγω στην σύνταξη (οχι απαραίτητα ΙΚΑ) και να ζω ανθρώπινα κάνοντας αυτό που γουστάρω.

Απο την μια πλευρά σκέφτομαι ότι δύσκολα θα ξαναπεσω σε τέτοιες συνθήκες αλλά από την άλλη δεν θέλω να γίνω σαν τον προϊστάμενο μου στα 45 μου να σκαρφαλώνω σε μηχανήματα και να τρέχω αριστερά δεξιά σε όλη την Ελλάδα.

Εδώ να σημειώσω ότι είμαι κάτω των 30

Από πιθανές εργασίες με άτομα που έχω μιλήσει βρίσκω:

Τηλεπικοινωνίες (κεραίες κλπ όπου θα χρειαστεί να τα μάθω στα μείον η φυσική που απαιτητέ για αυτά και μου φαίνεται οριακά ενδιαφέρον).

CNC operator ( 4-5 axis, speed & feeds θέλουν εμπειρία που δεν έχω αλλά αποκτάτε σχετικά εύκολα με το αντίστοιχο κόστος σε χρόνο αλλά μου φαίνεται αρκετά ποιο ενδιαφέρον από τις τηλεπικοινωνίες).

Δεν έχω μιλήσει για μισθούς με τους παραπάνω αλλά μέσες άκρες δεν θα είναι μακριά από τον τωρινό εργοδότη και πάλι χωρίς να ξέρω αν θα χρειάζεται/έχουν όρεξη και αυτοί να πάνε ένα βήμα παραπέρα την επιχείρηση τους. (απλά για να μην ξεφεύγουμε από το dream).

Η αλλαγή δεν είναι άμεση εκτός και αν συμβεί τπτ κοσμοιστορικό στην παρούσα φάση είναι απλά μια σκέψη.

Θα συζητάγατε τις σκέψεις σας με το αφεντικό σας όταν στο 80% των αλλαγών που έχετε προτείνει έχετε πάρει ένα ισως/οχι σαν απάντηση?

 

Την άποψη σας

Γιώργος

 

 

Γιωργο αν ειναι να πας σε τηλεπικοινωνίες και ειδικά στο RF(ικο) κομμάτι θα σου ελεγα να μην το κανεις. Είναι δουλειά με δύσκολες συνθήκες και ακτινοβολία (εφόσον μιλάμε για πομπoυς GSM,DCS,UMTS, συζεύξεις κτλπ). Έχω περάσει από εκει και τα παράτησα....

Ζήτηση υπάρχει τωρα στην αγορά για αυτοματισμό σε επίπεδο βιομηχανίας. Αν μπορείς να μάθεις PLC,SCADA προγραμματισμό, εγ/ση, ανάπτυξη, πηγαίνοντας σε μια αντίστοιχη εταιρία. Πολλές εταιρίες δραστηριοποιούνται στην εμπορική ναυτιλία με αυτοματισμούς και έχει πολύ καλά λεφτά αυτή η δουλειά, γνώσεις και εξέλιξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Γιωργο αν ειναι να πας σε τηλεπικοινωνίες και ειδικά στο RF(ικο) κομμάτι θα σου ελεγα να μην το κανεις. Είναι δουλειά με δύσκολες συνθήκες και ακτινοβολία (εφόσον μιλάμε για πομπoυς GSM,DCS,UMTS, συζεύξεις κτλπ). Έχω περάσει από εκει και τα παράτησα....

Ζήτηση υπάρχει τωρα στην αγορά για αυτοματισμό σε επίπεδο βιομηχανίας. Αν μπορείς να μάθεις PLC,SCADA προγραμματισμό, εγ/ση, ανάπτυξη, πηγαίνοντας σε μια αντίστοιχη εταιρία. Πολλές εταιρίες δραστηριοποιούνται στην εμπορική ναυτιλία με αυτοματισμούς και έχει πολύ καλά λεφτά αυτή η δουλειά, γνώσεις και εξέλιξη.

Λογικα μεχρι τελος του μηνα θα βρεθω με το παιδι για τις τηλεπικοινωνιες οποτε και θα ξερω καλυτερα το αντικείμενο που ασχολούνται.

