Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή Εργασίας?


Geocheats2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 hours ago, sphinxgr said:

Τέλος υπενθυμίζω σε όσους δεν το ξέρουν ή το ξέχασαν, ότι είναι αρκετά δύσκολο να βρεις καλό υπάλληλο ως εργοδότης, όπως επίσης είναι αρκετά δύσκολο να βρεις καλό εργοδότη ως υπάλληλος. 

Η αλήθεια είναι πως όταν πληρώνεις ψίχουλα, θες να κάνουν δουλειά 2-3 διαφορετικών θέσεων, να κάθονται παραπάνω φυσικά απλήρωτα, θες εμπειρία και εξειδίκευση χωρίς να την αναγνωρίζεις μισθολογικα και δεν θες σε καμία περίπτωση να προσφέρεις εκπαίδευση, ναι, δυσκολεύεσαι να βρεις καλό υπάλληλο. 

On 26/10/2021 at 09:00, Geocheats2 said:

αλλά από την άλλη δεν θέλω να γίνω σαν τον προϊστάμενο μου στα 45 μου να σκαρφαλώνω σε μηχανήματα και να τρέχω αριστερά δεξιά σε όλη την Ελλάδα.

Ενώ δεν θα έπρεπε να το κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, NickTG είπε

Η αλήθεια είναι πως όταν πληρώνεις ψίχουλα, θες να κάνουν δουλειά 2-3 διαφορετικών θέσεων, να κάθονται παραπάνω φυσικά απλήρωτα, θες εμπειρία και εξειδίκευση χωρίς να την αναγνωρίζεις μισθολογικα και δεν θες σε καμία περίπτωση να προσφέρεις εκπαίδευση, ναι, δυσκολεύεσαι να βρεις καλό υπάλληλο. 

Ξέρεις τι ποσοστό των ανθρώπων γύρω σου πιστεύουν ότι τα λεφτά βγαίνουν από δέντρα και δεν μπορούν να κάνουν πράξεις του τύπου 100€-30%=?

Επειδή ξέρω, απλά να σου πω ότι είναι τεράστιο....

Σε αυτούς ότι και να κάνεις, δεν θα εκτιμήσουν τίποτα...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, sphinxgr said:

Ξέρεις τι ποσοστό των ανθρώπων γύρω σου πιστεύουν ότι τα λεφτά βγαίνουν από δέντρα και δεν μπορούν να κάνουν πράξεις του τύπου 100€-30%=?

Επειδή ξέρω, απλά να σου πω ότι είναι τεράστιο....

Σε αυτούς ότι και να κάνεις, δεν θα εκτιμήσουν τίποτα...

Ξέρεις τι ποσοστό των εργοδοτών επειδή δίνουν το βασικό νομίζουν πως είναι μέγα ευεργέτες και τους οφείλεις να δουλεύεις λες και το μαγαζί είναι και δικό σου? 

Επειδή ξέρω, απλά να σου πω ότι είναι τεράστιο! 

Θεώρησα βέβαια πως μιλάμε για θέσεις που ζητάνε κάτι παραπάνω από γνώση απλών ποσοστών.

Στην περίπτωση αυτή λοιπόν αν μας δείχνει κάτι το γεγονός ότι χιλιάδες από αυτούς που τους έλεγαν εδώ ότι δεν είναι αρκετά καλοί πάνε μια χαρά έξω είναι πως ίσως το κύριο πρόβλημα να μην είναι οι εργαζόμενοι. 

Επεξ/σία από NickTG
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NickTG είπε

Η αλήθεια είναι πως όταν πληρώνεις ψίχουλα, θες να κάνουν δουλειά 2-3 διαφορετικών θέσεων, να κάθονται παραπάνω φυσικά απλήρωτα, θες εμπειρία και εξειδίκευση χωρίς να την αναγνωρίζεις μισθολογικα και δεν θες σε καμία περίπτωση να προσφέρεις εκπαίδευση, ναι, δυσκολεύεσαι να βρεις καλό υπάλληλο. 

Ενώ δεν θα έπρεπε να το κάνει?

θα μπορούσε τεχνολογικά και σχεδιαστικα να μην το κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Skandalf είπε

Έχω και εγώ παρόμοιο πρόβλημα ...

Είμαι 37 , δεν ειμαι παντρεμένος , δεν εχω παιδιά , έχω μια δουλειά με 1200 ευρώ μισθό (καθαρό)  και καλό περιβάλλον, αλλά και μια πρόταση από την προηγούμενη εταιρεία που εργαζόμουν για να πάω στην Ελβετία με 120.000 Φράγκα (μεικτά) μισθό το χρόνο.

Είμαι σε φάση νέων εμπειριών , έχω 1-2 φίλους στην Ελβετία αλλά το σκέφτομαι ...

