Προς το περιεχόμενο

Υπαρξιακή κρίση στο Facebook που «χάνει» όλο και περισσότερους νεαρούς χρήστες


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, mAs_81 είπε

Υπαρξιακή κρίση.....................................στο Facebook....

.....οκ..

Kάτσε ρε φίλε, δηλαδή είναι λίγο πράμα να ξέρεις ότι έχεις 2 ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ πελατάκια οι οποίοι γερνάνε και κάποια στιγμή θα σου πεθάνουν χωρίς να μπαίνουν άλλοι μέσα ;;;

Έτσι δουλεύουν οι σωστές εταιρείες, μαγειρεύουν πριν πεινάσουν. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την ημέρα του μεγάλου blackout στα social media, η διαφορά στα tweets μεταξύ #instagramdown και #facebookdown ήταν μόλις μερικές χιλιάδες. Θυμάμαι ότι μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση γιατί όντως πίστευα ότι το Facebook έχει νεκρώσει.

Το ότι ανεβαίνει ο μέσος όρος ηλικίας, δεν σημαίνει ότι πέφτουν (πολύ) οι χρήστες του.

Εγώ που θέλω να ενημερώνομαι για τη δουλειά μου και να την προωθώ, είμαι facebook, ο 15χρονος ανιψιός που καυλαντίζεται με κοριτσάκια και ανεβάζει φωτογραφίες, είναι instagram. Το κάθε social media είναι για διαφορετική δουλειά.

Επεξ/σία από ghadhika
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Μεγάλο παραμύθι αυτό (conservative voices are being silenced φάση) επειδή κόπηκαν ορισμένοι στην Αμερική που ήταν οι κύριες πηγές fake news.

Έχετε δει hate σχόλια κάτω από PC ή "progressive" άρθρα; Θεωρείτε πως σε γκρουπς, κλειστά και μη, επικρατεί κάποιο politically correct δόγμα; Λίγο να την πατήσεις και να κλικάρεις σε ένα προφίλ από αυτά που "λένε αλήθειες" θα φρικάρεις με το τι λέγεται εκεί μέσα! Καφρίλες, αμορφωσιά/ημιμάθεια και οπαδοποίηση των πάντων!

Φυσικά και δεν λέω πως δεν υπάρχει και το αντίπαλο δέος (πχ. cancel culture), αλλά please ότι και καλά σας καταπιέζει κάποιος PC Overlord στο facebook επειδή δεν μπορείτε να είστε εντελώς ασύδοτοι (σε επίπεδο βλακείας δηλαδή) είναι πιο fake και από τα fake news.

Ο μόνος λόγος που η λογοκρισία στο «ελληνικό» facebook δεν είναι τόσο έντονη είναι το barrier της γλώσσας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι πάνε αυτά. 

Θέλανε λογοκρισία, μπλοκάρισμα από προφίλ, βίντεο και φωτογραφίες ή καφριλικια και βρίσιμο που και καλά είναι ανάρμοστα που απαγορευονται. 

Και φυσικά το τελειοτικο χτύπημα, γονείς συγγενείς θείες και ξαδέρφια που πλάκωσαν τα τελευταία χρόνια. 

Δεν νιώθουν ανετα οι πιτσιρικάδες να έχουν fb πλέον και να σερφαρουν η να έχουν ψηφιακή ζωή εκεί μέσα. 

Το fb είναι για όσους το έβαλαν και το χρησιμοποίησαν από την αρχή του μέχρι και το 2015 πολύ χονδρικά. Αυτοί μέσα σε αυτούς και εγώ δεν το κουναμε για αλλά δίκτυα, απλά βαριέμαι και δεν με ψήνει για κανέναν λόγο να μετακινηθω σε άλλο social επειδή έτσι λένε οι τάσεις και η μόδα. Τώρα έχει γίνει της μόδας το tiktok. 

To fb θα ζει και θα βασιλεύει για πολλά χρόνια ακόμα χάρη στην υπάρχουσα βάση χρηστών του. Τώρα αν ξαφνικά αρχίσουν και αποχωρουν μαζικά και αυτοί, πράγμα απίθανο κατ' εμέ, θα το δούμε. 