Οσο για τα plc πάνω σε αυτά δουλεύω αλλά θα ήθελα να ξεφύγω από αυτά μου φαίνονται ποιο ενδιαφέρων οι micro

Προφανος με το plc κανεις πολυ ποιο γρηγορο development αλλα το κοστος και οι δυνατοτητες τους δεν μπορει να συγκριθει με τους micro σε μαζικη παραγωγη, ποσο μαλλον οταν μιλαμε για IOT το οποιο αλαζει μερα με την μερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Geocheats2 είπε

Λογικα μεχρι τελος του μηνα θα βρεθω με το παιδι για τις τηλεπικοινωνιες οποτε και θα ξερω καλυτερα το αντικείμενο που ασχολούνται.

Οσο για τα plc πάνω σε αυτά δουλεύω αλλά θα ήθελα να ξεφύγω από αυτά μου φαίνονται ποιο ενδιαφέρων οι micro

Προφανος με το plc κανεις πολυ ποιο γρηγορο development αλλα το κοστος και οι δυνατοτητες τους δεν μπορει να συγκριθει με τους micro σε μαζικη παραγωγη, ποσο μαλλον οταν μιλαμε για IOT το οποιο αλαζει μερα με την μερα

Ωραια το βλεπεις και αποφασίζεις. Δεν ειναι κακο να αλλαξεις δουλειά και τομεα. Ετσι θα εξελιχθείς. Εγω εχω αλλάξει πολλές και μεχρι τωρα δεν μου πηγε άσχημα.

Edit: Οταν λες micro πχ development σε πχ ATMEL ?

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Petros Electron είπε

Ωραια το βλεπεις και αποφασίζεις. Δεν ειναι κακο να αλλαξεις δουλειά και τομεα. Ετσι θα εξελιχθείς. Εγω εχω αλλάξει πολλές και μεχρι τωρα δεν μου πηγε άσχημα.

Edit: Οταν λες micro πχ development σε πχ ATMEL ?

Τhanks for the input

 

STM αλλά ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Geocheats2 είπε

Τhanks for the input

 

STM αλλά ναι.

Καταλαβαίνω τους προβληματισμούς σου και τα limitations ενός PLC. 

Αυτό που θα πρέπει να ξέρεις είναι οτι η λύση που ισως προτείνεις εσυ με κάποιον microcontroller σε καμία περίπτωση δεν μπορει να συγκριθει με το reliability και κατα κύριο λόγο την ασφάλεια που προσφέρει ενα PLC. Κανένα arduino ή board που έφτιαξες εσύ δεν θα μπορέσει να ανταγωνιστεί ενα plc. 

Να εισαι προσεκτικός στο πόσο και πάνω σε τι χρησιμοποιείς microcontrollers στην βιομηχανία.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, flienky είπε

Καταλαβαίνω τους προβληματισμούς σου και τα limitations ενός PLC. 

Αυτό που θα πρέπει να ξέρεις είναι οτι η λύση που ισως προτείνεις εσυ με κάποιον microcontroller σε καμία περίπτωση δεν μπορει να συγκριθει με το reliability και κατα κύριο λόγο την ασφάλεια που προσφέρει ενα PLC. Κανένα arduino ή board που έφτιαξες εσύ δεν θα μπορέσει να ανταγωνιστεί ενα plc. 

Να εισαι προσεκτικός στο πόσο και πάνω σε τι χρησιμοποιείς microcontrollers στην βιομηχανία.

 

+1 η σταθερότητα ενος plc δεν συγκρίνετε με κανέναν μικρο οσο καλά και να ξέρεις να γράφεις

Δεν μιλάω για καθαρά μηχανήματα γραμμής παραγωγής αλλά non-critical συσκευες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Geocheats2 είπε

...αλλά από την άλλη δεν θέλω να γίνω σαν τον προϊστάμενο μου στα 45 μου να σκαρφαλώνω σε μηχανήματα και να τρέχω αριστερά δεξιά σε όλη την Ελλάδα.

Εδώ να σημειώσω ότι είμαι κάτω των 30...

 

 

Δεν εχω σχεση με το αντικειμενο σου, αλλα καλο θα ειναι να το προσεγγισεις με αλλο mentality.

Τα ψεμματα τελειωνουν, τα συνταξιοδοτικα δε βγαινουν σε καμια χωρα (δημογραφικο προβλημα παντου), και στις περισσοτερες χωρες οι συνταξιουχοι θα δουλευουν.

