Προς το περιεχόμενο

Υπαρξιακή κρίση στο Facebook που «χάνει» όλο και περισσότερους νεαρούς χρήστες


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο μυαλο μου το facebook εχει συνδεθει με το infinite scroll. Θυμαμαι να θελεις να δεις κατι που ειχε γραψει ο μπατζανακης σου το 2017 για τους morbid angel. Βαζεις εναν εναν τους μηνες στα φιλτρα, αλλα επειδη ειναι πολυγραφεστατος ο κιουρατας, στα μισα φυσικα και κολλαει και δεν μπορεις να κανεις και δουλεια με ctrl+f. Μπορει να εχει κανει πολλα κακα το facebook, αλλα μονο γι' αυτο αξιζει λουκετο. Βασικα λουκετο σε ολα τα sites που εκαναν normalization το infinite scroll.

Επισης ιδιαιτερη μνεια στον αλγοριθμο που επιλεγει με ποια σειρα θα εμφανιστουν τα posts στο news feed μου (η οπως λεγεται), με αποτελεσμα, ακομα και οταν ειχες την δυνατοτητα να επιλεγεις να τα βαζει με χρονολογικη σειρα, με καποιο μαγικο τροπο τα minion memes της περασμενης εβδομαδας random μπαρμπα απο το χωριο να  εμφανιζονται πρωτα, και να χανεται εξαρχης το σχολιο του προαναφερθεντος μπατζανακη για τους morbid angel. It's a vicious cycle.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε και σιγά τη ζημιά...... 

Πέφτει το Fb και ανεβαίνει το Instagram.  Όλοι οι νέοι ασχολούνται με το Instagram. Ίδια εταιρεία είναι. 

Όσο για το Tik Tok μόνο για βιντεάκια είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Getapen είπε

Αχ γλυκό μου Facebook.. Μεγάλωσες μια γενιά ολόκληρη.. Έκανες την αποξένωση προσιτή για όλους.. Έδωσες στη μοναξιά αμφίεση και στην έπαρση βήμα να μιλήσει.. Έφερες σιγή στις χαοτικές παρέες και ταχύτητα στο φλερτ.. 

Έχασες όμως το όχημα της εξέλιξης..Αλλαγή ονόματος πάντως δεν θα σε κάνει περισσότερο αρεστό.. Είσαι πλέον παρωχημένο . Ότι κακό μπορούσες να κάνεις το έκανες. Σειρά έχουν άλλοι.. Περισσότερο αδηφάγοι από εσένα...αλλωστε έμαθαν από τον καλύτερο.. 

Εντάξει όλα αυτά αλλά μπήκαν και γκολ τω καιρώ εκείνο, να λέμε και τα καλά της υπόθεσης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λόγω του γεγονότος ότι το Facebook έχει επιλέξει να εμπλέξει λογισμικό που επιτρέπει την κλοπή προσωπικών πληροφοριών, δηλώνω τα εξής: Σήμερα, 26 Οκτωβριου του 2021, απαντώντας στις νέες κατευθυντήριες γραμμές του Facebook και σύμφωνα με τα άρθρα L.111,112 και 113 του κώδικα πνευματικής ιδιοκτησίας, δηλώνω ότι τα δικαιώματά μου είναι συνδεδεμένα με όλα τα προσωπικά μου δεδομένα, σχέδια, τέχνη, φωτογραφίες, κείμενα, κλπ, που δημοσιεύθηκαν στο προφίλ μου. Για εμπορική χρήση των ανωτέρω χρειάζεται γραπτή συγκατάθεση μου ανά πάσα στιγμή. Όσοι διαβάζετε αυτό το κείμενο αντιγράψτε το και επικολλήστε το στον τοίχο του Facebook. Αυτό θα επιτρέψει να τεθούν υπό την προστασία της πνευματικής ιδιοκτησίας. Με αυτή την έκδοση, λέω στο Facebook ότι απαγορεύεται αυστηρά να αποκαλύψει, αντιγράψει, διανείμει, αναμεταδώσει, ή να προβεί σε οποιαδήποτε άλλη ενέργεια εναντίον μου με βάση αυτό το προφίλ ή / και το περιεχόμενό του. Οι ενέργειες που αναφέρονται παραπάνω ισχύουν εξίσου για τους εργαζόμενους, φοιτητές, αντιπροσώπους ή / και άλλο προσωπικό που τελεί υπό την καθοδήγηση του Facebook. Το περιεχόμενο του προφίλ μου περιλαμβάνει προσωπικές πληροφορίες. Η παραβίαση της ιδιωτικής ζωής μου, τιμωρείται από το νόμο (UCC 1 1-308 – 308 1 έως 103 και του Καταστατικού της Ρώμης). Το Facebook είναι πλέον μια ανοικτή οντότητα κεφαλαίου.

Επεξ/σία από ougxar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, valandis είπε

Ε και σιγά τη ζημιά...... 

Πέφτει το Fb και ανεβαίνει το Instagram.  Όλοι οι νέοι ασχολούνται με το Instagram. Ίδια εταιρεία είναι. 