PS : η δικιά μου εργασία αφορά τον κλάδο του Φαρμάκου

Το σκεφτεσαι ακομα;

Λογικα Βασιλεια θα πας, εχε υποψιν πως εχει 65 φαρμακευτικες μονο η συγκεκριμενη πολη, οποτε καταλαβαινεις τι παιχνιδι και τι καριερα μπορεις να κανεις. Πηγαινε και μην γυρισεις, παρα μονο στη συνταξη σου. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Skandalf είπε

Έχω και εγώ παρόμοιο πρόβλημα ...

Είμαι 37 , δεν ειμαι παντρεμένος , δεν εχω παιδιά , έχω μια δουλειά με 1200 ευρώ μισθό (καθαρό)  και καλό περιβάλλον, αλλά και μια πρόταση από την προηγούμενη εταιρεία που εργαζόμουν για να πάω στην Ελβετία με 120.000 Φράγκα (μεικτά) μισθό το χρόνο.

Είμαι σε φάση νέων εμπειριών , έχω 1-2 φίλους στην Ελβετία αλλά το σκέφτομαι ...

PS : η δικιά μου εργασία αφορά τον κλάδο του Φαρμάκου

Τι ακριβώς σκέφτεσαι? Ήλιους, θάλασσες και τέτοια? Φαρμακευτικό κλάδο και σου πρότειναν Ελβετία? Απορώ γιατί είσαι ακόμα στην μπανανια. Σε τετοιες εταιρίες τα 1200 καθαρά τα παίρνουν στην Ινδία 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Ξέρεις τι ποσοστό των ανθρώπων γύρω σου πιστεύουν ότι τα λεφτά βγαίνουν από δέντρα και δεν μπορούν να κάνουν πράξεις του τύπου 100€-30%=?

Επειδή ξέρω, απλά να σου πω ότι είναι τεράστιο....

Σε αυτούς ότι και να κάνεις, δεν θα εκτιμήσουν τίποτα...

Έχεις δίκιο φίλε αλλά όταν βρουν έναν άνθρωπο να αξίζει δεν τον ανταμοιβουν. Πραγματικά μου αναγνωριστηκε η προσφορά μου στην εταιρεία όταν πριν 2 χρόνια με ζήτησαν από την κορυφαία εταιρεία του κλάδου μου για να δουλέψω για αυτούς (και τότε ζήτησα και πήρα παραπάνω χρήματα και κάποια βοήθεια σε άλλους τομείς) και όταν πριν ένα μήνα τους είπα πως φεύγω γιατί έχω κάτι δικό μου. Τώρα τα έχει βάψει μαύρα γιατί όταν ζήταγα εδώ και έναν χρονο άνθρωπο να με βοηθάει, δεν με άκουσε. Και τώρα που φεύγω μαζί με άλλον έναν συνάδελφο, έχει πάρει 4 άτομα(χωρίς υπερβολή αυτό) για να κάνουν την δουλειά των 2. Σεβομενος την δουλειά που κάνω, του έχω δώσει 3 μήνες περιθώριο, καθώς και 2 μήνες ακόμη αν χρειαστεί για να μου φέρει να εκπαιδεύω όποιον θέλει. Αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να μάθει κάποιος σε 5 μήνες να κάνει αυτά που κάναμε εμείς μετά απο τόσα χρόνια. Και φυσικά ειναι και το θέμα εμπιστοσύνης, καθώς μετά από 14 χρόνια, καταλαβαίνεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκέφτομαι γιατί είναι δύσκολο στα 37 σου να γνωρίσεις κόσμο - και σε φιλικό επίπεδο ,  όχι μόνο γκομενικό - , είναι μια χώρα που δεν έχω κανέναν γνωστό και δεν είχα σκεφτεί ποτέ είναι η αλήθεια (παλιότερα είχα ψαχτεί για Αγγλία , προ Brexit)

Τα λεφτά της πρότασης είναι 120.000 ελβετικά φραγκα το χρόνο (μεικτά) , σίγουρα αρκετά για να ζήσεις εδώ σαν Βασιλιάς, αλλά δεν έχω προλάβει να ψαχτώ για το τι actually σημαίνουν αυτά τα λεφτά σε επίπεδο Ελβετίας (που ξέρω πως είναι ακριβή χώρα). 

Με την γλώσσα θέμα δεν θα έχω ,  η πολυεθνική δουλεύει στα Αγγλικά (έχω δουλέψει και στο Ελληνικό κομμάτι της συγκεκριμένης πολυεθνικής) και μιλάω άπταιστα και Γαλλικά , οπότε είμαι μια χαρά σε επίπεδο συνενόησης - άν χρειαστεί θα κουτσομάθω θεωρώ και Γερμανικά...