Οποτε αν βρεις μια καλη δουλεια που σε πληρωνει καλα, κρατα τη, ας ειναι και κοπιαστικη. Αυτα τα ελληνικα να βγαινουν συνταξιουχοι με συνταξη x2 και x3 του βασικου μισθου δε θα πανε πολυ μακρια.

Επεξ/σία από gpapadakis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Skandalf είπε

Έχω και εγώ παρόμοιο πρόβλημα ...

Είμαι 37 , δεν ειμαι παντρεμένος , δεν εχω παιδιά , έχω μια δουλειά με 1200 ευρώ μισθό (καθαρό)  και καλό περιβάλλον, αλλά και μια πρόταση από την προηγούμενη εταιρεία που εργαζόμουν για να πάω στην Ελβετία με 120.000 Φράγκα (μεικτά) μισθό το χρόνο.

Είμαι σε φάση νέων εμπειριών , έχω 1-2 φίλους στην Ελβετία αλλά το σκέφτομαι ...

PS : η δικιά μου εργασία αφορά τον κλάδο του Φαρμάκου

σκεψου να στριμωχτεις να πας εστω κ για λιγους μηνες, σαν ναυτικος υπερπολυτελειας. αλλοι παρακαλανε για κατι τετοιο να τους ανοιχτει.

ακομη κ 2 μηνες να πας, μπορει να αλλαξει πολλα. θα σε βοηθησει να βρεις κ γυναικα, πιο καλα, να ανοιξεις οικογενεια, ειναι δυνατο ανοιγμα

κ ανα πασα ωρα επιστρεφεις, ακομη κ μετα απο 2,6 μηνες, δεν σε κρατανε με ρητρες, θα βρουν αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή σε νοιώθω τι θες να πεις. Είμαι 14 χρόνια σε μια εταιρεία. Άλλος τομέας, άλλη δουλειά, έχω φτάσει να κάνω τα πάντα στην εταιρεία. Οι συνθήκες είναι οκ (έφτιαξαν μετά από αρκετό καιρό) αλλά στην εταιρεία έβλεπα ταβάνι. Δεν υπήρχε κάτι άλλο να κάνω, κάτι άλλο να φτάσω. Απεδιδα πιστεύω παραπάνω από ότι πληρώνουν αλλά όμως η δουλειά ειναι δίπλα στο σπίτι μου, ο μισθός ικανοποιητικό και έχω φτάσει σε φιλικό σημείο με τον ιδιοκτήτη. Αλλά όμως όπως είπα ταβάνι. Και επειδή ήθελα να κανονίζω εγώ το πως δουλεύω, στήσαμε κάτι με την γυναίκα μου και τα τελευταία 4 χρονια το μεγαλώνουμε. Το πλήρωμα του χρονου έφτασε και πλέον αποχωρώ από την εταιρεία γιατί πλέον η δική μου εταιρεία έχει καταφέρει να μεγαλώσει αρκετά σε σημείο που η πρώτη μου δουλειά να με κρατάει πίσω και να μην μπορώ να κάνω αυτό που θέλω. Στα 41 μου πλέον μπορώ να αλλάξω τρόπο ζωής, να σκεφτώ λίγο παραπάνω την οικογένεια μου και εμένα. Να μπορώ να αφιερώσω χρόνο σε αυτους που αγαπάω και όχι να τρέχω δεξιά και αριστερά για άλλους. Γιατί αυτό δεν θα πληρωθεί ΠΟΤΈ. Καμία εταιρεία δεν πρόκειται ποτέ να αναγνωρίσει και να σε ανταμοιψει για αυτά που κάνεις, όσο καλός και εάν είναι ο ιδιοκτήτης. Μπορεί να σου δώσει ένα μπόνους, κάποια κίνητρα αλλά πάντα θα δουλεύεις για κάποιον άλλον που όταν φτάσεις σε ένα επίπεδο, όσες ευθύνες και εάν πάρεις, το άγχος και η δουλειά που ρίχνεις, δεν πληρώνεται. ότι και να γίνει, οι ιδιοκτήτες το πρώτο μέλημα ειναι να βγαίνει η δουλειά. Στο λέω γιατί βλέπω και τις δύο πλευρές του ίδιου νομίσματος.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...