Όσο για το Tik Tok μόνο για βιντεάκια είναι. 

Γιατί το insta τι είναι ; έχει και ντοκιμαντερ και δεν το ξέρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε μέσο κοινωνικής δικτύωσης είναι όσο καλό όσο είναι τα μέλη του.

Για εμένα από το Facebook έχει μείνει η γλυκιά ανάμνηση από το 2006~2007 όπου πραγματικά είχε ενδιαφέρον. Λίγος κόσμος (κυρίως νέοι φοιτητές) και απλές λειτουργίες. Μετά πλάκωσε η σάρα και η μάρα, τα τρολς, οι πολιτικοί και απλά δεν μου κάνει πλέον.

Προφανώς τα instagram, snapchat, tiktok και λοιπές σαβούρες είναι μια από τα ίδια (ίσως και χειρότερα). 

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.facebook.com/?sk=h_chr το λινκ για το most recent feed - bookmark it!
To standard feed είναι τόσο repetitive που σε κάνει να μην θες να μπαίνεις!

Για τους άνω των 30 ετών παραμένει ένας καλός τρόπος σύνδεσης με γνωστούς, παλιούς φίλους/συμφοιτητές κτλ. που οι περισσότεροι δεν ποστάρουν καν πια κάτι.
Οι άνω των 50 το ψιλοκαταστρέψανε αισθητικά (όχι πως θα σωζόταν, αλλά το κουράσανε σε άλλο επίπεδο)
Οι νέοι γιατί να θελήσουν να μπουν εκεί και να βρουν τον θείο τους, άγνωστο... Από περιέργεια μόνο μάλλον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, ougxar είπε

Λόγω του γεγονότος ότι το Facebook έχει επιλέξει να εμπλέξει λογισμικό που επιτρέπει την κλοπή προσωπικών πληροφοριών, δηλώνω τα εξής: Σήμερα, 26 Οκτωβριου του 2021, απαντώντας στις νέες κατευθυντήριες γραμμές του Facebook και σύμφωνα με τα άρθρα L.111,112 και 113 του κώδικα πνευματικής ιδιοκτησίας, δηλώνω ότι τα δικαιώματά μου είναι συνδεδεμένα με όλα τα προσωπικά μου δεδομένα, σχέδια, τέχνη, φωτογραφίες, κείμενα, κλπ, που δημοσιεύθηκαν στο προφίλ μου. Για εμπορική χρήση των ανωτέρω χρειάζεται γραπτή συγκατάθεση μου ανά πάσα στιγμή. Όσοι διαβάζετε αυτό το κείμενο αντιγράψτε το και επικολλήστε το στον τοίχο του Facebook. Αυτό θα επιτρέψει να τεθούν υπό την προστασία της πνευματικής ιδιοκτησίας. Με αυτή την έκδοση, λέω στο Facebook ότι απαγορεύεται αυστηρά να αποκαλύψει, αντιγράψει, διανείμει, αναμεταδώσει, ή να προβεί σε οποιαδήποτε άλλη ενέργεια εναντίον μου με βάση αυτό το προφίλ ή / και το περιεχόμενό του. Οι ενέργειες που αναφέρονται παραπάνω ισχύουν εξίσου για τους εργαζόμενους, φοιτητές, αντιπροσώπους ή / και άλλο προσωπικό που τελεί υπό την καθοδήγηση του Facebook. Το περιεχόμενο του προφίλ μου περιλαμβάνει προσωπικές πληροφορίες. Η παραβίαση της ιδιωτικής ζωής μου, τιμωρείται από το νόμο (UCC 1 1-308 – 308 1 έως 103 και του Καταστατικού της Ρώμης). Το Facebook είναι πλέον μια ανοικτή οντότητα κεφαλαίου.

41943666_10216758981102834_903713856981827584_n.jpg.5d5890c6730f9ddf19a25ad23f8f842d.jpg

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KnightRider είπε

Σου μπλοκάρει σχόλια αν λες αλήθειες κι ότι δεν είναι στην ατζέντα του politically correct

Μεγάλο παραμύθι αυτό (conservative voices are being silenced φάση) επειδή κόπηκαν ορισμένοι στην Αμερική που ήταν οι κύριες πηγές fake news.

Έχετε δει hate σχόλια κάτω από PC ή "progressive" άρθρα; Θεωρείτε πως σε γκρουπς, κλειστά και μη, επικρατεί κάποιο politically correct δόγμα; Λίγο να την πατήσεις και να κλικάρεις σε ένα προφίλ από αυτά που "λένε αλήθειες" θα φρικάρεις με το τι λέγεται εκεί μέσα! Καφρίλες, αμορφωσιά/ημιμάθεια και οπαδοποίηση των πάντων!

Φυσικά και δεν λέω πως δεν υπάρχει και το αντίπαλο δέος (πχ. cancel culture), αλλά please ότι και καλά σας καταπιέζει κάποιος PC Overlord στο facebook επειδή δεν μπορείτε να είστε εντελώς ασύδοτοι (σε επίπεδο βλακείας δηλαδή) είναι πιο fake και από τα fake news.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...