Συγγνώμη και για τον δικό μου προβληματισμό , αλλά όσο το συζητάς με κόσμο , κάτι παραπάνω μαθαίνεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί θα βρεις κι άλλους όπως εσένα. Θα γραφτείς κανένα γυμναστήριο, κανένα σκακιστικό σύλλογο, ζωγραφική, γλυπτική, ή ό,τι σε ενδιαφέρει τέλος πάντων και όλα θα πάρουν το δρόμο τους.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dtzgr είπε

Εκεί θα βρεις κι άλλους όπως εσένα. Θα γραφτείς κανένα γυμναστήριο, κανένα σκακιστικό σύλλογο, ζωγραφική, γλυπτική, ή ό,τι σε ενδιαφέρει τέλος πάντων και όλα θα πάρουν το δρόμο τους.

Ένα μπασκετάκι περισσότερο θα με έψηνε χεχε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Skandalf είπε

Το σκέφτομαι γιατί είναι δύσκολο στα 37 σου να γνωρίσεις κόσμο - και σε φιλικό επίπεδο ,  όχι μόνο γκομενικό - , είναι μια χώρα που δεν έχω κανέναν γνωστό και δεν είχα σκεφτεί ποτέ είναι η αλήθεια (παλιότερα είχα ψαχτεί για Αγγλία , προ Brexit)

Τα λεφτά της πρότασης είναι 120.000 ελβετικά φραγκα το χρόνο (μεικτά) , σίγουρα αρκετά για να ζήσεις εδώ σαν Βασιλιάς, αλλά δεν έχω προλάβει να ψαχτώ για το τι actually σημαίνουν αυτά τα λεφτά σε επίπεδο Ελβετίας (που ξέρω πως είναι ακριβή χώρα). 

Με την γλώσσα θέμα δεν θα έχω ,  η πολυεθνική δουλεύει στα Αγγλικά (έχω δουλέψει και στο Ελληνικό κομμάτι της συγκεκριμένης πολυεθνικής) και μιλάω άπταιστα και Γαλλικά , οπότε είμαι μια χαρά σε επίπεδο συνενόησης - άν χρειαστεί θα κουτσομάθω θεωρώ και Γερμανικά...

Συγγνώμη και για τον δικό μου προβληματισμό , αλλά όσο το συζητάς με κόσμο , κάτι παραπάνω μαθαίνεις 

Do it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Do it!!!

Μιλάς με διαίσθηση ή με γνώση της κατάστασης στην Ελβετία ;  (δεν είναι ειρωνική η ερώτηση - αν έχεις όντως γνώση Ελβετικής πραγματικότητας θα χαρώ να μου πεις τη γνώμη σου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Skandalf είπε

Το σκέφτομαι γιατί είναι δύσκολο στα 37 σου να γνωρίσεις κόσμο - και σε φιλικό επίπεδο ,  όχι μόνο γκομενικό - , είναι μια χώρα που δεν έχω κανέναν γνωστό και δεν είχα σκεφτεί ποτέ είναι η αλήθεια (παλιότερα είχα ψαχτεί για Αγγλία , προ Brexit)

Τα λεφτά της πρότασης είναι 120.000 ελβετικά φραγκα το χρόνο (μεικτά) , σίγουρα αρκετά για να ζήσεις εδώ σαν Βασιλιάς, αλλά δεν έχω προλάβει να ψαχτώ για το τι actually σημαίνουν αυτά τα λεφτά σε επίπεδο Ελβετίας (που ξέρω πως είναι ακριβή χώρα). 

Με την γλώσσα θέμα δεν θα έχω ,  η πολυεθνική δουλεύει στα Αγγλικά (έχω δουλέψει και στο Ελληνικό κομμάτι της συγκεκριμένης πολυεθνικής) και μιλάω άπταιστα και Γαλλικά , οπότε είμαι μια χαρά σε επίπεδο συνενόησης - άν χρειαστεί θα κουτσομάθω θεωρώ και Γερμανικά...

Η γλωσσα εξαρταται απο το καντονι, αν μιλαμε π.χ. για Καντονι Ζυριχης ή Zug , τα γαλλικα ειναι αχρηστα και θες Γερμανικα/Ελβετογερμανικα.

Οσο αφορα τα λεφτα δεν διευκρινιζεις αν ειναι 120Κ συν μπονους ουτε τι θεση ειναι ουτε το background σου οποτε δεν μπορω να γνωριζω αν ειναι fair για το προφιλ σου (βεβαια δεν εχω σχεση με φαρμακευτικες ετσι και αλλιως) - αυτο που εννοω ειναι οτι υπαρχουν παντα δυο ερωτηματα

1. αν τα λεφτα ειναι οκ γενικα και αοριστα και

2. αν ειναι τα λεφτα οκ για το προφιλ της θεσης (π.χ. σε συγκριση με συναδελφους στην ιδια θεση κλπ.).