3 ώρες πριν, Getapen είπε

Αχ γλυκό μου Facebook.. Μεγάλωσες μια γενιά ολόκληρη.. Έκανες την αποξένωση προσιτή για όλους.. Έδωσες στη μοναξιά αμφίεση και στην έπαρση βήμα να μιλήσει.. Έφερες σιγή στις χαοτικές παρέες και ταχύτητα στο φλερτ.. 

Έχασες όμως το όχημα της εξέλιξης..Αλλαγή ονόματος πάντως δεν θα σε κάνει περισσότερο αρεστό.. Είσαι πλέον παρωχημένο . Ότι κακό μπορούσες να κάνεις το έκανες. Σειρά έχουν άλλοι.. Περισσότερο αδηφάγοι από εσένα...αλλωστε έμαθαν από τον καλύτερο.. 

 

Συμφωνώ μόνο με την τελευταια σου πρόταση, ότι δηλαδή σειρά έχουν άλλοι. 

Αυτό που πολλοί δεν αντελήφθηκαν ποτέ, είναι πως το fb δεν ήρθε να σου επιβάλλει κάτι. Ήρθε να καλύψει ανάγκες ενός καταναλωτικου κοινού. Η γενιά μας χάζευε στα social και πριν από αυτό, hi5, MSN, Skype, icq, IRC, μεμονωμένες ιστοσελίδες και forums, λογισμικά p2p, και πολλά άλλα, το fb ήρθε να τους ενώσει όλους γυρω από μια web απλη πλατφόρμα, διότι αν έλεγες του άλλου κατέβασε και βαλε MSN η irc σε κοιτούσε σαν εξωγήινος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το facebook ειναι ενα εργαλειο (οκ με πολυ κακο ιστορικο) οπως ολα ,το πως το χρησιμοποιουμε ειναι δικη μας ευθυνη

αυτο που βλεπω εγω ειναι οτι ανθρωποι που θα ειχαν κατι αξιολογο να πουν δεν συμμετεχουν και καταλαβαινω γιατι δεν θελουν να εκτεθουν μεσα σε ολο αυτο το σκατο

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, KnightRider είπε

Καλύτερα να κλείσει μπας και σωθεί λίγο η ανθρωπότητα !!!!
Το facebook έχει γίνει ένα μπ@urdeλο:
- Τοξικότητα/Διχασμός
- Σου μπλοκάρει σχόλια αν λες αλήθειες κι ότι δεν είναι στην ατζέντα του politically correct
- Μπαίνουν άτομα με fake προφίλ
- Σου βγάζει στην αρχική σελίδα προϊόντα και ειδήσεις των ΜΜΕ που προσπαθούν να προωθήσουν επειδή ξέρουν πως ο κόσμος δεν βλέπει πολύ τηλεόραση
- Η εφαρμογή facebook πάει από το κακό στο χειρότερο
- Η σελίδα έχει γίνει όπως να ναι + έχει καταντήσει βαριά που αργεί να φορτώσει και ορισμένες φορές bugάρει

Τα περισσότερα fake profile μπλοκαρονται σε χρόνο dt πλέον. Αναγνώριση ΙΡ συσκευής κτλ εκτός αν μπαίνεις με άλλο ΙΡ. Μπλοκαρονται διαφορα σχόλια, είτε βρίσιμο είτε αλλα, αν δεν υπήρχε αυτό θα ήταν περισσότερο ζούγκλα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως εδώ και 1 εβδομάδα έχω τρομερό battery drain και η αιτία είναι το facebook. Δεν έχω δει Battery drain στο κινητό μου από την πρώτη στιγμή που το πήρα και έβγαζα χαλαρά μια ημέρα με πολύ screen on. Τώρα το αφήνω το βράδυ και χάνει 30% μπαταρία. Ε, δεν πάει άλλο.

1 ώρα πριν, SeaLion είπε

Μεγάλο παραμύθι αυτό (conservative voices are being silenced φάση) επειδή κόπηκαν ορισμένοι στην Αμερική που ήταν οι κύριες πηγές fake news.

