Προς το περιεχόμενο

MacOS Monterey


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια σοβαρή έλλειψη που παρατήρησα, είναι η απουσία των προχωρημένων ρυθμίσεων στις συσκευές bluetooth.

Δεν γίνεται να αποτραπεί το "ξύπνημα" του mac από περιφερειακές συσκευές bluetooth. Ελπίζω να διορθωθεί σύντομα. 🤫

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 26/10/2021 στις 1:50 ΜΜ, onelonelystar είπε

@gousias

Magnet https://apps.apple.com/us/app/magnet/id441258766?mt=12

θα το περάσω και εγώ το απόγευμα το καινούριο OS.. ανυπομονώ!

Δεν εννούσα ακριβώς αυτό, άλλωστε δεν βρίσκω και ιδιαίτερα θετική την χρήση τρίτων εφαρμογών για ζητήματα που είναι αποκλειστικά και στα μενού/υπομενού κλπ του macOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασα σε Monterey σε mac air m1, ως τώρα όλα καλα. Είδα όμως το εξής, πριν περάσω το monterey έκανα ενα time machine, σήμερα λέω ας κάνω και άλλο ένα με το Monterey αφου το έχω καθαρό και δεν έχω περάσει κάτι. 

Στο παράθυρο του time machine μου βγάζει οτι το πιο πρόσφατο αντίγραφο που έχει ειναι το χθεσινό, το αφήνω τρέχει κανα 12 λεπτο, κάνει το νέο back up αλλά όταν τελειώσει διαπιστώνω οτι δεν το έχει κάνει και εχει ακόμα το χθεσινό ως το πιο πρόσφατο και στο δίσκο μέσα δε βλέπω το νέο back up. 

Το έχει δεί κανεις? είναι κάποιο bug?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Safari και στα "show the next page" ή "show the previous page", φαίνεται πλέον ότι δεν παρέχει δυνατότητα κρατώντας πατημένο το trackpad σε ένα από αυτά, να εμφανίζει το ανάλογο ιστορικό κίνησης είτε μπροστά, είτε πίσω... απορώ!!!

Safari και στα "show the next page" ή "show the previous page", φαίνεται πλέον ότι δεν παρέχει δυνατότητα κρατώντας πατημένο το trackpad σε ένα από αυτά, να εμφανίζει το ανάλογο ιστορικό κίνησης είτε μπροστά, είτε πίσω... απορώ!!!

Κι ένα χαρακτηριστικό που θα ήταν χρήσιμο να προστεθεί, η δυνατότητα αποθήκευσης ιστοσελίδων σε reading view, ταξινομημένες σε custom φακέλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gousias είπε

Safari και στα "show the next page" ή "show the previous page", φαίνεται πλέον ότι δεν παρέχει δυνατότητα κρατώντας πατημένο το trackpad σε ένα από αυτά, να εμφανίζει το ανάλογο ιστορικό κίνησης είτε μπροστά, είτε πίσω... απορώ!!!

Safari και στα "show the next page" ή "show the previous page", φαίνεται πλέον ότι δεν παρέχει δυνατότητα κρατώντας πατημένο το trackpad σε ένα από αυτά, να εμφανίζει το ανάλογο ιστορικό κίνησης είτε μπροστά, είτε πίσω... απορώ!!!

Κι ένα χαρακτηριστικό που θα ήταν χρήσιμο να προστεθεί, η δυνατότητα αποθήκευσης ιστοσελίδων σε reading view, ταξινομημένες σε custom φακέλους!

Αν το κατάλαβα καλά , το δοκίμασα και το δείχνει.

Το άλλο που λες θα ήταν καλή ιδέα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το messenger app σας εχει καποιο lag οταν στελνετε μηνυματα ?  εμενα ξεκινησε να εχει μια μικρη καθυστερηση να φανει το μηνυμα οτι σταλθηκε  απο την στιγμη της αναβαθμισης.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω για σας αλλά για μένα η καλύτερη προσθήκη στον σαφάρι είναι που σου δίνει την δυνατότητα μαζί με τα username/password να αποθηκευεις και το authentication  code σε όσες το χρειάζονται κι έτσι ξενοιαζεις από εφαρμογές και κινητά. 
 

Για  να πάρετε μια ιδέα 

 

Επεξ/σία από ksessalonikios
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr.Fuzzy είπε

Πολυ γρήγορο σε Macbook Pro 2016 σε σχέση με το Big Sur. Περιμένω να το βάλω και σε ένα Mac Pro 5,1 (OpenCore) που έχω να δω πως παει και εκεί.

Με clean install ή upgrade;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έκανα κι εγώ upgrade, πάνω σε ήδη περασμένο μέσω upgrade κατά σειρά προγενέστερων λειτουργικών από αγοράς του MacBook Pro (2016), σίγουρα μπορώ να πω ότι λειτουργεί, ενδεχομένως λιγάκι αμεσότερα από ότι με το προηγούμενο το οποίο έκανε συχνά crashes, βλέπω όμως ότι και αυτό έχει δείξει κάποια κολλήματα (bugs μάλλον) και θα έλεγα ότι καλύτερα να περνιέται μέσω clean install.

Εντωμεταξύ κάθε φορά που βάζω ή βγάζω το φορτιστή, σκαλώνει για λίγο, μία φορά βέβαια πάγωσε τελείως. Τώρα αν οφείλεται σε πρόβλημα του τροφοδοτικού/φορτιστή κλπ, δεν ξέρω, πάντως αυτό προέκυψε μετά το upgrade.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας γράψω και ένα μικρό αρνητικό για το κατά τα άλλα τέλειο (για εμένα) και πανάλαφρο mac os monterey.

Τώρα που σύνδεσα πάνω στο macbook pro το εξωτερικό trackpad που χρησιμοποιώ (magic trackpad 2) δεν βγάζει percentage φόρτισης!

Ενώ στο Big Sur έβγαζε κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skiabox είπε

Ας γράψω και ένα μικρό αρνητικό για το κατά τα άλλα τέλειο (για εμένα) και πανάλαφρο mac os monterey.

Τώρα που σύνδεσα πάνω στο macbook pro το εξωτερικό trackpad που χρησιμοποιώ (magic trackpad 2) δεν βγάζει percentage φόρτισης!

Ενώ στο Big Sur έβγαζε κανονικά.

Το είχες περασμένο από το προηγούμενο λειτουργικό λογικά; Μήπως αν δοκίμαζες να το διαγράψεις και να το ξαναπροσθέσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...