Γενικα και αοριστα δεν θα εχεις κανενα προβλημα με 120Κ CHF.

Επισης καθε καντονι (τοπου διαμονης), εχει δικια του φορολογια, οποτε θα πρεπει να δεις στο καντονι που θα μενεις τι φορο εχει , φυσικα ειναι χαμηλοτερος απο Ελλαδα. Ασφαλεια υγειας ειναι παντα ιδιωτικη. 

Ειμαι καπου στα 7-8 χρονια στην Ελβετια, οποτε για γενικοτερες αποριες γραψε 

Επεξ/σία από epp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Skandalf είπε

Μιλάς με διαίσθηση ή με γνώση της κατάστασης στην Ελβετία ;  (δεν είναι ειρωνική η ερώτηση - αν έχεις όντως γνώση Ελβετικής πραγματικότητας θα χαρώ να μου πεις τη γνώμη σου)

Mε την γνωση του τι γίνεται στην Ελλάδα.

Εχω φίλους που δουλευουν Ελβετία ,περίπου στην ηλικία σου,και δεν υπάρχει περίπτωση να γυρίσουν Ελλάδα για δουλειά,μονο διακοπές.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/10/2021 στις 9:31 ΠΜ, sphinxgr είπε

Ξέρεις τι ποσοστό των ανθρώπων γύρω σου πιστεύουν ότι τα λεφτά βγαίνουν από δέντρα και δεν μπορούν να κάνουν πράξεις του τύπου 100€-30%=?

Επειδή ξέρω, απλά να σου πω ότι είναι τεράστιο....

Σε αυτούς ότι και να κάνεις, δεν θα εκτιμήσουν τίποτα...

 

Στις 27/10/2021 στις 10:52 ΠΜ, NickTG είπε

Ξέρεις τι ποσοστό των εργοδοτών επειδή δίνουν το βασικό νομίζουν πως είναι μέγα ευεργέτες και τους οφείλεις να δουλεύεις λες και το μαγαζί είναι και δικό σου? 

Επειδή ξέρω, απλά να σου πω ότι είναι τεράστιο! 

Θεώρησα βέβαια πως μιλάμε για θέσεις που ζητάνε κάτι παραπάνω από γνώση απλών ποσοστών.

Στην περίπτωση αυτή λοιπόν αν μας δείχνει κάτι το γεγονός ότι χιλιάδες από αυτούς που τους έλεγαν εδώ ότι δεν είναι αρκετά καλοί πάνε μια χαρά έξω είναι πως ίσως το κύριο πρόβλημα να μην είναι οι εργαζόμενοι. 

Η αλήθεια είναι στη μέση. Και οι μεν έχουν δίκιο και οι δε.

Από προσωπική εμπειρία, υπάρχουν εργοδότες (πάρα πολλοίιιιιι) οι οποίοι το έχουν σαν αρχή να δίνουν το βασικό μισθό. Ούτε € παραπάνω. Αυτό από μόνο του δεν είναι κακό. Το πρόβλημα ξεκινάει όταν εσύ δίνεις το βασικό αλλά οι απαιτήσεις σου δεν είναι βασικές. Τι πιστεύετε θα γίνει τότε;

Από την άλλη, ζούμε στην εποχή του φαίνεσθαι και από ουσία μηδέν. Αυτό που ενδιαφέρει τους περισσότερους είναι απλά να έχουν ένα χαρτί. Είναι η ατάκα που ακούς συχνά. "Πάρε το χαρτί να το έχεις γιατί μπορεί να το χρειαστείς" .

Δε θα σου πει κανείς μάθε το τάδε γιατί θα σου χρειαστεί, θα σου πει πάρε το χαρτί κι ας μη ξέρεις τι σου γίνεται. Έλα όμως που άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη και έχω δει άτομα που στα χαρτιά μαμούσαν και έδερναν και στην πράξη δε κάναν ούτε για να πετάνε τα σκουπίδια. Και το αστείο είναι ότι πολλοί από αυτούς πιστεύουν πραγματικά ότι είναι κάποιοι. Έχω ακούσει ειρωνικά σχόλια από σπουδαγμένους προς άτομα που δεν έχουν σπουδάσει κάτι ιδιαίτερο κι όμως από θέμα γνώσεων ήταν έτη φωτός μπροστά.

Τελευταίο παράδειγμα, άτομο σε θέση γραμματείας να κρατάει λίστα ατόμων σε χαρτί αντί για excel επειδή δε ξέρει να το χρησιμοποιεί. Στο βιογραφικό είχε αναφέρει προυπηρεσία σε αντίστοιχη θέση κάποια έτη...

Τι το κάνεις αυτό το άτομο; Σε πόσο χρόνο θα το είχατε σουτάρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...