Έχετε δει hate σχόλια κάτω από PC ή "progressive" άρθρα; Θεωρείτε πως σε γκρουπς, κλειστά και μη, επικρατεί κάποιο politically correct δόγμα; Λίγο να την πατήσεις και να κλικάρεις σε ένα προφίλ από αυτά που "λένε αλήθειες" θα φρικάρεις με το τι λέγεται εκεί μέσα! Καφρίλες, αμορφωσιά/ημιμάθεια και οπαδοποίηση των πάντων!

 

Νομίζω ότι το μοντέλο του facebook στηρίζεται σε ακριβώς αυτό: να σε προκαλέσει να μείνεις περισσότερο στην εφαρμογή και σκρολάροντας να βλέπεις τις διαφημίσεις από τις οποίες βγάζει λεφτά. Για αυτό και συντηρείται όλη αυτή η φάση με τα fake new, παρά την "μάχη" του facebook εναντίον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

 

Αυτό που πολλοί δεν αντελήφθηκαν ποτέ, είναι πως το fb δεν ήρθε να σου επιβάλλει κάτι. Ήρθε να καλύψει ανάγκες ενός καταναλωτικου κοινού. Η γενιά μας χάζευε στα social και πριν από αυτό, hi5, MSN, Skype, icq, IRC, μεμονωμένες ιστοσελίδες και forums, λογισμικά p2p, και πολλά άλλα, το fb ήρθε να τους ενώσει όλους γυρω από μια web απλη πλατφόρμα, διότι αν έλεγες του άλλου κατέβασε και βαλε MSN η irc σε κοιτούσε σαν εξωγήινος. 

Ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι το Facebook επέβαλε.. Κάνω απλά κάποιες παραδοχές.. Η ελεύθερη βούληση υφίσταται δεν χωράει καμία αμφιβολία. Παρόλα αυτά αφεση αμαρτιών από εμένα τουλάχιστον δεν μπορεί να έχει.. Οι συνέπειες πλέον δεδομένες και για αρκετό καιρό αντικείμενο μελέτης και έρευνας. 

Βλέπε περίπτωση Κωστοπουλου.. Και αυτός ήρθε και '' κάλυψε '' ανάγκες του κοινού.. Το ότι όμως έκανε μια ολόκληρη γενιά να τρέχει στα 40 - 50 της στο δερματινο θεραπευτικό καναπέ.. τον κατατάσσει στους θύτες ή το λιγότερο στους υπεύθυνους για υποθαλψη εγκληματία.. Όπου εγκληματίας η ανθρώπινη ματαιοδοξία. 

Επεξ/σία από Getapen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφτιαξα πρωτη φορα fb το 2007...μεχρι αρχες 2011 εφτασα περιπου 4000 friends. το βαρεθηκα, το σβησα και απο τοτε δεν ξανασχοληθηκα ποτε..στην αρχη του ειχε ενδιαφερον, μετα οχι! το myspace ηταν ακομα καλυτερο εποχες 2004-2007 αλλα και αυτο μετα βαρετο, οποτε ενα ειναι σιγουρο, οτι καποτε ολα καταληγουν κουραστικα και βαρετα. παντως μου κανει εντυπωση που μεχρι σημερα υπαρχει κοσμος που ακομα εχει fb...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, john_dr είπε

Πας σε ένα παιδί 13-15 χρονών του αναφέρεις το facebook και σου απαντάει ότι αυτό είναι για τους παππούδες.

Χαχαχα μου ετυχε το καλοκαιρι , σωστος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας το πουλήσει κ ας κανει κάτι άλλο

οι ιδέες για αυτό υπάρχουν

κάποια στιγμή παλιώνουν και έρχονται άλλες πιο φρέσκες να τις αντικαταστήσουν…

έκλεψε τα στόριζ απο το σναπτσατ

εκλεψε απο εδω κ απο εκει χιλια δυο πράγματα λες κ οι αλλοι πρεπει να κλεισουν τις ιδεες τους για να ζησει αυτος!

ζησε να φας τα λεφτα που εβγαλες ρε ζουκι και ασε το μπουζουκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...